Спеціальні потреби

Бізнес в Україні – це балансування між ризиками та можливостями


Тарас Лукачук

Динамічність - це головна особливість українського ринку. Той хто навчається з нею справлятися виходить переможцем, вважає віце-президент компанії Kraft Foods, генеральний директор в Україні та на нових ринках Східної Європи і Центральної Азії, Тарас Лукачук.

Шоколад, кава, бісквіти, печиво – американська компанія Kraft Foods вийшла на український ринок зі своїм продуктом ще всередині 90-х років. Працюючи у понад 75-ти країнах світу, сьогодні Україна входить в десятку пріоритетних країн з найбільшим потенціалом зростання корпорації.

«Одна зі специфік країни полягає у тому, що попри певні складнощі, тут є настільки великі можливості, що ті хто вміють вирішувати ці складнощі, можуть побудувати тут дуже успішний бізнес», - розповів в інтерв’ю Голосу Америки Лукачук.

У компанії зізнаються, що в Україні загалом ніколи не було легко вести бізнес. Головні виклики спричинені кризами 1998-го та 2008-го років, різкою девальвацією, невизначеністю з тим, як за умов, що склалися, поведуть себе споживачі та, що буде відбуватися з національним ринком. Утім, Лукачук переконаний, що хоча криза – це погано, вона створює можливості.

Криза створює можливості

В компанії ще раніше зрозуміли - виходячи на український ринок не можна очікувати отримати прибуток вже через рік чи два, натомість національний ринок вимагає довгострокового підходу. Саме тому важливо не скорочувати бізнес, коли офіційно оголошено про кризу.

Кризові періоди в Україні компанія Kraft Foods використовувала для того, щоб зробити додаткові інвестиції у ринок та зайняти місце конкурентів, які згорнули свою діяльність.

Що ж до політичних подій в країні, то у компанії говорять, що доки існує стабільність та зрозумілість правил ведення бізнесу - все інше другорядне.


«Нас цікавить споживач, як люди реагують на те, що відбувається в країні. Бо якщо є невизначеність – люди негативно реагують своїм гаманцем», - сказав Лукачук. «В даному випадку про політику або про політичні події, які відбуваються в країні ми говоримо виключно у контексті - що про це думають споживачі - якщо вони готові з цим жити та продовжувати інвестувати свої доходи купуючи продукти харчування, ми будемо залишатися на території свого бізнесу».

Kraft Foods Україна також стала своєрідним управлінським офісом відповідальним за ринки ще 11 країн. В компанії переконані, що успіх українського офісу у правильному підборі співробітників, а також потенційних можливостях країни загалом. Від початку роботи в Україні, Kraft Foods інвестувала майже 200 мільйонів доларів у виробництво, це вигідно і з фінансової точки зору, адже ціни на сировину тут нижчі.

Інновації та світові тренди

Міжнародні тенденції у їжі повільно, але поширюються Україною. Скажімо, харчування у традиціях «здоров’я та благополуччя» (Health and Wellness) вже стає модним у великих містах, проте й досі трохи відрізняється від європейського чи американського розуміння такого вибору їжі. Лукачук наводить приклад з майонезом, який в Україні вважається частиною здорового раціону, оскільки він виготовляється з натуральних речовин, утім на його високу жирність часто не звертають уваги.

У той же час, динамізм українського ринку змушує бізнес залучати інноваційність у способах виробництва та видах продукції. На сьогодні, баланс між традиціями та інноваціями, в якому компанія вбачає ключ до успішного розвитку у країні – це коли 85% бізнесу орієнтується на підтримку існуючих брендів, 10-15% - на зміни або розробку чогось нового.

«Я думаю, що інші компанії мають дуже багато побоювань по відношенню до того, що відбувається в Україні і не тільки зараз, а п’ять років тому, десять, п'ятнадцять. Оскільки Україна не є мільярдним Китаєм, чи Росією з її мільярдними запасами і великим населенням, то для багатьох компаній Україна не є країною обов’язкової присутності. Утім, Україна несе в собі можливості, але також і певні ризики. Вирішуючи чи виходити на ринок, компанії дивляться чи зможуть знайти баланс між ризиками та можливостями».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG