Спеціальні потреби

Актуально

22.02.05  -  Британська Файненшл таймс у статті Тома Ворнера з Києва та Дена Домбі з Брюселю пише, - 2005-02-23

що Ющенко прибув до бельгійської столиці з наміром переконати західних лідерів, що гідне України місце---це ЄС, і що він серйозно налаштований вдатися до необхідних для вступу туди реформ. Файненшл таймс пише, що Ющенко розпочинає свій візит до Брюселя із зустрічі з президентом США Бушем, який вже вчора заявив, що євроатлантична спідьнота має привітати Україну. Під час саміту НАТО у Брюселі у президента України буде також нагода зустрітися з лідерами європейських держав, керівництвом єврокомісії та виступити у Європарламенті. Там він, пише Таймс, наголосить на двох головних ідеях: членстві у СОТ цього року, і початку переговорів про приєднання до ЄС в дві тисячі восьмому році. Він з прохолодою ставиться до вступу до НАТО, говорячи, що йому треба більше часу для лікування розбіжностей в Україні після виборів, на яких його опонент кандидував на анти-західній платформі. Ющенко висловив задоволення новим планом дій Україна-ЄС, який встановлює головні ділянки реформаторських зусиль України в аспекті досягнення стандартів ЄС, від демократії до сертифікації продуктів. Лише одне мене непокоїть, -- каже втім Ющенко.-- Це те, що план дій мусив би завершуватися пропозицією нового обрію. А цього обрію немає. Він не визначений, сказав Ющенко, додавши, що волів би, щоб у ньому чітко говорилося про початок переговорів про вступ до ЄС після виконання Україною цьго плану, пише Файненшл таймс. Цей план, формально підписаний у понеділок, збільшує квоти імпорту української сталі до ЄС і містить пришвидчений графік надання Україні статусу ринкової економіки, що б дозволило ЄС скасувати антидемпінгові мита на важливі товари. Якщо Україна стане членом СОТ, ЄС погоджується розпочати переговори про зону вільної торгівлі з Україною. Цей план не пропонує перспективи членства, але передбачає приєднання України до внутрішнього ринку ЄС з вільним переміщенням капіталів, людей та товарів. Олег Рибачук, пише Таймс, сказав, що його найбільшою перешкодою у Брюселі був скептицизм євролідерів, зумовлений невиконанням попереднього уряду взятих на себе зобов’язань.

А Інтернешнл геральд триб’юн, торкаючись зазначеної теми, навіть вживає сильніший, аніж скептицизм, термін, говорячи про «страх», який викликає в ЄС перспектива членства ще одного європейського гіганта--України, і який заважає блоку привітати у себе Київ. Олег Рибачук заявив газеті, що ЄС надасть Україні статус країни з ринковою економікою протягом пари місяців. Щодо позиції Росії, він зазначив, що Москві не з руки противитися руху України на Захід. Це--українська справа, каже він, і якщо європейська модель--краща за якістю, то в людській природі обирати краще. Перед відбуттям до Брюселю Ющенко зустрівся у Києві з Лавровим, шефом російського МЗС, і наголосив на прагматичному змісті стосунків з Росією--вічним стратегічним партнером України, зазначає Трибьюн. Рибачук відзначив два виклики на шляху до ЄС: це впровадження влади закону та боротьбу з корупцією. Наразі десь шістдесят відсотків українців підтримують вступ до ЄС, але завданням лишається переконати всю країну, що її майбутнє--на Заході. Тому парламенські вибори наступного року будуть такими важливими, зазначає Інтернешнл геральд трибьюн.

Президент Буш під час свого євротурне зустрінеться також і з російським президентом Путіним--у Братиславі, пише Юрій Ушаков, посол Росії у США, на редакційній сторінці Вашингтон пост. Останнім часом американська і світова преса піддавала Москву і Путіна гострій критиці за відступ від демократії, тиск на медія, ліквідацію Юкоса, втручання в українські вибори, тощо. Ушаков ставить на меті переконати громадську думку напередодні саміту обох президентів, що Росія не звертає зі шляху демократії, а США та Росія мусять співпрацювати насамперед у галузі ядерного роззброєння, особливо можливого обміну інформацією для запобігання непорозумінь. Ушаков відзначив також ділянки, де позиції обох сторін не співпадають: це Ірак. Потім, це занепокоєння багатьох в Росії американськими намірами на пост-радянському просторі, включаючи Україну, Кавказ, Центральну Азію. Всі зусилля Росії, зазначив посол Ушаков, скеровані на забезпечення стабільності і цілісності країни. Ознакою зрілості обопільних стосунків є те, що США та Росія можуть вільно обговорювати будь-які проблеми, що викликають занепокоєння, у конструктивному і відвертому дусі. Ніщо, включаючи і демократію, не є поза дискусією, зазначив посол Ушаков, лише не треба демонізувати Росію. Альтернативою конструктивності обговорення розбіжностей, відзначає Вашингтон пост, є повернення до відчуження у американо-російських стосунках, від чого програють обидві сторони.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG