Актуально
Верховний Суд розпочав розгляд скарги Януковича на рішення ЦВК - 2005-01-18
Київ – 17 сiчня. Сьогодні Верховний Суд України розпочав розгляд скарги кандидата в президенти Віктора Януковича на рішення Центрвиборчкому. Скаржник вимагає скасувати постанову ЦВК про визнання Вiктора Ющенка переможцем і призначити нові президентські вибори. До скарги було додано 621 том і 233 відеокасети доказів. Приймати відеоматеріали Верховний Суд відмовився, а з переліку вимог скарги вилучив ті, що вже були предметом судового розгляду.
Дежа-вю у Верховному Суді. Ті самі судді на чолі з Анатолієм Яремою, ті самі сторони – Янукович, Ющенко, ЦВК. І пікети під вікнами суду, хоч далеко не такі чисельні, як під час помаранчевої революції, так само скандують “Ганьба!”
До розгляду вимог скарги по суті Верховний Суд наразі так і не дійшов. Весь перший день присвятили процедурі. Почалося з клопотання сторони Януковича про відвід судді Григор`євої – за те, що виключила 3 пункти скарги екс-кандидата, які вже розглядалися і рішення з яких уже були винесені. Клопотання по судді Григор`євій вносили і відхиляли двічі – при відкритті судового процесу і після того, як до участі в ньому допустили швейцарських адвокатів. Можливість допуску, в якості представників Януковича, іноземних громадян розглядали окремо. Судді допитувались, чи перекладали для швейцарців усі сотні томів скарги і чи знають вони українське законодавство:
«А де ви вивчали українське законодавство»? – на що пролунала вiдповiдь відповідь французькою мовою з російським перекладом: “Вже 10 днів ми його вивчаємо тут у Києві”, -- каже адвокат Петер Шифферлі.
Зрештою адвокатів із Швейцарії таки допустили до участі в процесі. Тоді такого ж дозволу для себе зажадала Наталя Вітренко – в якості зацікавленої сторони. Свою зацікавленість лідерка прогресивних соціалістів пояснила тим, що оскаржується весь виборчий процес, і йтися може про поновлення і її прав як кандидата в президенти. Клопотання Верховний Суд відхилив – після чого почув нове, від Тараса Чорновола. Керівник виборчого штабу Януковича зажадав відводу усього складу Верховного Суду – за те, що не погодився дати відвід судді Григор`євій. А коли і це клопотання було відхилено, сторона Януковича висунула геть несподівану вимогу: направити скаргу, замість Верховного Суду, до Вищого адміністративного суду України. Слід сказати: такого суду ще не існує в природі і діяти він почне тільки після набрання чинності Адміністративно-процесуального кодексу, поки що не прийнятого. Пропозиції судді дивувались, попросивши скаржникiв назвати адресу адміністративного суду, куди слід направити справу. На що представник Януковича Нестор Шуфрич вiдповiв: «Я можу апелювати до Указу президента, де чітко визначено: місто Київ».
Далі стороною Януковича були озвучені вимоги звернення по роз`яснення до Конституційного Суду; участі Вітренко не як зацікавленої сторони, а як свідка; виклику в якості свідка голови ЦВК Ярослава Давидовича та оголошення судової перерви для уточнення позовних вимог. Відхилялися майже всі подані стороною Януковича клопотання; за тим заняттям і збіг день. На думку представника Ющенка Юрія Ключковського, опоненти навмисно затягують процес:
«Сьогоднішній день показав, що наші опоненти достатньо добре підготувалися у плані затягування процесу, у плані зробити все, щоби якнайпізніше дійти до суті справи. На жаль, поки що це їм вдається».
Представник Януковича Шуфрич звинувачення в затягуванні заперечує:
«Мені незрозуміло, чому не допустили в якості зацікавленої сторони пані Вітренко. Якщо позов буде задоволено, то це дасть можливість їй балотуватися ще раз в президенти України. З іншого боку, незрозуміло, чому її в якості свідка не запросили, не зрозуміло, чому Давидовича не запросили в якості свідка. Ви бачите, як ставиться інша сторона до нашого бажання добитися максимальної справедливості».
На максимальну справедливість суд має 5 днів. П`ятниця – останній строк розгляду скарги. І навіть якщо сторона Януковича дотягне до цього останнього дня, все одно, кажуть прихильники Ющенка, інавгурація нового президента відбудеться уже на цьому тижні.
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум