Спеціальні потреби

Соцiологи готуються до ще одного екзит-полу - 2004-12-22


Київ - 21 грудня. На виборах в Україні наступної недiлi буде проведено третій екзит-пол. Його організатори Фонд «Демократичні ініціативи», Центр імені Разумкова та Київський міжнародний інститут соціології, обіцяють опитати 30 тисяч осіб, щоб вже відразу після закриття виборчих дільниць оголосити ім`я майбутнього переможця виборчої кампанії.

Скандал, що виник у середовищі українських соціологів, зменшив кількість бажаючих проводити такі масштабні дослідження як опитування громадської думки на виході з виборчих дільниць. Цього разу за проведення третього, і як усі сподіваються, останнього екзит-полу взялись лише три соціологчні структури - Фонд «Демократичні ініціативи», Центр імені Разумкова та Київський міжнародний інститут соціології. Експерти обіцяють, що не зважаючи на зменшення кількості учасників, якість опитування не постраждає і воно буде проведено на тому ж рівні, що й попередні. За словами керівника соціологічної служби Центру Разумкова Андрія Биченка, методика опитування залишиться незмінною – таємне анкетування:

«На наш погляд, ця методика виправдала себе. Більше того, якщо раніше прихильники Ющенка казали про те, що їхні прихильники бояться відповідати і тому нас звинувачували в тому, що цей метод дасть більший рейтинг Ющенку, хоча насправді він дасть просто більш об`єктивні дані, то тепер звучить в пресі, що прихильники Януковича уже бояться. Власне для інтерв`юера не має значення, чий прихильник респондент. Інтерв`юер взагалі цього не буде знати. І тому ми вважаємо, що такий метод більш об`єктивний».

Нововведенням, що запроваджують українські соціологи під час третього опитування, стане з`ясування виборчої активності громадян. Якщо раніше експерти не звертали уваги на рівень явки виборців, розраховуючи лише на дані Центральної виборчої комісії, то після 21-го листопада, коли фальсифікація результатів виборів відбулась саме за допомогою маніпулювання цими даними, соціологи вирішили внести поправки і нові розрахунки до системи опитування. Таким чином, ввечері 26 грудня, громадяни дізнаються не лише ім`я переможця перегонів, а й кількість людей, що взяли участь у голосуванні. Що стосується рівня похибки у цих соціологічних даних, то на думку президента Київського міжнародного інституту соціології Валерія Хмелька, все залежатиме від рівня професійності соціологів:

«Коли працюють професійні соціологи, то похибка лежить у межах статистично можливої, в залежності від структури самої вибірки, як називають – дизайну його. І від кількості опитаних, тобто від того, наскільки статистика дозволяє, щоб в межах математичних припустимостей вона відхилялася. Тому конкретні цифри - вони будуть різні в залежності від того, якого обсягу була вибірка і який був її дизайн».

Соціологи вважають, що цього разу різниця у даних, оприлюднених Центральною виборчою комісією України та отриманих під час опитування, буде складати не більше двох відсотків. Щодо об`єктивності третього екзит- полу, то за словами організаторів, опитування фінансують 8 посольств, 4 міжнародні фонди та представництво Європейської комісії в Україні. Допомагати в обробці даних українським соціологам будуть фахівці з Росії, Польщі та Швеції. Така співпраця говорить сама з себе, вважають учасники екзит-полу.

XS
SM
MD
LG