Спеціальні потреби

Актуально

Вибори-2006: круглий стiл

Київ - 20 квiтня. Чого чекати від наступних парламентських виборів? Чи відкриють вони нові можливості перед Україною, ставши першими чесними виборами за останні 10 років? Чи поглиблять вони розкол, який виник на виборах президентських, та принесуть нові загрози федералізму? Дискусію на тему «Політичні партії України за рік до парламентських виборів» організував Центр Разумкова.

Президентська кампанія в Україні плавно перетекла у парламентську. Неофіційним її стартом називають кінець березня, коли закінчилася реєстрація політичних партій – майбутніх учасників перегонів-2006. У списку 129 партій, однак реальних претендентів мало – як свідчать соціологічні дослідження, перестрибнути трьохвідсотковий бар`єр зможе 5 – щонайбільше 7 політичних сил.

За даними квітневого опитування Центру Разумкова, якби вибори до Верховної Ради відбулися сьогодні, найбільше голосів набрав би Народний Союз “Наша Україна” Ющенка – 27%, на другому місці була б Партія регіонів Януковича – 15%, майже 9% отримала б Батьківщина Юлії Тимошенко і по 5% -- комуністи і соціалісти. Ще 2 партії близькі до заповітних трьох відсотків – це прогресивні соціалісти Вітренко і Народна партія Литвина.

Майбутня виборча кампанія суттєво відрізнятиметься від попередніх, – кажуть аналітики. Вперше вибори до парламенту відбуватимуться на чисто пропорційній системі. Вперше вони проходитимуть за умов, коли влада користується більшою підтримкою, ніж опозиція. І вперше за останні 10 років в українців з`явилась надія на чесні вибори. Водночас експерти застерігають: не виключено, що у нинішньої влади може виникнути спокуса скористатися методами попередників. Сигнали про те, як подеколи йде “розбудова” провладної “Нашої України”, свідчать, що загроза адмінресурсу залишається. Народний депутат-нашоукраїнець Юрій Ключковський у злоякісне переродження нової влади не вірить. На його думку, якщо і є загрози зловживань під час майбутніх парламентських перегонів, то вони походять від “нової опозиції”:

«Чи будуть ці вибори брудними, чи будуть ці вибори фальсифікованими? Чи буде на цих виборах застосований адміністративний ресурс? Я би сказав, що ситуація дещо парадоксальна. Мені здається, що сьогодні найбільша загроза фальсифікації виборів походить не від влади, не від політичних партій, які прийшли до влади, тому що вони внутрішньо настроєні на демократичний підхід. Мені здається, що сьогодні головна загроза все-таки у тій опозиційній команді, яка є опозицією не демократичною, а опозицією, яка зберегла за собою значні економічні і власницькі ресурси, зокрема в сфері засобів масової інформації, і яка настроєна на реванш за будь-яку ціну».

Іншим серйозним ризиком майбутньої парламентської кампанії – кажуть експерти – є поглиблення розколу, закладеного президентськими виборами, та експлуатація загрозливих для України тем сепаратизму. Щоб цього уникнути, потрібен діалог, якого наразі нема. Ось і на дискусію за круглим столом ніхто від нової опозиції не прийшов, хоча у списку запрошених були і Янукович, і Шуфрич. Владі бракує професійних опонентів, – каже політолог Олександр Дергачов:

«Думаю, що їм дійсно немає чого сказати в інтелектуальному середовищі. На тій площі, де вони збираються за гроші таких професійних прибічників, в них є гасла, хоча переважно і там вони дають трибуну більш таким яскравим і готовим до брудної роботи лідерам, як Вітренко чи то Корчинський, самі не дуже туди йдуть... Тобто в них брак ідей, звичайно».

Втім, як зазначають експерти, за рік, що лишився до парламентських виборів, у нинішньому політичному розкладі багато може змінитися. Дехто прогнозує, що реальна опозиція сформується не з тих сил, які програли вибори, а з розколів у самій владі.

Всі новини дня

Евакуація з Маріуполя – як волонтеру Денису Мініну вдається рятувати людей з окупації. Відео

У зруйнованій 6 жовтня багатоповерхівці в Запоріжжі був волонтерський склад Дениса Мініна. До 24 лютого він працював ведучим одного з українських телеканалів, а тепер став волонтером, який допомагає евакуювати людей з окупованого рідного Маріуполя.

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

Більше

XS
SM
MD
LG