Спеціальні потреби

Актуально

4 аргументи захисту Трампа у справі щодо імпічменту

На фото: Дональд Трамп

Після двох днів протягом яких свої аргументи наводила сторона обвинувачення, у п'ятницю захист екс-президента США Дональда Трампа поставив під сумнів законність судового процесу щодо імпічменту, назвавши його "актом політичної помсти" мотивованим ворожістю демократів до Трампа.

"Демократи намагаються дискваліфікувати політичну опозицію до себе", - заявив адвокат Трампа Майкл ван дер Він сенаторам. "Це конституційна культура заборони (cancel culture у США називають феномен цензури у публічному просторі, часто у соціальних мережах - прим. ГА)".

Питання про те, чи може Сенат спробувати засудити колишнього президента, обговорюється з тих пір, як минулого місяця Палата представників Конгресу США оголосила імпічмент Дональду Трампу. Згідно з Конституцією, засудження у Сенаті призводить до усунення та позбавлення права обіймати федеральну посаду в майбутньому.

У день відкриття судового процесу у вівторок адвокати Трампа стверджували, що Сенат не має повноважень судити екс-президента, оскільки основною метою імпічменту є усунення з посади. Але шість сенаторів-республіканців приєдналися до 50 демократів, щоб відхилити цей аргумент, дозволивши продовжити судовий процес.

Оскільки Трамп не перебуває при владі, демократи заявляють, що хочуть, щоб Сенат заборонив йому знову балотуватися в президенти. Більше того, конгресмен Тед Лью, один з представників обвинувачення, у четвер заявив сенаторам, що вони хочуть не допустити повторення подій 6-го січня. В результаті подій того дня загинуло п’ятеро людей, включно зі співробітником поліції Капітолію.

"Я не боюся, що Дональд Трамп знову балотується через чотири роки", - сказав Лью, - "Я боюся, що він балотується і програє, бо він може це зробити знову".

Ось чотири ключові питання, порушені на судовому процесі, і те, як на них відповіли адвокати Трампа:

Чи був напад попереднь спланованим? І якщо так, то чи це виправдовує Трампа від звинувачень у підбурюванні до нападу?

Адвокати колишнього президента стверджували, що напад 6-го січня був "спланований і продуманий" різноманітними екстремістами, і, отже, не пов'язаний із полум'яною промовою Трампа виголошеною ним вранці біля Білого дому.

"Не можна підбурювати до того, що вже мало статися", - сказав ван дер Він.

Брюс Кастор-молодший, інший адвокат Трампа, заявив, що факт поперднього планування нападу на Капітолій було "підтверджено" ФБР та Міністерством юстиції. Проте жодне відомство публічно не підтвердило, що дійшло до такого висновку, хоча минулого місяця ФБР заявило, що за день до нападу поділилося з правоохоронними органами непідтвердженою мережевою балаканиною про імовірне насильство.

Спікери ФБР та Мін'юсту відмовились коментувати, коли їх попросили підтвердити або спростувати твердження Кастора, і замість цього вказали "Голосу Америки" на зміст судових документів, пов'язаних із понад 200 особами, які звинувачуються у зв'язку з повстанням 6-го січня.

Документи пропонують деякі докази того, що планування та координація з боку угрупувань Proud Boys та Oath Keepers розпочалися за кілька тижнів до подій 6-го січня. Але навіть коли бойовики здійснювали планування, вони, здавалося, робили це у відповідь на неодноразові заклики Трампа гуртуватись.

Наприклад, відповідно до судових документів, 29-го грудня Джессіка Уоткінс - яка, як стверджується, була учасницею угрупування Oath Keeprs і була заарештована після 6 січня - закликала колег-членів міліції поїхати до Вашингтона, написавши, що "Трамп хоче, щоб прибули всі здорові патріоти".

Щоб ще більше відмежувати Трампа від заворушень, Кастор заявив, що за "цілих 45 хвилин" до того, як екс-президент розпочав свою промову вранці 6 січня, "злочинці налаштовані на насильство почали збиратися поблизу Капітолію США".

Сторона обвинувачення від Палати представників Конгресу США визнала це. Втім, вони не робили промову Трампа центральною частиною розгляду, стверджуючи, що бунт у Капітолії був неминучим наслідком багатомісячної кампанії спрямованої на підрив довіри до результатів виборів.

"Ця атака не сталася би без нього", - заявила менеджер імпічменту від Палати представників Стейсі Пласкетт.

У той же час менеджери імпічменту від Палати представників Конгресу США продемонстрували, як діяли деякі учасники заворушень у відповідь на заклики Трампа. У четвер вони продемонстрували відео, в якому учасник заворушень поблизу Капітолію кричить у мегафон: "Нас запросив президент США".

Чи була промова Трампа захищена Конституцією?

Команда захисту Трампа намагалася спростувати основне звинувачення проти колишнього президента: що "повстання" було прямим результатом тривалої історії підбурювання до насильства з боку Трампа, що завершилося його промовою 6-го січня, в якій він закликав своїх послідовників "битися як чорти », щоб завадити Байдену стати президентом.

Представляючи Трампа як "президента, який сповідує закон та порядок", його адвокати заявили, що Трамп використав слова "битися як чорти" метафорично, як це зазвичай роблять політики всіх мастей. Вони заявили, що заяви Трампа були захищені Конституцією США слова згідно з Першою поправкою, яка стосується свободи слова.

Щоб проілюструвати це, вони показали низку відеокліпів виступів демократичних політиків, таких як президент Джо Байден, віце-президентка Камала Гарріс та сенаторка Елізабет Уоррен, які використовували різні варіанти виразу - і більш сильні - у минулому.

"Всі палкі висловлювання повинні бути захищені, і вони повинні бути захищені у рівній мірі для всіх", - сказав ван дер Він.

Звинувачуючи менеджерів імпічменту від Палати представників у викривленні слів Трампа, адвокати колишнього президента заявили, що Трамп 20 разів вживав слово "битися" під час виступу 6-го січня, проте демократи навели лише два випадки, які вписуються в їх розповідь. Ван дер Він аргументував, що Трамп під час виступу закликав своїх послідовників рухатись до Капітолію "мирно і патріотично, щоб ваші голоси були почуті".

Більше того, стверджували юристи Трампа, виступ екс-президента не відповідає критеріям щодо підбурювання, які встановлено у Конституції США. Конституція вимагає, щоб оратор "прямо чи непрямо заохочував застосування насильства або беззаконня".

"Реальність полягає в тому, що пан Трамп жодним чином не наказував людям боротись за допомогою фізичного насильства", - сказав ван дер Він, стверджуючи, що протягом усього терміну перебування на посаді Трамп засуджував насильство і беззаконня.

Але як щодо свободи слова в процесі імпічменту?

Передбачаючи, що захист Трампа звернеться до Першої поправки, демократи аргументували, що поправка, яка захищає свободу слова, не застосовується у процесі імпічменту.

Ван дер Він стверджував, що відмова Трампу у праві на свободу слова буде "явно неконституційною". Він заявив, що Верховний суд постановив, що Перша поправка "захищає обраних чиновників". При цьому адвокат колишнього президента послався на дві знакові судові справи.

Відповідно до двох прецедентів, Трамп має "ширше право на свободу слова" через "важливість політичного діалогу" для обраних чиновників.

Ван дер Він заявив, що якби на Трампа не поширювалась дія Першої поправки, йому було б відмовлено у праві на адвоката, іншому праві гарантованому Конституцією, і йому довелося б представляти себе під час судового розгляду в Сенаті.

Натомість обвинувачення послалось на відкритий лист майже 150 професорів права, у якому посилання Трампа на Першу поправки Трампа назвали "юридично безпідставним".

Що Трамп знав про заворушення і коли саме він це знав?

Це питання є відлунням розслідування Конгресу у 1970-х щодо скандалу з Уотергейтом. Воно звучало протягом усього судового розгляду і знову з’явилося під час періоду запитань і відповідей.

Менджери імпічменту від Палати представників запевнили, що навіть після того, як Трамп дізнався, що його прихильники увірвалися до Капітолію і погрожували віце-президенту США Майку Пенсу, він не вжив заходів, щоб припинити заворушення, і натомість продовжував закликати прихильних йому сенаторів заблокувати затвердження перемоги Байдена.

Адвокати Трампа ухилялися від питань про те, коли він дізнався про штурм Капітолію, звинувачуючи демократів у тому, що вони недостатньо розслідували напад.

У відповідь на запитання Кастор заявив, що Трампу не повідомляли, що Пенсу "загрожує будь-яка небезпека".

Дивіться також: Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості

Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Всі новини дня

Байден сподівається на співпрацю в Конгресі у питанні фінансування України та боротьби з COVID-19

Президент Джо Байден з лідером республіканців у Палаті представників Кевіном Маккарті, лідером більшості в Сенаті Чаком Шумером, спікеркою Палати представників Ненсі Пелосі та лідером республіканців у Сенаті Мітчем Макконнелом. Білий дім. Вашингтоні. 29 листопада 2022 року.

На зустрічі з представниками Конгресу президент США Джо Байден заявив, що забезпечення фінансування для України та на боротьбу з епідемією COVID-19 є його пріоритетами до того, як республіканці переберуть контроль над палатою представників на початку наступного року.

У вівторок президент Байден провів переговори з лідерами демократів і республіканців Палати представників і Сенату про плани спільної роботи до кінця року, доки не зміниться баланс сил у Конгресі.

У результаті листопадових проміжних виборів до Конгресу США, республіканці отримали незначну більшість у Палаті представників і з січня можуть ускладнити голосування за порядок денний Байдена на наступні два роки. Демократи Байдена зберегли контроль над Сенатом.

Президент Байден запросив до Білого дому нинішнього лідера сенатської більшості Чака Шумера, лідера республіканців у Сенаті Мітча Макконнелла, діючу спікерку Палати представників демократку Ненсі Пелосі та лідера республіканців у нижній палаті Конгресу Кевіна Маккарті.

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі та лідер більшості в Сенаті Чак Шумер виходять після зустрічі з президентом США Джо Байденом та іншими лідерами Конгресу в Білому домі у Вашингтоні, США, 29 листопада 2022 року. REUTERS/Kevin Lamarque
Спікер Палати представників Ненсі Пелосі та лідер більшості в Сенаті Чак Шумер виходять після зустрічі з президентом США Джо Байденом та іншими лідерами Конгресу в Білому домі у Вашингтоні, США, 29 листопада 2022 року. REUTERS/Kevin Lamarque

Вони обговорили питання внутрішньої політики, зокрема, фінансування необхідне для продовження боротьби з COVID-19, та головне питання зовнішньої політики і політики національної безпеки – підтримку боротьби України проти незаконного вторгнення Росії.

Президент Байден сказав, що після підписання понад 200 двопартійних законопроектів, які стали законами, він прагне продовжувати сумлінно працювати над зближенням позицій обох партій.

Тим часом Кевін Маккарті дав зрозуміти, що якщо він обійме посаду спікера Палати представників, як він сподівається, співпраця не піде дуже гладко. Зокрема, у питанні України, він сказав, що готовий працювати з демократами, якщо вони «бажають взяти наші витрати під контроль».

Після зустрічі у Білому Домі Кевін Маккарті сказав, що мав три послання до президента Байдена: забезпечити щільність кордонів, скасувати обов'язкову вакцинацію проти COVID в армії та зупинити «необдумані витрати».
Після зустрічі у Білому Домі Кевін Маккарті сказав, що мав три послання до президента Байдена: забезпечити щільність кордонів, скасувати обов'язкову вакцинацію проти COVID в армії та зупинити «необдумані витрати».

«Я вважаю те, що зробила путінська Росія – це неправильно, це звірство. Я вважаю, що якби ми пішли на певні кроки зазделегідь, це, певно могло б запобігти вторгненню. Але я – не за безлімітні чеки на будь-що. Це важкозароблені гроші платників податків, і я хочу переконатися, що будь-яке фінансування, яке ми виділяємо, потрапляє у правильне місце», – заявив Маккрті, чякий раніше багато разів заявляв, що не проти допомоги Україні, але проти того, щоб Україні давали «необмежений чек».

Маккарті також нагадав, що, ще у 2015 році на зустрічі з президентом Байденом «закликав до того, щоб продавати Україні Джавеліни, захисну зброю, яка б зупинила російські танки», але «на жаль, у той день я не досягнув успіху, хоч привів із собою двопартійну групу законодавців».

15 листопада адміністрація Байдена направила до Конгресу на схвалення додаткове фінансування на 9,25 мільярда доларів на боротьбу з COVID-19 і на 37,7 мільярда доларів на підтримку України.

США надали Україні – майже 66 мільярдів доларів з часу російського вторгнення, більша частина цієї суми була виділена на оборону. На думку багатьох експертів, американці не жертвують ці гроші Україні, а інвестують у свою власну безпеку та безпеку союзників. Бо якщо українці переможуть, вони дадуть поштовх для просування свободи по цілому світу, що є в інтересах США.

«Ми – оркестр нової генерації». Тетяна Калініченко про виступ у Вашингтоні Київського Оркестру «Нова Ера». Інтерв'ю

Тетяна Калініченко: «у Вашингтоні відзначили «дуже особливий дух» і атмосферару, яку оркестр несе у концертний зал».

«Класичний концерт засвідчує демонстративну відповідь України на російське вторгнення», «По-справжньому «нова ера». Жоден музикант не старше 42 років, це – нова Україна, це – нове покоління, і вони рясніють талантом», – такі відгуки про виступ українського оркестру «Нова ера» лунали у Вашингтоні.

Благодійний концерт на підримку України, що відбувся у середині жовтня на сцені найбільшого концертного залу Вашингтона The Kennedy Center об'єднав зусилля молодих українських музикантів з Київського Оркестру «Нова Ера» з відомим у всьому світі скрипалем Джошуа Беллом. Кошти з концерту, включно з гонораром відомого скрипаля, відправили для платформи United 24, що збирає гроші на боротьбу з російською агресією. Про дебют українських музикантів у США та культурну дипломатію диригентка оркестру Тетяна Калініченко розповіла в ексклюзивному інтерв'ю «Голосу Америки».

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Ілона Войтович: 18 жовтня оркестр Нова ера дебютував на сцені Кеннеді Центру у Вашингтоні. Це також була ювілейна дата - 15-річчя оркестру. Але концерт був організований для збору коштів для платформи United 24 на підтримку України. Чи таким Ви собі уявляли ювілей оркестру?

Ми не лише інноваційний оркестр, ми - оркестр нової генерації.

Тетяна Калініченко: Коротка відповідь – не таким я уявляла наш ювілей. Але парадоксально, він відбувся на одній із визначних сцен світу. Я собі й навіть уявити не могла, що ми будемо грати перший концерт цього року разом на сцені Кеннеді Центру у Вашингтоні. У залі було 2500 глядачів. Концерт готувався майже сім з половиною місяців – робота, якої можливо зараз не видно але це є результат зусиль дуже багатьох людей, особливо організаторів Chopivsky Family Foundation завдяки, яким цей концерт взагалі відбувся.

Я думаю, що ми і надалі будемо працювати в цьому напрямку і організовувати благодійні збори коштів і концерти. Єдине, що коли такий великий склад - 45 музикантів - це відбувається не так швидко як хотілось би.

І. В. У концерті також брав участь відомий скрипаль, лауреат премії Grammy Джошуа Белл. Розкажіть про його роль в оркестрі і, зокрема, про його виступ Вашингтоні.

Т. К. Він видатна суперзірка, видатний американський скрипаль. Він є наш давній партнер і друг. Ми співпрацюємо починаючи 2015 року. Ми договго вирішували питання відносно репертуару, що саме будемо грати. Опція саме із його концертом - скрипки із оркестром – декілька разів змінювалася, але після довгих місяців перемовин, ми вирішили зупинитися на концерті Макса Бруха. Це концерт для скрипки з оркестром.

На біс він виконав за власним бажання гімн України. Це з його боку був величезний жест на підтримку України.


І. В. Ваш оркестр називають інноваційним у жанрі класичної музики. У складі у вас міжнародні музиканти українського походження. Яким було ваше бачення в його заснування, і чи змінилося воно сьогодні в контексті культурної дипломатії?

З моменту заснування оркестру у 2007 році, був вибраний фокус на міжнародне співробітництво. Це є одим із наших основних напрямків і ми його не змінювали.

Т. К. Так, наші музиканти міжнародного рівня, вони всі з України. Якась частина зараз тимчасово перебуває за кордоном. Я також. З моменту заснування оркестру у 2007 році, був вибраний фокус на міжнародне співробітництво. Це є одим із наших основних напрямків і ми його не змінювали. Ми зараз тимчасово, нажаль, не можемо активно втілювати проекти але міжнародне визнання для мене було величезним пріоритетом з першого дня.

Окільки зараз Україна звучить скрізь, я бачу нас, як яскравих представників сучасної України. Я б сказала, що ми не лише інноваційний оркестр, ми – оркестр нової генерації. Тим більше ми є незалежний оркестр і наше місце в світі – активно представляти українську культуру. Я роблю все, щоб розширити спектр діяльності оркестру, гастрольні маршрути і, щоб саме «Нову Еру» з України почули якнайбільше у світі.

І. В. Щоб ви хотіли сьогодні сказати українцям? Можливо передати через музику, через мистецтво?

Т. К. Ми сказали зі сцени дуже багато. У нас була в програмі Симфонія № 7 Бетховена. Це одна з найоптимістичніших симфоній. Там дуже сильно відчувається дух перемоги. Разом з тим, там є дуже трагічна друга частина, яку часто називають реквієм. Але сам дух, загальний, цієї симфонії - це жага до життя і дух перемоги.

Ми на декілька кроків у чомусь випереджує увесь світ. І зараз Україна демонструє - цей нереальний дух, який не лише не можна зламати, навпаки - ми ще й його передає іншим.

Що би я хотіла сказати українцям? Наша країна – найкраща в світі. Саме зараз стало зрозуміло, коли багато, хто знаходиться за кордон, що у нас є дуже багато чого, що ми можемо повчити інші країни. Стало зрозуміло, що у нас країна майбутнього в прямому сенсі цього слова. Ми на декілька кроків у чомусь випереджуємо увесь світ. І зараз Україна демонструє цей нереальний дух, який не лише не можна зламати, навпаки - ми ще й його передає іншим.

Коли ми грали у Вашингтоні це дуже відчувалася. Було дуже багато відгуків, де відзначили «дуже особливий дух» і атмосферару, яку оркестр несе у концертний зал. І те саме стосується всіх українців.

Сподіваюся, що ми можемо передати і показати це, якомога більше глядачів у всьому світі. Я із нетерпінням чекаю, коли ми зможемо зіграти концерт в Києві удома, тому що це ні з чим не можна порівняти.

Що в Пентагоні та Білому Домі кажуть про перспективи надання Україні систем ППО. Відео

Що в Пентагоні та Білому Домі кажуть про перспективи надання Україні систем ППО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Більше про перспективи надання Україні систем протиповітряної оборони розповідає Юлія Ярмоленко, що стежила за сьогоднішніми повідомленнями з Пентагону.

НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео

НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:28 0:00

НАТО посилить підтримку України, допоможе із захистом від російських атак та відновленням інфраструктури. Про це йдеться у заяві міністрів закордонних справ членів НАТО, які завершили перший  день зустрічей у Бухаресті.

«Наразі ми не плануємо постачати батареї Patriot до України», – речник Пентагону Пет Райдер. Відео

«Протиповітряна оборона лишається головним пріоритетом для Міноборони США та міжнародної спільноти, коли йдеться про підтримку України. Що ж стосується батарей Patriot зі США – наразі ми не плануємо постачати батареї Patriot до України», – речник Пентагону Пет Райдер.

Більше

XS
SM
MD
LG