Спеціальні потреби

Готуються змiни у сферi мiсцевого самоуправлiння - 2005-03-28


Київ - 28 березня. Місцеве самоуправління в Україні чекають радикальні реформи. Експерти, які розробляли концепцію змін, оприлюднили свої пропозиції та очікують їх швидкого ухвалення. Щоправда сама реформа може розтягтися на десятки років.

В Україні ліквідують райдержадміністрації - їх функції передадуть місцевим радам. Територіальні громади отримають більше повноважень та залишатимуть значну частину податків. Зазнають зімн адмінкордони між областями – деякі з них можуть ліквідувати. Це лише декілька ініціатив, які пропонують фахівці для реформи місцевого самоврядування в Україні.

Одним із пріорітетів реформи буде наближення соціальних послуг до громадян. Зробити це можна лише через об`єднання місцевих громад, каже голова Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук. Більшість нинішніх сільрад, наприклад, не можуть дозволити собі утримання двох штатних працівників, не кажучи вже про якісь серйозні проекти. А тому території, за статусом нижчі ніж райцентр в Україні, практично не розвиваються:

«Скептики кажуть – два бідних, об`єднавшись, не стануть багатими. Візьмемо цю зиму – було багато снігу. Безліч поселень не могли розчищати дороги від снігу, тому що не мали трактора, який може це робити. Коли в сільраді буде 500 людей і не 2000 як зараз, цей трактор ніколи не появиться. Коли в нас буде громада, в якій 5 тисяч людей, в неї буде трактор, який розчищатиме вулиці від снігу».

На другому етапі реформи скоротять кількість районів. Зараз у деяких живе 20 тисяч людей, в інших у десятки разів більше. Доцільніше об`єднати невеликі райони. Лише на заключному етапі реформи переглянуть кордони між областями.

Голова парламентського комітету за питань місцевого самоврядування Анатолій Матвієнко визнає, що це питання далекої перспективи – її можна починати лише років за десять. Зараз, на думку депутата, обговорення реформи йде на аматорському рівні. Різні гілки влади розробляють власні концепції. Матвієнко пропонує об`єднати зусилля. Він вважає, що проведення реформи, хоч і вимагає великих витрат, дасть значний ефект. Місцеві чиновники будуть орієнтуватися не на київське начальство, а на інтереси виборців, які й обиратимуть місцеву владу.

Щоправда, як проводити місцеві вибори, поки що не вирішили. Матвієнко переконаний, що в містах, де населення більше 70 тисяч, депутатів місцевих рад обиратимуть за партійними списками:

«У нас немає реальних партій, у нас є холдинги поличні. І нам нарешті треба простимулювати народження справжніх політичних партій».

Проект концепції реформи представлять президенту Ющенку після його повернення зі Сполучених Штатів. Висновок щодо ініціатив очікують до 23 квітня.

XS
SM
MD
LG