Спеціальні потреби

Актуально

Експерти про перші кроки новообраного президента

Чекали, що це буде Кучма-light, а отримали Кучму-hard. Так жартують українські журналісти, коментуючи перші заяви та кроки нового президента Віктора Януковича. За короткий час, що минув від перемоги на виборах до дня інавгурації, новообраний гарант подав цілу низку промовистих сигналів. Вони не залишають сумніву: гряде різкий, на 180 градусів, розворот у зовнішній політиці України. Янукович не виключає пролонгації базування Чорноморського флоту в Криму, Янукович не проти віддати українську ГТС у консорціум, Янукович хоче записати в закон позаблоковий статус країни. Перше звернення до народу він виголошує недержавною мовою, а благословення на президентство просить у церковного ієрарха з-за кордону.

В Україні заговорили про те, що дії нового президента межують зі зрадою національних інтересів, несуть загрозу суверенітету. Наскільки обґрунтовані побоювання? І чи можна з перших кроків президента-новачка судити, якою буде вся його наступна політика? Про це у день інавгурації Віктора Януковича «Голос Америки» запитав українських експертів.

Олексій Гарань: «Якщо так триватиме далі, на кожну дію буде контр-дія»
<!-- IMAGE -->

«Деякі кроки новообраного глави держави справді не назвеш розумними та продуманими – бодай тому, що вони ослаблюють його власні позиції. Взяти хоча б запрошення до Києва патріарха Московського Кирила, аби він у Лаврі благословив Януковича. Це просто ляпас половині країни, причому, як то кажуть, «на рівному місці». Адже ніщо не заважало Януковичу, коли вже в нього є така потреба, провести молебень після офіційної інавгурації, – до речі, саме так роблять російські президенти. Тобто це було абсолютно зайве.

Не можуть не насторожувати і всі ті заяви, які лунали – і про Севастополь, і про консорціум, і явно неконституційне рішення, прийняте й проголосоване Партією регіонів, про перенесення місцевих виборів. До цього можна додати ще сьогоднішнє призначення Сергія Льовочкіна главою адміністрації президента, що свідчить про посилення позицій одіозної «РосУкрЕнерго»…

Є також і деякі позитивні сигнали. Перший візит все-таки буде до Брюсселя. Але це те, що помітять експерти, помітять дипломати. А для більшості українських громадян перший візит до Брюсселя може пройти не поміченим особливо. А ось ці заяви і дії, які стосувалися церкви, флоту, кадрових призначень – це те, що дуже впливатиме на громадську думку. Парадокс полягає ще й у тому, що насправді це послабило переговорні позиції Януковича, у тому числі в коаліційному процесі – тому що це відштовхнуло частину «Нашої України».

Загалом же, на мою думку, проблема Партії регіонів полягає у тому, що вони хочуть все і одразу. Ось такий от реваншизм. Це те, що фактично привело їх до поразки в 2007-му році. Тому цілком можливо, якщо так триватиме і далі, то на кожну дію виникатиме контр-дія».

Володимир Горбач: «Сьогодні перший день «багатовекторності»
<!-- IMAGE -->

«Я би розцінював перші кроки та заяви Януковича як свідчення його некомпетентності. Поки що він не є компетентним як президент України, зокрема у сфері національної безпеки і оборони та зовнішньої політики. Оскільки всі ці заяви взаємно суперечать одна одній, не стикуються, – то в них, власне, простежується єдина логіка: сподобатись якомога більшій кількості як власних виборців, так і зовнішньополітичних візаві. Я головно маю на увазі керівників Російської Федерації. Я навіть більше сказав би: Янукович хоче сподобатись російському виборцю. В цьому сенсі він до певної міри наслідує Лукашенка, який також вів свою зовнішню політику, націлюючи її саме на виборця Російської Федерації, і в такий спосіб намагався впливати на російську політику щодо Білорусі. Його спіткала в цій справі серйозна невдача. Думаю, якщо Віктор Федорович піде таким же шляхом, як Лукашенко, він отримає нічим не кращий результат.

З іншого боку, відбувається зовнішньополітична конкуренція за лояльність Януковича – чи то до Москви, чи то до Брюсселя, чи то до Вашингтона. І тому сьогоднішній інавгураційний день вийшов такий, так би мовити, «багатовекторний». Сьогодні перший день «багатовекторності» нової зовнішньої політики України. І це насправді спантеличує всіх оглядачів і здатне спантеличити всіх потенційних зовнішньополітичних партнерів. Я думаю, що з часом Віктор Федорович все-таки вгамується і доручить зовнішню політику професіоналам – зокрема, міністрові закордонних справ, який і відповідатиме за цей напрям роботи».

Олександр Палій: «Про те, куди піде Україна, дізнаємося з кадрових призначень»
<!-- IMAGE -->

«Заяви Януковича, які пролунали напередодні інавгурації і під час вступу на посаду, звичайно ж, мало кореспондуються з національними інтересами України. Зокрема – закріплення позаблокового статусу. Слід сказати, що таке законодавче закріплення схоже на одностороннє накладання якихось обмежень на зовнішню політику. Тобто держава сама на себе накладає обмеження і при цьому ніхто цій державі ніякої безпеки не гарантує. Зрозуміло, що це обмеження безпеки, зрозуміло, що це обмеження для зовнішньополітичного маневру України. І я думаю, що будь-яка людина, яка розуміється на зовнішній політиці, не може цього не усвідомлювати.

Крім того, була заява на тему газотранспортного консорціуму. Мушу нагадати, що зараз Росія перенесла, на три роки відклала освоєння Штокманського газового родовища, і таким чином, газу для «Північного потоку» може вже й не бути. Що це означає – що «Північний» і «Південний» потоки, вартість транзиту якими у півтора раза більша, ніж територією України, фактично уже не потрібні. І тому під погрозами віддавати українську газотранспортну систему Росії в консорціум означало б піддатися отим залякуванням, «повестися» на психологічні та піар-операції, а не на справжню загрозу втрати Україною транзиту. Тобто мені здається, що ці проекти використовуються просто для морального тиску, і тут головне не схибити і втриматися на ногах. Водночас Віктор Янукович поки що не демонструє, що він готовий адекватно зрозуміти цю ситуацію з точки зору її відповідності національним інтересам.

Всі новини дня

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG