Спеціальні потреби

Гуманiтарний блок українського уярду визначає прiоритети - 2005-03-07


Київ - 7 березня. Гуманітариний блок українського уряду окреслив завдання, над якими працюватиме найближчим часом. Серед пріорітетів - створення національного ермітажу і роздержавлення мас-медіа.

Дев`яносто відсотків скарбів, які мають українські музеї, зберігаються у запасниках. Серед них - унікальні картини, коштовності. Ні українські громадяни, ні іноземні туристи не бачать їх і навіть не здогадуються про їх існування. Звідси, вважає віце-прем`єр Микола Томенко, хибне враження про Україну як державу із бідною культурною спадщиною. Зламати цей стереотип - перешочергове завдання нового уряду в гуманітарній сфері, каже він:

«Ми мусимо особливо цей рік скористатися інтересом в світі до України. Зафіксувати ті нові характеристики, які ніколи не були відомі світу».

Частина скарбів можуть виставлятися у закинутих нині приміщеннях заводу "Арсенал". Його перетворять на український ермітаж. Комплекс відновлять, як планується, не за бюджетні гроші. Хочуть на взаємовигідних умовах запросити інвесторів.

Інший амбітний проект - Десятинна церква в центрі української столиці. Чи відбудовувати її поки що не вирішили. На місці, де зберігся лише фундамент, працюватимуть археологи. Їхні дослідження, вважає Томенко, і підкажуть, що робити з цим проектом. Можливо це питання винесуть на місцевий референдум. Втім, якщо церкву вирішать відбудовувати, робитимуть це також не за державні гроші. Від цієї практики, уряд вирішив відмовитися:

«Коли мова йде про відновлення соборів і храмів, ми повинні сказати, що це проблема громад, інвесторів, меценатів, а не платнинів податків. Треба зупинити цю практику, коли політики вибивають для своїх міст, сіл гроші на побудову церков із державного бюджету».

Ще один важливий напрямок роботи гуманітарного віце-прем`єра - роздержавлення державних і комунальних мас-медіа. Цей процес триватиме два роки. На першому етапі відмовляться від фінансування загальноукраїнських і відомчих ЗМІ. Потім обласних. Лише в останню чергу, каже Томенко, держава позбудеться районок.

«Я свідомий того, що сьогодні зупининити районні газети, які не мають можливості фінансування в інший спосіб, ніж з державного бюджету, дуже тяжко. Але це не означає, що ми зупиняємо всю історію із роздержавленням. Готується рішення про те, щоб на перехідний період передати безоплатно або на пільгових умовах приміщення, інфраструктуру, щоб вони певним чином могли підготуватися до самостійного життя».

Але першочергове завдання Томенка - організація конкурсу Євробачення. Грошей на це виділено достатньо - 67 млн. гривень з бюджету; ще майже стільки ж надають спонсори. Відставання від графіку підготовки урядовці пояснюють прагненням уберегти ці гроші від розкрадання і нераціонаьного використання. Проти тих, хто намагатиметься погріти руки на конкурсі - від власників турагентств і готелів до керівництва Палацу спорту порушуватимуть кримінальні справи.

XS
SM
MD
LG