Спеціальні потреби

Верховний Суд розпочав розгляд скарги Януковича на рішення ЦВК - 2005-01-18


Київ – 17 сiчня. Сьогодні Верховний Суд України розпочав розгляд скарги кандидата в президенти Віктора Януковича на рішення Центрвиборчкому. Скаржник вимагає скасувати постанову ЦВК про визнання Вiктора Ющенка переможцем і призначити нові президентські вибори. До скарги було додано 621 том і 233 відеокасети доказів. Приймати відеоматеріали Верховний Суд відмовився, а з переліку вимог скарги вилучив ті, що вже були предметом судового розгляду.

Дежа-вю у Верховному Суді. Ті самі судді на чолі з Анатолієм Яремою, ті самі сторони – Янукович, Ющенко, ЦВК. І пікети під вікнами суду, хоч далеко не такі чисельні, як під час помаранчевої революції, так само скандують “Ганьба!”

До розгляду вимог скарги по суті Верховний Суд наразі так і не дійшов. Весь перший день присвятили процедурі. Почалося з клопотання сторони Януковича про відвід судді Григор`євої – за те, що виключила 3 пункти скарги екс-кандидата, які вже розглядалися і рішення з яких уже були винесені. Клопотання по судді Григор`євій вносили і відхиляли двічі – при відкритті судового процесу і після того, як до участі в ньому допустили швейцарських адвокатів. Можливість допуску, в якості представників Януковича, іноземних громадян розглядали окремо. Судді допитувались, чи перекладали для швейцарців усі сотні томів скарги і чи знають вони українське законодавство:

«А де ви вивчали українське законодавство»? – на що пролунала вiдповiдь відповідь французькою мовою з російським перекладом: “Вже 10 днів ми його вивчаємо тут у Києві”, -- каже адвокат Петер Шифферлі.

Зрештою адвокатів із Швейцарії таки допустили до участі в процесі. Тоді такого ж дозволу для себе зажадала Наталя Вітренко – в якості зацікавленої сторони. Свою зацікавленість лідерка прогресивних соціалістів пояснила тим, що оскаржується весь виборчий процес, і йтися може про поновлення і її прав як кандидата в президенти. Клопотання Верховний Суд відхилив – після чого почув нове, від Тараса Чорновола. Керівник виборчого штабу Януковича зажадав відводу усього складу Верховного Суду – за те, що не погодився дати відвід судді Григор`євій. А коли і це клопотання було відхилено, сторона Януковича висунула геть несподівану вимогу: направити скаргу, замість Верховного Суду, до Вищого адміністративного суду України. Слід сказати: такого суду ще не існує в природі і діяти він почне тільки після набрання чинності Адміністративно-процесуального кодексу, поки що не прийнятого. Пропозиції судді дивувались, попросивши скаржникiв назвати адресу адміністративного суду, куди слід направити справу. На що представник Януковича Нестор Шуфрич вiдповiв: «Я можу апелювати до Указу президента, де чітко визначено: місто Київ».

Далі стороною Януковича були озвучені вимоги звернення по роз`яснення до Конституційного Суду; участі Вітренко не як зацікавленої сторони, а як свідка; виклику в якості свідка голови ЦВК Ярослава Давидовича та оголошення судової перерви для уточнення позовних вимог. Відхилялися майже всі подані стороною Януковича клопотання; за тим заняттям і збіг день. На думку представника Ющенка Юрія Ключковського, опоненти навмисно затягують процес:

«Сьогоднішній день показав, що наші опоненти достатньо добре підготувалися у плані затягування процесу, у плані зробити все, щоби якнайпізніше дійти до суті справи. На жаль, поки що це їм вдається».

Представник Януковича Шуфрич звинувачення в затягуванні заперечує:

«Мені незрозуміло, чому не допустили в якості зацікавленої сторони пані Вітренко. Якщо позов буде задоволено, то це дасть можливість їй балотуватися ще раз в президенти України. З іншого боку, незрозуміло, чому її в якості свідка не запросили, не зрозуміло, чому Давидовича не запросили в якості свідка. Ви бачите, як ставиться інша сторона до нашого бажання добитися максимальної справедливості».

На максимальну справедливість суд має 5 днів. П`ятниця – останній строк розгляду скарги. І навіть якщо сторона Януковича дотягне до цього останнього дня, все одно, кажуть прихильники Ющенка, інавгурація нового президента відбудеться уже на цьому тижні.

Відео

Інтерв'ю із Оленою Шуляк. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:31 0:00
XS
SM
MD
LG