Спеціальні потреби

Чи вiдбудуться теледебати? - 2004-11-10


Київ – 9 листопада. Чи відбудуться теледебати між Януковичем i Ющенком? Кандидат від влади, який відмовлявся від дебатів, заявляючи, що “дебатуватиме справами”, тепер висуває новий аргумент – перед ним мають вибачитись за “особисті образи”. Ситуація з теледебатами перед другим туром, які, за законом, є обов`язковими, залишається не визначеною.

Перед першим туром виборів Віктор Янукович відмовився від теледебатів, пообіцявши взяти в них участь у другому турі. Втiм прем`єр не дотримав свого слова: перед другим туром дебатів, як виглядає, не буде теж. Спочатку кандидат від влади заявив, що дебатуватиме справами. “Нехай вони говорять, а я буду працювати”, -- наголосив Янукович.

Тепер керівник виборчого штабу Януковича Сергій Тігіпко наводить новий аргумент. За його словами, кандидат від влади ніколи не відмовлявся від проведення теледебатів, однак висуває умову: вибачення з боку свого опонента. “Ми хочемо проведення теледебатів, але справедливість має бути відновлена, а Ющенко повинен вибачитись перед Януковичем за особисті образи”, -- заявив Тігіпко у вівторок 9 листопада в інтерв`ю журналістам. Як він підкреслив, Янукович завжди висловлювався коректно про свого опонента, тоді як Ющенко у своїх виступах постійно особисто ображає Януковича”. Керівник виборчого штабу Януковича не пояснив, що саме має на увазі – йдеться, слід гадати, про слова з виступів Ющенка “Бандити сидітимуть в тюрмах” та “Зеки не керуватимуть країною”. Теледебати, за Тігіпком, мають проходити так: Ющенко вибачається, відтак кандидати тиснуть один одному руки, а тоді вже між ними відбувається передвиборчий діалог.

Натомість штаб Віктора Ющенка і далі наголошує на готовності взяти участь у дебатах з Віктором Януковичем, як єдину умову висуваючи прямий ефір, незаангажованість ведучого та рівні умови для кандидатів. Заяви ж Януковича в штабі Ющенка розцінюють як свідчення того, що кандидат від влади боїться дебатів зі своїм опонентом.

Доля теледебатів і далі залишається невизначеною. На думку багатьох оглядачів, політичного двобою кандидатів у телеефірі, необхідного для свідомого вибору громадян, так і не відбудеться. Як вважає колишній в`язень сумління, член Гельсінської спілки і президент українського Пен-клубу Євген Сверстюк, аргументи, які штаб кандидата від влади наводить для відмови від дебатів, надумані:

«Бачте, коли хтось відмовляється, то він завжди знаходить якісь аргументи. Більш чи менш переконливі. В даному разі це взагалі не є аргумент. Я думаю, що Янукович представляє монологічну систему. Постсовєтську монологічну систему. Це авторитарний стиль, який розмовляв виключно монологами. І всі були за, і нікого проти, і ніяких питань… А якщо помножити це на його звички до кримінально-авторитарних способів розмови, то діалог взагалі не є його жанром, і він не володіє тим жанром. Він не лежить в природі цієї системи, і тому він його уникає. Звичайно, це ситуація неприродна, і всі розуміють, що так не можна. Що це суперечить і традиціям, і законоположенням, і очікуванням народу. Але з другого боку, неважко зрозуміти, що програш в теледебатах, неминучий програш в теледебатах ще тяжчий, ніж відмова».

А тим часом з ініціативою проведення дебатів у форматі “команда Януковича” проти “команди Ющенка” виступила громадська коаліція “Новий вибір” за підтримки фонду “Відродження”. Свої позиції відстоюватимуть пари представників протилежних штабів – Сергій Тігіпко і Олександр Зінченко, Леонід Кравчук і Микола Томенко, Раїса Богатирьова і Юлія Тимошенко. Організатори кажуть, що вже заручилися згодою більшості учасників, і що йтиметься на дебатах про ті програмні положення обох кандидатів, що найбільше турбують виборців, такі як подвійне громадянство, пенсії чи приборкання корупції.

Втім, побачити згадані квазі-дебати зможуть лише журналісти, а ще користувачі Інтернету. Зіткнення ж позицій тих двох людей, один з яких стане наступним Президентом, Україна побачить навряд. Зате, як стало відомо, штаб провладного кандидата розпочав підготовку до “дебатів прем`єра з народом”. Перед другим туром Янукович замість Ющенка дискутуватиме з “представниками народу”. Як додають оглядачі – ретельно відібраними.

Як нам стало відомо, керівники штабів Ющенка та Януковича Олександр Зінченко та Сергій Тігіпко можуть зустрітися на дебатах тільки в тому разі, якщо відбудуться дебати між самими претендентами. Про це заявила прес-секретар Ющенка Ірина Геращенко, коментуючи ініціативу щодо проведення дебатів представників команд.

XS
SM
MD
LG