Спеціальні потреби

Актуально

Пайфер: що чекатимуть США від наступного президента
Колишній посол США в Україні, а нині старший науковий співробітник Науково-дослідного інституту імені Брукінґса, Стівен Пайфер прокоментував попередні результати виборів президента України в інтерв’ю «Голосу Америки».

Зореслав Байдюк: Як би Ви оцінили вибори президента України?

Стівен Пайфер: На мій погляд, результати, настільки ж важливі, як сам процес, який був спокійним, прозорим та відкритим, і отримав надзвичайно високу оцінку спостерігачів ОБСЄ. Я думаю, Вашингтон буде задоволений процесом. Сам факт, що це був плинний, демократичний процес, яким були вражені спостерігачі ОБСЄ, найважливіше для уряду США.

Зореслав Байдюк: Останнім часом, відносини між США та Україною перебували у підвішеному стані. Що новий президент повинен зробити, аби активізувати відносини?

Стівен Пайфер: Одна з проблем, з перспективи не лише Вашингтона, а також європейських столиць, полягала в тому, що внутрішня боротьба, нездатність президента та Кабміну співпрацювати протягом останніх двох років, надзвичайно ускладнили процес налагодження відносин з Україною. У Вашингтоні сподіваються, що після завершення виборів уряд України, тобто президент і Кабінет Міністрів, зможуть працювати разом над спільною політикою. І також, тут сподіваються, що Україна візьметься за важливі внутрішні проблеми, як то реформа газового сектора, боротьба з корупцією. На мій погляд, хто б не став президентом, а виглядає, що ним буде Янукович, Захід судитиме його роботу залежно від того, наскільки серйозно він візьметься за вирішення цих проблем.

Зореслав Байдюк: Які кроки назустріч, на Ваш погляд, повинен зробити Вашингтон?

Стівен Пайфер: Я думаю, коли буде вирішено питання переможця, Вашингтон зробить крок назустріч. І Вашингтон повинен налагодити відносини з президентом України, як з демократично обраним президентом. Я думаю, США захочуть почути, якої політики планує дотримуватися новий президент. Я вірю, що Вашингтон хоче тримати свої двері відчиненими. Можливо, тепер Україна не буде зацікавлена перенести свої відносини з НАТО на новий рівень, і це право вибору України. Але, думаю, Вашингтон залишатиме двері відкритими, аби Україна могла інтегруватися з Альянсом, якщо захоче. Я також сподіваюсь, що Вашингтон злегка натисне на нового президента, аби вирішити внутрішні проблеми. Україна має кілька великих проблем, і якщо вони не будуть вирішені, важко уявити як Україна вийде із ситуації, в якій перебуває останні кілька років.

Зореслав Байдюк: Що, на Вашу думку, повинен насамперед зробити новий президент України?

Стівен Пайфер: Я думаю, українці мають повне право очікувати президента, який візьметься за важливі проблеми, і поставиться до цього серйозно. У деяких випадках це означатиме приймати складні рішення. Для прикладу реформа газового сектора. Це не лише економічне питання для України, це проблема національної безпеки. Погано, коли кожного місяця нагнітається ситуація навколо того, чи зможе Україна заплатити за газ, чи ні. На мій погляд, виправити ситуацію можна лише піднявши ціни, що дуже важко зробити політикам. Це створить економічні проблеми для декого. Але, як на мене, замість того, аби субсидувати ціни на газ, краще їх підняти. Це змусить газову індустрію стати більш економічною і економічно виправданою. А тим, хто справді потребує допомоги, потрібно надавати її цільовим способом. Це складні рішення, але приймати їх для президента набагато легше на початку його терміну, ніж з часом. Тож я думаю, коли українці та прихильники України на Заході оцінюватимуть президента, вони дивитимуться, чи візьме він на себе вирішення проблем такого масштабу.

Зореслав Байдюк: Якщо попередні результати підтвердяться і Януковича оголосять переможцем, чому, на Ваш погляд, Юлія Тимошенко зазнала поразки?

Стівен Пайфер: Якщо результати підтвердяться і Тимошенко програє, я думаю, на це існує три причини. По-перше, вона була прем’єром останні два роки, у час глобальної економічної рецесії, яка завдала удару по українській економіці. Для чинного політика дуже важко змагатися у таких умовах, і не лише в Україні, а в будь-якому демократичному суспільстві. Тож, те що вона була в уряді, а не в опозиції, нанесло їй удару. По-друге, шкоди їй нанесла боротьба з президентом Ющенком. Якщо подивитися на кампанію Ющенка, інколи вона була спрямована не стільки на отримання голосів, скільки на шкоду Тимошенко. І по-третє, коли українці прийшли на виборчі дільниці, як у січні, так і минулої неділі, вони мали досить чітке уявлення, що означатиме прихід до влади Януковича. У мене склалося відчуття, що пані Тимошенко представила себе у різному світлі протягом п’яти років. Спочатку як популіст, потім як серйозний політик. Можливо вона не змогла сформувати свій імідж настільки чітко, як Янукович, що спрацювало проти неї.

Зореслав Байдюк: Як би Ви оцінили президентство Віктора Ющенка?

Стівен Пайфер: Я думаю, він залишає по собі неоднозначну спадщину. Йому потрібно віддати належне за те, що після Помаранчевої революції, коли він став президентом, він створив демократичну атмосферу в Україні. Вражає, що після революції, у березні 2006-го року, Віктор Янукович став лідером найбільшої партії у Верховній Раді. Ющенко заслуговує на повагу за створення демократичних умов, які дозволили Януковичу повернутися у політику. Однак, чимало можливостей після Помаранчевої революції було втрачено. Речі, які можна було зробити, не були втілені у життя. І це одна з причин чому Ющенко набрав так мало голосів.

Зореслав Байдюк: Помаранчева революція 2004-го року була унікальним явищем, яке поставило Україну поряд з демократичними країнами світу. Про українців нарешті голосно заговорили як про зріле громадянське суспільство. У США увага до виборів у далекій Україні була безпрецедентною. Цим разом, окрім невеликого кола експертів, вибори пройшли майже непоміченими. У чому причина?

Стівен Пайфер: Ці вибори привернули значно менше уваги, ніж Помаранчева революція. Але це певним чином добре. Помаранчева революція відбулась через масштабні фальсифікація, і українці вийшли на вулиці захистити свої права. Ці вибори були досить, так би мовити, безбарвними. Базуючись на звітах міжнародних та українських спостерігачів, ми не чули нічого про великі порушення, це були свого роду нудні вибори. Певним чином, нудні вибори – це добре для країни, але це також означає менше уваги до них. Тож американці не спостерігали за цими виборами, оскільки не було драми, як п’ять років тому під час Помаранчевої революції.

Всі новини дня

Британія надасть близько 16 мільйонів фунтів для постраждалих від підриву Каховської дамби

Волонтери евакуювали місцевого жителя із затопленої території після прориву дамби в Новій Каховці на тлі нападу Росії на Україну, Херсон, Україна, 9 червня 2023 року. REUTERS/Владислав Мусієнко

Британія надасть 16 мільйонів фунтів стерлінгів (близько 20 мільйонів доларів США) для постраждалих від руйнування дамби у Новій Каховці та інші гуманітарні потреби України, повідомляє Міністерство закордонних справ Великої Британії у суботу, 10 червня на своєму сайті.

«Повінь унаслідок руйнування Каховської дамби завдає невимовної шкоди понад 32 000 людей, які живуть у Херсоні, і тисячам інших людей у околицях, – сказав міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.

У заяві, яку цитує міністерство на своєму сайті, він додав, що Велика Британія додаткове фінансування буде спрямовано «українським службам і гуманітарним організаціям евакуювати людей і отримати допомогу тим, хто її потребує».

«Ми продовжуватимемо підтримувати Україну у вирішенні цього жахливого інциденту», – додав Клеверлі.

Британський уряд нагадав, що вже надає Україні гуманітарну підтримку в розмірі 220 мільйонів фунтів стерлінгів.

Як мовиться у повідомленні, Партнерський фонд «Стійка Україна» під керівництвом Великої Британії вже доставив до Херсона два спеціалізовані рятувальні катери, пошуково-рятувальне обладнання та травматологічну медичну допомогу для допомоги в рятувальних операціях, які проводяться українською Державною службою з надзвичайних ситуацій.

Допомога виділяється не лише уряду, а і гуманітарним організаціям, таким як Український Червоний Хрест, допомагати евакуювати цивільних осіб, які постраждали від повені.

Загальна підтримка Великої Британії для України наразі становить 1,5 мільярда фунтів стерлінгів, що включає економічну та гуманітарну підтримку, мовиться у повідомленні.

Клеверлі, який раніше цього тижня відвідав Україну, зустрівся там з президентом Зеленським у Києві та обговорив, як Велика Британія продовжуватиме підтримувати Україну проти агресії Росії.

Пізніше цього місяця Велика Британія також збирається прийняти конференцію з відновлення України. Планується, що уряди та лідерів промисловості розроблять узгоджений багатогалузевий план допомоги Україні у відновленні після вторгнення Росії.

Шольц планує «поговорити з Путіним», але не для того, щоб змусити Україну «узаконити і прийняти розбій» Росії

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час свого візиту до повітряної рятувальної організації DRF, що займається транспортування пацієнтів уневідкладних випадках. Нюрнберг, Німеччина, 10 червня 2023 року. REUTERS/Angelika Warmuth

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що планує поговорити з президентом Росії Володимиром Путіним «найближчим часом».

"Я постійно спілкувався з російським президентом знову і знову, і не тільки до війни, але з початку війни, іноді дуже довго. І оскільки ми не спілкувалися досить довго, я маю намір поговорити з ним знову в якийсь момент у найближчому майбутньому», – заявив Шольц під час виступу на конгресі Німецької протестантської церкви в Нюрнберзі.

Шольц повторив позицію Берліна про те, що передумовою для переговорів з Москвою має бути виведення російських військ з території України, зазначивши, що це буде єдиний спосіб забезпечити «справедливий мир».

«Нерозумно примушувати Україну схвалювати та приймати розбій, який вчинив Путін, і те, що частини України стали російськими просто так», – додав Шольц.

Канцлер зазначив, що вважає, що Берлін прийняв правильне рішення, коли діяв «узгоджено» з партнерами щодо України.

Відповідаючи на вигуки натовпу, які закликали канцлера «вести переговори», Шольц сказав: «Вести переговори нормально. Питання в тому, хто з ким і про що веде переговори?»

Шольц вже вдруге за останні три тижні говорить про можливість розмови з президентом Росії Володимиром Путіним.

Наприкінці травня він згадав про таку можливість у розмові з Kölner Stadt-Anzeiger. Тоді Шольц так само висловив свою позицію, що переговори не означають «встановлення якогось холодного миру з перетворенням теперішньої фронтової смуги на новий кордон між Росією та Україною».

«Це лише узаконювало б путінський грабіж», – сказав тоді Шольц. У тому ж інтерв’ю він додав сказав, що планує поговорити з Путіним «у належний час».

Як повідомляв Голос Америки, Німеччина, яка раніше вагалася щодо постачання зброї, стала протягом останнього часу другим після Сполучених Штатів постачальником військової допомоги Україні.

Всередині травня Берлін оголосив про найбільшу досі партію зброї, яку зібрав для України, на суму понад 3 мільярди доларів. Вона включала 30 додаткових танків Leopard 1, понад 100 бойових броньованих машин і понад 200 безпілотників-розвідників.

У статті використані повідомлення CNN та DW.

Світ дивувався, що українські солдати вистояли у війні з Росією. Всі, крім нас – американські військові, які тренували українців. Відео

Команда американських солдатів тренувала українських солдатів ще до вторгнення Росії в Україну. Перед вторгненням у 2022 році, американців евакуювали. Однак невдовзі навчання відновилося у Німеччині. Американські інструктори вражені мотивацією і вміннями українців. 

Джастін Трюдо: Канада надасть нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію під час прес-конференції на тлі нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 10 червня 2023 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів.

Перебуваючи у Києві під час неоголошеної поїздки до України він оголосив про нову військову та гуманітарну допомогу в той час як Україна готується до контрнаступу проти російських військ, намагається захистити міста та цивільну інфраструктуру від обстрілів з повітря і бореться з наслідками підриву дамби Каховської ГЕС на Херсонщині.

«Сьогодні я можу оголосити, що ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги. Крім того, сьогодні я оголошую, що Канада буде частиною міжнародних зусиль з підготовки пілотів-винищувачів, а також із забезпечення та підтримки української програми винищувачів, використовуючи канадський досвід у цих сферах», – сказав Трюдо.

Він додав, що Канада долучиться до міжнародної ініціативи з обслуговування танків Leopard і підтримає зусилля України зі захисту повтріняного простору.

«Ми надамо додаткові 288 ракет AIM 7, які підтримають Україну в захисті українське небо. А з наявних коштів ми надамо військовим України 10 тисяч патронів калібру 105-мм», – заявив Трюдо у суботу після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Канадський прем’єр також повідомив про те, що виділить додаткову допомогу Україні для порятунку людей, чиї будинки були затоплені після підриву Каховській ГЕС, що є в зоні бойових дій на півдні України.

«Усі ми бачили, які руйнування спричинило цього тижня обвал дамби на Каховській ГЕС у Херсонській області. Це був прямий наслідок російської війни, і він є руйнівним для тисяч і тисяч людей. Щоб допомогти з реагуванням, сьогодні я оголошую про нове фінансування в розмірі 10 мільйонів доларів та перенаправлю 37,5 мільйонів доларів із гуманітарної допомоги, яка наразі виділена Канадою, Україні для реагування на цю повінь», – заявив Трюдо.

Під час спільної прес-конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що Канада – серед тих у світі, хто найактивніше підтримує приєднання України до НАТО, але він визнав, що цього не може статися, поки точиться війна з Росією.

«І сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном премʼєр-міністром канадську підтримку членства України в НАТО», – заявив Зеленський.

"Канада підтримує Україну в тому, щоб стати членом НАТО, як тільки це дозволять умови. Україна та Канада з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року", - йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками переговорів.

За даними канадського уряду, з лютого 2022 року Канада надала приблизно 102 мільйони доларів США військової допомоги, виділив 352,5 мільйона доларів гуманітарної допомоги для реагування на гуманітарні наслідки вторгнення Росії в Україну та сусідні країни, а також виділив додаткові 127 мільйонів доларів на фінансування допомоги розвитку Україні – роботу уряду, допомогу найвразливішим верствам населення, зберігання українського зерна.

Також Канада надає позики для економічної підтримки України.

Дивіться також:

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо. Відео

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – оголосив премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо

Більше

XS
SM
MD
LG