Спеціальні потреби

Отже, черговий законопроект змін до Конституції надійшов до Конституційного суду... - 2003-09-10


Сьогодні Конституційний Суд України прийняв до розгляду новий проект політичної реформи. Він, зокрема, передбачає перехід з 2006-го року до виборів Президента Верховною Радою. На думку низки аналітиків, новий законопроект про внесення змін до Конституції не має шансів бути прийнятим Верховною Радою.

Замість відкликаного Президентом попереднього проекту політичної реформи, Конституційний Суд отримав до розгляду новий. Проект за підписами Гавриша, Богатирьової, Ващук став результатом політичного “торгу” між представниками окремих опозиційних сил та Адміністрації Президента.

“Плід компромісу” передбачає низку радикальних державно-владних перетворень на шляху до парламентської республіки, включно з виборами Президента парламентом. Проте як зауважують незалежні аналітики, форма правління, що її пропонує новоспечений варіант конституційних змін, “парламентською республікою” назвати дуже важко, позаяк ключові ознаки парламентської республіки прописані в ньому геть не послідовно.

Лиш одна з багатьох невідповідностей: у парламентській начебто республіці Президент отримує право розпускати парламент зі значно ширшим переліком підстав для такого кроку. Як твердять експерти громадської Лабораторії законодавчих ініціатив, законопроект не лише не наближає Україну до парламентаризму європейського зразка, але й криє в собі потенційну загрозу для існування демократії як такої. Втім, законопроект все одно Верховною Радою прийнятий не буде, вважає Голова Лабораторії Ігор Когут:

“Наш правовий аналіз привів до висновків, що цей проект не має шансів для проходження, і самі автори є свідомі цього. “

На думку експерта, єдина мета чергової реанімації конституційної реформи – дестабілізувати ситуацію, максимально дезорієнтувавши суспільство та посіявши невизначеність і непевність серед політичних сил: які вибори будуть у 2004 році і чи взагалі будуть вибори. Як каже Ігор Когут, будь-які кардинальні реформи у передвиборчий період є небезпечні, і пропонує почекати з “переписуванням Конституції” до закінчення виборчого цейтноту:

“Виборчий період, в котрий ми вже до певної міри увійшли, це до певної міри надзвичайний стан. І цей стан не створює умов для конструктивного процесу внесення таких змін.”

А тим часом думку про те, що новий варіант конституційної реформи – не останній, висловив у своєму інтерв’ю “Дзеркалу тижня” народний депутат від фракції “Наша Україна” Тарас Чорновіл. Він назвав нинішній варіант “лише черговим кроком на шляху доведення ситуації до абсурду”. “Ось було кинуто ідею двопалатного парламенту, пообговорювали її, й вона тихенько заглухла”, -- пише Чорновіл.

“Потім, -- веде далі він, -- було запущено проект реформ про синхронні вибори, із якого стирчали вуха пролонгації терміну повноважень чинного Президента”. “Щойно розгорнулася критика на адресу цього проекту, його теж почали потихеньку згортати, придумавши чергову авантюру – ідею обрання Президента парламентом, у якій також чітко виднілися вуха узурпації влади”. За словами депутата, щойно почнеться критика й цього законопроекту, його так само тихенько приберуть і придумають якийсь наступний варіант реформи. І коли цей процес дійде до повного абсурду, -- пише він, -- тоді внесуть остаточний законопроект, у якому все буде доволі закамуфльовано. На думку опозиційного депутата, чекати сюрпризів можна перед самим стартом президентської кампанії.

XS
SM
MD
LG