Спеціальні потреби

Актуально

Янукович визначився щодо єдиної державної мови

<!-- IMAGE -->

Віктор Янукович передумав добиватися для російської мови статусу другої державної. В Україні буде тільки одна державна мова – українська, – пообіцяв президент, промовляючи 9 березня на Чернечій горі у Каневі під час церемонії вручення Шевченківських премій.

«В Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна», – наголосив Янукович. При цьому він запевнив, що нова влада запровадить Європейську хартію регіональних мов, аби, як було сказано, подолати «перекоси» у мовній політиці, що їх припустилася колишня влада.

Несподівана заява, проголошена з канівських схилів, прозвучала дисонансом до усіх попередніх. Новообраний президент, який прийшов до влади під гаслом надання російській мові статусу другої державної, ще недавно вказував на це як на основну відмінність між ним і політичними опонентами. «Я зроблю усе, щоб російська мова була другою державною, ось у цьому в нас різниця», – наголошував тоді ще кандидат Янукович у розпал виборчої кампанії. А днями, під час свого першого в ранзі президента візиту до Москви, глава держави пообіцяв російському колезі Дмитру Медведєву уже найближчим часом захистити «ущемлені» права російськомовного населення в Україні.

Те, що український керівник раптом увімкнув «задній хід», насторожило Росію. Коментуючи канівську заяву, деякі російські ЗМІ побачили в ній ознаку того, що «перезавантаження» відносин двох країн може не відбутись. Розчаровані й прихильники Януковича в Україні. Як скаржаться вони, «найпослідовніший» лідер зрікається своїх передвиборчих обіцянок: замість обіцяного статусу «другої державної» переводить розмову на запровадження Європейської хартії регіональних мов.

А тим часом на думку політичних експертів, ідеться не про зміну, а лише про адаптацію мовної політики «біло-синіх». Те, що неможливо зробити де-юре, Янукович спробує зробити де-факто, – вважає науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії професор Олексій Гарань.

«Абсолютно зрозуміло, що другу державну він не може ввести як суто практично, так і з символічних міркувань. Для цього потрібно 300 голосів у парламенті, для цього потрібен всеукраїнський референдум, і крім того, це викличе таке збурення в суспільстві, що, очевидно, президент не піде на такий ризик», – зазначив експерт.

А відтак «регіонали», за його словами, обрали іншу тактику. Посилаючись на Європейську хартію регіональних і меншинних мов, вони проголосять російську мову в Україні регіональною мовою. Приймуть закон, застосувавши просту більшість у 226 голосів, і президент цей закон підпише. Суть закону пояснив один з лідерів Партії регіонів Борис Колесников, і суть його полягає у тому, що облради матимуть можливість запроваджувати на свій розсуд регіональні мови.

«Тобто в даному випадку російську мову, очевидно, на більшості територій країни зроблять регіональною. Де-факто, це означатиме перетворення російської мови на другу державну на більшості території України. Але з формальної точки зору це не буде друга державна мова», – сказав Гарань «Голосу Америки».

Нагадаємо: відповідно до статті 10 Конституції України, єдиною державною мовою в Україні є українська.

Офіційне тлумачення статті 10 подав також Конституційний суд України у своєму рішенні від 14 грудня 1999 року. Як мовиться у вердикті КС, «Українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування».

Всі новини дня

Російські окупанти ґвалтували жінок та розстрілювали місцевих: свідчення жителів звільненного села Високопілля. Відео

До села Високопілля, яке звільнили ще на початку вересня, одним з перших журналістів потрапив Сергій Лисенко. Місцеві мешканці розповіли йому, що російські окупанти ґвалтували жінок, били, розстрілювали місцевих та мародерили. Послухайте їхні свідчення про життя в окупації.

Сполучені Штати не бачать причин для зміни своєї ядерної позиції. Відео

Сполучені Штати не бачать причин для зміни своєї ядерної позиції. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:42 0:00

Президент США Джо Байден сказав, що загроза використання ядерної зброї – найвища з часів Кубинської кризи. В Білому Домі пояснили: президент говорив про безвідповідальну ядерну риторику Кремля, і що Сполучені Штати не бачать причин для зміни своєї позиції щодо ядерної загрози.

Нобелівська премія миру: перші коментарі лауреатів та експертів. Відео

Нобелівська премія миру: перші коментарі лауреатів та експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

«Це відзнака усьому українському народу» – прокоментувала правозахисниця Олександра Матвійчук призначення Нобелівської премії миру організації «Центр громадянських свобод». Лауреатами стали також білоруський правозахисник Алєсь Біляцький та російська організація «Меморіал».

Девід Креймер: Нобелівська премія миру відзначила тих, хто бореться за усі універсальні цінності. Відео

«Премія відзначила тих, хто бореться за права людини, свободу преси, свободу слова, зібрань, усі універсальні цінності. Нобелівський комітет визнає героїчну і сміливу роботу цих людей та цих організацій», - заявив директор з глобальної політики центру Джорджа Буша Девід Креймер.

США ввели нові санкції проти Північної Кореї, після ракетних запусків

Фото: люди переглядають відео запуску ракети КНДР, 6 жовтня 2022 року

Державний секретар США Ентоні Блінкен у п’ятницю оголосив нові економічні санкції проти Північної Кореї після того, як ця ізольована країна запустила серію балістичних ракет. Блінкен назвав запуски «безпрецедентними за своєю швидкістю, масштабом і розмахом».

За минулі 12 днів Північна Корея провела шість випробувань балістичних ракет, останнє – у четвер. Дві балістичні ракети малої дальності (SRBM) було запущено в той час, коли дипломати в Раді Безпеки ООН обговорювали, як відповісти на запуск іншої ракети над Японією, що був двома днями раніше.

У п'ятничній заяві Блінкен сказав, що лише цього року Північна Корея або Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР) запустила 41 балістичну ракету, включаючи шість міжконтинентальних балістичних ракет.

У відповідь він оголосив, що Сполучені Штати запроваджують санкції проти «двох фізичних осіб і трьох юридичних осіб за діяльність, пов’язану з експортом нафти до Корейської Народно-Демократичної Республіки, яка безпосередньо підтримує розробку озброєнь КНДР та її військових»

Блінкен сказав, що Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) зареєструвало New Eastern Shipping Co Ltd. разом із особами Квек Кі Сенг і Чен Ши Хуан за участь у передачі або доставці нафтопродуктів до КНДР.

У заяві Блінкен зазначив, що за допомогою санкцій «Сполучені Штати посилають чітке повідомлення про те, що ми продовжуватимемо вживати заходів проти тих, хто підтримує розвиток армії та арсеналу зброї КНДР».

Більше

XS
SM
MD
LG