Спеціальні потреби

Актуально

Експерти про перші кроки новообраного президента

Чекали, що це буде Кучма-light, а отримали Кучму-hard. Так жартують українські журналісти, коментуючи перші заяви та кроки нового президента Віктора Януковича. За короткий час, що минув від перемоги на виборах до дня інавгурації, новообраний гарант подав цілу низку промовистих сигналів. Вони не залишають сумніву: гряде різкий, на 180 градусів, розворот у зовнішній політиці України. Янукович не виключає пролонгації базування Чорноморського флоту в Криму, Янукович не проти віддати українську ГТС у консорціум, Янукович хоче записати в закон позаблоковий статус країни. Перше звернення до народу він виголошує недержавною мовою, а благословення на президентство просить у церковного ієрарха з-за кордону.

В Україні заговорили про те, що дії нового президента межують зі зрадою національних інтересів, несуть загрозу суверенітету. Наскільки обґрунтовані побоювання? І чи можна з перших кроків президента-новачка судити, якою буде вся його наступна політика? Про це у день інавгурації Віктора Януковича «Голос Америки» запитав українських експертів.

Олексій Гарань: «Якщо так триватиме далі, на кожну дію буде контр-дія»
<!-- IMAGE -->

«Деякі кроки новообраного глави держави справді не назвеш розумними та продуманими – бодай тому, що вони ослаблюють його власні позиції. Взяти хоча б запрошення до Києва патріарха Московського Кирила, аби він у Лаврі благословив Януковича. Це просто ляпас половині країни, причому, як то кажуть, «на рівному місці». Адже ніщо не заважало Януковичу, коли вже в нього є така потреба, провести молебень після офіційної інавгурації, – до речі, саме так роблять російські президенти. Тобто це було абсолютно зайве.

Не можуть не насторожувати і всі ті заяви, які лунали – і про Севастополь, і про консорціум, і явно неконституційне рішення, прийняте й проголосоване Партією регіонів, про перенесення місцевих виборів. До цього можна додати ще сьогоднішнє призначення Сергія Льовочкіна главою адміністрації президента, що свідчить про посилення позицій одіозної «РосУкрЕнерго»…

Є також і деякі позитивні сигнали. Перший візит все-таки буде до Брюсселя. Але це те, що помітять експерти, помітять дипломати. А для більшості українських громадян перший візит до Брюсселя може пройти не поміченим особливо. А ось ці заяви і дії, які стосувалися церкви, флоту, кадрових призначень – це те, що дуже впливатиме на громадську думку. Парадокс полягає ще й у тому, що насправді це послабило переговорні позиції Януковича, у тому числі в коаліційному процесі – тому що це відштовхнуло частину «Нашої України».

Загалом же, на мою думку, проблема Партії регіонів полягає у тому, що вони хочуть все і одразу. Ось такий от реваншизм. Це те, що фактично привело їх до поразки в 2007-му році. Тому цілком можливо, якщо так триватиме і далі, то на кожну дію виникатиме контр-дія».

Володимир Горбач: «Сьогодні перший день «багатовекторності»
<!-- IMAGE -->

«Я би розцінював перші кроки та заяви Януковича як свідчення його некомпетентності. Поки що він не є компетентним як президент України, зокрема у сфері національної безпеки і оборони та зовнішньої політики. Оскільки всі ці заяви взаємно суперечать одна одній, не стикуються, – то в них, власне, простежується єдина логіка: сподобатись якомога більшій кількості як власних виборців, так і зовнішньополітичних візаві. Я головно маю на увазі керівників Російської Федерації. Я навіть більше сказав би: Янукович хоче сподобатись російському виборцю. В цьому сенсі він до певної міри наслідує Лукашенка, який також вів свою зовнішню політику, націлюючи її саме на виборця Російської Федерації, і в такий спосіб намагався впливати на російську політику щодо Білорусі. Його спіткала в цій справі серйозна невдача. Думаю, якщо Віктор Федорович піде таким же шляхом, як Лукашенко, він отримає нічим не кращий результат.

З іншого боку, відбувається зовнішньополітична конкуренція за лояльність Януковича – чи то до Москви, чи то до Брюсселя, чи то до Вашингтона. І тому сьогоднішній інавгураційний день вийшов такий, так би мовити, «багатовекторний». Сьогодні перший день «багатовекторності» нової зовнішньої політики України. І це насправді спантеличує всіх оглядачів і здатне спантеличити всіх потенційних зовнішньополітичних партнерів. Я думаю, що з часом Віктор Федорович все-таки вгамується і доручить зовнішню політику професіоналам – зокрема, міністрові закордонних справ, який і відповідатиме за цей напрям роботи».

Олександр Палій: «Про те, куди піде Україна, дізнаємося з кадрових призначень»
<!-- IMAGE -->

«Заяви Януковича, які пролунали напередодні інавгурації і під час вступу на посаду, звичайно ж, мало кореспондуються з національними інтересами України. Зокрема – закріплення позаблокового статусу. Слід сказати, що таке законодавче закріплення схоже на одностороннє накладання якихось обмежень на зовнішню політику. Тобто держава сама на себе накладає обмеження і при цьому ніхто цій державі ніякої безпеки не гарантує. Зрозуміло, що це обмеження безпеки, зрозуміло, що це обмеження для зовнішньополітичного маневру України. І я думаю, що будь-яка людина, яка розуміється на зовнішній політиці, не може цього не усвідомлювати.

Крім того, була заява на тему газотранспортного консорціуму. Мушу нагадати, що зараз Росія перенесла, на три роки відклала освоєння Штокманського газового родовища, і таким чином, газу для «Північного потоку» може вже й не бути. Що це означає – що «Північний» і «Південний» потоки, вартість транзиту якими у півтора раза більша, ніж територією України, фактично уже не потрібні. І тому під погрозами віддавати українську газотранспортну систему Росії в консорціум означало б піддатися отим залякуванням, «повестися» на психологічні та піар-операції, а не на справжню загрозу втрати Україною транзиту. Тобто мені здається, що ці проекти використовуються просто для морального тиску, і тут головне не схибити і втриматися на ногах. Водночас Віктор Янукович поки що не демонструє, що він готовий адекватно зрозуміти цю ситуацію з точки зору її відповідності національним інтересам.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG