Спеціальні потреби

Актуально

13.12.02  -  Силові ігри в Україні; Туреччина: виклики на шляху до Європи; Бюрократія підриває ефективність ЄС; Північно-корейський синдром. - 2002-12-14

Українські силові ігри: опозиційні партії в парламенті втрачають вагу через втечу своїх членів до рядів новоствореної про-президентської більшості, пише Пітер Берн в англомовній Київ-пост. Найбільше наразі втратила «Наша Україна». Нещодавно з неї вийшли п’ятеро депутатів, серед них Петро Стоян лідер українських профспілок, що нараховують тринадцять мільйонів членів. Він йшов другим номером у списку партії Ющенка і його втрата не піддається компенсації, відзначає Пост.

Але й це ще не все, продовжує тижневик. «Наша Україна» стоїть перед втратою голів всіх десяти парламентських комітетів, оскільки більшість має намір перебрати їх під свій контроль. Ющенко обвинувачує у всьому президентську адміністрацію за «кримінальний та політичний тиск» на членів його блоку. Але тридцяти-двох-літній Михайло Добкін з помірковано про-президентської фракції «Демініціативи», вважає, що саме нерішучість Ющенка як політика, а не тиск адміністрації, є головною причиною такого різкого похудіння Нашої України, пише Пост.

На думку Пітера Берна, візія Кучмою України як парламентсько-президентської республіки з ширшими, ніж тепер, повноваженнями парламентської більшості щодо виконавчої гілки влади, розрахована на можливість послаблення Кучмою інституту президентства, якщо він побачить, що небажаний йому та «сім’ї» претендент може перемогти на виборах дві тисячі четвертого року, відзначає тижневик Київ-пост.

Ряд останніх скандалів в Україні, особливо ж кольчужна саґа та тиск на медія, суттєво збільшили розрив між нею та країнами Східної Європи, більшість з яких вже або вступили, або очікують вступу до НАТО та ЄС. Проблеми інтеграції в Європу, втім, переживає і Туреччина довголітній член НАТО, пише Вашингтон пост. На словах, західні лідери заявляють, що Європа без Туреччини немислима. Але в дійсності, навіть у статусі повного кандидата на членство в ЄС, Туреччина залишається в черзі десяти інших кандидатів-країн Центральної та Східної Європи (включно з Мальтою та Кіпром), яка повзе вкрай повільно. Париж і Берлін, далі, бачать ЄС як досить централізоване утворення, здатне змагатися зі США не лише у сфері торгівлі. Але Анкара дотримується по суті тетчерівської візії Європи як децентралізованого інституту. Тому її вступ до ЄС означатиме кінець франко-німецькій мрії «Сполучених штатів Європи», на що Париж та Берлін, уважає Вашингтон пост, ніколи не підуть.

Торкаючись цієї ж теми у газеті Нью йорк таймс, Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики, Хав’єр Солана, зазначає, що якщо Туреччина хоче зайняти своє місце в Європі, то насамперед вона мусить відповісти на два важливі запитання: чи може вона йти до Європи, і чи бажає вона того? Покищо, уважає Солана, посилаючись на висновки турецького парламенту, Анкара не узгодила своїх законів з кодексом ЄС. Щодо ж бажання Туреччини стати частиною Європи, то тут багато залежить від доброї волі турецьких і грецьких кіпріотів прийняти план Кофі Аннана, який допоміг би подолати сорокалітню поділеність острова--кандидата на членство у ЄС, пише Хав’єр Солана у газеті Нью йорк таймс, відзначаючи, що Туреччині належить встановити постійні воєнні контакти між НАТО та ЄС.

Поширення ЄС торкається і Пітер Форд у газеті Крісчен саєнс монітор. Копенгагенській саміт, на якому десять нових країн отримали запрошення на вступ, залишить, однак, відкритим питання про місію Союзу та спосіб керування ним. Як зробити ЄС близьким і зрозумілим для понад чотирьохсот мільйонів його мешканців, запитує Форд. Для цього, уважає оглядач, він мусить керуватися міркуваннями останніх, а не поглядами євробюрократії. Це-головний камінь спотикання майбутнього утворення, а саме: дилема між федералістами-прибічниками пріорітету континентальних інституцій над національними урядами, і представниками останніх, які виступають за прагматичні форми кооперації, зумовлені конкретними обставинами. Ідея «Сполучених штатів Європи» на кшталт США не спрацьовуватиме, уважають представники країн-членів ЄС, оскільки на континенті немає єдиного поняття населення, народу, на чому грунтуються США.

Формування цього може полегшити прийняття Європейської конституції як запоруки створення підгрунтя континентальної політичної культури, пише Крісчен сайєнс монітор. Проблемою, однак, залишається спосіб управління ЄС. Лише тридцять відсотків населення маює уявлення про це, оскільки майже всі регламентації ЄС опрацьовуються за закритими дверима бюрократами численних комісій. Виходом з цього може бути розмежування повноважень. Контроль за валютою, торгівлею, обороною, міжнародною політикою та законами про конкуренцію мусить залишатися на федеральному рівні. Все ж інше мусить бути в компетенції національних урядів, пише Крісчен саєнс монітор.

І на закінчення випуску-редакційна Вашингтон пост пише про, так званий, північно-корейський синдром---декларацію Пхеньяну про рішення відновити працю закритого раніше атомного комплексу, запідозреного у виробництві ядерних матеріалів. Кім Чен Ір вирішив навмисне загострити ситуацію на півострові, уважає газета, щоб змусити США розпочати переговори з ним у момент кризи з Іраком.

Всі новини дня

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Які країни могли б потенційно надати Україні F-16 та додаткову кількість винищувачів МІГ? Відео

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії. За словами аналітика з CEPA, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

Іран не дотримується своїх зобов'язань в ядерній сфері – спільна заява США та союзників

Іранські співробітники на заводі у Фордо. Іран пообіцяв МАГАТЕ, що половина з приблизно 1000 центрифуг вироблятиме уран, збагачений майже до 20%, а решта – низькозбагачене паливо до 3,5% для запланованого важководного ядерного реактора. 9 квітня 2009 року. Фото AP/Вахід Салемі

Сполучені Штати та провідні європейські країни заявили, що новий звіт агентства ООН з атомної енергетики свідчить про те, що Іран порушує свої ядерні зобов’язання.

У спільній заяві США, Велика Британія, Франція та Німеччина заявили у п’ятницю, що звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яке є спостережним органом ООН, свідчить про те, що Іран непослідовно виконує свої ядерні зобов’язання.

МАГАТЕ розкритикувало Іран у середу за те, що він не повідомив про технологічні зміни на заводі, в результаті яких він зміг збагачувати уран до чистоти, близької до збройної.

"Ми, уряди Франції, Німеччини, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів, беремо до відома звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про те, що Іран вніс суттєві зміни в конфігурацію деяких своїх центрифуг без попереднього інформування Агентства. Ці центрифуги виробляють високозбагачений уран до 60% і розташовані на збагачувальному заводі у Фордо", – мовиться у заяві.

Як заявило агентство, ця зміна суперечить зобов’язанням Ірану, які він взяв на себе, згідно з Угодою про непоширення ядерної зброї.

«Нещодавно повідомлена зміна конфігурації каскадів центрифуг, які використовуються для виробництва урану, майже збройного рівня, підкреслює необхідність виконання Іраном усіх своїх зобов’язань щодо звітності й прийняття будь-яких гарантій, моніторинг яких МАГАТЕ вважає необхідним у світлі виробництва Іраном такого високозбагаченого урану», – мовиться далі у заяві.

Очільник ядерної програми Ірану Мохаммад Есламі відкинув висновки звіту у четвер, назвавши їх «невірними», і стверджуючи, що інспектор агентства зробив помилку. Але США та союзники відкинули його заву.

«Заяви Ірану про те, що ця дія була здійснена помилково, є неадекватними. Ми оцінюємо дії Ірану на основі неупереджених і об’єктивних звітів МАГАТЕ, а не на основі імовірних намірів Ірану», – заявили західні країни.

У заяві також мовиться, що виробництво високозбагаченого урану на заводі у Фордо «несе значні ризики, пов’язані з розповсюдженням, і не має жодного надійного цивільного обґрунтування».

Згідно з ядерною угодою від 2015 року між Іраном і великими західними державами, що називається Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), збагачення урану заборонене на цьому об’єкті. Після того, як Сполучені Штати вийшли з угоди у 2018 році та відновили санкції проти Ірану, Ісламська Республіка поступово відмовилася від будь-яких обмежень, встановлених в цій ядерній угоді.

Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко - про релігійні виклики у час війни. Інтерв'ю

Напередодні у США відбувся Український молитовний сніданок. У складі української делегації, що прибула до Вашингтона був й Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко. Про свої враження від події та релігійні виклики у час війни ми поговорили із отцем у студії Час-Тайм.

Більше

XS
SM
MD
LG