Спеціальні потреби

Актуально

Гуманiтарний блок українського уярду визначає прiоритети - 2005-03-07

Київ - 7 березня. Гуманітариний блок українського уряду окреслив завдання, над якими працюватиме найближчим часом. Серед пріорітетів - створення національного ермітажу і роздержавлення мас-медіа.

Дев`яносто відсотків скарбів, які мають українські музеї, зберігаються у запасниках. Серед них - унікальні картини, коштовності. Ні українські громадяни, ні іноземні туристи не бачать їх і навіть не здогадуються про їх існування. Звідси, вважає віце-прем`єр Микола Томенко, хибне враження про Україну як державу із бідною культурною спадщиною. Зламати цей стереотип - перешочергове завдання нового уряду в гуманітарній сфері, каже він:

«Ми мусимо особливо цей рік скористатися інтересом в світі до України. Зафіксувати ті нові характеристики, які ніколи не були відомі світу».

Частина скарбів можуть виставлятися у закинутих нині приміщеннях заводу "Арсенал". Його перетворять на український ермітаж. Комплекс відновлять, як планується, не за бюджетні гроші. Хочуть на взаємовигідних умовах запросити інвесторів.

Інший амбітний проект - Десятинна церква в центрі української столиці. Чи відбудовувати її поки що не вирішили. На місці, де зберігся лише фундамент, працюватимуть археологи. Їхні дослідження, вважає Томенко, і підкажуть, що робити з цим проектом. Можливо це питання винесуть на місцевий референдум. Втім, якщо церкву вирішать відбудовувати, робитимуть це також не за державні гроші. Від цієї практики, уряд вирішив відмовитися:

«Коли мова йде про відновлення соборів і храмів, ми повинні сказати, що це проблема громад, інвесторів, меценатів, а не платнинів податків. Треба зупинити цю практику, коли політики вибивають для своїх міст, сіл гроші на побудову церков із державного бюджету».

Ще один важливий напрямок роботи гуманітарного віце-прем`єра - роздержавлення державних і комунальних мас-медіа. Цей процес триватиме два роки. На першому етапі відмовляться від фінансування загальноукраїнських і відомчих ЗМІ. Потім обласних. Лише в останню чергу, каже Томенко, держава позбудеться районок.

«Я свідомий того, що сьогодні зупининити районні газети, які не мають можливості фінансування в інший спосіб, ніж з державного бюджету, дуже тяжко. Але це не означає, що ми зупиняємо всю історію із роздержавленням. Готується рішення про те, щоб на перехідний період передати безоплатно або на пільгових умовах приміщення, інфраструктуру, щоб вони певним чином могли підготуватися до самостійного життя».

Але першочергове завдання Томенка - організація конкурсу Євробачення. Грошей на це виділено достатньо - 67 млн. гривень з бюджету; ще майже стільки ж надають спонсори. Відставання від графіку підготовки урядовці пояснюють прагненням уберегти ці гроші від розкрадання і нераціонаьного використання. Проти тих, хто намагатиметься погріти руки на конкурсі - від власників турагентств і готелів до керівництва Палацу спорту порушуватимуть кримінальні справи.

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG