Спеціальні потреби

Актуально

4 аргументи захисту Трампа у справі щодо імпічменту

На фото: Дональд Трамп

Після двох днів протягом яких свої аргументи наводила сторона обвинувачення, у п'ятницю захист екс-президента США Дональда Трампа поставив під сумнів законність судового процесу щодо імпічменту, назвавши його "актом політичної помсти" мотивованим ворожістю демократів до Трампа.

"Демократи намагаються дискваліфікувати політичну опозицію до себе", - заявив адвокат Трампа Майкл ван дер Він сенаторам. "Це конституційна культура заборони (cancel culture у США називають феномен цензури у публічному просторі, часто у соціальних мережах - прим. ГА)".

Питання про те, чи може Сенат спробувати засудити колишнього президента, обговорюється з тих пір, як минулого місяця Палата представників Конгресу США оголосила імпічмент Дональду Трампу. Згідно з Конституцією, засудження у Сенаті призводить до усунення та позбавлення права обіймати федеральну посаду в майбутньому.

У день відкриття судового процесу у вівторок адвокати Трампа стверджували, що Сенат не має повноважень судити екс-президента, оскільки основною метою імпічменту є усунення з посади. Але шість сенаторів-республіканців приєдналися до 50 демократів, щоб відхилити цей аргумент, дозволивши продовжити судовий процес.

Оскільки Трамп не перебуває при владі, демократи заявляють, що хочуть, щоб Сенат заборонив йому знову балотуватися в президенти. Більше того, конгресмен Тед Лью, один з представників обвинувачення, у четвер заявив сенаторам, що вони хочуть не допустити повторення подій 6-го січня. В результаті подій того дня загинуло п’ятеро людей, включно зі співробітником поліції Капітолію.

"Я не боюся, що Дональд Трамп знову балотується через чотири роки", - сказав Лью, - "Я боюся, що він балотується і програє, бо він може це зробити знову".

Ось чотири ключові питання, порушені на судовому процесі, і те, як на них відповіли адвокати Трампа:

Чи був напад попереднь спланованим? І якщо так, то чи це виправдовує Трампа від звинувачень у підбурюванні до нападу?

Адвокати колишнього президента стверджували, що напад 6-го січня був "спланований і продуманий" різноманітними екстремістами, і, отже, не пов'язаний із полум'яною промовою Трампа виголошеною ним вранці біля Білого дому.

"Не можна підбурювати до того, що вже мало статися", - сказав ван дер Він.

Брюс Кастор-молодший, інший адвокат Трампа, заявив, що факт поперднього планування нападу на Капітолій було "підтверджено" ФБР та Міністерством юстиції. Проте жодне відомство публічно не підтвердило, що дійшло до такого висновку, хоча минулого місяця ФБР заявило, що за день до нападу поділилося з правоохоронними органами непідтвердженою мережевою балаканиною про імовірне насильство.

Спікери ФБР та Мін'юсту відмовились коментувати, коли їх попросили підтвердити або спростувати твердження Кастора, і замість цього вказали "Голосу Америки" на зміст судових документів, пов'язаних із понад 200 особами, які звинувачуються у зв'язку з повстанням 6-го січня.

Документи пропонують деякі докази того, що планування та координація з боку угрупувань Proud Boys та Oath Keepers розпочалися за кілька тижнів до подій 6-го січня. Але навіть коли бойовики здійснювали планування, вони, здавалося, робили це у відповідь на неодноразові заклики Трампа гуртуватись.

Наприклад, відповідно до судових документів, 29-го грудня Джессіка Уоткінс - яка, як стверджується, була учасницею угрупування Oath Keeprs і була заарештована після 6 січня - закликала колег-членів міліції поїхати до Вашингтона, написавши, що "Трамп хоче, щоб прибули всі здорові патріоти".

Щоб ще більше відмежувати Трампа від заворушень, Кастор заявив, що за "цілих 45 хвилин" до того, як екс-президент розпочав свою промову вранці 6 січня, "злочинці налаштовані на насильство почали збиратися поблизу Капітолію США".

Сторона обвинувачення від Палати представників Конгресу США визнала це. Втім, вони не робили промову Трампа центральною частиною розгляду, стверджуючи, що бунт у Капітолії був неминучим наслідком багатомісячної кампанії спрямованої на підрив довіри до результатів виборів.

"Ця атака не сталася би без нього", - заявила менеджер імпічменту від Палати представників Стейсі Пласкетт.

У той же час менеджери імпічменту від Палати представників Конгресу США продемонстрували, як діяли деякі учасники заворушень у відповідь на заклики Трампа. У четвер вони продемонстрували відео, в якому учасник заворушень поблизу Капітолію кричить у мегафон: "Нас запросив президент США".

Чи була промова Трампа захищена Конституцією?

Команда захисту Трампа намагалася спростувати основне звинувачення проти колишнього президента: що "повстання" було прямим результатом тривалої історії підбурювання до насильства з боку Трампа, що завершилося його промовою 6-го січня, в якій він закликав своїх послідовників "битися як чорти », щоб завадити Байдену стати президентом.

Представляючи Трампа як "президента, який сповідує закон та порядок", його адвокати заявили, що Трамп використав слова "битися як чорти" метафорично, як це зазвичай роблять політики всіх мастей. Вони заявили, що заяви Трампа були захищені Конституцією США слова згідно з Першою поправкою, яка стосується свободи слова.

Щоб проілюструвати це, вони показали низку відеокліпів виступів демократичних політиків, таких як президент Джо Байден, віце-президентка Камала Гарріс та сенаторка Елізабет Уоррен, які використовували різні варіанти виразу - і більш сильні - у минулому.

"Всі палкі висловлювання повинні бути захищені, і вони повинні бути захищені у рівній мірі для всіх", - сказав ван дер Він.

Звинувачуючи менеджерів імпічменту від Палати представників у викривленні слів Трампа, адвокати колишнього президента заявили, що Трамп 20 разів вживав слово "битися" під час виступу 6-го січня, проте демократи навели лише два випадки, які вписуються в їх розповідь. Ван дер Він аргументував, що Трамп під час виступу закликав своїх послідовників рухатись до Капітолію "мирно і патріотично, щоб ваші голоси були почуті".

Більше того, стверджували юристи Трампа, виступ екс-президента не відповідає критеріям щодо підбурювання, які встановлено у Конституції США. Конституція вимагає, щоб оратор "прямо чи непрямо заохочував застосування насильства або беззаконня".

"Реальність полягає в тому, що пан Трамп жодним чином не наказував людям боротись за допомогою фізичного насильства", - сказав ван дер Він, стверджуючи, що протягом усього терміну перебування на посаді Трамп засуджував насильство і беззаконня.

Але як щодо свободи слова в процесі імпічменту?

Передбачаючи, що захист Трампа звернеться до Першої поправки, демократи аргументували, що поправка, яка захищає свободу слова, не застосовується у процесі імпічменту.

Ван дер Він стверджував, що відмова Трампу у праві на свободу слова буде "явно неконституційною". Він заявив, що Верховний суд постановив, що Перша поправка "захищає обраних чиновників". При цьому адвокат колишнього президента послався на дві знакові судові справи.

Відповідно до двох прецедентів, Трамп має "ширше право на свободу слова" через "важливість політичного діалогу" для обраних чиновників.

Ван дер Він заявив, що якби на Трампа не поширювалась дія Першої поправки, йому було б відмовлено у праві на адвоката, іншому праві гарантованому Конституцією, і йому довелося б представляти себе під час судового розгляду в Сенаті.

Натомість обвинувачення послалось на відкритий лист майже 150 професорів права, у якому посилання Трампа на Першу поправки Трампа назвали "юридично безпідставним".

Що Трамп знав про заворушення і коли саме він це знав?

Це питання є відлунням розслідування Конгресу у 1970-х щодо скандалу з Уотергейтом. Воно звучало протягом усього судового розгляду і знову з’явилося під час періоду запитань і відповідей.

Менджери імпічменту від Палати представників запевнили, що навіть після того, як Трамп дізнався, що його прихильники увірвалися до Капітолію і погрожували віце-президенту США Майку Пенсу, він не вжив заходів, щоб припинити заворушення, і натомість продовжував закликати прихильних йому сенаторів заблокувати затвердження перемоги Байдена.

Адвокати Трампа ухилялися від питань про те, коли він дізнався про штурм Капітолію, звинувачуючи демократів у тому, що вони недостатньо розслідували напад.

У відповідь на запитання Кастор заявив, що Трампу не повідомляли, що Пенсу "загрожує будь-яка небезпека".

Дивіться також: Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості

Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Всі новини дня

Росія мілітаризує суспільство, залучаючи дітей до підтримки війни – ЗМІ

На архівному фото: "Дитячий парад" у Ростові-на-Дону, Росія. AP Photo

У російських школах впроваджують навчальну програму з наголосом на героїзації армії, водночас демонізуючи Захід як “бандитів”. Тему снайперів додано навіть до програми з математики початкової школи – пише видання New York Times.

"Воєнні" букварі та пластикові гвинтівки

Армійської теми у Росії торкаються навіть букварі, а, наприклад, на змаганнях із плавання у Магнітогорську підлітки пірнали в басейн у камуфляжній формі, інші учасники одягали на спини моделі автоматів Калашникова.

“Ці зусилля є частиною масштабної кампанії Кремля з мілітаризації російського суспільства, навчання майбутніх поколінь шанобливому ставленню до армії та подальшого закріплення наративу президента Путіна про те, що “на нашій батьківщині знову розв’язана справжня війна”, - пише New York Times.

За інформацією видання, так Кремль сподівається переконати громадськість активно підтримувати військові зусилля, а молодих чоловіків – воювати.

Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді.
Грег Юдін
“Вони намагаються націлитися на людей, які мають найменше ресурсів, — цитує NYT Грега Юдіна, російського соціолога, який проводить дослідження в Прінстонському університеті в США. – Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді”.

Про мілітаризацію російських шкіл повідомляв і журнал Economist. За інформацією видання, у рамках “історичного квесту” діти у Росії стріляли із пластикових гвинтівок і кидали гранати в імітацію танка. Учасникам одягли радянські солдатські кашкети, а на футболках працівників музею, де відбувався квест, була вишита літера Z – символ підтримки вторгнення Росії в Україну.

Шкільні програми із прищеплення “російських цінностей” на противагу західним покликані виправдати російську війну, а за задумом організаторів “у дітей повинно бути позитивне враження від армійського життя, адже багато з них незабаром можуть піти в армію” – пише Economist.

Видання наводить дані опитування російської організації “Левада-Центр”, згідно з якими, близько 80% росіян підтримують відновлення піонерської організації. І 87% людей віком від 55 років були “зацікавлені” у цьому.

Водночас дослідники російської Вищої школи економіки перед вторгненням Росії до України заявляли, що молодь, згідно з опитуваннями, віддає перевагу менш ідеологічним громадянським активностям, наприклад місцевим громадським роботам.

Російська "Юнармія" як "мілітаризація дітей"

Російська “Юнармія” (організація, заснована Міністерством оборони РФ у 2016 році), яка навчає дітей військовим навичкам у літніх таборах, стверджує, що нараховує 1,35 мільйона членів по всій Росії. До організації приймають школярів віком від 8 років.

Як повідомляло раніше Радіо Свобода, Росія почала створювати загони «Юнармії» навіть на тимчасово окупованих територіях півдня України. Мер Меліотополя Іван Федоров заявляв, що російські окупаційні сили "посилюють ідеологічний тиск" на дітей і молодь. За словами мера, "у школах навчають за російськими підручниками з відповідним тлумаченням історії, старшокласникам планують викладати початковий військовий вишкіл, тобто готують до можливої участі у так званих "добробатах".

Іван Федоров назвав цей процес "мілітаризацією дітей".

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що "викликає хвилювання мілітаризація освіти та російська пропаганда, спрямована на українських дітей". Лубінець зазначив, що Росія такими діями виховує в неповнолітніх ненависть до рідної держави та "бажання мститися за війну, але не росіянам, а Україні". За словами Лубінця, такі дії є "проявом геноциду" та однією з форм примусу до подальшої служби у збройних силах Росії.

Найбільша частина переговорів про вступ України до ЄС стосується сільського господарства – міністр

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський

Україна набагато більша за всіх інших нових членів ЄС у сфері сільського господарства, тож це, імовірно, змінить деякі правила в ЄС. Наразі ця сфера є найбільшою частиною євроінтеграційних переговорів.

Про це в інтерв'ю керівниці мовлення Голосу Америки у Східній Європі Мирославі Гонгадзе розповів міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

За його словами, серед документів, які Україна повинна узгодити із законодавством ЄС, приблизно 40% стосується саме сільського господарства та продуктів. Це найбільша частина переговорів.

Зараз українські фермери намагаються врятувати бізнес в умовах війни та російської блокади експорту українського зерна. “Вони намагаються отримати якийсь прибуток, але наразі їм це не вдається. Для більшості з них головна мета – зберегти бізнес”, - каже міністр. За його словами, війна вплинула і на доставку, і на виробництво. “Українські фермери працюють у дійсно складних умовах, під ударом, під бомбардуванням. Самотужки розміновують землю”, - додав Сольський.

За його словами, нинішня найнижча ціна на зерно викликана не лише тим, що місцеві компанії експортують багато зерна з України, а й тим, що інші країни світу виробляють багато зерна протягом цього нового сезону, особливо Бразилія. “Отже, ми повинні пояснити це всім громадам, усім спільнотам фермерів, і вони повинні це зрозуміти”, - каже Сольський.

За інформацією Миколи Сольського, з врожаю минулого сезону Україна має на експорт ще близько 9-10 мільйонів тонн зерна, олії та подрібнених продуктів з соняшнику і сої тощо.

Як повідомляв Голос Америки, Росія заблокувала експорт зерна з українських портів усупереч попереднім домовленостям, мотивуючи це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України. Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

За інформацією Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, з серпня 2022 року, коли стартувала реалізація Зернової ініціативи, з українських портів "Південний", "Чорноморськ" та "Одеса" експортовано понад 30 мільйонів тонн продовольства.

Через російську блокаду експорту щонайменше 10 країн недоотримують продовольство. "Для амортизації завданої шкоди плануємо збільшувати пропускну спроможність Дунайського портового кластеру", - повідомив під час візиту на Одещину президента України Володимира Зеленського віце-прем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Після поранень обличчя, українські військові часто потребують складних пластичних операцій. Місія хірургів зі США Face to Face допомагає українським колегам здобувати знання у складних випадках реконструкції лиця та шиї.

Злість, розгубленість, безпорадність. Жителі прикордонного російського Шебекіна «розчаровані тим, що до такого дійшло» – NYT

На цьому зображенні, опублікованому 31 травня 2023 року, як стверджується, результат обстрілу українських військ в місті Шебекіно Бєлгородської області, Росія. Джерело: Губернатор Бєлгородської області Росії В’ячеслав Гладков через Telegram/ REUTERS

Внаслідок обстрілів у прикордонних з Україною районах Бєлгородщини загинули щонайменше сім людей. CNN з посиланням на російських офіційних осіб повідомляє про атаки зі смертельними наслідками щонайменше в чотирьох місцях Бєлгородської області.

Двоє чоловіків і жінка загинули під час обстрілу села Соболівка із 18 ракет, повідомив Гладков у серії дописів у своєму Telegram-каналі. Також в результаті удару були пошкоджені газопровід і лінія електропередач.

Через Соболівку проходить залізнична лінія, яка сполучає Росію з окупованиси нею частинами Украни, що свідчить про те, що ціллю могли бути російські лінії постачання - пише CNN.

Мешканці Бєлгородської області Росії унаслідок останніх обстрілів “починають розуміти жахи війни, що точиться на їхньому порозі”. А також висловлюють обурення у соцмережах про те, що “Москва не турбується про їхню долю”.

Такі свідчення мешканців, зокрема евакуйованих з прикордонного міста Шебекіно, публікує видання New York Times.

Вони почали використовувати у соцмережах хештег “Shebekino Is Russia”, а в інтерв’ю журналістам чимало з них висловлювало обурення через те, що ведучі державного телебачення неправильно вимовляли назву їхнього міста.

“Таке враження, що в Москві не розуміють, що у нас тут відбувається. Коли безпілотники прилетіли до Москви, відразу з’явилися великі історії, це було в усіх новинах. А тут люди під обстрілами місяцями і нічого”, — цитує NYT місцевого вчителя англійської мови.

Водночас видання свідчить, що завдяки обстрілам на російській території “через 15 місяців після того, як російські ракети вперше впали на Київ, мешканці прикордонного з Росією Бєлгорода починають розуміти жах війни на їхньому порозі”.

Газета New York Times опитала мешканців прикордонного регіону Росії, більшість із них, як і вчитель, наполягали на тому, щоб їх називали лише іменами, посилаючись на страх розплати за розмови про війну.

Незважаючи на зростання кількості нападів на російській території, лише кожен четвертий росіянин уважно стежить за війною і, ймовірно, виходить за межі державних ЗМІ, щоб отримати інформацію про неї, – такими є висновки травневого опитування російських соціологів з недержавного “Левада-центру”. Майже половина респондентів заявили, що не стежать за конфліктом взагалі або лише побіжно.

Директор “Левади” Денис Волков сказав, що російське суспільство “не цікавиться далі власного носа”.

Але останні події змушують принаймні мешканців Шебекіно переоцінити свою апатію чи підтримку війни, а ще – породжують обурення проти влади, яка, на їхню думку, не змогла їх захистити, пише NYT.

Дивіться також:

Рейд у Бєлгородську область: нові коментарі у Пентагоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Росія святкує День російської мови в ООН і цитує Пушкіна про «незаперечну перевагу» російської «над усіма європейськими мовами»

Росія підтримує багатомовність в ООН, але сприяє зменшенню кількості мовців іншими мовами на своїй території та на окупованих треиторіях України.

Росія в ООН святкує День російської мови у понеділок, 6 червня, у день народження російського поета початку ХІХ століття Олександра Пушкіна. Його цитату про «перевагу» російської мови над усіма європейськими мовами було обрано як епіграф до статті про значення російської мови для ООН.

Як зазначається на сайті ООН, цей день відзначається у рамках програми підтримки та розвитку багатомовності та культурного різноманіття. Однією з цілей цієї програми є «підтримка рівноправності всіх шести офіційних мов ООН: англійської, арабської, іспанської, китайської, російської та французької».

«Багатомовність, яка є важливим фактором гармонійного спілкування між народами, має особливе значення для Організації Об'єднаних Націй», – мовиться на сайті ООН.

Разом з тим, на думку правозахисників у самій Росії влада проводить активну політику асиміляції, що веде до зменшення кількості мовців та зникання мов національних меншин.

Результати перепису 2021 року показують, що кількість носіїв майже всіх російських мов національних меншин зменшилася за десятиліття з часу попереднього підрахунку населення.

Російська англомовна газета Moscow Times писала у березні цього року, що хоча дані перепису, оприлюднені в грудні минулого року, засвідчують картину зникнення інших мов у Росії, активісти та експерти, з якими спілкувалися журналісти, вважають, що ситуація є ще гіршою.

Наприклад, кількість носіїв чуваської, тюркської мови, якою розмовляють в основному в Республіці Чувашія в Поволжі Росії, скоротилася з понад 1 мільйона носіїв у 2010 році до трохи більше ніж 700 000 у 2021 році, мовиться у публікації.

У 2002-2010 роках кількість людей, які володіють татарською мовою в Росії скоротилася на понад мільйон осіб, у Казані, столиці Татарстану, де живе понад мільйон осіб з майже 4-мільйонного населення республіки залишилося тільки кілька шкіл з татарською мовою навчання, повідомляють татарські активісти.

Олександр Болькін, старійшина народу ерзя, який живе в Україні, в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що за останні 30 років чисельність його народу знизилася приблизно вдвічі: з мільйона до 400-500 тисяч осіб.

У січні 2019 року Консультативний комітет Рамкової конвенції про захист національних меншин Ради Європи розкритикував Росію за національну політику. Експерти були стурбовані «зростанням домінування російської мови» при одночасній «відсутності ефективної підтримки мов національних меншин».

Захист прав російськомовного наслення – одна з «офіційних причин» війни, яку Росія розв'язала проти України. Заступник голови МЗС Росії Михайло Галузін наприкінці травня заявив, що серед умов для миру з Україною є ухвалення статусу російської мови як державної.

При цьому на окупованих Росією територіях окупаційна влада виводить українську мову з навчального процесу та вилучає україномовні книжки з бібліотек.

Цього року російська мова вперше почала втрачати популярність у світі. У 2023 рооці вона не увійшла у список 10-ти найпопулярніших мов, які вивчають у всьому світі за допомогою платформи Duolingo.

З моменту заснування платформи в 2015 році, «це перший рік, коли російська мова так драматично втратила свою популярність, незважаючи на те, що нею спілкуються 282 мільйони людей в світі», повідомили в компанії.

Падіння інтересу учнів до вивчення російської мови у компанії безпосередньо пов’язали з російським вторгненням в Україну у 2022 році та подальшим зростанням інтересу до вивчення української мови.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG