Спеціальні потреби

Протести в Сумах зростатимуть, заявляють організатори - 2004-08-02


Київ - 2 серпня. Протести студентів, які вимагають скасувати президентський указ про об’єднання трьох університетів у Сумах, незабаром переростуть у загальноукраїнську акцію. Про це в понеділок у Києві заявили лідери студентського руху. Перша група студентів уже вирушила пішки до Києва. За декілька днів вони планують розбити намети в столиці. Організатори сподіваються, що акцію підтримає принаймні декілька тисяч студентів.

Якщо вимоги не буде виконано до початку навчального року, вони закликатимуть студентів з інших університетів до проведення всеукраїнського страйку. Речник акції Олександра Веснич каже, що на такий крок студенти зважилися через повне ігнорування владою їхніх вимог:

“Від адміністрації президента прийшла відовідь, що згідно вашого зверенення ми передаємо матеріали до секретаріату кабінету міністрів. Звідтри прийшов лист, що ми передаємо до Міністерства освіти та науки. Тобто реагувати на наші звернення влада не збирається. Вона посилає нас від однієї інстанції до іншої”.

Студенти потрапили на прийом до прем’єра Януковича – той пообіцяв з’ясувати. Проте згодом місцева влада спробувала розігнати студентське наметове містечко. Десятки студентів затримали. Декілька людей у понеділок ще тримали під вартою.

Професор Леонід Мельник, який також не схвалює поспішного обєднання, каже, що негативні наслідки вже встигли відчути і викладачі, і студенти. Плата за навчання виросла, кількість лекційних годин скоротили, почалися побори із вступників.

Мельник каже: “Кожен із тих, хто поступає на бюджетне фінансування – це вже обов’язкова плата від 2 до 3 тисяч гривень. І не просто кудись, а в так звані благодійні фонди”.

Міністерство освіти далі наполягає, що процес об’єднання – об’єктивний. У жодній європейській країні немає такої кількості університетів, каже керівник департаменту вищої освіти Ярослав Болюбаш. Він запевняє, що студенти і викладачі від злиття вузів не постраждають. Зате скоротять адміністративний апарат. Труднощі з об’єднанням університетів він називає тимчасовими. Однак можливість відкладення цього процесу міністерство не розглядає:

“На перехідний період, зокрема до завершення цього фінансового року, фактично залишаться штати одні й ті самі. Залишаються ті самі структурні підрозділи. Паралельно розробляється нова структура навчального закладу. Відкласти цей процес в часі – це філологія. Тут треба приймати рішення і визначати період – ось з такого часу запрацює нова стуктура. Що фактично і зроблено”.

Болюбаш каже, що до нього вже надходили сигнали про примусове збирання пожертв з абітурієнтів. Міністертво не схвалює таку практику й обіцяє днями вислати в Суми комісію, яка б перевірила цю інформацію.

В історії України вже були приклади успішних загальноукраїнських студентських акцій протесту. 1990 року після студентського голодування на Майдані Незалежності в Києві влада пішла на виконання вимог молоді – прем’єр-міністр Віталій Масол пішов у відставку. Нині студенти відмовляються від будь-яких політичних вимог, але закликають різні політичні сили підтримати їхній спротив.

XS
SM
MD
LG