Спеціальні потреби

Актуально

Як Україна не дала Росії захопити контроль у повітрі. І що важливіше – F-16 чи нові ППО. Думки експертів

Архівне фото: Польський літак F-16 на авіаційному шоу, 2019 рік 

Українська влада попереджає про небезпеку потужних атак Росії у час першої річниці початку широкомасштабного вторгнення. Речник Повітряних сил України Юрій Ігнат повідомив, що українські військові очікують на провокації Росії у вигляді масового обстрілу. Водночас за його словами, збройні сили РФ можуть бачити, що в ці дні українські сили очікують на удари, тому можуть атакувати в інший день.

Соцмедійні обговорення про те, що РФ може масовий наліт бойових літаків, схожі на фейк і на спробу психологічної атаки з боку Москви, каже Артур Артеменко, начальник штабу, перший заступник командувача повітряних сил України у 2012-2017 роках. За його словами, починаючи з 2014 року Росія концентрувала біля кордонів України велику кількість бойових літаків, але масово їх не застосовувала.

«Починаючи з 2014 року, завжди біля кордонів України знаходилася велика кількість літаків, не менше 500, а то й більше. За інформацією, яку офіційно дає радник командувача Повітряних сил України, йдеться про 40 аеродромів, з яких можуть застосувати авіацію противника. Було б дурістю робити це зараз, – каже Артеменко в інтерв'ю журналісту Голосу Америки Андрію Гетьману. –Протиповітряна оборона (України) на першому етапі війни, і протиповітряна оборона нині, це дві різні протиповітряні оборони. Якщо не було можливості завоювати, я не кажу про панування в повітрі, а просто переваги в повітрі, то сьогодні лізти на територію України – це дурість, бо умови (для російської авіації) вже погіршилися. Перші (російські) збиті льотчики приведуть до того, що виведуть з ладу не технічно, а психологічно цілі підрозділи, тому що льотчик, який боїться застосовуватися, вже не може бути бойовою одиницею. На мою думку, на сьогодні така загроза вона не більше, ніж існувала на початку війни, а ще й менша».

Артур Артеменко вважає, що система протиповітряної оборони України стала значно ефективнішою, тому Росія розуміє, що втрати у випадку масової атаки будуть значними.

«Ефективність протиповітряної оборони в двадцятих числах лютого 2022 року під час перших нальотів, була 18 відсотків, потім ефективність піднялася до 40-50, а в крайні нальоти ефективність була під 80-90 відсотків, залежно від обстановки. Тому це самогубство застосовувати (авіаційні нальоти росіян). Льотчик це дорогий товар, тому так просто кидати в бій льотчиків (неефективно). Після збиття є система, яка має евакуювати льотчика, потрібно за ним посилати когось з відповідної структури, щоб його вивезти. Тому це залякування нас тим, що завтра полетить армада, це не більше, ніж фейк», - каже він.

Модернізація протиповітряної оборони, а не F-16, є виграшною стратегією для України
полковник ВПС США Максиміліан Бремер, який очолює відділ спеціальних програм у Командуванні повітряної мобільності та Келлі Гріко, старший науковий співробітник Програми переосмислення великої стратегії США в Центрі Стімсона

Про успішність української системи протиповітряної оборони пишуть в статті для Defense News полковник ВПС США Максиміліан Бремер, який очолює відділ спеціальних програм у Командуванні повітряної мобільності та Келлі Гріко, старший науковий співробітник Програми переосмислення великої стратегії США в Центрі Стімсона та ад’юнкт-доцент з питань безпеки в Джорджтаунському університеті.

«Зіткнувшись із більш досконалими винищувачами Росії та чисельною перевагою її авіації, Україна зберегла свою протиповітряну оборону розосередженою та мобільною. ППО веде вогонь, а потім швидко пересувається на нове місце — щоб уникнути знищення. Через цю постійну загрозу російські війська в Україні не змогли застосувати на повну свою повітряну вогневу потужності, і вони зазнали великих втрат на полі бою», - йдеться в статті під назвою "Модернізація протиповітряної оборони, а не F-16, є виграшною стратегією для України".

Артур Артеменко виступає за те, щоб Україна якнайшвидше отримала бойові літаки F-16. Українські військові – досвідчені, але потребують часу для того, щоб освоїти західну техніку.

В принципі, підготовлений пілот після 10 вильотів може пересісти з Міг-29 на F-16... Набагато більшою проблемою є психологічне перелаштування на нові взаємовідносини з технікою, яка потребує не стільки пілотажу, як найефективніше застосування тією зброї, яка є на озброєнні даного типу літака
Артур Артеменко

«Стратегічно важливо зробити цей крок. Складність в наступному: F-16 особливо останніх випусків, це інша платформа, це навіть не літак, а платформа для застосування зброї, яка для неї є. В принципі, підготовлений пілот після 10 вильотів може пересісти з Міг-29 на F-16. Технічно пересісти на літак і полетіти неважко. Наші льотчики це вже робили. Набагато більшою проблемою є психологічне перелаштування на нові взаємовідносини з технікою, яка потребує не стільки пілотажу, як найефективніше застосування тією зброї, яка є на озброєнні даного типу літака. Ось це складність, і для цього потрібний час».

Нагадаю, президент США Джо Байден відповів «ні» на питання про поставки F-16 Україні. Питання надання літаків обговорювали на зустрічі міністрів оборони країн НАТО у форматі «Рамштайн» у Брюсселі 14 лютого, однак глава Пентагону Ллойд Остін після переговорів заявив, що немає новин з цього питання. У п`ятницю Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США заявив, що йому не має що додати до цих заяв, водночас США роблять все, щоб в рамках військової допомоги Україні інтегрувати сухопутні та авіаційні можливості до потреб тих місцевостей, де Збройні Сили України планують вести бойові дії.

Бен Годжес, колишній командувач армії США в Європі підтримує передачу Україні F-16. Про це він заявив в інтерв`ю журналістці Голосу Америки Юлії Ярмоленко на Мюнхенській конференції з безпеки. Водночас він закликає не фокусуватися на конкретному виді озброєнні. За його словами, українська армія потребує зброї, яка здатна вражати на великих відстанях. Зокрема, щоб повернути Крим.

«Важливий ефект від зброї, а не її вид. Якщо ви просите конкретну зброю, є ризик отримати відмову. Приміром, танки використовують інший тип пального. Або треба дуже багато інших ресурсів. Людям легше вийти з вибаченнями, але якщо ви кажете: нам потрібні такі потужності, щоб перемогти, важче відіграти назад».

Бремер та Гріко вважають, що Захід має не стільки концентруватися на передачі Україні F-16, як посилювати протиповітряну оборону. Росія вже рік намагається віднайти спосіб побороти українську ППО і застосувала нову тактику: досягнення російської переваги в повітрі шляхом виснаження. Москва проводить масові запуски ракет і безпілотників, щоб Україна використовувала зенітні ракети, і таким чином, спустошувала свої арсенали, йдеться в публікації аналітиків.

«Москва не змогла знайти та знищити достатню кількість мобільних засобів протиповітряної оборони України. Замість традиційної кампанії придушення протиповітряної оборони противника з використанням літаків, Росія запускає хвилі ракет і безпілотників по українських містах та енергетичній інфраструктурі, щоб змусити ППО країни витрачати дорогоцінні ракети «земля-повітря», - мовиться в статті. – Схоже, Москва розрахувала, що Київ надаватиме пріоритет захисту цивільного населення та критичної інфраструктури — і агресивно перехоплюватиме російські ракети та безпілотники — над «виживанням» своєї протиповітряної оборони».

Україна використовує переважно ракети комплексів С-300, радянського виробництва. Їхня кількість на складах обмежена, а європейські країни і так передали зі своїх запасів все, що мали. Тому країни НАТО почали постачати ППО західного виробництва. Але зараз Сполучені Штати та їхні союзники можуть поставити Україні такі системи ППО в невеликій кількості. Тому дослідники закликають Захід сконцентруватися на збільшенні поставок зенітних систем.

«Щоб російська стратегія переваги в повітрі була успішною, вона повинна поглинати українські ракети «земля-повітря» швидше, ніж Сполучені Штати та інші країни можуть поповнити їх».

Передача Україні F-16 допоможе здобути перевагу у повітрі над російською армією – на середніх і високих висотах – переконаний Джеффрі Фішер, колишній полковник військово-повітряних сил США, який має бойовий досвід в Іраку, Афганістані та на Балканах. В статтях для The Hill та Kyiv Post він переконує, що це має стати пріоритетом для Західних лідерів. Джеффрі Фішер вважає, що F-16, озброєнні антирадарними ракетами HARM дозволить знизити ефективність російської протиповітряної оборони. Далі будуть стратегічні зміни. Перевага у повітрі дозволить Збройним силам України збільшити свободу пересування наземних сил, сухопутні війська максимально посилять використання важких танків та БМП. Фішер переконує – перевага в повітрі відкриває простір битви для сторони, яка ним володіє, і звужує його для іншої.

До роботи над статтею долучилась журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко

Всі новини дня

“Дипломатичне прикриття": реакція США на візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

“Дипломатичне прикриття": реакція США на візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Китай готує “дипломатичне прикриття" для звірств Росії в Україні. Так візит Сі Цзіньпіна до Москви прокоментував держсекретар США Ентоні Блінкен. Він висловив недовіру так званому мирному плану від Пекіна, який лідер Китаю планує обговорити під час візиту до Росії.

Артилерія від ЄС - коли Україна почне отримувати боєприпаси у межах нової угоди? Відео

Артилерія від ЄС - коли Україна почне отримувати боєприпаси у межах нової угоди? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:53 0:00

Євросоюз досяг домовленості відправити Україні мільйон 155-міліметрових снарядів протягом року.

Труни, однотипні постери й російська пропаганда: у Вашингтоні провели "антивоєнний" мітинг

Організатори "антовоєнного" мітингу у Вашингтоні роздавали учасникам однотипні постери із закликами проти війни з Іраном, Китаєм, а також проти підтримки військового протистояння країнам-агресоркам. Вашингтон, округ Колумбія, 18 березня 2023р.

На вихідних поблизу Білого дому у Вашингтоні зібралися мітингувальники проти “нескінченних воєн”, які закликали, серед іншого, скоротити американську підтримку країн, постраждалих від війни, та загалом зменшити бюджет Міноборони США.

Щодо України, то учасники мітингу висловилися за переговори замість військового захисту. Кілька учасників по черзі розмахували російським прапором, виголошуючи тези російської пропаганди про те, що “ворогом є НАТО, а не Росія”.

Протестувальники тримали здебільшого однотипні, заготовлені організаторами постери із застереженнями проти війни з Іраном і Китаєм. Ці постери принесли на мітинг у великих чорних пакетах (як на фото) і роздали людям (на відео нижче видно, як частина людей відмовляється від пропозиції взяти постер).

Учасникам антивоєнного протесту роздавали однотипні постери із гаслами російської пропаганди і тезами "Годуйте людей, а не Пентагон".
Учасникам антивоєнного протесту роздавали однотипні постери із гаслами російської пропаганди і тезами "Годуйте людей, а не Пентагон".

Перехожим, які опинилися у цей день біля Білого дому, наполегливо роздавали постери. Деякі з них мали такі гасла: "Годуйте людей, а не Пентагон", "Україна. Націоналісти та фашисти, руки геть від Донецька та Луганська". Не всі погоджувалися брати участь у цьому.

Один з учасників протесту поділився із Голосом Америки джерелами, де черпає інформацію. “Найкращими гідами” для себе чоловік назвав Маркса і Леніна.

Інший мітингувальник запевнив, що має багато джерел інформації про війну, але не зміг згадати усі.

Організатори мітингу підготували муляжі трун з прапорами США, України та ще кількох країн. З цими домовинами вони пройшлися ходою біля Білого дому, а також заблокували ними вхід до Washington Post Building за «непохитну підтримку війни» газетою.

Протестувальники вимагали від журналістів видання висвітлити їх демонстрацію та пригадували війну в Іраку, критикуючи її висвітлення у ЗМІ.

Щодо ЗМІ, то мітинг знімали журналісти з Китаю та Росії, зокрема, телеканалу "Россия". Як уже писав Голос Америки, пропагандистські канали цих країн активно використовують подібні виступи та називають такі протести“справжніми голосами американського народу”. Хоча як свідчать опитування у США, найбільшими ворогами своєї країни американці вважають Китай та Росію.

Російська пропаганда називає такі мітинги "справжніми голосами американського народу", - Polygpaph.info
Російська пропаганда називає такі мітинги "справжніми голосами американського народу", - Polygpaph.info

Спростування та пояснення, чому подібний протест не є реальним відображенням настроїв американського суспільства, можна прочитати на сайті Української редакції Голосу Америки, у проєкті Поліграф.

Крім того, Голос Америки неодноразово писав про відсутність ознак готовності Росії до реальних перемовин. Аналіз про те, чому в Києві відкидають можливість перемовин із Москвою, Голос Америки писав в огляді "Чи варто Україні домовлятися з Росією?".

Організатори мітингу режисують ходу з "трунами" від Білого дому до будівлі пресвітеріанської церкви на Нью-Йорк авеню у Вашингтоні:

Участь у мітингу взяв і американський ІТ-інженер Дейв Трауб, який розповів Голосу Америки, що вважає справжнім соромом таку подію:

“Я прийшов сказати цим людям, що Україна - реальна, і війна реальна. Коли ви говорите “миріться з Росією”, то ви насправді кажете “здайте окуповані території для будь-яких звірств, які захоче зробити обвинувачений у воєнних злочинах Володимир Путін".

Здати Україну Росії - це неприйнятно. Українці цього не допустять. Навіть якщо ми припинимо допомогу, вони продовжуватимуть воювати.
учасник мітингу Дейв Трауб

“Вони говорять деякі хороші речі, як, наприклад, вільна Палестина, економічна і соціальна справедливість… але здати Україну, щоб отримати ці речі, це не те, що потрібно робити. Просто ні, абсолютно ні”, - сказав Трауб.

Дейв Трауб прожив 12 років у Росії та має друзів як серед росіян, так і серед українців.

“Здати Україну Росії - це неприйнятно. Українці цього не допустять. Навіть якщо ми припинимо допомогу, вони продовжуватимуть воювати”, - сказав він.

Як повідомляв Голос Америки, у Вашингтоні та численних інших містах США упродовж року з часу вторгнення Росії до України регулярно відбуваються мітинги на підтримку України. Крім того, вашингтонські активісти практично щодня виходять з українськими прапорами до Білого дому (де відбувався і згаданий “антивоєнний мітинг”), щоб подякувати за надану підтримку та нагадати про злочини, які щодня здійснює російське військо в Україні.

Дивіться також: Мітинг біля Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні до роковин повномасштабного вторгнення РФ в Україну

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Більше

XS
SM
MD
LG