Спеціальні потреби

Актуально

Американська баскетболістка просить президента США звільнити її з російської тюрми

Зірку WNBA та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор Бріттні Ґрінер супроводжують до зали суду на слухання в Хімках неподалік від Москви, Росія, понеділок, 27 червня 2022 р.

У понеділок, 4 липня, американська баскетбольна зірка Брітні Ґрінер звернулася до президента Джо Байдена з проханням допомогти її звільнити з російської в’язниці, де вона перебуває вже понад чотири місяці через звинувачення у перевезенні наркотиків.

У листі, написаному від руки, 31-річна американська спортсменка пише, що боїться, що може залишитися за ґратами «назавжди», розповідає американський тижневик Newsweek.

Зірку Жіночої національної баскетбольної асоціації (WNBA) та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор заарештували в московському міжнародному аеропорту Шереметьєво 17 лютого. У Росії вона опинилася через те, що з 2014 року між сезонами у США грає в команді Євроліги в російському місті Єкатеринбург. Приблизно половина гравців WNBA змагаються за кордоном у міжсезоння.

Спортсменку звинуватили у перевезенні в багажі картриджів для вейпа, які містили гашишну олію. Гашишна олія заборонена в Росії, але вона декриміналізована в багатьох штатах США. За звинуваченням у перевезенні наркотиків баскетболістці може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

У Росії виправдовують менше 1% обвинувачених у кримінальних справах. І навіть якщо її виправдають, на відміну від Америки, уряд Росії має повноваження скасувати будь-яке рішення та відправити її до в'язниці, нагадує ВВС.

«Поки я сиджу тут, у російській в’язниці, наодинці зі своїми думками і без захисту моєї дружини, сім’ї, друзів, моєї олімпійської форми чи будь-яких досягнень, я боюся, що можу бути тут назавжди», – написала Ґрінер. У своєму листі, який надійшов у День незалежності США, вона також нагадала президенту про військову службу, яку її батько проходив у В'єтнамі.

Вона попросила президента не забувати інших громадян США, яких було затримано в Росії. «Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб повернути нас додому», – написала вона. «Я вперше голосувала у 2020 році і голосувала за вас. Я вірю в вас».

Суд над Ґрінер мав розпочатися в Москві 1 липня, але його було перенесено через неявку двох свідків на 7 липня.

Визволення американців вимагає «складних рішень» від адміністрації Байдена

Затримання спортсменки відбулося за кілька днів до російського вторгнення в Україну на тлі постійного погіршення російсько-американських стосунків. І це, на думку деяких офіційних осіб, може поставити під загрозу її безпечне повернення.

Росія заперечує, що її затримання пов’язано з напруженістю між США та Росією.

Адміністрація Байдена заявила, що Ґрінер було «неправомірно затримано». «Президент Байден чітко заявив про необхідність звільнити всіх громадян США, які взяті в заручники або незаконно затримані за кордоном, включно з Бріттні Ґрінер», — заявила в понеділок речниця Ради національної безпеки.

Також різні урядовці США заявляли, що працюють «агресивно, використовуючи всі доступні засоби, щоб повернути її додому».

«Ми не хочемо, щоб пані Ґрінер стала пішаком у політичній битві, яка зараз точиться в усьому світі», – заявив у червні конгресмен США Джон Гараменді, член комітету Палати представників із питань збройних сил. За його словами, війна в Україні «фактично розірвала дипломатичні відносини між США та Росією».

Надію на те, що Вашингтон і Москва все ще здатні домовлятися з деяких питань принесло нещодавнє звільнення іншого американського в’язня, Тревора Ріда. Його наприкінці квітня обміняли на засудженого в Америці російського контрабандиста наркотиків.

Колишнього морського піхотинця було заарештовано влітку 2019 року після того, як російська влада заявила, що він напав на офіцера поліції, коли його везли до поліцейської дільниці після нічної пиятики. Суд засудив Ріда до дев’яти років ув’язнення.

США обміняли його на Костянтина Ярошенка, російського пілота, який відбував 20-річний термін ув’язнення у федеральній в'язниці в Коннектикуті. Його заарештували в Ліберії в 2010 році та екстрадували до США, де засудили за контрабанду кокаїну до Сполучених Штатів.

Тоді президент Джо Байден сказав, що повернення Ріда було «свідченням того пріоритету, який моя адміністрація надає поверненню додому американців, які є заручниками та незаконно утримуються за кордоном», однак він наголосив, що переговори, які завершилися обміном полоненими, вимагали «складних рішень», які було нелегко ухвалити.

Як писали американські ЗМІ, вирішальним фактором у справі Ріда було його слабке здоров'я. Він сидів у одній камері з ув'язненим, хворим на туберкульоз, і кашляв кров'ю. Його родина також провела гучну кампанію тиску, вимагаючи від Білого дому дозволити його батькам публічну зустріч з Байденом.

За ґратами в Росії залишається інший відомий американець – бізнесмен Пол Велан. Він також був у минулому морським піхотинцем, а заарештували його наприкінці грудня 2018 року за звинуваченням у шпигунстві. У Росії стверджують, що його схопили з електронним накопичувачем пам’яті, на якому містилися російські державні таємниці.

Сам Велан стверджує, що диск йому подарував знайомий, і він припустив, що там лише весільні фотографії. Майже одразу після оголошення вироку з'явилися розмови про те, що це була «спецоперація» з метою змусити США погодитися на обмін в'язнями. За словами брата Велана, Давіда, російські офіцери, які «полювали» на Пола, з самого початку дали зрозуміти, що сподівалися обміняти його на Ярошенка чи іншого відомого російського контрабандиста – Віктора Бута.

Торговець зброєю, на прізвисько «торговець смертю», Бут був заарештований у Таїланді в 2008 році. Пізніше його екстрадували до США і засудили у 2012 році до 25 років за змову з метою вбивства громадян США, доставку зенітних ракет, та надання допомоги терористичній організації.

Як повідомляла британська газета The Guardian, обмін Ріда на Ярошенка відкрив шлях для можливого обміну Бута на Вілана.

Вілан утримується в ув’язненні вже майже 4 роки, з яких останні 20 місяців він провів у трудовому таборі в Мордовії. Там, за словами його брата, його будять кожні дві години вночі та фотографують, бо існує нібито великий ризик його втечі.

Проте, навіть родина Вілана визнає, що такий обмін на Бута був би нерівноцінний. «На мій «хлопський розум», було б божевіллям, якби уряд США обміняв би «торговця смертю» на Пола, який, у кращому випадку, є нещасним туристом», – сказав Девід Вілан у розмові з газетою The Guardian.

У статті використано інформацію Newsweek, Guardian, ВВС.

Всі новини дня

Американець, який служить в теробороні України, каже, що не відчував гомофобію від українських побратимів

Едді Етью служить у лавах територіальної оборони України

Колишній морпіх США, представник ЛГБТ-спільноти повернуся у відпустку після майже року служіння в лавах територіальної оборони України. Едді Етью розповів нашим журналістам, чому полюбив українців і чи відчував гомофобію від українських побратимів.

Рік тому 37-річний Едді Етью працював у Сан-Дієго, доставляючи готову їжу. Перед тим служив 4 роки в Корпусі морської піхоти. А 24-го лютого 2022-го вирішив, що має їхати до України.

"Було кілька речей, але головним для мене було те, що президент Зеленський сказав: якщо ви хочете, приїздіть сюди і допоможіть", - згадує Етью.

Тоді ж Едді згадав події 2014-го року, коли вперше почав стежити за подіями в Україні.

"Після анексії Криму я пам’ятаю, як я дивився новини приблизно два дні і я подумав: вау, це жахливо. Росія щойно вторглася в іншу країну і намагається вкрасти цю землю. А потім раптом всі перестали про це говорити. Це було дуже неправильно. І я завжди шкодував, що не полетів тоді в Україну. Тож з'явилася можливість компенсувати це", – розповів Едді.

Коли прилетів в Україну, чоловік нікого там не знав.

"Я об’єднався з Task Force Yankee Ukraine. Це організація, яка на той час в основному діяла у Львові. І у них є безпечні будинки, в яких можна було зупинитись - один у Польщі, а ще один у Львові.

Коли я був у оперативній групі «Янкі», я познайомився з хлопцями, з якими розпочав службу в моїй бригаді територіальної оборони, а потім поїхав до Одеси", – розповідає чоловік.

Так з початку червня минулого року почав служити в одеській 126 бригаді територіальної оборони. Виконував різні завдання та здебільшого оперував дронами.

Едді є відкритим геєм - на наше запитання чи хтось з українських побратимів проявляв гомофобію по відношенню до нього, він відповів:

"Єдина гомофобія, яку я відчув, була від іноземців, а не від українців. Більшість українців є амбівалентними. Їм просто байдуже. Це чудово - так воно й має бути".

Едді говорить, що коли вирушав до України, не знав, чого чекати. І був приємно вражений.

"Люди, їжа. Одна річ, яку я відразу помітив, полягає в тому, що навіть з крилатими ракетами і війною, ви знаєте, люди займаються ділом і продовжують жити. А взагалі моя порада - не жартуйте погано з українцями. Навіть якщо Росії доведеться вбити кожного українця. Кожен українець в серці буде боротися до останнього. Я твердо вірю в це...і я там для цього. Я планую після війни там залишитися", - каже він.

Та поки що триває війна і через кілька тижнів Едді повертається на фронт.

Дивіться також: Колишній американський морпіх – про службу в Україні. Відео

Колишній американський морпіх – про службу в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

В ООН стурбовані обстрілом Херсона під час евакуації та закликають РФ надати доступ гуманітарним організаціям до лівого берега

Країни-члени ООН відреагували за російський обстріл Херсона під час евакуації цивільного населення, яке постраждало через підрив греблі Каховської ГЕС

Майже два десятки країн-членів ООН, серед яких США, Японія, а також низка європейських держав-партнерів України, виступили за заявою щодо ситуації з обстрілом Херсона та околиць. під час евакуаційних заходів.

"Висловлюємо глибоку стурбованість повідомленнями про обстріл Херсона під час евакуації з районів, затоплених після руйнування дамби Каховської ГЕС. Як повідомила херсонська місцева влада, сьогодні в місті внаслідок обстрілів під час операції з евакуації постраждало щонайменше дев'ять осіб, у тому числі поліція, медики та рятувальники", - зазначається у заяві.

Країни також рішуче засудили обстріли районів евакуації та закликали Російську Федерацію припинити такі атаки та дозволити групам евакуації безпечно допомогти постраждалому цивільному населенню.

Окрім того, посли закликали Росію надати повний, безпечний і безперешкодний доступ до постраждалих районів на лівому березі Дніпра, які зараз знаходяться під російським військовим контролем, для гуманітарних організацій, зокрема ООН та Міжнародного комітету Червоного хреста, щоб допомоги постраждалим місцевим жителям.

Як повідомляє "Радіо Свобода", в Офісі генпрокурора України заявили, що 8 червня російські військові обстріляли Херсон і населені пункти у Херсонському районі під час евакуаційних заходів, внаслідок чого дев’ятеро людей були поранені. За даними ОГП, Херсонська та Олешківська окружні прокуратури розпочали досудове розслідування у кримінальних провадженнях за фактом порушення законів та звичаїв війни.

Голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Крук, своєю чергою повідомив, що масований артобстріл відбувся сьогодні по місцях, де працюють рятувальники. «Поранень зазнали два наших співробітники: водолаз-сапер та водій-сапер з Миколаївської області», – написав Крук у Facebook.

Як повідомляв "Голос Америки" генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у своєму зверненні у вівторок назвав підрив дамби "колосальною гуманітарною, економічною та екологічною катастрофою."

"ООН не має доступу до незалежної інформації про обставини, що призвели до руйнування греблі Каховської ГЕС. Але зрозуміло одне: це ще один руйнівний наслідок російського вторгнення в Україну. Ми бачимо наслідки в Херсоні, Новій Каховці та ще 80 містах і селах вздовж річки Дніпро. Велике затоплення. Масштабні евакуації. Спустошення навколишнього середовища. Знищення щойно посаджених культур", - зазначив посадовець.

Раніше Кислиця в інтерв'ю Голосу Америки назвав підрив дамби "державним тероризмом".

“Каховська станція знаходилась на окупованій території, і РФ мала вживати всіх необхідних заходів, щоб підтримувати її в належному стані й не допускати будь-яких інцидентів. На сьогоднішні можна говорити про те, що мав місце акт державного тероризму, це свідомо було зроблено, на мою думку", - заявив український дипломат в ООН.

Bloomberg: Новий пакет допомоги США Україні обсягом $2 млрд зміцнить ППО 

Архівне фото: система Patriot (PAC 3) в Японії (Photo by Kazuhiro NOGI / AFP)

США планують в п'ятницю оголосити новий пакет допомоги Україні обсягом понад 2 мільярди доларів. Про це повідомляє Bloomberg News з посиланням на американських урядовців.

Кошти надійдуть в рамках Ініціативи сприяння безпеці України, яка передбачає замовлення виробництва нових систем і спрямована на довгострокову підтримку обороноздатності України.

Серед пріоритетів допомоги - зміцнення протиповітряної оборони, зокрема придбання пускових ракетних установок Hawk, а також двох систем Patriot, повідомляє видання.

ППО - в пріоритетах серед переліку оборонного озброєння, яке надається Україні, заявив цього тижня координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

"Ми вже багато-багато місяців віддаємо пріоритет протиповітряній обороні. І в нашому останньому пакеті минулого тижня, були додаткові ракети-перехоплювачі… Щодо систем Patriot, то їх небагато, ані у нас на складах, ані ні на складах країн, які їх придбали. Але знову ж таки, я не буду коментувати наперед. Ми знаємо, що протиповітряна оборона є пріоритетом, і ми знаємо, наскільки добре системи Patriot показали себе в Україні", - заявив Кірбі під час спілкування з пресою 6 червня.

В статті використано матеріал Reuters.

Швеція дозволила базування військ НАТО, очікуючи набуття членства в альянсі

Шведський і фінський солдати під час навчань поблизу Стокгольма 28 квітня 2023 р.

Уряд Швеції оголосив, що дозволяє тимчасове розташування військ і техніки НАТО на своїй території в межах приготувань до «майбутніх спільних операцій».

... Неможливо сказати, де пролягають межі територіальних зазіхань Путіна.

Швеція перебуває на завершальному етапі вступу в НАТО після того, як всі держави організації, окрім Туреччини й Угорщини, ратифікували договори про шведське членство.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ висловлював сподівання, що Туреччина й Угорщина здійснять ратифікацію якомога швидше - можливо до вільнюського саміту НАТО у липні.

Генсек НАТО у Стамбулі переконував Ердогана не протидіяти вступу Швеції до Альянсу

Шведський уряд подав заявку на вступ в оборонний союз минулого року разом з Фінляндією після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну і зараз каже, що умови для спільних операцій з НАТО повинні бути створені якнайшвидше.

«Значне погіршення становища з безпекою у прилеглих до нас регіонах після агресивної війни Росії проти України показало важливість тісної співпраці Швеції з НАТО і з країнами, які є членами НАТО», - сказано в повідомленні шведського уряду.

Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон та міністр оборони Пол Джонсон також виклали свої роз’яснення в одній з найбільших газет країни Dagens Nyheter, підкреслюючи, що «Росія і надалі становитиме загрозу для своїх сусідів у найближчому майбутньому, і неможливо сказати, де пролягають межі територіальних зазіхань президента Владіміра Путіна».

Вони вказують, що Швеція має амбітний план посилення обороноздатності незалежно від швидкості процесу вступ в НАТО і називають урядове рішення «дуже чітким сигналом Росії про нашу спроможність надавати й отримувати військову допомогу».

«Сьогодні Швеція у більшій безпеці, ніж вона була до того, як ми подали заявку на вступ (в НАТО)», - запевняють прем'єр-міністр і міністр оборони Швеції.

Швеція разом з союзниками в ЄС запровадила санкції проти Росії і надає значну економічну і військову допомогу Україні.

Зараз у Швеції навчаються сотні українських солдатів, які повернуться в Україну озброєні 50-тьма шведськими бойовими машинами CV 90.

Шведські інструктори також брали участь у навчанні українських військових на базах у Великій Британії.

“Не маючи успіхів в бою, росіяни підірвали Каховську ГЕС”, – заступник генпрокурора України. Відео

Українська генпрокуратура розслідує підрив Каховської ГЕС як воєнний злочин – порушення правил ведення війни та екоцид. “Немає жодних сумнів, що Каховську ГЕС підірвали російські війська”, – говорить перший заступник генпрокурора України в інтервʼю з Олексієм Коваленком.

Більше

XS
SM
MD
LG