Спеціальні потреби

Актуально

Байден і Сунак за чаєм обговорили авторитарні режими і питання миру у Північній Ірландії

12 квітня 2023 р. REUTERS/Kevin Lamarque

Угода про мир у Північній Ірландії, укладена 25 років тому за посередництва США, британсько-американські відносини та "економічний примус" з боку авторитарних режимів стали темами розмови президента США Джо Байдена і прем'єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака, які зустрілися за чаєм.

"Я радий бути тут і відзначати 25-ту річницю Белфастської угоди/Угоди Страсної п’ятниці, яка принесла мир і процвітання Північній Ірландії. З нетерпінням чекаю спільної роботи, щоб розкрити величезний потенціал Північної Ірландії", - йдеться на сторінці Джо Байдена у Twitter.

За інформацією видання The Guardian, Байден і Сунак "погодилися, що маніпуляція глобальними ринками з боку авторитарних лідерів як ніколи демонструє потребу того, щоб партнери-однодумці працювали разом для підтримки економічного здоров’я та безпеки націй”.

Лідери наголосили, що торгові відносини між США та Великою Британією саме таку співпрацю і демонструють.

Як цитує президента Байдена CNN, питання миру у Північній Ірландії об'єднує США, оскільки "збереження Белфастської угоди є пріоритетом як для демократів, так і для республіканців у Сполучених Штатах". Угода 25 років тому була укладена для припинення кривавих конфліктів, що тривали десятиліттями. А Джо Байден ще з часів власного сенаторства займався питанням миру у Північній Ірландії.

Зараз місцевий орган самоврядування у Белфасті не працює вже кілька місяців. Це питання, а також питання щодо кордону між Великою Британією та ЄС ще підлягають вирішенню у майбутньому.

Виступ Джо Байдена в Ольстерському університеті у Белфасті, 12 квітня 2023 р. Фото: REUTERS/Kevin Lamarque
Виступ Джо Байдена в Ольстерському університеті у Белфасті, 12 квітня 2023 р. Фото: REUTERS/Kevin Lamarque

Як повідомляв Голос Америки, офіційні зустрічі з політиками, виступ в університеті та інші плани під візиту Джо Байден поєднає із відвідинами родинних місць, оскільки президент має ірландське коріння. Водночас Байден наголошує, що його поїздка не є відпусткою.

Джо Байден відвідає село Балліна (близько 10 тисяч мешканців), звідки його предок свого часу виїхав до Америки. Там вже готують "теплий ірландський прийом".

"У п'ятницю син Балліни виступить перед мешканцями цього маленького містечка. Але його слова прозвучать у всьому світі", - йдеться у репортажі Голосу Америки.

"Зберігайте мир, це головне", - казав Джо Байден напередодні візиту та під час нього, і також наголосив, що миру у раніше неспокійному регіоні сприятиме його економічне зростання.

Щодо України, то Північна Ірландія, яка дотримується нейтральності, допомагає українцям гуманітарно. Місцеві вже прийняли близько 80 тисяч українських втікачів від війни.

Зараз під час зустрічей ще не було публічних коментарів про війну Росії проти України, - коментує європейський кореспондент Української служби Голосу Америки Богдан Цюпин.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG