Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: Янукович має балансувати між Сходом і Заходом

У Міжнародному прес-клубі за участю журналістів і політологів з України, Росії та США обговорювались перспективи президентства Януковича. На думку експертів, економіка України опинилась в підваженому стані через те, що лідери Помаранчевої революції – Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко – були зайняті політичними інтригами. Саме ця ситуація проклала шлях до політичного повернення Януковича на виборах, в яких домінували внутрішні питання. Зовнішні справи і відносини з Росією та Заходом відійшли на задній план, – відзначив політлог Пол Ґобл:

«Думаю, насамперед, слід усвідомити, що Янукович нічого не досягне, якщо не об’єднає Україну. А це означає задовольняти не тільки потреби тих, хто дивиться на схід, на Росію, але й тих, хто прагне до Заходу. Для розв’язання економічних проблем йому зокрема доведеться звертатись до Росії. І одним з великих питань є те, чи Москва запропонує пільгові ціни і програми виплат на нафту і газ, щоби витягнути українську економіку з кризи. Це знайшло би позитивний відгук в Україні і підтвердило б позицію Януковича, який виступає за покращання відносин з Росією».

Багато аналітиків відзначають, що вибори в Україні продемонстрували, що вона лишається реально демократичною країною, хоча Помаранчева революція та її лідери сильно дискредитували себе.

Пол Ґобл зазначає: «Україна, без сумніву, лишається демократичною порівняно з іншими державами реґіону. У виборах так до кінця і лишалось невідомим, хто саме виграє, – на відміну від таких країн, як Білорусь, чи Росія. Тож українці можуть пишатись, що їх держава – демократична, хоч, зрозуміло, ще і недосконала в теперішній економічній і геополітичній нелегкій ситуації – з тиском як зі Сходу, так і з Заходу».

Прем’єр-міністр Тимошенко оскаржує результати виборів в суді (попри факт, що європейські спостерігачі на виборах назвали процес справедливим і чесним). Незалежний український журналіст Євген Хлібовицький висловлює думку, що Тимошенко навряд чи вдасться домогтись перегляду результатів виборів, і рано чи пізно їй доведеться залишити прем’єрське крісло:

За наявних обставин вона намагається використати будь-яку можливість, щоби утримати владу. Багато про її особистість говорять її найостанніші дії, які показують, що демократичні цінності, які були ядром Помаранчевої революції, для неї не такі й важливі. Питанням є, чи вона вірить у вибір народу, коли сама вона програє́. Тому вважаю, що перемога Януковича є насправді перемогою Помаранчевої революції, тому що опозиція змогла мирно перемогти у виборах – незалежно від нашого особистого ставлення до цієї опозиції».

З цією оцінкою погоджується російська журналістка Маша Ліпман з московського центру Карнеґі:

«Хоча Юлія Тимошенко і намагається оскаржити результати, вона робить це в суді, а не на вулицях. У приватних колах наводять її слова про те, що вона була зовсім непевна, що багато людей вийдуть на вулиці, щоби підтримати оскарження нею результатів виборів».

Негайно після перемоги Віктор Янукович пообіцяв, що його уряд доведе, що він спроможний поліпшити життя українського народу. Ліпман каже, що покращення економіки буде одним із найбільших викликів для Януковича:

«Економіка України лишає бажати кращого. Вона в жахливому стані. Погане виконання обов’язків урядом, розтерзаним різними суперечками, призвів до жахливої кризи. Україна уражена світовою кризою більше, ніж будь-яка інша країна. Янукович виграв вибори з мінімальним розривом. Він вже сказав, що не хоче мати Тимошенко своїм прем’єр-міністром, але неясно, що гірше – мати її як сильного політичного опонента – чи як номінального союзника, якщо вона залишиться прем’єр-міністром, але союзника, що прагне забрати твоє місце».

Можна припустити, що перемога Януковича буде підтверджена у суді. А відтак він буде змушений балансувати між Росією і Європою – вважає Хлібовицький:

«Якщо йдеться про вибори, то явного програшу зазнали Сполучені Штати. Впливи США в регіоні зменшуватимуться, і американський уряд не матиме дотеперішніх каналів зв’язку з найвищими урядовцями. Переможцем вийшла Україна. За винятком Прибалтики, вона має найсильнішу демократію серед пострадянських республік, і Україна вперше довела, що розвиток подій важко передбачити. Україна може служити прикладом для інших колишніх радянських республік».

На думку багатьох аналітиків, перемога Януковича знаменує віддалення України від Заходу і наближення до Росії. Журналістка Маша Ліпман вважає таку оцінку надто прямолінійною:

«Якщо відштовхуватись від Ющенка, то будь-хто інший виглядатиме промосковським. Ющенко жахливо дратував Москву. Його перемога в Помаранчевій революції стала ляпасом для Росії і, насамперед, для Путіна. І його політика – зокрема в останній період президентства – була абсолютно неприйнятною для Росії, передусім його прагнення домогтись членства України в НАТО. Найнижчою точкою у відносинах стала відмова президента Медведєва вислати в Україну нового посла. Так що порівняно з цим будь-хто виглядатиме проросійським. Але при цьому я сумніваюсь, щоби Москва мала серед верхівки українського уряду когось, хто був би повністю промосковським і не проєвропейським. Саме положення України – географічне, політичне, економічне, культурне, історичне – ставить її між цими двома полюсами: Росія з одного боку і Європа з другого. Для будь-якого президента України неможливо обирати щось одне».

Маша Ліпман переконана, що завданням будь-якого президента України є маневрувати між Росією та Європою. Як це вдасться новообраному лідеру – лишається побачити.

Всі новини дня

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:55 0:00

Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з Владіміром Путіним і закликав його вивести російські війська з України. Тим часом Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Деталі - від Богдана Цюпина.

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Дипломати Євросоюзу остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Обмеження вводять щодо тієї нафти, яку транспортують морем. Заступник міністра фінансів США Воллі Адеємо раніше привітав таку домовленість.

У Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. Відео

В американському Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. В разі ухвалення ініціативи, Державний департамент буде зобов'язаний включити "Групу Вагнера" до переліку терористичних організацій.

«Немає сенсу укладати фальшивий мир з Росією» – Блінкен

Президент Франції Еммануель Макрон під час державного обіду з держсекретарем Ентоні Блінкеним (праворуч) у четвер, 1 грудня 2022 року. Вашингтоні, США. Жаклін Мартін/через REUTERS/

США мають прямий контакт з Москвою, але він використовується тільки для запобігання серйозним загрозам, бо президент Росії Володимир Путін не готовий до переговорів, вважає державний Секретар Ентоні Блінкен.

В інтерв’ю французькому телеканалу France 2 він заявив, що Вашингтон і Москва мають прямі контакти, які використовуються у разі серйозних загроз, зокрема, коли були побоювання, що Росія застосує ядерну зброю.

«Наприклад, був контакт з Росією, тому що було побоювання, що вони можуть застосувати ядерну зброю, що було б катастрофою», – сказав Блінкен.

Відповідаючи на запитання журналіста Томаса Сотто про те, чи це були реальні побоювання, Блінкен відповів, що у США «не бачили конкретного руху з цього приводу, але все одно є страх надзвичайної ситуації».

Попри ці контакти, за словами Блінкена, США та Росія не ведуть переговори щодо війни в Україні, бо це рішення - за Україною, і як наголошує державний секретар, президент України Володимир Зеленський, «чітко дав зрозуміти, що в кінці будуть потрібні переговори, дипломатія».

Як каже Блінкен, час для прямої розмови настав би, «якби ми побачили, що Путін серйозно ставився до дипломатії та діалогу». Але поки що російська сторона не проявляє готовності до переговорів, сказав Блінкен.

«Що зараз робить Путін? Хоча він іноді каже, що готовий до дипломатії, він атакує цивільну інфраструктуру в Україні, – каже Блінкен. – Проблема в тому, що він робить навпаки. Зараз він підбурює до ескалації ситуації».

За словами Блінкена, США хочуть уникнути розширення конфлікту.

«Ми не хочемо війни з Росією. Ми не хочемо третьої світової війни», – каже Блінкен. Але з іншого боку, він додає, що «мир має бути не тільки на папері».

«Потрібен мир, але він має бути справедливим, відповідно до принципів статуту ООН. І він має бути стійким, тому що в певному сенсі немає сенсу укладати фальшивий мир, який дуже швидко буде відкинутий і Росія знову вступить у війну», – вважає Блінкен.

Він переконаний, що слід уникати думки, що цей конфлікт можна заморозити, бо «Росія в цьому контексті ніколи не буде вести переговори про захоплені силою території, і про самі території має домовлятися лише Україна.

Говорячи про майбутнє Росії, Блінкен сказав, що не так важливо, хто буде на чолі країни, як те, якої політики буде дотримуватися Росія.

Блінкен нагадав слова прехидента Джо Байдена, який сказав, що «президент Путін дуже сильно прорахувався щодо України».

«Усе, чого він намагався уникнути, він прискорив. На Заході ми не розділені. Навпаки, ми єдині та єдині. Україна єдина як ніколи. Те, що ми бачимо в Росії, є катастрофою для Росії. Понад мільйон росіян виїхали. Це може бути добре для Путіна, тому що саме люди можуть бути проти нього, але це катастрофічно для Росії», – сказав Блінкен, якого цитує прес-служба Державного департаменту.

Інтерв’ю для французького телеканалу France 2 було записано французькою мовою і відбувалося на тлі державного війзиту президента Франції Еммануеля Макрона до Вашингтона.

Як писав «Голос Америки», під час двосторонньої зустрічі в Білому домі з президентом Макроном у четвер, президент США на спільній прес-конференції заявив, що російських президент Путін може завершити війну «забравши свої війська з України», однак Путін не виявляє готовності шукати шляхів до миру. "

Макрон заявив, що тривалий мир можливий лише, якщо міжнародна спільнота поважатиме умови українців, бо лише вони можуть визначити умови такого миру.

Дивіться також:

Державний візит Еммануеля Макрона до Вашингтона. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Країни ЄС підтримали обмеження на російську нафту на рівні $60 за барель

Архівне фото: танкер в російському порту, 2009 рік

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила, що країни ЄС погодились обмежити ціну на російську нафту на рівні 60 доларів з барель.

У відеозверненні в соцмережах посадовиця відзначила, що такий крок зміцнить дію санкцій, зменшить російські надходження, а також "дозволить стабілізувати енергоринки", бо європейські оператори зможуть доставляти "певні обсяги російської нафти третім країнам, якщо вони продаються за ціною нижче обмеження".

Reuters повідомив, що посол Польщі в ЄС Анджей Садош у п'ятницю заявив, що Польща погодилася з домовленістю Європейського Союзу обмежити ціну на російську нафту, доставлену морем, на рівні 60 доларів за барель.

Варшава відмовлялася від схвалення угоди, щоб вивчити механізм коригування, щоб ліміт був нижчим за ринкову ціну. Польща виступала за те, щоб ліміт був якомога нижчим, щоб скоротити доходи Росії та обмежити здатність Москви фінансувати війну в Україні

Садос сказав, що механізм в остаточній угоді буде підтримувати максимальну ціну щонайменше на 5% нижче ринкової.

Обмеження ціни, ідея “Групи семи”(G7), що має на меті зменшити дохід Росії від продажу нафти, одночасно запобігаючи стрибку світових цін на нафту після того, як 5 грудня набуде чинності ембарго ЄС на російську нафту.

Після схвалення Польщею в п'ятницю ЄС розпочав процедуру письмового оформлення домовленості всіма 27 країнами ЄС, щоб офіційно дати зелене світло угоді, деталі якої будуть опубліковані в юридичному журналі ЄС у неділю.

Встановлення цінової межі G7 дозволить країнам, що не входять до ЄС, продовжувати імпортувати російську нафту морським транспортом, але це заборонить судноплавним, страховим і перестраховим компаніям обробляти вантажі російської нафти по всьому світу, якщо тільки вона не продається за ціною меншою обмеження ціни.

Оскільки ключові світові судноплавні та страхові компанії розташовані в країнах Великої сімки, через обмеження ціни Москві буде дуже важко продавати свою нафту за вищою ціною.

Першою пропозицією G7 минулого тижня було обмеження ціни на рівні 65-70 доларів за барель без механізму коригування. Оскільки російська нафта Urals вже торгувалась дешевше, Польща, Литва та Естонія наполягали на зниженні ціни.

У п'ятницю вдень російська нафта марки Urals коштувала близько 67 доларів США за барель.

Країни ЄС протягом кількох днів узгоджували деталі, причому ці країни додавали умови до угоди, включаючи те, що обмеження ціни буде переглядатися в середині січня та кожні два місяці після цього, згідно з дипломатами та документом ЄС, який бачили Reuters у четвер.

У документі також зазначено, що 45-денний «перехідний період» застосовуватиметься до суден, що перевозять російську нафту завантажену до 5 грудня та розвантажену в кінцевому пункті призначення до 19 січня 2023 року.

В статті використано інформацію Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG