Спеціальні потреби

Актуально

Клімкін: Спроба повзучої окупації Азовського моря Росією – одна з основних тем переговорів з американцями

US Ukraine

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін 16 листопада, після двосторонньої зустрічі із Держсекретарем США Майком Помпео у приміщенні Державного департаменту США, прокоментував ситуацію щодо дій Росії в Азовському морі.

Ми дуже чітко поділяємо позицію, що Азовське море - це ніяке не внутрішнє море...І так само керченські протоки мають повністю підпадати під міжнародне право
Павло Клімкін

«Це – російське прагнення підняти ставки. Так би мовити, спроба повзучої окупації Азовського моря, спроба створити нове вогнище напруги і це спроба перед виборами і після виборів комбінувати мілітарні і немілітарні методи, щоб розгойдувати Україну», - сказав Клімкін журналістам у Вашингтоні.

Ця тема, за його словами, піднімалася під час його зустрічі з держсекретарем Майком Помпео, під час зустрічі із його помічником у справах Європи і Євразії Вессом Мітчеллом і під час засідання Комісії стратегічного партнерства України та США.

«Ми говоримо із НАТО, і з нашими партнерами про співпрацю в сфері побудови інфраструктури вздовж Азовського узбережжя. І головне, що нас будуть підтримувати, звичайно, на міжнародних майданчиках. Ми дуже чітко поділяємо позицію, що Азовське море - це ніяке не внутрішнє море. Це нормальне, територіальне напівзамкнене море. І так само керченські протоки мають повністю підпадати під міжнародне право. Те, що робить Росія, - і сьогодні це прозвучало на комісії - це однозначно порушення міжнародного права, і стосовно керченських проток, і стосовно Азовського моря».

Того ж дня член комітету з оборони і безпеки РФ Франц Клінцевич озвучив погрозу, що Росія може закрити Азовське море «за хвилини». Росія продовжує збільшувати свій військовий контингент в Азовському морі.

У Вашингтоні ж розпочалося засідання Комісії стратегічного партнерства України та США під головуванням глав зовнішньополітичних відомств двох країн.

«Десять років тому ми розпочали цей діалог з метою просувати наші спільні інтереси та розвивати наші спільні відносини як вільні народи», - сказав під час виходу до преси у Державному департаменті держсекретар США Майк Помпео.

«Сьогодні ми досягли прогресу за трьома основними напрямками наших відносин. Перше це – безпека та протистояння російській агресії. Друге – верховенство права та гуманітарні питання. І нарешті – економіка та енергетична безпека».

У п’ятницю, 16 листопада, в рамках комісії відбувалися сесійні засідання трьох робочих груп за цими напрямками, які складалися з представників профільних міністерств та ключових експертів з обох країн.

«Діалог сьогодні також містив важливі дискусії про верховенство права, боротьбу з корупцією, відносини із сусідами та права людини. Ми говорили про те, як ми можемо працювати разом, аби поширювати демократичні принципи, свободу преси, незалежність судів. Це – основа процвітаючого, вільного суспільства. Також, посилюючи свої політичні інституції шляхом реформ, Україна стає більш стійкою перед обличчям російської загрози», - сказав Помпео.

Раніше, в інтерв’ю «Голосу Америки» міністр закордонних справ Павло Клімкін розповів, які ще питання обговорювалися під час засідання комісії, а саме – взаємодія щодо реформи в безпековому і оборонному секторі, постачання американського обладнання українським військовим, стратегія щодо розв’язання ситуації навколо окупованих територій Донбасу та Криму, санкції проти Росії, а також – звільнення українських заручників, які незаконно утримуються Кремлем на території РФ та в окупованому Криму. Клімікін сказав, що учасники засідання моделювали можливі військові та гібридні кроки, які Росія може здійснити перед президентськими та парламентськими виборами в Україні, та спільно шукали найбільш дієву відповідь.

За його словами, комісія, на відміну від іншого формату двосторонніх відносин, потрібна, аби дивитися на існуючі проблеми та питання двостороннього співробітництва комплексно та залучати більше фахівців.

«Десь це робоча група, десь цільовий енергетичний діалог, яке місце в цьому енергетичному діалозі будуть грати питання ядерної безпеки, а де - співпраця у постачанні ядерного палива, як спільно будемо підтримувати ГТС, як спільно будемо говорити про боротьбу проти Північного потоку-2, як ми бачимо Україну в контексті енергетичної безпеки, що ми робимо для регуляторного боку енергетики», - пояснив міністр на прикладі напрямку «економіка та енергетична безпека».

Наступне засідання комісії, сказав Павло Клімкін в ефірі програми «Час-Тайм», відбудеться наступного року в Києві, а до її роботи будуть залучатися не лише урядовці обох країн, а і представники громадянського суспільства та науковці.

Дивіться також: ЧасТайм.Стратегічне партнерство Україна-США.Інтерв’ю Павла Клімкіна

ЧасТайм.Стратегічне партнерство Україна-США.Інтерв’ю Павла Клімкін
please wait

No media source currently available

0:00 0:15:00 0:00

Всі новини дня

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG