Спеціальні потреби

Актуально

Вибори-2006: круглий стiл

Київ - 20 квiтня. Чого чекати від наступних парламентських виборів? Чи відкриють вони нові можливості перед Україною, ставши першими чесними виборами за останні 10 років? Чи поглиблять вони розкол, який виник на виборах президентських, та принесуть нові загрози федералізму? Дискусію на тему «Політичні партії України за рік до парламентських виборів» організував Центр Разумкова.

Президентська кампанія в Україні плавно перетекла у парламентську. Неофіційним її стартом називають кінець березня, коли закінчилася реєстрація політичних партій – майбутніх учасників перегонів-2006. У списку 129 партій, однак реальних претендентів мало – як свідчать соціологічні дослідження, перестрибнути трьохвідсотковий бар`єр зможе 5 – щонайбільше 7 політичних сил.

За даними квітневого опитування Центру Разумкова, якби вибори до Верховної Ради відбулися сьогодні, найбільше голосів набрав би Народний Союз “Наша Україна” Ющенка – 27%, на другому місці була б Партія регіонів Януковича – 15%, майже 9% отримала б Батьківщина Юлії Тимошенко і по 5% -- комуністи і соціалісти. Ще 2 партії близькі до заповітних трьох відсотків – це прогресивні соціалісти Вітренко і Народна партія Литвина.

Майбутня виборча кампанія суттєво відрізнятиметься від попередніх, – кажуть аналітики. Вперше вибори до парламенту відбуватимуться на чисто пропорційній системі. Вперше вони проходитимуть за умов, коли влада користується більшою підтримкою, ніж опозиція. І вперше за останні 10 років в українців з`явилась надія на чесні вибори. Водночас експерти застерігають: не виключено, що у нинішньої влади може виникнути спокуса скористатися методами попередників. Сигнали про те, як подеколи йде “розбудова” провладної “Нашої України”, свідчать, що загроза адмінресурсу залишається. Народний депутат-нашоукраїнець Юрій Ключковський у злоякісне переродження нової влади не вірить. На його думку, якщо і є загрози зловживань під час майбутніх парламентських перегонів, то вони походять від “нової опозиції”:

«Чи будуть ці вибори брудними, чи будуть ці вибори фальсифікованими? Чи буде на цих виборах застосований адміністративний ресурс? Я би сказав, що ситуація дещо парадоксальна. Мені здається, що сьогодні найбільша загроза фальсифікації виборів походить не від влади, не від політичних партій, які прийшли до влади, тому що вони внутрішньо настроєні на демократичний підхід. Мені здається, що сьогодні головна загроза все-таки у тій опозиційній команді, яка є опозицією не демократичною, а опозицією, яка зберегла за собою значні економічні і власницькі ресурси, зокрема в сфері засобів масової інформації, і яка настроєна на реванш за будь-яку ціну».

Іншим серйозним ризиком майбутньої парламентської кампанії – кажуть експерти – є поглиблення розколу, закладеного президентськими виборами, та експлуатація загрозливих для України тем сепаратизму. Щоб цього уникнути, потрібен діалог, якого наразі нема. Ось і на дискусію за круглим столом ніхто від нової опозиції не прийшов, хоча у списку запрошених були і Янукович, і Шуфрич. Владі бракує професійних опонентів, – каже політолог Олександр Дергачов:

«Думаю, що їм дійсно немає чого сказати в інтелектуальному середовищі. На тій площі, де вони збираються за гроші таких професійних прибічників, в них є гасла, хоча переважно і там вони дають трибуну більш таким яскравим і готовим до брудної роботи лідерам, як Вітренко чи то Корчинський, самі не дуже туди йдуть... Тобто в них брак ідей, звичайно».

Втім, як зазначають експерти, за рік, що лишився до парламентських виборів, у нинішньому політичному розкладі багато може змінитися. Дехто прогнозує, що реальна опозиція сформується не з тих сил, які програли вибори, а з розколів у самій владі.

Всі новини дня

Чи може Китай допомогти Росії зброєю та як західні партнери реагують на посилення обстрілів в Україні? Відео

Норвегія оголосила, що надасть Україні ще два зенітно-ракетні комплекси NASAMS норвезько-американського виробництва, аби вона могла посилити свою протиповітряну і протиракетну оборону. Більше про те, як реагують західні партнери на посилення російських обстрілів, – Остап Яриш з Держдепу США.

Президент США Джо Байден та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн обговорюють Україну в Білому домі. Відео

Президент США Джо Байден приймає у Білому Домі президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн. Очікується, що Байден і фон дер Ляєн підтвердять свою відданість безпековій і фінансовій підтримці України. Серед інших тем: економічна співпраця, енергетична безпека і загроза Китаю. 

Сунак: Тренування українських морпіхів допоможе Україні перемогти у цій війні. Відео

«Ми домовилися тренувати українських морських піхотинців, що допоможе Україні створити вирішальну перевагу на полі бою та перемогти у цій війні», - заявив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час зустрічі із президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі.

"Якоїсь прямо радості я не відчула" - Тайра про нагороду. Інтерв'ю

Юлія “Тайра” Паєвська розповідає про отримання міжнародної премії “Відважні жінки” під час ексклюзивного інтерв’ю для “Голосу Америки”.

“Надзвичайної радості не відчула через великі втрати на полі бою”, - так Юлія Паєвська прокоментувала в інтерв'ю Голосу Америки отримання міжнародної премії Держдепу США “Відважні жінки”. Водночас лауреатка наголошує, що ця нагорода важлива для визнання вкладу кожної української жінки у нинішню боротьбу за незалежність.

Життя так змінюється. Рік тому ти була на підвалах, під катуваннями, і раптом опиняєшся у Білому домі із Держсекретарем та першою леді США.
 Юлія Паєвська (Тайра), лауреатка премії “Відважні жінки”

Церемонія вручення премії відбулась цієї середи, 8-го березня, у Білому Домі. Відзнаку вручали особисто перша леді США Джилл Байден та очільник Держдепартаменту Ентоні Блінкен.

Про нагороду, рік війни та спілкування з американськими посадовцями парамедикиня із позивним Тайра розповіла в ексклюзивному інтерв'ю журналістці Голосу Америки Катерині Лісуновій.

Катерина Лісунова, журналістка Голосу Америки: Що ця нагорода означає для тебе та для українських жінок загалом в період повномасштабної російської війни?

Юлія “Тайра” Паєвська розповідає про отримання міжнародної премії “Відважні жінки” під час ексклюзивного інтерв’ю для “Голосу Америки”.
Юлія “Тайра” Паєвська розповідає про отримання міжнародної премії “Відважні жінки” під час ексклюзивного інтерв’ю для “Голосу Америки”.
Загинув Да Вінчі, Яра та інші хлопці та дівчата, я не можу про всіх говорити. Мені дуже важко і дуже боляче. Через це якоїсь прямо радості я не відчуваю, чесно. Але я дуже пишаюся тим, що можу прийняти цю нагороду для жінок всієї України.​
Юлія Паєвська (Тайра), лауреатка премії “Відважні жінки”

Юлія Паєвська (Тайра), лауреатка премії “Відважні жінки”: Мене це здивувало насправді. Життя так змінюється. Рік тому ти була на підвалах, під катуваннями, і раптом опиняєшся у Білому домі із Держсекретарем та першою леді США. І ти така думаєш: “Та годі, такого бути не може!”

Але це такі емоції, які не дуже мене пробивають через велику кількість втрат моїх близьких друзів за останній час. Загинув Да Вінчі, Яра та інші хлопці та дівчата, я не можу про всіх говорити. Мені дуже важко і дуже боляче. Через це якоїсь прямо радості я не відчуваю, чесно.

Але я дуже пишаюся тим, що можу прийняти цю нагороду для жінок всієї України. Я не сприймаю цю нагороду як відзнаку мене особисто, тому що практично усі, кого я знаю, роблять щось для перемоги. Або вони в лавах ЗСУ боронять країну на фронті, або вони в тилу допомагають, волонтерять, ганяють автівки, забезпечують медичний супровід поранених, опікуються батьками та сім’ями тих, хто воює. Тобто вся країна об’єдналася, але демографічно жінок у нас більше, і жінки у нас дуже потужні. І ця перемога, звичайно, буде здобута, зокрема, й жінками.

К.Л.: Чи вдалося вже тобі поспілкуватись з американськими посадовцями у Вашингтоні, що ти намагалася донести під час цих зустрічей?

Ю.П.: Уже були зустрічі, будуть іще. Що я намагалась донести і що я донесла? Деякі речі не варто озвучувати назагал, але в першу чергу, це подяка за допомогу, звичайно. Бо ми завжди дякуємо, ми не якісь свині, які не розуміють, що відбувається. Ми дякуємо, дякуємо, дякуємо і просимо іще. Не тому, що ми жадібні, а тому, що ми потребуємо, у першу чергу, зброї, літаків F-16.

Вони були б дуже доречні, аби прискорити перемогу та мінімізувати втрати. Щоб війна завершилась якомога скоріше і якомога більше наших людей лишилися живі. Аби звільнити території та зупинити знущання над цивільними та над військовими, які утримуються в полоні. І звичайно ж нам потрібні фінанси, щоб платити пенсії, відновлювати те, що Росія руйнує обстрілами цивільної інфраструктури. Останнім часом я навіть більше наголошую на тому, що усьому світу потрібно боротися проти російської інформаційної агресії. Бо це не просто інформація, це пропагандистська війна. І те, що робите ви (журналісти, Голос Америки) це надзвичайно важливо. Ти є теж солдатом цієї війни, тож дякую і тобі за службу!

К.Л.: Ти була у Вашингтоні минулого року. Тоді ти давала свідчення в Комітеті Гельсінської комісії Конгресу США. Як ти можеш порівняти свій візит сьогодні та минулого року? Чи змінилися твої меседжі? Чи змінилися питання, які ти намагаєшся донести до американських посадовців?

Вони краще розбираються у нашій ситуації. Іноді мені навіть здавалося, що вони вже краще за мене розбираються. Я здивувалася. Тобто, є такі моменти в яких американські законодавці дуже потужно розібралися.
Юлія Паєвська (Тайра), лауреатка премії “Відважні жінки”

Ю.П.: Мої меседжі так, вони змінилися. Тепер я прошу не просто зброю, я тепер прошу літаки. А також деякі інші речі, про які ми зараз не будемо говорити. Як і раніше, я прошу підтримки й дякую народу Сполучених Штатів і всім народам вільного світу.

Бо ми усі усвідомлюємо наскільки великою є загроза для наших спільних цінностей. І ця загроза не просто для нашої землі та для нашого народу, попри те що ми переживаємо справжній геноцид української нації. Ми дуже вдячні, що нормальні люди це розуміють.

Я прошу про суд над злочинцями, військовими і над тими, хто організував цю агресію. Я прошу про незалежне розслідування, щоб ніхто не сказав, що щось там було неправильно зроблено. Я закликаю до міжнародного трибуналу. Бо якщо злочин не буде покараний, хтось обов'язково вирішить, що от “їм нічого не сталося, тож і ми будемо так робити”. Щоб більше ніхто не нападав на свого сусіда, ми мусимо зупинити це зараз. Бо закон - це те, що робить з нас людей, що робить із нас цивілізацію.

К.Л.: Якщо повертатися до порівняння твого нинішнього та торічного візиту, чи помітила ти якусь зміну в сприйнятті законодавцями США тої інформації, яку ти доносиш?

Мені легше на душі, бо я розумію, що усі ці втрати, усі ці смерті та страждання немарні, ми доб'ємося свого і звільнимо нашу землю.
Юлія Паєвська (Тайра), лауреатка премії “Відважні жінки”

Ю.П.: Так, я помітила зміну, і це мене надзвичайно втішило. Вони краще розбираються у нашій ситуації. Іноді мені навіть здавалося, що в якихось питаннях вони навіть вже краще за мене розбираються. Я здивувалася.

Тобто є такі моменти, в яких американські законодавці дуже потужно розібралися. І я бачу, що це поступова, стабільна робота. Це не одноразова імпульсивна допомога. Це спланована, чітко продумана система, яка триває в просторі та в часі. Я впевнена, що ми переможемо, і це буде наша спільна перемога.

Юлія “Тайра” Паєвська розповідає про отримання міжнародної премії “Відважні жінки” під час ексклюзивного інтерв’ю для “Голосу Америки”.
Юлія “Тайра” Паєвська розповідає про отримання міжнародної премії “Відважні жінки” під час ексклюзивного інтерв’ю для “Голосу Америки”.

К.Л.: Загалом як ти можеш порівняти свій минулий візит та цьогорічний?

Ю.П.: Минулого року мій стан тоді був іще дуже подавлений. Авжеж, усе залежить від того, з чим порівнювати, але на той час мені було дуже важко, і ситуація на фронті була не настільки надихаюча, як зараз. Бо зараз, попри втрати, увесь цей тягар, усі ці біди та усі ці страждання, ми впевнено рухаємось до перемоги. Я також тепер почуваюся значно краще фізично. І мені легше на душі, бо я розумію, що усі ці втрати, усі ці смерті та страждання немарні, ми доб'ємося свого і звільнимо нашу землю.

К.Л.: Скільки часу ти будеш у США цього разу і який у тебе план візиту?

Ю.П.: Нинішній візит дуже гарно та продумано організований, але я не хотіла б розголошувати деталі наперед. Загалом я тут буду іще десь два тижні.

К.Л.: Які головні меседжі ти хотіла б донести під час своїх нинішніх зустрічей? Можливо, у тебе є якісь думки, які ти не встигнеш озвучити, тож можеш сказати їх зараз.

У певному сенсі, я вдячна війні за друзів, яких я здобула на фронті, та друзів, яких ми отримали в усьому світі.
Юлія Паєвська (Тайра), лауреатка премії “Відважні жінки”

ЮП: Це така делікатна тема насправді. Але коли загинув Да Вінчі, я була у розпачі, в шоці. Особливо мене засмучувало, що він не мав навіть дітей. І я згадала, що росіяни на державному рівні підтримують банки генетичного матеріалу. Чому Україна досі цього не створила?

Я б хотіла звернутися до людей, які можуть допомогти у цьому плані. Щоб розробити державну систему таких банків генетичного матеріалу. Так, щоб у разі загибелі військового або цивільного на війні, могли все одно з’явитися нащадки. Бо, на жаль, ми зараз втрачаємо найкращих. На відміну від росіян, які женуть на забій не найкращий контингент.

К.Л.: Дякую тобі дуже, насправді у мене все. Хіба, можливо ти хочеш додати іще щось до цього інтерв'ю?

Ю.П.: Хочу знову подякувати за допомогу, яку нам надають. Війна - така штука, вона жорстка і важка, але водночас є одним із рушіїв прогресу. І я бачу, як змінюється суспільство, як неочікувано знаходяться друзі. Наприклад, у нас з американцями дуже багато спільного. Прагнення до свободи, нескореність. Ти лише спробуй забрати в американця зброю. Нехай лише хтось спробує вдертися на його ранчо. Так само й українці, ми такі самі. У нас стільки спільних цінностей. Тож у певному сенсі, я вдячна війні за друзів, яких я здобула на фронті, та друзів яких ми отримали в усьому світі.

«Тайра» серед лауреаток премії «Відважні жінки» в Білому Домі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Іран та Саудівська Аравія погодились, з допомогою Китаю, відновити дипломатичні стосунки

Ван Ї, Директор служби закордонних відносин Китаю, Алі Шамхаі, секретар Вищої ради нацбезпеки Ірану та державний міністр Саудівської Аравіх Мусаад бін Мохаммед, 10 березня 2023 року

ДУБАЙ, Об’єднані Арабські Емірати (AP) — Іран і Саудівська Аравія в п’ятницю погодилися відновити дипломатичні відносини та відкрити посольства, після напруги у відносинах, що тривала сім років. Прорив у переговорах за посередництва Китаю, знижує ймовірність збройного конфлікту між суперниками на Близькому Сході — як напряму, так і в конфліктах в регіоні.

Угода, укладена цього тижня в Пекіні під час урочистого засідання Всекитайських зборів народних представників, є великою дипломатичною перемогою Китаю, оскільки арабські країни Перської затоки вважають, що Сполучені Штати виходять із Близького Сходу. Це також відбувається в той момент, коли дипломати намагаються покласти край довготривалій війні в Ємені, в якій залучені Іран і Саудівська Аравія.

Країни опублікували спільне комюніке щодо угоди з Китаєм, який був посередником. Раніше в п’ятницю президент Китаю Сі Цзіньпін отримав третій п'ятирічний термін на посаді.

Державні ЗМІ Ірану показали Алі Шамхані, секретаря Вищої ради національної безпеки Ірану, з радником з питань національної безпеки Саудівської Аравії Мусаадом бін Мохаммедом аль-Айбаном і Ван Ї, найвищим дипломатом Китаю.

Спільна заява закликає відновити зв’язки та відкрити посольства «протягом максимум двох місяців». Також запланована зустріч міністрів закордонних справ.

На відео можна почути, як Ван «від щирого серця вітає» з «мудрістю» двох країн.

"Обидві сторони продемонстрували щирість", - сказав він. «Китай повністю підтримує цю угоду».

Організація Об'єднаних Націй привітала саудівсько-іранське зближення і подякувала Китаю за його роль. «Добросусідські відносини між Іраном і Саудівською Аравією мають важливе значення для стабільності в регіоні Перської затоки», — заявив прес-секретар ООН Стефан Дюжаррік журналістам у штаб-квартирі ООН.

Китай, який минулого місяця приймав президента Ірану Ебрагіма Раїсі, також є найбільшим покупцем саудівської нафти. Сі відвідав Ер-Ріяд у грудні для зустрічей із багатими на нафту арабськими країнами Перської затоки, які мають вирішальне значення для енергопостачання Китаю.

Іранське державне інформаційне агентство IRNA цитує Шамхані, який назвав переговори «чіткими, прозорими, всеосяжними та конструктивними».

«Усунення непорозумінь і орієнтація на майбутнє у відносинах між Тегераном і Ер-Ріядом безперечно призведе до покращення регіональної стабільності та безпеки, а також до посилення співпраці між країнами Перської затоки та світом ісламу для вирішення поточних викликів», — сказав Шамхані.

Аль-Айбан подякував Іраку та Оману за посередництво між Іраном і королівством, згідно з його коментарями, переданими державним Саудівським агентством преси.

“Хоча ми цінуємо те, що ми досягли, ми сподіваємося, що ми продовжуватимемо конструктивний діалог”, - сказав саудівський чиновник.

Між Іраном і Саудівською Аравією довгий час була висока напруга. Королівство розірвало відносини з Іраном у 2016 році після того, як протестувальники вторглися до дипломатичних установ Саудівської Аравії. Днями раніше Саудівська Аравія стратила відомого шиїтського священнослужителя разом із 46 іншими, що спровокувало демонстрації.

Це сталося, коли наслідний принц Мухаммед бін Салман, який тоді був депутатом, почав свій підхід до влади. Син короля Салмана, принц Мухаммед раніше порівнював верховного лідера Ірану аятолу Алі Хаменеї з Гітлером і погрожував ударом по Ірану.

З того часу США в односторонньому порядку вийшли з ядерної угоди Ірану зі світовими державами в 2018 році. Після цього Іран звинувачують у серії атак, зокрема, у 2019 році в центрі нафтової промисловості Саудівської Аравії, тимчасове скорочення виробництва сирої нафти в королівстві вдвічі.

Хоча єменські повстанці-хусити, яких підтримує Іран, спочатку взяли на себе відповідальність за напад, західні країни та експерти звинуватили Тегеран. Іран заперечував напад, а також заперечував здійснення інших нападів, які пізніше приписали Ісламській Республіці.

Релігія також відіграє роль у цих відносинах. Саудівська Аравія, де знаходиться Кааба, перед якою мусульмани моляться п’ять разів на день, довгий час брала на себе роль провідної сунітської країни світу. Тим часом іранська теократія вважає себе захисником ісламської шиїтської меншини.

Обидві сили конкурують з інших питань, наприклад у заворушеннях і Лівані, у відбудові Іраку.

Лідер підтримуваного Іраном ліванського ополчення та політичної групи Хезболла Хасан Насралла назвав угоду «важливою подією», яка може «відкрити нові горизонти» в Лівані, Сирії та Ємені. Ірак, Оман і Об’єднані Арабські Емірати також високо оцінили угоду.

Крістіан Коутс Ульріксен, науковий співробітник Інституту Бейкера Університету Райса, який давно вивчає регіон, сказав, що Саудівська Аравія уклала угоду з Іраном після того, як Об’єднані Арабські Емірати досягли подібної домовленості з Тегераном.

«Зменшення напруженості та деескалація тривають протягом трьох років, і це було викликано визнанням Саудівською Аравією того, що без безумовної підтримки США вони не змогли продемонструвати свою владу проти Ірану та решти країн регіону", - сказав він.

Принц Мухаммед, який зараз зосереджений на масштабних будівельних проектах у себе вдома, ймовірно, також хоче нарешті вийти з війни в Ємені, додав Ульріксен.

"Нестабільність може завдати великої шкоди його планам", - сказав він.

Хусити захопили столицю Ємену, Сану, у 2014 році та змусили міжнародно визнаний уряд покинути Саудівську Аравію. У 2015 році очолювана Саудівською Аравією коаліція, озброєна американською зброєю та розвідувальними даними, вступила у війну на боці уряду Ємену у вигнанні. Роки безрезультатних боїв призвели до гуманітарної катастрофи та поставили найбіднішу країну арабського світу на межу голоду.

Шестимісячне припинення вогню, найдовше за час конфлікту в Ємені, закінчилося в жовтні, незважаючи на дипломатичні зусилля.

Перемовини розпочались, зокрема в Омані, який є давнім перемовником для Ірану і США. Дехто сподівався на угоду напередодні священного для мусульман місяця Рамадан, який починається пізніше в березні. Іран і Саудівська Аравія протягом останніх років проводили періодичні переговори, але не було зрозуміло, чи став Ємен поштовхом для цієї нової розрядки.

Речник єменських повстанців Мохамед Абдулсалам, здається, привітав угоду в заяві, яка також критикувала США та Ізраїль. «Регіон потребує повернення нормальних відносин між своїми країнами, за допомогою яких ісламське суспільство зможе відновити свою безпеку, втрачену в результаті іноземного втручання на чолі з сіоністами та американцями», — написав він в мережі.

Для Ізраїлю, який хотів нормалізувати відносини з Саудівською Аравією, незважаючи на те, що палестинці залишаються без власної держави, послаблення Ер-Ріядом напруженості з Іраном може ускладнити його власні регіональні розрахунки.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху під внутрішнім політичним тиском пригрозив військовими діями проти іранської ядерної програми, оскільки вона наближається до рівня збройового рівня. Ер-Ріяд, який прагне миру з Тегераном, знімає з переговорів одного потенційного союзника для удару. У п'ятницю уряд Нетаньяху не прокоментував цю новину.

Однак залишається незрозумілим, що це означає для Америки. Хоча регіональні лідери довгий час розглядалися як гаранти енергетичної безпеки Близького Сходу, після хаотичного виведення з Афганістану в 2021 році регіональні лідери стали дедалі обережнішими щодо намірів Вашингтона. Державний департамент США не відразу відповів на запит про коментар.

Однак Білий дім непокоїть те, що саудівсько-іранська угода в Пекіні свідчить про зростання китайського впливу на Близькому Сході.

«Я б рішуче відкинув цю ідею, що ми відступаємо на Близькому Сході — далеко не так», — сказав представник Ради національної безпеки Джон Кірбі.

Він додав: «Насправді ще невідомо, чи збираються іранці дотримуватися своєї сторони угоди. Це не режим, який зазвичай шанує своє слово».

Марк Дубовіц, голова Фонду захисту демократій, який виступає проти ядерної угоди з Іраном, сказав, що відновлення ірано-саудівських зв’язків за посередництва Китаю «це програш, програш, програш для американських інтересів», зазначивши: "Пекін обожнює вакуум".

Але Тріта Парсі з Інституту Квінсі, яка виступає за взаємодію з Іраном і підтримує ядерну угоду, назвала це «хорошою новиною для Близького Сходу, оскільки саудівсько-іранська напруженість є рушієм нестабільності». Вона додала, що «Китай став гравцем, який може вирішувати суперечки, а не просто продавати зброю конфліктуючим сторонам», зазначивши, що більш стабільний Близький Схід також вигідний США.

Більше

XS
SM
MD
LG