Спеціальні потреби

Релігія без храмів і духовенства знаходить все більше послідовників


Маловідома віра багаї, яка походить з Ірану, за географічним розповсюдженням поступається лише християнству.

Сполучені Штати, країна заснована на принципах свободи віросповідання. Тут знайшли притулок представники багатьох релігій, які зазнавали чи досі зазнають переслідувань у себе на Батьківщині. Серед таких – віра багаї, одна з наймолодших релігій світу, заснована у середині XIX-го сторіччя.

Ця віра базується на вченні, що Бог єдиний. Хоча ця релігія нараховує порівняно небагато послідовників, багаї розкидані широко по світу. Це друга після християнства релігія за географічним розповсюдженням. У цьому заслуга одного з лідерів релігії багаї, який сто років тому здійснив трирічну подорож світом, під час якої завітав і до США.

З середини минулого сторіччя, багаями світу керує дев’ятиособова рада, яка обирається таємним голосуванням. Духовенство у цій релігії відсутнє. Натомість релігія пропагує індивідуальну активність віруючих, яких нараховується понад п’ять мільйонів.
Розіта Нажмі готує літературу до збору послідовників віри багаї. Вона запросила до себе додому друзів та сусідів, серед яких чимало людей, що не мають нічого спільного з цією вірою. Під час чаювання розіта роздає літературу, а згодом пояснює присутнім, як проходитиме зустріч.

Перекладена на пісню молитва була написана у ХІХ-му сторіччі засновником віри багаї іранським мудрецем Багауллою. Присутні читають також послання його сина Абдули Бага, як також твори інших мудреців.

Розіта Нажмі розповідає, що для багаїв світу такі збори головний спосіб спілкування, як між собою, так і зі своїми громадами. Адже релігія не має церков, лише місцеві центри та сім молитовних будинків по всьому світу.

«Такі збори це спосіб для багаїв спілкуватися з людьми будь-якої іншої релігії, чи не віруючими. Так ми можемо якісно спілкуватися», – Розіта.

Багаї вважають засновника своєї релігії – Багауллу – посланцем божим нової доби. Після його смерті лідером віруючих багаїв став його син Абдула Бага, який рівно сто років тому відвідав Сполучені Штати та Вашингтон.
У річницю візиту послідовники віри відвідують місця у столиці де побував Абдула. Це лише один з чисельних заходів відзначення історичного візиту. Як розповідає речниця американських багаїв – Лейлі Міллер-Мюро – Абдула був першим релігійним лідером зі Сходу, який відвідав Сполучені Штати:

«Він був на перших шпальтах багатьох газет. Він зустрівся з дипломатами, політиками, Олександром Белом, Теодором Рузвельтом. Його приїзд був важливим, адже це був великий релігійний лідер, який провів в ув’язненні кілька десятків років».

Абдула Бага разом з батьком піддавався постійним переслідуванням та провів значну частину життя за ґратами. На його Батьківщині в Ірані, розповідає Розіта Нажмі, багаїв досі переслідують. Вона вдячна Сполученим Штатам за надання притулку її родині:

«Якби я жила в Ірані, я б не змогла отримати вищу освіту. У мене б були дуже обмежені можливості знайти роботу, і не тому, що я жінка, а через те, що я послідовниця віри багаї».

В Америці Розіта отримала освіту в Гарвардському університеті, одному з найпрестижніших навчальних закладів:

«Я відчуваю глибокий сум за моїх братів та сестер багаїв, які не мають можливості вибору», - каже жінка.
XS
SM
MD
LG