Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: Янукович має балансувати між Сходом і Заходом

У Міжнародному прес-клубі за участю журналістів і політологів з України, Росії та США обговорювались перспективи президентства Януковича. На думку експертів, економіка України опинилась в підваженому стані через те, що лідери Помаранчевої революції – Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко – були зайняті політичними інтригами. Саме ця ситуація проклала шлях до політичного повернення Януковича на виборах, в яких домінували внутрішні питання. Зовнішні справи і відносини з Росією та Заходом відійшли на задній план, – відзначив політлог Пол Ґобл:

«Думаю, насамперед, слід усвідомити, що Янукович нічого не досягне, якщо не об’єднає Україну. А це означає задовольняти не тільки потреби тих, хто дивиться на схід, на Росію, але й тих, хто прагне до Заходу. Для розв’язання економічних проблем йому зокрема доведеться звертатись до Росії. І одним з великих питань є те, чи Москва запропонує пільгові ціни і програми виплат на нафту і газ, щоби витягнути українську економіку з кризи. Це знайшло би позитивний відгук в Україні і підтвердило б позицію Януковича, який виступає за покращання відносин з Росією».

Багато аналітиків відзначають, що вибори в Україні продемонстрували, що вона лишається реально демократичною країною, хоча Помаранчева революція та її лідери сильно дискредитували себе.

Пол Ґобл зазначає: «Україна, без сумніву, лишається демократичною порівняно з іншими державами реґіону. У виборах так до кінця і лишалось невідомим, хто саме виграє, – на відміну від таких країн, як Білорусь, чи Росія. Тож українці можуть пишатись, що їх держава – демократична, хоч, зрозуміло, ще і недосконала в теперішній економічній і геополітичній нелегкій ситуації – з тиском як зі Сходу, так і з Заходу».

Прем’єр-міністр Тимошенко оскаржує результати виборів в суді (попри факт, що європейські спостерігачі на виборах назвали процес справедливим і чесним). Незалежний український журналіст Євген Хлібовицький висловлює думку, що Тимошенко навряд чи вдасться домогтись перегляду результатів виборів, і рано чи пізно їй доведеться залишити прем’єрське крісло:

За наявних обставин вона намагається використати будь-яку можливість, щоби утримати владу. Багато про її особистість говорять її найостанніші дії, які показують, що демократичні цінності, які були ядром Помаранчевої революції, для неї не такі й важливі. Питанням є, чи вона вірить у вибір народу, коли сама вона програє́. Тому вважаю, що перемога Януковича є насправді перемогою Помаранчевої революції, тому що опозиція змогла мирно перемогти у виборах – незалежно від нашого особистого ставлення до цієї опозиції».

З цією оцінкою погоджується російська журналістка Маша Ліпман з московського центру Карнеґі:

«Хоча Юлія Тимошенко і намагається оскаржити результати, вона робить це в суді, а не на вулицях. У приватних колах наводять її слова про те, що вона була зовсім непевна, що багато людей вийдуть на вулиці, щоби підтримати оскарження нею результатів виборів».

Негайно після перемоги Віктор Янукович пообіцяв, що його уряд доведе, що він спроможний поліпшити життя українського народу. Ліпман каже, що покращення економіки буде одним із найбільших викликів для Януковича:

«Економіка України лишає бажати кращого. Вона в жахливому стані. Погане виконання обов’язків урядом, розтерзаним різними суперечками, призвів до жахливої кризи. Україна уражена світовою кризою більше, ніж будь-яка інша країна. Янукович виграв вибори з мінімальним розривом. Він вже сказав, що не хоче мати Тимошенко своїм прем’єр-міністром, але неясно, що гірше – мати її як сильного політичного опонента – чи як номінального союзника, якщо вона залишиться прем’єр-міністром, але союзника, що прагне забрати твоє місце».

Можна припустити, що перемога Януковича буде підтверджена у суді. А відтак він буде змушений балансувати між Росією і Європою – вважає Хлібовицький:

«Якщо йдеться про вибори, то явного програшу зазнали Сполучені Штати. Впливи США в регіоні зменшуватимуться, і американський уряд не матиме дотеперішніх каналів зв’язку з найвищими урядовцями. Переможцем вийшла Україна. За винятком Прибалтики, вона має найсильнішу демократію серед пострадянських республік, і Україна вперше довела, що розвиток подій важко передбачити. Україна може служити прикладом для інших колишніх радянських республік».

На думку багатьох аналітиків, перемога Януковича знаменує віддалення України від Заходу і наближення до Росії. Журналістка Маша Ліпман вважає таку оцінку надто прямолінійною:

«Якщо відштовхуватись від Ющенка, то будь-хто інший виглядатиме промосковським. Ющенко жахливо дратував Москву. Його перемога в Помаранчевій революції стала ляпасом для Росії і, насамперед, для Путіна. І його політика – зокрема в останній період президентства – була абсолютно неприйнятною для Росії, передусім його прагнення домогтись членства України в НАТО. Найнижчою точкою у відносинах стала відмова президента Медведєва вислати в Україну нового посла. Так що порівняно з цим будь-хто виглядатиме проросійським. Але при цьому я сумніваюсь, щоби Москва мала серед верхівки українського уряду когось, хто був би повністю промосковським і не проєвропейським. Саме положення України – географічне, політичне, економічне, культурне, історичне – ставить її між цими двома полюсами: Росія з одного боку і Європа з другого. Для будь-якого президента України неможливо обирати щось одне».

Маша Ліпман переконана, що завданням будь-якого президента України є маневрувати між Росією та Європою. Як це вдасться новообраному лідеру – лишається побачити.

Всі новини дня

«США дійсно розуміють - якщо вони припинять нам допомагати, то ми не переможемо», Зеленський в інтерв’ю АР

Президент Зеленський на позиціях українських військових в Сумській області поблизу кордону з Росією 28 березня 2023 р.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив вирішальне значення міжнародної підтримки і особливо допомоги Сполучених Штатів для успіху української протидії російській агресії.

Володимир Зеленський скористався інтерв’ю американському інформаційному агентству Associated Press (AP), щоб наголосити зокрема на важливості захисту міста Бахмут в Донецькій області, де зараз відбуваються запеклі бої.

Обсяги типів допомоги Україні
Обсяги типів допомоги Україні

На думку українського президента Москва використала б захоплення міста для переконування міжнародної спільноти у тому, що Україна мусить йти на «неприйнятні» компроміси.

«Це буде для нього (Путіна) перемога. Він її продаватиме. Він продасть ту перемогу Заходу, своєму суспільству, Китаю, Ірану, всім іншим країнам, Бразилії, Латинській Америці», - цитує AP Володимира Зеленського.

Агентство також передає, що Зеленський в інтерв'ю сказав про його стурбованість тим, що на хід війни можуть вплинути «пересування політичних сил у Вашингтоні».

«Сполучені Штати дійсно розуміють, якщо вони припинять нам допомагати, то ми не переможемо», - сказав президент.

AP повідомляє, що інтерв’ю з українським президентом відбувалося у потязі в дорозі з міста Суми до Києва.

У викладі інтерв’ю агентство зауважує, що у Києві очевидно знають, що серед американських політиків є діячі, які висловлюють сумніви щодо доцільності надання масштабної допомоги Україні.

В статті підкреслено, що «Зеленський не згадав ім’я Трампа, чи будь-кого з інших політиків - республіканців, з якими йому можливо довелося б мати справу, якби вони перемогли б на виборах 2024 року», але сказав, що він «турбується».

Агентство згадує про ймовірного суперника Дональда Трампа, губернатора штату Флорида Рона Десантіса, який нещодавно назвав російську війну проти України «територіальною суперечкою», що не має вирішального значення для інтересів США.

Десантіс згодом сказав, що його висловлювання «були неправильно охарактеризовані» і підкреслив, що вважає російську війну вторгненням, а президента Путіна назвав «ворожим до США» і «воєнним злочинцем».

Володимир Зеленський окремо наголосив, що прагне розмовляти з китайським президентом Сі Цзіньпінем, який нещодавно здійснив триденний державний візит до Москви, який називають виявом підтримки Путіна.

«Я хочу розмовляти з ним (з Сі Цзіньпінем). Бо у мене були з ним контакти до повномасштабної війни. Але увесь цей рік, більше року, я не мав. І я справді чекаю, коли наші команди знайдуть вирішення», - сказав український президент.

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Сполучені Штати, Нідерланди, Південна Корея, Замбія і Коста-Ріка цього тижня спільно проводять вже другий Саміт за демократію. У наступні кілька днів на віртуальні засідання зберуються лідери, представники громадянського суспільства і приватного сектору 120 країн світу.

План Ґроссі для ЗАЕС: захищати «об'єкт, а не територію» і вивести російську зброю з території станції

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі у Дніпрі, 28 березня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Керівник агенції з ядерної енергетики ООН планує запропонувати новий підхід до створення безпечних умов для роботи Запорізької атомної електростанції. Розмовляючи з агентством Reuters напередодні своєї поїздки до окупованого російськими військами Запоріжжя, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі сказав, що його спроба досягти згоди щодо ЗАЕС “все ще жива”.

«Я впевнений, що можна встановити певну форму захисту, можливо, не наголошуючи стільки на ідеї зони, скільки на самому захисті: що люди повинні робити або не повинні робити, щоб захистити (завод) мати територіальну концепцію», – сказав Ґроссі у розмові, яку записала з ним агенція Reuters.

Він наразі не оприлюднює повного тексту угоди щодо захисту окупованої Росією Запорізької АЕС, але коригує її відповідно до позиції України, сказав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.

“Я в жодному разі не здаюся. Я думаю, навпаки, нам потрібно примножувати наші зусилля, нам потрібно продовжувати”, - цитує інформагентство Рафаеля Ґроссі.

Дипломати, на яких посилається Reuters, кажуть, що остання пропозиція Гроссі більше не включає визначений радіус навколо заводу для позначення “зони безпеки”, оскільки Україна не хоче угоди, що фактично визнала б чи дозволила російську військову присутність на станції.

Інші елементи плану Гроссі включають відсутність вогневих ударів “з чи по” ЗАЕС, а також виведення важкого озброєння з території навколо станції.

Як повідомляв Голос Америки, Ґроссі цього тижня планує відвідати найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС.

Перебуваючи у понеділок у Запоріжжі, він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Ґроссі заявив, що Україна «має цілковиту підтримку МАГАТЕ».

У своєму твітер-повідомленні МАГАТЕ повідомляє, що Ґроссі побував і на Дніпровській ГЕС, яка «є важливою складовою ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції».

Агентство Reuters цитує слова президента Зеленського, який сказав, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із Запорізької АЕС і прилеглих районів будь-які ініціативи щодо відновлення ядерної безпеки приречені на провал».

Ґроссі назвав ситуацію на заводі «дуже небезпечною» і дуже нестабільною. З моменту вторгнення Росії станція 6 разів втрачала зовнішнє джерело живлення, змушуючи персонал запускати аварійні дизельні генератори для охолодження реакторів.

За словами Ґроссі, загрозлива ситуація склалася з водопостачанням через окупацію росіянами Нової Каховки, де розташована Каховська ГЕС, адже воду з водосховища використовують для охолодження реакторів.

Покарання російських воєнних злочинців є винятково важливим пріоритетом - заступниця генпрокурора США

Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако

Покарання російських воєнних злочинців - "винятково важливий пріоритет" для Міністерства юстиції США, який нагадує процес із притягненням до відповідальності нацистів. Про це заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако під час Саміту за демократію, що проходить у Вашингтоні.

За словами заступниці генпрокурора США, оновлений закон про воєнні злочини, який Конгрес ухвалив у грудні, дозволить притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців, що можуть спробувати знайти прихисток на території Сполучених Штатів.

"Це відповідає роботі, яку ми проводили історично, щоб притягнути до відповідальності нацистських воєнних злочинців. Конгрес діяв, щоб надати нам такі ж повноваження щодо російських воєнних злочинців, які можуть приїхати до Сполучених Штатів. Цьому немає прихистку. І ця країна не є притулком", - зазначила заступниця генпрокурора.

Ліза Монако зауважила, що Мін’юст США вже конфіскував активи російських олігархів та їхніх підставних осіб на понад 500 млн доларів: від розкішних яхт в Іспанії та на Фіджі до будинків у Гемптонсі.

Також заступниця генпрокурора наголосила, що представники генпрокуратури США безпосередньо на місцях допомагають українським колегам у зборі доказів та формуванні кримінальних справ. "Ми абсолютно віддані тому, щоб продовжувати надавати підтримку, яку ми вже надаємо Україні. І ми підтримуємо цілу низку міжнародних розслідувань, Міжнародного кримінального суду, Генеральної прокуратури України, ООН, ОБСЄ. Ми вже робимо чимало, зокрема безпосередньо в Україні, включно з нашою групою з розслідування воєнних злочинів, яку генеральний прокурор призначив минулого року. Тому це винятково важливий пріоритет для Міністерства юстиції", - зазначила пані Монако.

Крім того, заступниця генпрокурора анонсувала, що США незабаром посилять контроль за дотриманням Закону про реєстрацію іноземних агентів. За її словами, в найближчі місяці будуть оприлюднені нові правила для уточнення переліку видів діяльності, які вимагатимуть реєстрації відповідно до закону. Монако зазначила, що це пов'язано зі спробами Кремля сіяти російську пропаганду та впливати на громадську думку серед американців.

"Минулого літа міністерство звинуватило росіянина у багаторічних спробах вербувати та керувати політичними групами у Флориді, Джорджії та Каліфорнії від імені ФСБ Росії. Російський громадянин керував цими групами для публікації проросійської пропаганди та координував висвітлення цієї діяльності в російських ЗМІ. Американський народ має право знати, коли іноземний уряд намагається вплинути на політичні рішення чи громадську думку тут, у США. У Міністерстві юстиції ми робимо все можливе, щоб викрити цю поведінку. Ми працюємо з Конгресом, щоб модернізувати наш Закон про реєстрацію іноземних агентів та дати нам інструменти, які потрібні у відповідь на сьогоднішнє загрозливе середовище", - наголосила заступниця міністра юстиції США Ліза Монако.

Під Авдіївкою російські сили втрачають багато танків через "невдалі лобові атаки" – аналітики

Житловий будинок, пошкоджений російським військовим ударом під час нападу Росії на Україну, у прифронтовому місті Авдіївка, Донецька область, Україна, 20 березня 2023 року. REUTERS/Alex Babenko

Бої на Донбасі змістилися до міста Авдіївка після того, як українським військам вдалося зупинити російський наступ на Бахмут, повідомляють західні ЗМІ та експерти. Військові аналітики пишуть, що російські війська втрачають значну частину бронетехніки, намагаючись оточити Авдіївку, а також залучають більш досвідчених найманців з числа «вагнерівців» – тих, що воювали ще в Югославії на початку 1990-х років.

Американський телеканал CNN повідомляє, що влада Авдіївки закликає людей евакуюватися, оскільки критичні ресурси, такі як мобільний зв’язок і електрика, перервані через постійні обстріли Росії.

Голова Авдіївської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомив у мережі Telegram, що з неділі в місті відключать комунальні послуги, оскільки «щодня все більше міста піддається обстрілам і руйнаціям».

«Місто стирають з лиця землі. Треба покинути місто», – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі. Він сказав, що після евакуації комунальників «не буде кому обслуговувати генератори чи запускати мобільну вежу».

«Зараз не прошу, наполегливо рекомендую їхати з Авдіївки, адже російські ракети і снаряди не шкодують нікого і нічого, яких би поглядів ви не дотримувались!» – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі.

Водночас в інтерв’ю українським ЗМІ Барабаш сказав, що це не означає, що українські війська готові полишити місто.

За даними британської військової розвідки, останніми днями Росія «ціною великих втрат у бронетехніці» намагається оточити Авдіївку з півдня.

Попри те, що російські військові, ймовірно проходили певний період навчання в Білорусі, «формування все ще демонструє обмежену боєздатність, мовиться у повідомленні».

«Втрати 10-го танкового полку, ймовірно, здебільшого були спричинені тактично помилковими лобовими атаками, подібними до тих, що були під час інших нещодавніх невдалих російських бронетанкових атак, наприклад, навколо міста Вугледар», – мовиться у повідомленні британської розвідки.

Також аналітики говорять, що російська армія має «проблеми з поганою дисципліною та низьким моральним духом».

Експерти Вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що крім регулярних військ, у боях навколо Авдіївки залучено «обмежені високоякісні елементи «Групи Вагнера», зокрема, бойовиків, які мають досвід ще з часів війн у Югославії на початку 1990-х років. Цим експерти пояснюють відносний успіх боїв за Авдіївку для росіян.

«Російське військове керівництво, можливо, вирішило розгорнути певні елементи «Вагнера» в районі Авдіївки в останні тижні, щоб підтримати виснажені та менш якісні елементи Донецької народної республіки (ДНР) у їхніх спробах взяти селище. Якщо такі бойовики «Вагнера» воювали поблизу Авдіївки, їхня участь може допомогти пояснити обмежені тактичні успіхи в цьому районі протягом останнього тижня», – мовиться у повідомленні ISW.

Більше

XS
SM
MD
LG