Спеціальні потреби

Актуально

Результати вересневого монiторингу полiтичних новин - 2004-10-13

Київ – 12 жовтня. За лічені тижні до президентських виборів українські ЗМІ продовжують надавати диспропорційну перевагу кандидату від влади Вiктору Януковичу. Провідні мас-медіа не залишають народові України можливості вибору. Цi та iншi результати вересневого моніторингу політичних новин представили Інститут масової інформації та Академія української преси.

Більшість засобів масової інформації надають претендентам на президентство нерівний доступ до своєї аудиторії. Диспропорційно більший доступ до всіх національних каналів отримує кандидат від влади Янукович. Так, на каналі 1+1 частка прямої мови цього кандидата в загальному обсязі виступів усіх кандидатів склала 71 відсоток, тоді як його основний суперник Ющенко мав 5 відсотків. Схожа картина й на решті каналів за винятком 5-го каналу телебачення та Першого національного каналу радіо.

Дослідження, проведене у вересні Інститутом масової інформації, засвідчило також, що ефект нерівного доступу посилюється упередженим контекстом. Інформація про Віктора Януковича подається на тлі так званих “позитивних економічних наслідків роботи його уряду” та “покращення соціального забезпечення”. Про Віктора Ющенка повідомляють у негативному контексті суспільного конфлікту та уявного “протистояння” між Сходом і Заходом України. Державні ЗМІ розкручують тему грядущих міжнаціональних конфліктів і катастроф, намагаючись прищепити глядачеві ідіосинкразію на саме слово “опозиція”, -- говорить директор Інституту масової інформації Сергій Таран:

«Взагалі складається враження, що у глядачів найбільших національних каналів виробляється такий собі умовний рефлекс на опозицію. Тобто пропагандисти цих каналів, вони ставляться до своїх глядачів як до собак Павлова, через що вони мають реагувати агресивно, як тільки картинка про опозиціонера з`явилась на екрані».

Як зазначають експерти Інституту масової інформації, у практиці мас-медійного висвітлення виборів в Україні закріпився також новий жанр -- “рекламне кілерство”, коли деякі кандидати використовують свої рекламні ролики для агітації не за себе, а проти лідера опозиції.

За даними вересневого дослідження, яке оприлюднила інша громадська організація – Академія української преси – антирекламу, спрямовану проти конкурентів, містить кожне четверте рекламне повідомлення. Дані Академії підтверджують факт селекції кандидатів засобами масової інформації. Найпопулярнішою фігурою у політичних новинах залишається кандидат від влади. Увага до Януковича удвічі перевищує увагу до його основного політичного опонента. При цьому на вісім позитивних повідомлень про Януковича припадає лише одне негативне чи іронічне, тоді як Ющенко залишається лідером негативно-іронічного представлення на провідних каналах українського телебачення. За результатами вересневого дослідження Академії української преси, на всіх каналах загалом Янукович мав у 30 разів більше часу для прямої мови, ніж Ющенко. Виняток становив лише один день, 21 вересня, коли канали передали заяву Віктора Ющенка з приводу його хвороби з трибуни Верховної Ради. Ющенку надали ефір в той день лише тому, що це вкладалося в проект “антиющенко”, -- каже Президент Академії української преси Валерій Іванов:

«Звичайно, це було по команді зроблено. Я думаю, що був визначений сценарій дискредитації вже тоді, дискредитації цієї хвороби, і тому і був даний цей ефір, щоб показати спочатку кандидата, як він звинувачує владу і в якому він стані, а потім пояснити, що ці звинувачення безпідставні».

Загалом, як висновують експерти Академії української преси, негативні тенденції у висвітленні політичних подій перед президентськими виборами закріпились і посилились. Провідні українські мас-медіа не виконують своєї функції інформування аудиторії про політичні події та різні точки зору, фактично не даючи народові України можливості вибору, вважають вони.

Всі новини дня

Як українці можуть застосувати американські протирадіолокаційні ракети, розмірковують західні ЗМІ

Архівне фото: ракета ВМС США AGM-88 HARM на літаку F/A-18C Hornet jet

Про те, чи застосовує Україна американські протирадіолокаційні ракети, і як це може позначитись на ході війни, пишуть західні ЗМІ.

Наявність цих ракет в Україні підтвердили минулого тижня в Пентагоні.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив заступник міністра оборони США Колін Каль під час брифінгу для преси 8 серпня.

Також минулого тижня в соцмережах з'явились фото уламків таких ракет на контрольованих Росією об'єктах. Голос Америки не зміг незалежно підтвердити ці фото.

Видання The Hill повідомляє з посиланням на інформацію від українського пілота з позивним "Джус" про те, що нещодавно Україна використала протарадіолокаційні ракети, щоб придушити протиповітряну оборону Росії в рамках виконання комплексного завдання.

Раніше жодна з повітряних сил не могла інтегрувати амерканські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM з радянськими літаками, пише Forbes. Видання припускає, що українці змогли інтегрувати ракети HARM давнього зразка з наземними пусковими установками.

Forbes, а також українські новинні видання припустили, що запуски могли проводитись з румунських чи словацьких літаків Міг-29.

Видання The Drive пише, що використання таких ракет дає Україні важливу перевагу у бойових діях. Аналітики припускають, що Україна могла використовувати HARM на літаках навіть радянського зразка, застосовуючи дистанційний інтерфейс, який через зв'язок, подібний до Bluetooth, дозволив би обійти радянську систему управління.

Британське видання Telegraph зауважує, що експертів галузі шокували повідомлення про те, що Україні минулого місяця вдалось знешкодити російські установки С-300.

Тепер вони припускають, що це вдалось завдяки протирадіолокаційним ракетам і вказують, що ці ракети можуть відіграти важливу роль в контрнаступі на півдні України і, зокрема деокупації Херсону. Адже, вважають автори статті, для проведення масштабного наступу, Україна повинна буде отримати контроль над небом.

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Відео

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Це відбулось на тлі більшої настороженості європейців антизахідною китайською риторикою. Серед предметів розходжень між Європою та Китаєм зараз є російська війна в Україні.

Рушді підключили до апарата штучного дихання, він може втратити око – ЗМІ

Архівне фото: письменник Салман Рушді, 2018 рік

Письменника Салмана Рушді, на якого було здійснено напад у Нью-Йорку в п’ятницю, підключили до апарата штучної вентиляції легенів і, за інформацією його літературного агента, Рушді, ймовірно, втратить око.

На Салмана Рушді, відомого письменника та лауреата провідних світових літературних премій, чиї твори викликали погрози смерті, було здійснено напад у п’ятницю перед лекцією, яку він мав прочитати в Інституті Чатокуа в західній частині штату Нью-Йорк.

Нападник принаймні двічі вдарив 75-ти літнього письменника ножем на сцені, коли той готувався до виступу, повідомляє поліція штату.

Поліція також повідомила, що підозрюваного ідентифіковали як 24-річного Хаді Матара, який походить з Ферв’ю, штат Нью-Джерсі. Поліція співпрацює з ФБР і місцевою владою, щоб встановити мотив. У суботу нападнику пред’явили звинувачення у замаху на вбивство.

За словами поліції штату, підозрюваний вискочив на сцену та вдарив Рушді щонайменше один раз ножем у шию та щонайменше один раз у живіт.

Рушді доставили до лікарні на вертольоті. За інформацією телеканалу CNN, Рушді перебуває на апараті штучної вентиляції легень. Його літературний агент Ендрю Вайлі повідомив газеті New York Times, що письменник може втратити око, також у нього пошкоджені нерви в руці та поранена печінка.

Ставлення Салмана Рушді до делікатних політичних і релігійних тем перетворило його на суперечливу фігуру.

Після виходу в світ роману Рушді «Сатанинські вірші», книжку засудив як блюзнірську аятолла Рухолла Хомейні, лідер ісламської революції 1979 року в Ірані, який видав фетву на вбивство письменника. Рушді переховувався майже десять років, але останні роки жив відносно відкрито.

Рушді, народжений в Індії, став громадянином США в 2016 році і проживає в Нью-Йорку.

В інтерв’ю німецькому журналу Stern, записане два тижні тому і видане в суботу вже після нападу на Рушді, він говорив про те, що тепер живе «відносно нормальним життям».

Рушді сказав, що його турбують загрози демократії в Сполучених Штатах, такі як расизм, «ненависть до здобутків лібералізму» та те, що він називав «зачатками фашизму», які він вбачав у русі, що підтримував попереднього президента Дональда Трампа.

У матеріалі використана інформація CNN та Reuters.

Обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді - реакція Конгресу США. Відео

В Сполучених Штатах цього тижня багато шуму наробили обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді. Це стало чи не основною темою тижня, яка стосується внутрішньої політики США.

Законодавці США схвалили законопроект Байдена, покликаний знизити інфляцію

Байден сказав, що підпише законопроект наступного тижня.

У п’ятницю Палата представників США, де більшість має Демократична партія президента США Джо Байдена, схвалила «Закон про зниження інфляції», обсягом 430 мільярдів доларів. Очікується, що цей законодавчий пакет допоможе знизити ціни на ліки, що відпускаються за рецептом, та сприятиме скороченню внутрішніх викидів парникових газів.

Як кажуть оглядачі, це найбільший пакет заходів з подолання зміни клімату за історію США, який також забезпечує головну законодавчу перемогу президенту Джо Байдену перед проміжними виборами до Конгресу 8 листопада.

Законодавство дозволить системі медичного страхування Medicare домовитися про зниження цін на ліки для людей похилого віку, а також забезпечить, щоб корпорації та багаті американці сплачували необхідні податки.

Демократи кажуть, що це допоможе побороти інфляцію шляхом скорочення дефіциту федерального бюджету.

Палата представників проголосувала 220 проти 207, жоден республіканець не проголосував за ухвалення цього закону. Сенат схвалив проект закон тиждень тому після обговорення, що тривало 27-годин.

Після ухвалення законопроект був відправлений на підпис президенту.

Байден сказав, що підпише законопроект наступного тижня, а потім Білий дім проведе святкування 6 вересня на честь того, що, за його словами, було історичним законодавством.

«Ухваливши Закон про зниження інфляції, демократи Палати представників вирішили побудувати майбутнє, де кожен має шанси, а не лише ті, хто вже має силу», – написав Байден у своєму твіті.

У підготовці матеріалу була використана інформація АР та Reuters.

Більше

XS
SM
MD
LG