Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: Янукович має балансувати між Сходом і Заходом

У Міжнародному прес-клубі за участю журналістів і політологів з України, Росії та США обговорювались перспективи президентства Януковича. На думку експертів, економіка України опинилась в підваженому стані через те, що лідери Помаранчевої революції – Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко – були зайняті політичними інтригами. Саме ця ситуація проклала шлях до політичного повернення Януковича на виборах, в яких домінували внутрішні питання. Зовнішні справи і відносини з Росією та Заходом відійшли на задній план, – відзначив політлог Пол Ґобл:

«Думаю, насамперед, слід усвідомити, що Янукович нічого не досягне, якщо не об’єднає Україну. А це означає задовольняти не тільки потреби тих, хто дивиться на схід, на Росію, але й тих, хто прагне до Заходу. Для розв’язання економічних проблем йому зокрема доведеться звертатись до Росії. І одним з великих питань є те, чи Москва запропонує пільгові ціни і програми виплат на нафту і газ, щоби витягнути українську економіку з кризи. Це знайшло би позитивний відгук в Україні і підтвердило б позицію Януковича, який виступає за покращання відносин з Росією».

Багато аналітиків відзначають, що вибори в Україні продемонстрували, що вона лишається реально демократичною країною, хоча Помаранчева революція та її лідери сильно дискредитували себе.

Пол Ґобл зазначає: «Україна, без сумніву, лишається демократичною порівняно з іншими державами реґіону. У виборах так до кінця і лишалось невідомим, хто саме виграє, – на відміну від таких країн, як Білорусь, чи Росія. Тож українці можуть пишатись, що їх держава – демократична, хоч, зрозуміло, ще і недосконала в теперішній економічній і геополітичній нелегкій ситуації – з тиском як зі Сходу, так і з Заходу».

Прем’єр-міністр Тимошенко оскаржує результати виборів в суді (попри факт, що європейські спостерігачі на виборах назвали процес справедливим і чесним). Незалежний український журналіст Євген Хлібовицький висловлює думку, що Тимошенко навряд чи вдасться домогтись перегляду результатів виборів, і рано чи пізно їй доведеться залишити прем’єрське крісло:

За наявних обставин вона намагається використати будь-яку можливість, щоби утримати владу. Багато про її особистість говорять її найостанніші дії, які показують, що демократичні цінності, які були ядром Помаранчевої революції, для неї не такі й важливі. Питанням є, чи вона вірить у вибір народу, коли сама вона програє́. Тому вважаю, що перемога Януковича є насправді перемогою Помаранчевої революції, тому що опозиція змогла мирно перемогти у виборах – незалежно від нашого особистого ставлення до цієї опозиції».

З цією оцінкою погоджується російська журналістка Маша Ліпман з московського центру Карнеґі:

«Хоча Юлія Тимошенко і намагається оскаржити результати, вона робить це в суді, а не на вулицях. У приватних колах наводять її слова про те, що вона була зовсім непевна, що багато людей вийдуть на вулиці, щоби підтримати оскарження нею результатів виборів».

Негайно після перемоги Віктор Янукович пообіцяв, що його уряд доведе, що він спроможний поліпшити життя українського народу. Ліпман каже, що покращення економіки буде одним із найбільших викликів для Януковича:

«Економіка України лишає бажати кращого. Вона в жахливому стані. Погане виконання обов’язків урядом, розтерзаним різними суперечками, призвів до жахливої кризи. Україна уражена світовою кризою більше, ніж будь-яка інша країна. Янукович виграв вибори з мінімальним розривом. Він вже сказав, що не хоче мати Тимошенко своїм прем’єр-міністром, але неясно, що гірше – мати її як сильного політичного опонента – чи як номінального союзника, якщо вона залишиться прем’єр-міністром, але союзника, що прагне забрати твоє місце».

Можна припустити, що перемога Януковича буде підтверджена у суді. А відтак він буде змушений балансувати між Росією і Європою – вважає Хлібовицький:

«Якщо йдеться про вибори, то явного програшу зазнали Сполучені Штати. Впливи США в регіоні зменшуватимуться, і американський уряд не матиме дотеперішніх каналів зв’язку з найвищими урядовцями. Переможцем вийшла Україна. За винятком Прибалтики, вона має найсильнішу демократію серед пострадянських республік, і Україна вперше довела, що розвиток подій важко передбачити. Україна може служити прикладом для інших колишніх радянських республік».

На думку багатьох аналітиків, перемога Януковича знаменує віддалення України від Заходу і наближення до Росії. Журналістка Маша Ліпман вважає таку оцінку надто прямолінійною:

«Якщо відштовхуватись від Ющенка, то будь-хто інший виглядатиме промосковським. Ющенко жахливо дратував Москву. Його перемога в Помаранчевій революції стала ляпасом для Росії і, насамперед, для Путіна. І його політика – зокрема в останній період президентства – була абсолютно неприйнятною для Росії, передусім його прагнення домогтись членства України в НАТО. Найнижчою точкою у відносинах стала відмова президента Медведєва вислати в Україну нового посла. Так що порівняно з цим будь-хто виглядатиме проросійським. Але при цьому я сумніваюсь, щоби Москва мала серед верхівки українського уряду когось, хто був би повністю промосковським і не проєвропейським. Саме положення України – географічне, політичне, економічне, культурне, історичне – ставить її між цими двома полюсами: Росія з одного боку і Європа з другого. Для будь-якого президента України неможливо обирати щось одне».

Маша Ліпман переконана, що завданням будь-якого президента України є маневрувати між Росією та Європою. Як це вдасться новообраному лідеру – лишається побачити.

Всі новини дня

США, Британія привітали Україну з Днем ВМС

Архівне фото 2018 року - зброя встановлена на корабель берегової охорони України в Маріуполі. (AP Photo/Євген Млолетка)

США привітали українські Військово-Морські сили зі святом і від імені своєї країни а також союзників та партнерів висловили підтримку ВМС у захисті України. Про це йдеться у дописі посольства.

"У День ВМС України ми вшановуємо доблесть і рішучість військовослужбовців ВМС України. Сполучені Штати, наші союзники та партнери підтримують ваші зусилля із захисту своєї країни та своїх співгромадян", - мовиться у дописі відомства у Twitter.

Гордість за партнерство і дружбу з ВМС України висловило і Посольство Британії.

"Британія пишається партнерством і дружбою з ВМС України. Сьогодні, в День Військово-Морських Сил ЗС України – і завжди – ми разом!" - йдеться в соцмедійному дописі установи.

День Військово-Морських Сил в Україні відзначають у першу неділю липня.

Історія американської біженки з України

Вікі, вчительнка зі США, яка працювала в Україні

Американка Вікі Нeйлінг кілька років працювала вчителькою англійської мови у селі Радовель, що у Житомирській області. Та коли почалась війна, вона була змушена тікати до Лос-Анджелеса, де раніше проживала. Вікі так звикла до України, що, як і українці в Америці, переживає культурний шок.

Вікі Нейлінг з 2020 року навчала англійської мови українських школярів у селі Радовель, Житомирської області, в рамках проекту відновлення села.

“Мене найняли вчителькою англійської мови в ліцей. Я викладаю в ліцеї з другого по одинадцятий клас”, - розповіла вона.

Жінка сама подала заявку на участь у проекті, адже має особливі почуття до України. З 2016 по 2018-тий працювала волонтеркою Корпусу миру.

“Мені було важко, не буду брехати, найважче для мене була мова. Але я змогла знайти друзів, я могла спілкуватися з людьми про особисті речі”, - розповідає жінка.

Та, коли вдруге їхала в Україну, Вікі не підозрювала, що крім вчителювання доведеться стати біженкою.

“Всі ми, емігранти в Україні - люди, які жили і працювали в Україні, для яких вона стала домом - ми всі думали, що все нормально, що Путін лише блефує, що він не збирається вторгнутися. Ми воюємо з Росією з 2014 року. Як тільки він атакував, ми всі були шоковані. Ми й гадки не мали, що він почне обстрілювати та бомбардувати невинних мирних жителів. Тоді ми зрозуміли, що це стало реальністю, і наскільки це серйозно”, - каже вона.

Жінка не збиралась виїжджати, навіть попри вторгнення росіян. Однак швидко стало зрозуміло, що це повномасштабна війна.

“Спочатку я хотіла залишитися. Я не планувала виїжджати. Проте двадцять п’ятого числа до мене у двері постукали, здається, це було в п’ятницю, постукала одна з моїх колег, вона сказала, що обстрілюють. І тоді я вирішила, що пора йти. Тому я зібрала свій рюкзак. Мій рюкзак був майже спакований. А потім у мене був цей милий маленький старенький бабусин візок, з яким я ходила по магазинах. Я поклала рюкзак туди”, - розповідає вчителька.

Згодом Вікі та її колеги з Житомира потягом евакуювалися до Львова. Говорить, що іноземні громадяни були вражені тим, як добре була організована евакуація.

“Усі: керівництво на місцях, правоохоронні органи, а також урядовці, школи - всі спілкувалися один з одним, і знали, кому довіряти, а кому ні. І вся інформація, яку ми, іноземні вчителі, отримували, надходила від Міністерства освіти і від українських вчителів”, - розповідає вона.

Зараз Вікі живе у Лос-Анджелесі і не залишається байдужою до подій в Україні. Відвідує протести руху Stand with Ukraine. Усюди із собою возить український прапор і хрестик, який їй подарували в Олевську на Житомирщині.

“Я планувала там залишитися. У мене весь одяг, мої ковбойські чоботи, мій велосипед - все в Україні, і я дуже чекаю на те, щоб повернутись і жити там. Перед війною планувала лише приїхати додому на літо, поїсти американську їжу, посмакувати мексиканську кухню, потусуватися в парках розваг, вирішити свої американські справи, а потім повернутися назад”,- ділиться Вікі.

У Лос-Анджелесі Вікі тимчасово живе з братом. Як і чимало інших українських біженців чекає на закінчення війни, щоб повернутись до України.

Дивіться також: Історія американської біженки з України. Відео

Історія американської біженки з України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Більше

XS
SM
MD
LG