Спеціальні потреби

Протистояння між Росією та Заходом в енергосфері посилюється


Москва 2 вересня заявила про відтермінування поновлення роботи "Північного потоку-1", вказуючи на технічні затримки
Москва 2 вересня заявила про відтермінування поновлення роботи "Північного потоку-1", вказуючи на технічні затримки

Протистояння між Росією та Заходом через війну в Україні загострилося в п’ятницю, коли Москва відклала відновлення роботи свого магістрального газопроводу до Німеччини, а країни “Групи семи” оголосили про обмеження ціни на експорт російської нафти.

Російський енергетичний гігант "Газпром" заявив, що не може відновити постачання природного газу до Німеччини, за кілька годин до планованого відновлення поставок газопроводом "Північний потік-1". Росія пояснила затримку технічною несправністю на трубопроводі.

Речник Європейської комісії Ерік Мамер сказав у п'ятницю в Twitter, що "Газпром" скористався із "хибного приводу", щоб закрити трубопровід.

Виробник турбін Siemens Energy заявив у п'ятницю, що немає технічних причин для припинення поставок природного газу.

Москва заявила, що західні санкції, які набули чинності після вторгнення Росії в Україну, перешкоджають обслуговуванню газопроводу. Європа звинувачує Росію у використанні свого впливу у сфері постачання газу, щоб помститись за європейські санкції.

У п'ятницю міністри фінансів країн G7 заявили, що введуть обмеження цін на експорт російської нафти.

Міністри “Групи семи” з Великої Британії, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії та Сполучених Штатів заявили, що розмір обмеження ціни буде визначено пізніше «на основі низки технічних даних».

Архівне фото: будівництво трубопроводу "Північинй потік", 2010 рік
Архівне фото: будівництво трубопроводу "Північинй потік", 2010 рік

«Це обмеження ціни на експорт російської нафти покликане зменшити доходи Путіна, закривши важливе джерело фінансування загарбницької війни», — заявив міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення міністрів фінансів G7.

"Коли цей механізм буде реалізовано, він стане значним елементом захисту цивілізованих держав та енергоринків від російської гібридної агресії", - сказав Зеленський у вечірньому відеозверненні в п'ятницю.

Боротьба за контроль над енергопостачанням відбувається під час обстрілів російських і українських військ поблизу Запорізької атомної електростанції, де інспектори ООН намагаються запобігти потенційній катастрофі.

Українські військові заявили в п'ятницю, що завдали ударів по російській базі в південному місті Енергодар, поблизу атомної електростанції.

Росія та Україна звинувачують одна одну в обстрілі поблизу об'єкта. Київ також звинувачує Москву в зберіганні боєприпасів навколо заводу та використанні об'єкта як щита для здійснення атак. Росія звинувачення заперечує.

Інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії відвідали Запорізьку станцію цього тижня, попри те, що артилерійські обстріли не припинялись.

Глава МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі сказав, що він і його команда бачили все, що просили побачити на станції і їх ніщо не здивувало. Він оголосив, що команда опублікує звіт на початку наступного тижня.

Гроссі, який покинув Україну, поспілкувався з журналістами в п’ятницю після прибуття в аеропорт Відня. Він сказав, що «мене хвилює фізична цілісність – електропостачання і, звичайно, персонал» на станції.

ЗАЕС, 30 серпня 2022 року
ЗАЕС, 30 серпня 2022 року

Група з 13 експертів супроводжувала Гроссі в Україну, і він сказав, що шестеро залишилися на місці. З цих шести двоє залишаться до припинення бойових дій, що, за словами Гроссі, матиме величезне значення.

«Якщо щось трапиться або настане будь-яке обмеження, вони повідомлять про це, — сказав Гроссі. - Це вже не «А сказав це, а Б сказав протилежне». Тепер тут є МАГАТЕ».

Українська атомна компанія "Енергоатом" у п'ятницю звинуватила Росію в "докладанні всіх зусиль", щоб місія МАГАТЕ не змогла дізнатися про реальну ситуацію на об'єкті.

Запорізька станція контролюється Росією з перших днів вторгнення, але нею досі керують українські інженери.

Оскільки атомна станція знаходиться в зоні бойових дій, світові лідери висловлюють побоювання, що вона може бути пошкоджена, що призведе до радіаційної катастрофи, подібної до тієї, що сталася на українській Чорнобильській АЕС у 1986 році.

Відвантаження українського зерна триває. Спільний координаційний центр повідомив у п'ятницю, що він дозволив рух восьми суден з портів України, які перевозять 196 285 метричних тонн зерна та інших продуктів харчування в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Судна відправляються в суботу до Єгипту, Греції, Індії, Італії, Нідерландів, Іспанії та Туреччини.

Крім того, два судна, які мають відправитися в п'ятницю, замість цього відправляться в найближчі дні, повідомили в СКК. Вони доставлять зерно та інші продукти харчування до Туреччини та Китаю.

В СКК заявили, що збираються завершити інспекцію дев'яти суден у суботу – шість на кораблях, що прибувають, і три на кораблях, що виходять.

Станом на 2 вересня СКК повідомив, що "загальна вага зерна та іншого продовольства, експортованих з трьох українських портів, становить 1 766 531 метричну тонну. Наразі здійснено 160 рейсів (86 на вхід і 74 на вихід)".

Деяка інформація для цієї статті надійшла від Associated Press, Agence France-Presse та Reuters.

XS
SM
MD
LG