Спеціальні потреби

Американський конгресмен про проблеми розвитку демократiї в країнах СНД - 2005-01-13


Вашингтон – 12 сiчня. Які перспективи розвитку демократії в країнах Співдружності незалежних держав і які перешкоди можна зустріти на цьому шляху? Цим питанням поцікавився співголова американської Гельсінської комісії - конгресмен-республіканець Кріс Сміт. Його коментар на цю тему надрукувала газета Вашингтон таймс.

Протягом одного року, пише Кріс Сміт, країни колишнього СРСР сколихнув політичний землетрус. Грузинська «революція троянд» 2003 року та триваюча українська «помаранчева революція» кинули прямий виклик правлячим елітам в Росії та в інших екс-радянських республіках. Обидві ці революції перетворилися на загрозу зусиллям президента Росії Володимира Путіна зберегти у своїх руках якомога більше контролю над колишньою радянською імперією.

За словами Сміта, в цьому регіоні колишні комуністичні правителі, об’єднавшись з олігархічними групами, різними ступенями захопили контроль над економіками та політичним життям своїх країн. При цьому лідери цих країн заявляють про виконання ними демократичних зобов’язань, які вони добровільно взяли на себе, приєднавшись 1992 року до Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі. Ці лідери, продовжує американський законодавець, залишилися при владі шляхом фальсифікації виборів та придушення потенційних опонентів, інколи всіма доступними їм методами. Виконавча влада, здійснюючи контроль над законодавчою та судовою гілками, а також використовуючи державний апарат у своїх вузьких цілях, фактично витіснила громадськість з політичного життя, перетворивши політику на гру для «інсайдерів».

Сміт пише, що демократична революція, яка прокотилася Грузією, стала жахіттям для лідерів інших колишніх радянських республік і назвав те, що зараз діється в Україні, логічним продовження процесів, що почалися попереднього року на Кавказі. Щобільше, підкреслює конгресмен, ці приклади демонструють зубожілим, розчарованим та подекуди апатичним народам, що реальних змін ще можна досягти.

Як зазначає співголова американської Гельсінської комісії, тоді як Кремлю грузинська «революція троянд» нічого доброго не принесла, українська «помаранчева революція» стала для нього по-просту кошмаром. Кремлю дано чітку пересторогу: мирні всенародні протести, підтримувані виборчими стандартами ОБСЄ, здатні усунути існуючі корумповані режими, для яких фальсифікація виборів залишається єдиним способом збереження при владі.

Росія, пише конгресмен Сміт, відповіла на такий розвиток подій атакою на ОБСЄ. Щобільше, вона тепер погрожує паралізувати роботу ОБСЄ, всі рішення в якій мають прийматися одноголосно, якщо організація не погодиться по суті переглянути і розмити давно встановлені зобов’язання щодо проведення виборів під претекстом визначення «мінімальних стандартів», на підставі яких можна було б вирішувати, чи одні чи інші вибори пройшли вільно і справедливо.

Сміт підкреслює, що Сполучені Штати повинні рішуче протиставитися цьому виклику і наполягати, що не може бути жодного відхилення від зобов’язань та принципів ОБСЄ, щоб догодити, як сказано, покровителю пост-радянської керованої демократії - Путіну. Якщо розчинити демократичну сутність ОБСЄ, наголошує американський законодавець на сторінках Вашингтон таймс, то це не тільки поставить під сумнів сенс її існування, але і обернеться ударом для невільних людей, які прагнуть свободи.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG