Спеціальні потреби

Актуально

Експерти про дипскандал зі шпигунським присмаком

Дії української сторони законні та правомірні, проте їм бракує послідовності. Про це заявляють експерти, коментуючи дипломатичний скандал зі «шпигунським присмаком», що розгортається між Україною і Росією. Як повідомлялося, на рішення про вислання двох російських дипломатів, запідозрених у шпигунській діяльності, російська сторона відповіла рішенням вислати двох українських дипломатів – без жодного пояснення причин.

«Безпрецедентним» назвав цей скандал директор міжнародних програм Центру Разумкова Валерій Чалий. Як він зауважив, «Такого ще ніколи не було в наших двосторонніх відносинах, щоб у публічній площині обговорювалося питання висилки дипломатів двох країн». На думку експерта, це свідчить про кризу довіри, що існує сьогодні між Україною і Росією.

Оцінюючи ситуацію з точки зору міжнародного права, Чалий зауважив: українська сторона діяла цілком законно, коли застосувала норму Віденської конвенції про дипломатичні зносини до двох російських дипломатів, котрі, як стверджує МЗС, «займалися діяльністю, несумісною з їхнім дипломатичним статусом». «Насправді такою фразою, як правило, позначають діяльність розвідувальну, коли хочете, шпигунську», – пояснив експерт. «Якщо це правда, то Україна діє законно, з відповідними підставами, і якщо ми не будемо так діяти, нас не поважатимуть ні в Росії, ні деінде за кордоном», – наголосив Чалий.

Водночас, на його думку, українська лінія виявилась недостатньо професійною та послідовною.

«Після прийняття рішення про російського генконсула в Одесі йдуть зворотні кроки – залишити його тут. Така непослідовність абсолютно невиправдана. Якщо вже ти сказав «а» і в тебе є документи, факти, то ти повинен діяти послідовно, відкрито і передбачувано», – наголосив експерт. Як він додав, «Якщо вже справа набула такого серйозного розголосу – будь ласка, карти на стіл. Суспільство чекає пояснень, що саме робили ці два російські дипломати на території України».

Слабкість позиції України – в роз’єднаності її владних еліт. На цьому наголосив інший експерт, завідувач відділу Інституту світової економіки та міжнародних відносин Євген Камінський. За його словами, якщо російська сторона у нинішньому конфлікті представлена владним монолітом, то дії української сторони сприймають у Росії як акцію лише однієї гілки влади – а саме президентської.

«Мене вражає, що в цій ситуації в Україні не знайшлося відповідальних політиків, і ми знову не відчули консолідованої реакції з боку українських політичних сил», – зауважив Камінський. Як він додав, «Наші найбільш «рейтингові» політики мовчать. Як виглядає, вони більше дбають про те, як би їм не зіпсувати свій імідж в Росії, як би не втратити своїх виборців на майбутніх президентських перегонах».

Несистемність та половинчастість рішень української влади скритикував також директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик. На його думку, якщо рішення МЗС стосовно російських дипломатів не було ресурсно забезпеченим, тоді не варто було й починати:

«Якщо вже держава готова піти на радикальні кроки, такі як вислання з посиланням на діяльність, несумісну з дипломатичним статусом, то ця робота має бути доведена до кінця, тобто мають бути озвучені факти, має бути певна інформаційна кампанія, і наше МЗС повинно тримати удар до кінця. Краще не робити нічого, ніж робити наполовину. Бо інакше історія з взаємною висилкою дипломатів виглядає як емоційний демарш, як змагання в глупоті».

Всі новини дня

Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео

Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.

Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео

Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:43 0:00

В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.

Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео

Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.

Підсумки форуму в Давосі для України. Відео

Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:15 0:00

Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.

«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео

Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.

Більше

XS
SM
MD
LG