Спеціальні потреби

Актуально

Верховний Суд розпочав розгляд скарги Януковича на рішення ЦВК - 2005-01-18

Київ – 17 сiчня. Сьогодні Верховний Суд України розпочав розгляд скарги кандидата в президенти Віктора Януковича на рішення Центрвиборчкому. Скаржник вимагає скасувати постанову ЦВК про визнання Вiктора Ющенка переможцем і призначити нові президентські вибори. До скарги було додано 621 том і 233 відеокасети доказів. Приймати відеоматеріали Верховний Суд відмовився, а з переліку вимог скарги вилучив ті, що вже були предметом судового розгляду.

Дежа-вю у Верховному Суді. Ті самі судді на чолі з Анатолієм Яремою, ті самі сторони – Янукович, Ющенко, ЦВК. І пікети під вікнами суду, хоч далеко не такі чисельні, як під час помаранчевої революції, так само скандують “Ганьба!”

До розгляду вимог скарги по суті Верховний Суд наразі так і не дійшов. Весь перший день присвятили процедурі. Почалося з клопотання сторони Януковича про відвід судді Григор`євої – за те, що виключила 3 пункти скарги екс-кандидата, які вже розглядалися і рішення з яких уже були винесені. Клопотання по судді Григор`євій вносили і відхиляли двічі – при відкритті судового процесу і після того, як до участі в ньому допустили швейцарських адвокатів. Можливість допуску, в якості представників Януковича, іноземних громадян розглядали окремо. Судді допитувались, чи перекладали для швейцарців усі сотні томів скарги і чи знають вони українське законодавство:

«А де ви вивчали українське законодавство»? – на що пролунала вiдповiдь відповідь французькою мовою з російським перекладом: “Вже 10 днів ми його вивчаємо тут у Києві”, -- каже адвокат Петер Шифферлі.

Зрештою адвокатів із Швейцарії таки допустили до участі в процесі. Тоді такого ж дозволу для себе зажадала Наталя Вітренко – в якості зацікавленої сторони. Свою зацікавленість лідерка прогресивних соціалістів пояснила тим, що оскаржується весь виборчий процес, і йтися може про поновлення і її прав як кандидата в президенти. Клопотання Верховний Суд відхилив – після чого почув нове, від Тараса Чорновола. Керівник виборчого штабу Януковича зажадав відводу усього складу Верховного Суду – за те, що не погодився дати відвід судді Григор`євій. А коли і це клопотання було відхилено, сторона Януковича висунула геть несподівану вимогу: направити скаргу, замість Верховного Суду, до Вищого адміністративного суду України. Слід сказати: такого суду ще не існує в природі і діяти він почне тільки після набрання чинності Адміністративно-процесуального кодексу, поки що не прийнятого. Пропозиції судді дивувались, попросивши скаржникiв назвати адресу адміністративного суду, куди слід направити справу. На що представник Януковича Нестор Шуфрич вiдповiв: «Я можу апелювати до Указу президента, де чітко визначено: місто Київ».

Далі стороною Януковича були озвучені вимоги звернення по роз`яснення до Конституційного Суду; участі Вітренко не як зацікавленої сторони, а як свідка; виклику в якості свідка голови ЦВК Ярослава Давидовича та оголошення судової перерви для уточнення позовних вимог. Відхилялися майже всі подані стороною Януковича клопотання; за тим заняттям і збіг день. На думку представника Ющенка Юрія Ключковського, опоненти навмисно затягують процес:

«Сьогоднішній день показав, що наші опоненти достатньо добре підготувалися у плані затягування процесу, у плані зробити все, щоби якнайпізніше дійти до суті справи. На жаль, поки що це їм вдається».

Представник Януковича Шуфрич звинувачення в затягуванні заперечує:

«Мені незрозуміло, чому не допустили в якості зацікавленої сторони пані Вітренко. Якщо позов буде задоволено, то це дасть можливість їй балотуватися ще раз в президенти України. З іншого боку, незрозуміло, чому її в якості свідка не запросили, не зрозуміло, чому Давидовича не запросили в якості свідка. Ви бачите, як ставиться інша сторона до нашого бажання добитися максимальної справедливості».

На максимальну справедливість суд має 5 днів. П`ятниця – останній строк розгляду скарги. І навіть якщо сторона Януковича дотягне до цього останнього дня, все одно, кажуть прихильники Ющенка, інавгурація нового президента відбудеться уже на цьому тижні.

Всі новини дня

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Генпрокурор України: «В Маріуполі можуть бути десятки тисяч вбитих мирних жителів». Відео

«Зокрема в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей», - заявив генпрокурор України Андрій Костін.

Більше

XS
SM
MD
LG