Спеціальні потреби

Актуально

Iнтерв`ю з власником закритої київської радiостанцiї «Континент» Сергiєм Шолохом - 2004-08-10

Вашингтон - 9 серпня. Днями до американської столицi приїхав Сергiй Шолох, власник київської радіостанції Континент, зачиненої правоохоронними органами України у березні цього року. Пан Шолох отримав статус біженця у Сполучених Штатах, оскільки зумів довести, що в Україні його життю загрожує небезпека. Про його проблеми в Українi та нове життя у США з ним розмовляв Зореслав Байдюк.

ЗБ: Сергiю, Ви досить давно покинули Україну. Давайте, згадаємо, коли, чому i за яких обставин?

СШ: Виїхав я 28 лютого цього року автобусом на Варшаву. Чому? Довгий час, уже кiлька рокiв я переживав постiйний тиск. Погрози були телефонними, погрози були анонiмними. Передавали там люди менi погрози. Був там, наприклад, такий генерал Едуард Фере i генерал Калондович. Спочатку було передане менi «последнее китайское предупреждение». Що це означає, я не знаю. Ну, мабуть на їхнiй мовi це щось означає. Через кiлька мiсяцiв менi передали: ми тебе попереджали, ти не заткнувся, ну пустимо тебе по грузинському варiанту. Ну, тодi спрацьовувало що? Тодi я писав заяви, писав в пресу, писав вiдкритi листи Президенту, тобто надавав розголосу, i воно якось усе затихало. Останньої осенi знову почалася така потужна лiнiя тиску. Це уже була мiлiцiя, була Прокуратура. Дiстали трошки мене. Я написав листа Генеральному прокурору. Ну, як завжди, прийшли вiдписки, що перевiрили, нiчого не пiдтвердилося i таке iнше. I воно трошки припинилось, але коли вiдключили Свободу з мережi Довiра i зi мною зустрiлися представники Свободи, я вiдразу вирiшив, що я їх вiзьму. Чому? Тому що принципово я вважав, що вона має бути в ефiрi. Я знав, що це буде останньою краплею. Те, що готувалося зробити зi мною, це технологiя тої СДПУ(о). Вони намагаються вдихнути в старе тiло новий дух. Вони неодноразово це робили з iншими медiя. Фiзично мене мали взяти, показати мою перспективу там у тюрмi чи десь i запропонувати альтернативу – працювати на них. Для цього я був потрiбен фiзично. Крiм цього мене намагалися схопити у суботу ввечерi 21 лютого. Вдалося втекти. Потiм ця зустрiч iз Самбур i Воротнiк, де мене прямо попередили, що якщо я вiзьму Свободу, то буде кiнець менi i кiнець Континенту. Я їх чесно просто обдурив тому, що на той час, коли ми розмовляли, у мене уже був квиток в кишенi. Але я знав, що менi треба їх дурити, щоб у мене була змога виїхати. I коли я виїхав, вони зрозумiли, що я їх надурив. Їх це зачепило i в середу 3 березня вони знищили станцiю просто.

ЗБ: Протягом цього часу Ви переховувалися за кордоном?

СШ: Ну, важко це називати переховуванням. Я просто жив за кордоном, хоча доводилося мiняти квартири часто. Я i там за собою вiдчував слiжку.

ЗБ: Як Ви опинилися у Сполучених Штатах i чому саме Ви Сполученi Штати вибрали?

СШ: Ну, коли я попав в Польщу i трапилося те, що розгромили станцiю, я зрозумiв, що менi повертатися уже не можна буде i уже нiкуди, власне, повертатися. Мене попередили, що я доїду тiльки до кордону. До Києва я живим не доїду. В Америцi у мене дуже багато друзiв. В Америцi я був мабуть разiв 50. Я знаю Америку.

ЗБ: А у Вас якiсь плану починати щось?

СШ: Найголовнiше, що я буду робити, це – якось слово може таке не пiдходить – але лобiювати вiдновлення мовлення Континенту. Спочатку це має бути Iнтернет-проект. Коли стане можливо Iнтернет-проект вiдновляти, тодi я буду вести переговори i з Голосом Америки i з BBC i з iншими партнерами. I якщо вони погодяться, я хочу повторити усе, що там було. Щоб воно було готове до того моменту, коли з`явиться можливiсть випустити це в ФМ-ефiр.

ЗБ: Уявiмо собi, що влада в Українi змiниться пiсля президентських виборiв – СШ: Так, хочеться в це вiрити – ЗБ: i скажiмо, що президентом стане Вiктор Ющенко, який принаймнi говорить, що вiн буде пiдтримувати демократiю, свободу слова. У такому випадку, чи повернетеся Ви в Україну?

СШ: Персонально в Україну повернутися не зможу, доки не отримаю зелену карту. Це – юридична норма. Це не я придумував. Але я повернусь з Континентом. Я не потрiбний людям як Сергiй Шолох. Людям потрiбна iнформацiя, музика. I це повернеться.

ЗБ: Ви приїхали за статусом бiженця. Часто в українських громадян складається враження, що якщо Америка дає статус бiженця, то тут Вас чекають золотi гори, що Вас пiдтримають рiзнi служби, оскiльки з полiтичним забарвленням Ваша, скажiмо, втеча вiдбулася. Як це в реалi вiдбувається?

СШ: В реалi вiдбувається усе з точнiстю навпаки. Коли я сидiв в Польщi, до мене приїжджали друзi, журналiсти з України i казали: так Тебе ж тут фiнансують i так далi. Я кажу так. Фiнансують тим , що дружина продає меблi, дружина продає телевiзор, те, що дома є i пересилає менi грошi. О це – фiнансування. В Америцi я абсолютно не сподiваюся на якусь пiдтримку. Мене тут нiхто не чекав. Я просився сюди, щоб лишитись живим i продовжувати життя, а не Америка мене просила, полiтики якiсь. Як я буду заробляти, чи буду займатися тим, чим хочу, тобто проблемами свободи слова в Українi, побудовою громадянського суспiльства – те, що я знаю, те, що я можу найефективнiше робити, я буду щасливий, якщо це станеться. Якщо нi, я готовий до будь-чого.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG