Спеціальні потреби

Актуально

В Українi фiксуються масовi порушення прав людини - 2004-10-29

Київ – 28 жовтня. Міжнародна Гельсінкська федерація заявляє про масові порушення прав людини під час виборів в Україні. Те, що відбувається в країні перед виборами, правозахисники Гельсінкської спілки визначають як державний терор, складаючи вину за спроби дестабілізувати ситуацію на чинну владу.

Міжнародна Гельсінкська федерація з прав людини видала звернення про масові порушення на українських виборах людських прав та стандартів ОБСЄ і Ради Європи. Як зазначається у зверненні, кількість порушень прав людини напередодні виборів Президента 31 жовтня невпинно зростає, ставлячи під загрозу їх легітимність. Особливе занепокоєння правозахисників викликає те, що знаряддям політичних переслідувань інакомислячих стала міліція: тривають обшуки без свідків і санкцій суду, незаконні стеження, арешти і побиття. Громадські рухи на підтримку опозиції звинувачуються не багато ні мало в тероризмі; озброєні підрозділи правоохоронців використовуються для нагнітання атмосфери страху в суспільстві. “Україна знаходиться на межі поліційного режиму, що ігнорує права своїх громадян та власні міжнародні зобов’язання”, -- сказано у зверненні.

Приводом для звернення – кажуть представники Міжнародної Гельсінкської федерації – послужили, зокрема, недавні події – несанкціоновані обшуки у приміщеннях молодіжних організацій “Пора”, “Студентська хвиля”, “Студентське братство Львівщини”, обшуки під надуманими приводами в Національному університеті Києво-Могилянська академія, у студентських гуртожитках. Під час деяких з тих обшуків, що провадяться без свідків, начебто знаходять вибухові пристрої – хоч у жодному випадку доказів належності вибухівки затриманим особам не надають. З усіх регіонів України до правозахисників надходить інформація про виклики на допити в Службу безпеки активістів організацій “Пора” та “Чиста Україна” – молодих людей, що ніколи раніше не були промічені у протизаконній діяльності. 18 і 19 жовтня під час відвідин Вiктором Януковичем Чернігова та Полтави затримали 17 осіб, які поширювали друковану продукцію, що містить критику чинної влади. Затриманим погрожували знайти підстави для притягнення до кримінальної відповідальності – одному активістові “Пори” висунули обвинувачення в збуті фальшивих грошей, в іншого буцімто знайшли вибухівку, ще інших обіцяли звинуватити в крадіжці мобільних телефонів, згвалтуваннях. Правозахисники наводять також численні факти виключень з університету за вираження політичних поглядів, обмежень свободи пересування, коли міліція блокує людей у провінціях, не даючи їхати до Києва на зустріч з опозиційним кандидатом, або тиску на виборців, які під страхом звільнення з роботи змушені ставити підпис чи брати участь у масових заходах на підтримку кандидата від влади. Говорить голова правління Української Гельсінкської спілки Євген Захаров:

«Кількість цих порушень, їх масштаб, їх брутальність загалом створює таку атмосферу... Причому все це здійснюється через правоохоронні органи, які стали заручниками цієї ситуації... Все це загалом створює атмосферу поліцейської держави і поскаржитися ж на це не можна... Сама система державного захисту прав людини не працює. Як називається держава, в якій є масові порушення прав людини, на які не можна поскаржитись. Що можна про це сказати. Можна сказати, що це державний терор, а інакше це назвати не можна. Тобто ми йдемо до такої системи, що в цій країні не можна буде жити».

Як додає член виконавчого комітету Міжнародної Гельсінкської спілки Анджей Жаплінські, ніде в Європі він не бачив таких, за його висловом, “грубих, хамських порушень”. До засобів політичного тиску Жаплінські відносить і військовий парад за 3 дні до виборів, який вперше в українській історії проводять саме 28 жовтня. “Рік тому не було параду, тому що не було виборів. 5 років тому, на 55-річчя визволення України – чи був такий військовий парад у Києві, як сьогодні? Не було. Навіщо ж вони сьогодні організовують парад. Зрозуміло, що це елемент цієї грубої кампанії”, - каже речник Міжнародної Гельсінкської федерації з прав людини, за словами якого, ситуацію в країні перед виборами дестабілізує ніхто інший, як влада.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG