Спеціальні потреби

«Міжнародна амністія» не отримала переконливих доказів масових позасудових страт на Донбасі


Міжнародна правозахисна організація «Міжнародна амністія» (Amnesty International) не знайшла «будь-яких переконливих доказів» масових, позасудових вбивств представників сторін конфлікту на сході України. Про це в Києві 20 жовтня під час прес-конференції заявила директор представництва «Міжнародної амністії» в Україні Тетяна Мазур.

У правозахисній організації констатують, що страти та інші зумисні вбивства з боку як проросійських сепаратистів, так і з боку українських військових зафіксовано на сході України, але їхні масштаби явно перебільшені в інформації з боку російських ЗМІ та влади Росії.

«Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив про виявлення понад чотириста тіл в одному з районів і закликав до міжнародного розслідування. Однак Amnesty International не знайшла і не отримала будь-яких переконливих доказів масових вбивств або поховань. Ми побачили окремі інциденти позасудових страт, які в деяких випадках можуть прирівнюватися до військових злочинів. Члени дослідницької місії Amnesty International відвідали Донецьку область у вересні 2014 року. Їм вдалося виявити три поховання, які містять дев'ять тіл. П'ять з них, ймовірно, були вбиті під час бойових дій. Перше місце з трьох поховань, в якому і були виявлені п'ять тіл, розташоване в селі Нижня Кринка», - сказала під час прес-конференції Тетяна Мазур.

В ході брифінгу Тетяна Мазур повідомила, що співробітники дослідницької місії «Міжнародної амністії» провели зустріч з представниками так званої «Донецької народної республіки» з приводу тіл, виявлених в похованнях на території Нижньої Кринки.

«У розмові з Amnesty International члени підрозділів «ДНР» розповіли, що ці люди з цього списку (загиблих - ред.) входили в розвідувальну групу і були вбиті в ході бойових дій. Ми не отримали жодного доказу, щоб вважати, що їх убили в полоні. І під час ексгумації їх тіл не було знайдено таких підтверджень. Якщо це дійсно так, то їх вбивство з боку проукраїнських сил було, фактично, законним», - підкреслила Тетяна Мазур.

Втім, правозахисниця навела випадки, які можуть свідчити про окремі позасудові розправи.

«Після опитування місцевих мешканців, чиновників, бійців так званої «ДНР», які діють в цих районах, а також журналістів, які були свідками деяких випадків ексгумації, наші дослідники знайшли переконливі дані про причетність прокиївських сил до позасудових страт чотирьох чоловіків, похованих в двох інших могилах, які знаходяться біля села Комунар», - сказала Тетяна Мазур.

Вона зазначила, що місцеві мешканці впізнали тіло, що належить Микиті Коломийцеву, який був добровольцем сил «ДНР», які охороняли поблизу блок-пост. Тетяна Мазур сказала, що ексгумація тіла Микити Коломийцева показала, що його руки були зв'язані за спиною в момент смерті.

«Ще три тіла не ідентифіковані, але цілком імовірно, що вони належать трьом місцевим мешканцям, яких в останній раз бачили 11-12 серпня», - підкреслила Тетяна Мазур.

У «Міжнародній амністії» також повідомляють про все більшу кількість повідомлень про вбивства, скоєних проросійськими сепаратистами. Серед жертв - проукраїнські активісти та їхні потенційні прихильники. Першим таким випадком стало вбивство місцевого депутата Володимира Рибака та студента з Києва Юрія Поправка ще у квітні. На тілах були знайдені сліди катувань.

Водночас у «Міжнародній амністії зазначають, що попри відсутність масових поховань, реальна картина у тій місцевості, "все ж таки страхітлива".

Правозахисники закликають обидві сторони конфлікту покласти край стратам й розслідувати випадки таких вбивств.

"Всі випадки, де є оґрунтована підозра, повинні ефективно розслідуватися, а винні з обох сторін мають бути притягнуті до відповідальності", - підсумувала Тетяна Мазур.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG