Спеціальні потреби

Актуально

У США роблять поступ у лікуванні ниркових захворювань
У США розроблено революційний метод використання клітин пацієнтів для вирощення кров’яних судин. Медична громада Америки сподівається, що успіх клінічних випробувань кров’яних судин, вперше отриманих з повністю біологічно створених тканин, ще на один крок наблизить їх до можливості створювати судини для пацієнтів з проблемами циркуляції крові.

Всюди у світі ниркові захворювання стають дедалі частішими. Пацієнтам іноді доводиться витрачати до п’ятнадцяти годин на тиждень, будучи підключеними до апаратів для діалізу для очищення крові від шлаків.

За офіційними даними, до двадцяти шести мільйонів людей мають хронічні ниркові захворювання. Смертельні випадки, спричинені цими захворюваннями, за останні 20 років подвоїлись, а Всесвітня організація охорони здоров’я остерігає, що кількість людей, що страждають від ниркової недостатності, збільшується разом із зростом хворих на діабет.

Для проведення діалізу пацієнту вставляють порожні трубки у вену на руці. Процедура проводиться тричі на тиждень. Але від неодноразових проколів вени псуються, і знаходити здорові вени з часом стає все важче.

На цьому етапі пацієнту імплантують синтетичні вени, але метод має власні проблеми – такі, як інфекції і запалення. Саме ці проблеми змусили науковців каліфорнійської компанії «Ситографт» шукати кращої розв’язки проблеми. Один можливий виход – імплантувати в руку пацієнта штучно вирощену кровоносну судину.

Перед імплантацією вирощена судина інтенсивно перевіряється на витримку артеріального тиску, який в 20 разів більший, ніж у периферійних судинах.

Ось як це відбувається: лікарі беруть зразки шкіри і судин з руки пацієнта. Вводиться речовина, що виділяє дві основні категорії клітин, які для вирощення міцних судин використовують науковці – клітини судинного ендотелію та клітини підшкірно-жирового шару шкіри. Адже саме ці клітини містять найбільше таких білків, як еластин та колаген, які відповідають за форму та структуру тканини. Результат – тканина, яку можна скрутити у судину довжиною в 15-20 сантиметрів, готова для імплантації.

Говорить президент і виконавчий директор компанії «Ситографт» Тод Макаллістер:

«Революційність цього методу у тому, що ми створюємо штучну судину виключно з клітин пацієнта. Без використання синтетичних матеріалів. Стіни судини є міцними. Вони можуть служити пацієнтові довгий час, а сама процедура імплантації не є важкою для пацієнта».

Втім все це недешево і досить повільно. Щоби виростити таку судину, потрібно не менше дев’яти місяців коштом у 15-20 тисяч доларів.

Для порівняння - штучна трубка для сполучення пацієнта з апаратом для діалізу коштує 3 тисячі.

Але Тод Мaкaлістер наголошує, що арифметична різниця цін не віддзеркалює повної картини, оскільки пацієнти з штучними трубками повинні проходити в середньому на три операції більше через інфекції. Відтак загальний кошт всіх процедур може легко перевищити ціну на вирощені судини.

В клінічних випробуваннях, до яких було залучено десять людей з нирковою недостатністю, вирощені судини не прижилися у трьох пацієнтів, що вважається стандартним результатом. Один пацієнт вийшов з програми, а ще один помер від непов’язаних з випробуваннями причин.

У решти - п’яти пацієнтів – судини функціонували від шести до двадцяти місяців після імплантації.

Макаллістер та його колеги тепер планують випробувати вирощені судини на пацієнтах, які мають проблеми з серцем, циркуляцією у ногах. Вони сподіваються, що завдяки їх винаходу можна буде уникнути ампутацій у хворих на діабет, а у хворих на серце - використовувати ці судини у випадках непрохідності судин чи артерій.

Як вказує Макаллістер, щороку при операціях серцевого шунтування виявляється, що близько десяти відсотків пацієнтів взагалі не мають здорових судин. Крім того, на кожних п’ять шунтувань одне робиться повторно, збільшуючи небезпеку того, що всі функціонуючі судини пацієнта вже використані.

Працівники «Ситографта» також переконані, що з часом зможуть допомогти і дітям з вродженими серцевими дефектами. Таким дітям робляться повторні операції, оскільки імплантовані апарати необхідно постійно збільшувати.

Доказів того, що вирощені у пробірці судини працюватимуть стовідсотково, ще немає. «Ситографт» розпочав випробування на безпеку у чотирьох країнах за участю двохсот пацієнтів. За два роки планується почати подібні випробування для лікування серцевих хвороб.

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG