Спеціальні потреби

Актуально

Патріарх Московський претендує на Київський престол?

Патріарх Московський і всієї Русі Кирил поїхав з України, але невдовзі пообіцяв повернутися. Наступний візит може відбутись уже 2010 року. Про таке бажання, висловлене російським першоієрархом, повідомили в управлінні справами УПЦ МП.

Більше того: предстоятель Російської православної церкви не проти взяти друге, українське громадянство. Про це патріарх заявив 5 серпня у Москві, ділячись враженнями від своєї поїздки в Україну. Як він розповів, один з українських священиків запропонував йому півроку жити в Москві, а півроку в Києві.

«Ну, і я сказав, що якщо українська влада готова мені надати українське громадянство – ясна річ, при збереженні російського громадянства – то я був би дуже щасливий таке громадянство прийняти», -- сказав Кирил.

Коли ж його повідомили, що Конституція України забороняє подвійне громадянство, очільник РПЦ зауважив: «А може, для патріарха можна зробити виняток?»

У Києві слова патріарха Кирила викликали гостру реакцію. Московський патріархат розпочав реалізацію сценарію на повне поглинання українського православ`я. Таке переконання висловив, коментуючи результати візиту Московського патріарха в Україну, заступник голови Верховної Ради Микола Томенко.

«Під час візиту була апробована концепція нової ідеологічної доктрини Росії, яка визначила за ідеальний варіант повне підпорядкування українського православ`я Російській православній церкві», -- цитує слова Томенка прес-служба Верховної ради.

Віце-спікер переконаний: заява Кирила про готовність отримати українське громадянство не випадкова. На його думку, це свідчить про існування сценарію, за яким патріарх Московський і всієї Русі може стати одночасно і патріархом Київським та всієї України. Депутат не виключає, що при цьому може відбутися ліквідація посади предстоятеля Української православної церкви та об`єднання цих двох посад.

«Але такий сценарій не буде підтриманий ні українським суспільством, ні українською державою, ні самими прихожанами УПЦ МП», -- наголосив Томенко.

Водночас у самій Українській православній церкві Московського патріархату запевняють: говорячи про подвійне громадянство, патріарх Кирило просто пожартував. Про це заявив у четвер на прес-конференції в Києві керуючий справами УПЦ МП архієпископ Митрофан. Як він зауважив, пропозиція патріархові – півроку жити в Москві, півроку в Києві – була зроблена напівжартома, ось і відповідь була жартом.

Як додав архієпископ Митрофан, «Патріарх чудово розуміє, що ніяких винятків бути не може, оскільки для цього потрібно внести відповідні зміни в законодавство».

Зроблені жартома чи всерйоз, заяви Московського патріарха в Україні – про те, що в Україні вже існує єдина православна помісна церква (тобто російська); про «єдиний народ», яким буцімто є росіяни, українці і білоруси; про те, що незалежна церква Україні не потрібна, а ідея автокефалії «шкідлива» -- збурили неоднозначну реакцію.

Коментуючи результати візиту, більшість експертів зазначають: пастирським він був лише за назвою, і від політичних заяв в Україні лідерові російського православ`я утриматися не вдалось.

Оглядачі також одностайні у думці: дехто з українських політиків експлуатував цей візит для особистого передвиборчого піару. Особливо відзначився лідер Партії регіонів. Віктор Янукович – вважають політологи – просто втратив почуття міри, намагаючись всюди з`являтися поряд з московським візитером.

А як позитив, один з експертів відзначив: Україна нарешті побачила обличчя православної російської церкви.

«Ми побачили, що сучасний найвищий священик Російської православної церкви – це типовий споживач сучасної культури і сучасної цивілізації. Він добре одягнений, має добрий годинник і їздить на мотоциклі", - сказав на прес-конференції за підсумками візиту заступник директора Агентства моделювання ситуація Олексій Голобуцький.

Нагадаємо: десятиденний пастирський візит патріарха Московського і всієї Русі Кирила в Україну закінчився 5 серпня.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG