Спеціальні потреби

Актуально

Берні Сандерс: між Україною та Росією. Історія голосування і заяв сенатора

“Супервівторок” сформував чіткішу передвиборчу картину в США. За те, хто стане єдиним кандидатом від демократів, тепер позмагаються два важковаговики американської політики — сенатор Берні Сандерс та колишній віцепрезидент Джо Байден.

Нещодавно представники розвідки США заявили, що Росія намагається втрутитись у вибори і допомогти Сандерсу здобути номінацію. Американські медіа одразу ж згадали, що свій медовий місяць політик провів в СРСР, що в минулому він лояльно висловлювався про комуністичних лідерів, а у Сенаті послідовно голосував проти антиросійських санкцій.

Сам Сандерс заперечує свою прихильність до Росії й публічно критикує Володимира Путіна. Втім, ми вирішили перевірити, як він голосував у Сенаті щодо рішень, які стосувались протидії Росії та підтримки України, а також які заяви він робив з цього приводу. Про те, що нам вдалось з’ясувати, — читайте далі.

Записи не горять

Більшість санкцій США проти Росії були запроваджені після 2014 року — так само, як і рішення про військову підтримку України. Частину з них ініціював напряму президент, інші вводились урядом США, за решту голосував Конгрес. Як у таких випадках голосував особисто Берні Сандерс?

Берні Сандерс є одним з кількох американських сенаторів, які жодного разу не підтримали реального виділення військової допомоги Україні.

Почнемо з того, що він є одним з кількох американських сенаторів, які жодного разу не підтримали реального виділення військової допомоги Україні. З 2015 року її закладали в проекти оборонного бюджету США. Берні Сандерс щоразу голосував “проти”, а останні два роки не був присутній на розглядах оборонного бюджету.

Частково таку позицію пояснює його інтерв’ю 2014 року, в якому Сандерс критично висловився щодо військової підтримки України. На його переконання, збільшення видатків на оборону призвело б до бюджетного дефіциту й скорочення фінансування соціальних сфер. Ми звернулись офіс сенатора з проханням відповісти, чи він досі має таку позицію, але поки що не отримали відповіді.

Карикатура Сашка Даниленка
Карикатура Сашка Даниленка

Тепер коротко пройдемось по інших важливих актах, за які голосували в Сенаті:

Грудень 2012: Сенат ухвалив так званий “Акт Магнітського” — закон, який ввів персональні санкції проти російських посадовців, які причетні до переслідувань та порушень прав людини. Берні Сандерс був одним з чотирьох сенаторів, які проголосували “проти”. Тоді він не пояснив свого рішення, але у 2015 році підтримав розширення “Акту Магнітського”, яке дозволило накладати санкції на посадовців не лише Росії, а й будь-яких інших країн.

Березень 2014: В Сенаті погодили текст законопроекту на підтримку суверенітету, територіальної цілісності, демократії та економічної стабільності України. Він передбачав виділення фінансової допомоги Україні та запровадження санкцій проти низки українських та російських чиновників. Берні Сандерс проголосував “за”.

Грудень 2014: Сенат одноголосно ухвалив “Акт на підтримку свободи України”, який дозволив надавати військову допомогу Україні, передбачав підтримку у сфері енергетики, боротьбі з російською пропагандою та допомозі переселенцям. Акт також передбачав накладення додаткових санкцій на Росію. Берні Сандерс голосував “за”.

Червень 2017: Сенат підтримав важливе розширення санкцій проти Росії через її агресію в Сирії та Україні. В пакеті голосували також за санкції проти Ірану та Північної Кореї. Проти проголосували лише двоє сенаторів, один з них — Берні Сандерс. Згодом він заявив, що підтримує санкції проти Росії, але не погоджується з конкретними обмеженнями в цьому законі, що стосуються Ірану.

Cічень 2019: В Сенаті забракло голосів, щоб перешкодити Дональду Трампу послабити санкції проти компаній російського бізнесмена Олега Дерипаски. Берні Сандерс єдиний з усіх сенаторів не з’явився на голосування.

Грудень 2019: Сенат ухвалив оборонний бюджет США на 2020 рік, який включав санкції проти Північного Потоку-2. Берні Сандерс пропустив голосування, оскільки в той час був у Каліфорнії та готувався до теледебатів.

Як бачимо, кілька разів Сандерс все ж підтримував антиросійські законопроекти. Та поза цими випадками він здебільшого дотримувався іншої тенденції.

Чий Крим?

Гаразд, а як щодо публічних заяв? Берні Сандерс неодноразово засуджував агресивні дії Росії, але найчастіше мав на увазі її втручання в американські вибори.

В одній із його заяв зокрема йшлося: “Те, що Росія зробила у виборчому циклі 2016 року, заслуговує безумовного засудження. Це прямий напад на вільні демократичні системи, які контрастують з автократичною, націоналістичною клептократією Володимира Путіна та його прихильників серед російських олігархів. Російське втручання у вибори 2016 року є неприйнятним, і необхідно зробити все можливе, щоб цього не трапилось знову”.

Берні Сандерс протягом своєї передвиборчої кампанії 2020 року
Берні Сандерс протягом своєї передвиборчої кампанії 2020 року

Чи робив Сандерс якісь публічні заяви щодо агресії Росії в Україні? Так — передусім вони стосувались анексії Криму. В інтерв’ю 2014 року він засудив окупацію півострова і висловився на підтримку санкцій проти Росії. Втім, виступив проти військової підтримки України.

В серії дебатів у 2016 році Сандерс згадав, що його “хвилює військовий авантюризм Путіна в Криму та Україні”. Пізніше він додав, що треба “зробити все можливе для налагодження позитивних відносин з Росією”, але дії Путіна в Криму та Україні в жодному разі не можна залишати без відповіді.

Моя адміністрація дасть зрозуміти Росії, що додаткова агресія змусить США збільшити тиск, в тому числі розширити теперішні санкції.
Берні Сандерс

Протягом президентської кампанії 2020 року Берні Сандерс виступив за розширення санкцій проти Росії в разі посилення її агресії. “Моя адміністрація дасть зрозуміти Росії, що додаткова агресія змусить США збільшити тиск, в тому числі розширити теперішні санкції”, — сказав Сандерс.

Проте на відміну від інших ключових кандидатів у президенти, знову оминув тему військової підтримки України. “Наразі наш головний пріоритет — тісно працювати з європейськими союзниками, щоб допомогти новому українському урядові виконати свої обіцянки з реформування економіки, покращення стандартів життя й суттєвого зменшення корупції”, — сказав Сандерс.

Медовий місяць в СРСР

В розпал президентської кампанії американські медіа згадали неоднозначні погляди Берні Сандерса у минулому. New York Times пише про його поїздку в СРСР у 1988 році, яку сам Сандерс назвав своїм медовим місяцем. Тоді він був мером міста Берлінгтон і відвідав російський Ярославль, щоб укласти договір про “братерство” між містами. Таким чином Сандерс намагався посприяти закінченню холодної війни та покращити відносини США та СРСР.

Берні Сандерс на посаді мера Берлінгтона, 1981 рік
Берні Сандерс на посаді мера Берлінгтона, 1981 рік

В самого Сандерса залишились хороші враження від поїздки. Після повернення він розповів журналістам, що люди в СРСР здалися йому досить щасливими й задоволеними, і що він не побачив у країні бідності.

Втім, журналістів New York Times насторожила реакція росіян на поїздку Сандерса. Вони оприлюднили листування радянського МЗС, де вказано, що влада СРСР розглядала встановлення братерських відносин із американськими містами як “один з найбільш корисних каналів для активного поширення пропаганди”.

Згодом радянські чиновники за сприяння Сандерса відвідали США. У записці перед поїздкою вони презентували керівництву свої плани, серед яких був детальна програма “інформаційно-пропагандистської роботи”.

Обмін між Берлінгтоном і Ярославлем, який продовжується донині, підтвердив довготривалі погляди Сандерса: зустрічаючись віч-на-віч, ми можемо зруйнувати бар’єри і стереотипи, які існують між людьми та їхніми урядами.
Штаб Берні Сандерса

В штабі Берні Сандерса відреагували на оприлюднену інформацію так: “Мер Сандерс з гордістю приєднався до десятків американських міст, які хотіли закінчити холодну війну через програму міст-побратимів — її заохочував сам президент Рейган. Обмін між Берлінгтоном і Ярославлем, який продовжується донині, підтвердив довготривалі погляди Сандерса: зустрічаючись віч-на-віч, ми можемо зруйнувати бар’єри і стереотипи, які існують між людьми та їхніми урядами”.

Чого хоче Берні зараз

Сам Берні Сандерс визначає себе “демократичним соціалістом” і в передвиборчій програмі основний акцент робить на соціальній політиці. Питання оборони та зовнішньої політики США його турбують менше. І його виборців, імовірно, теж. Берні Сандерса підтримує переважно ліве крило демократичної партії. Також за нього голосує молодь і значна частина латиноамериканського населення.

Прихильники Берні Сандерса
Прихильники Берні Сандерса

В своїй програмі він обіцяє запровадити медичне страхування для всіх, повністю перейти на “зелені” джерела енергії, скасувати студентські борги та збільшити податки для багатіїв. Про зовнішню політику в нього згадано відносно мало — і загалом її визначає теза “вести зовнішню політику з фокусом на демократії, правах людини, дипломатії та мирі”. Також сенатор обіцяє зменшити військову присутність США закордоном та розширити повноваження Конгресу в прийнятті зовнішньополітичних рішень.

Зараз Берні Сандерс має високі шанси стати єдиним суперником Трампа на президентських виборах у листопаді. Втім, аналітики прогнозують, що він може виявитись зручним опонентом для чинного президента, оскільки за опитуваннями більшість американських виборців не готова віддавати свої голоси за демократичного соціаліста.

Дивіться також: Що означають результати найголовніших праймеріз демократичної партії.

Що означають результати найголовніших праймеріз демократичної партії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:16 0:00

Всі новини дня

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

США оголосили новий пакет допомоги Україні: HIMARS, артилерія, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання

Державний департамент США виділив військову допомогу Україні на суму 625 мільйонів доларів за Програмою президентських повноважень, за якою глава держави уповноважує виділяти озброєння іншій країні із власних запасів.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у вівторок, 4 жовтня, заявив: “Відповідно до повноважень, делегованих президентом, я дозволяю наше двадцять друге від серпня 2021 року вилучення американської зброї та обладнання на користь України. Це вилучення на суму 625 мільйонів доларів передбачає додаткову зброю, боєприпаси та обладнання із запасів Міністерства оборони США”.

Розпорядження президента дозволяє США швидко передавати товари та послуги без схвалення Конгресу у відповідь на надзвичайну ситуацію.

“Разом з нашими союзниками і партнерами з 50-ти країн світу ми доставляємо зброю та обладнання, які ефективно використовуються українськими силами в успішному контрнаступі задля повернення їхніх земель, незаконно захоплених Росією”, - сказав державний секретар США.

Президент США під час розмови із президентом України Володимиром Зеленським (Foto: Twitter/@POTUS)
Президент США під час розмови із президентом України Володимиром Зеленським (Foto: Twitter/@POTUS)

Про новий пакет військової допомоги Україні оголосив президент США Джо Байден у телефонній розмові із президентом України Володимиром Зеленським. У розмові також брала участь віце-президентка США Камала Гарріс.

Джо Байден також запевнив президента Зеленського, що США продовжуватимуть запроваджувати санкції щодо “фізичних осіб, організацій чи країн, які надають підтримку так званій анексії” українських територій.

За повідомленням Білого дому, у новий пакет допомоги входять “додаткова зброя та обладнання, включно з HIMARS, артилерійські системи та боєприпаси, а також бронетехніка”.

За даними Держдепу США, цей пакет допомогу включає, серед іншого, таке озброєння:

4 пускові установки високомобільних артилерійських ракет HIMARS, 32 самохідних артилерійських установки Howitzer (155мм та 105мм), понад 75 тисяч артилерійських снарядів, 200 протимінних транспортних засобів MaxxPro, 200 тисяч боєприпасів до стрілецької зброї, обладнання для встановлення перешкод, притипіхотні боєприпаси та інше польове обладнання.

“За цей рік Сполучені Штати згуртували світ, щоб підтримати народ України, який захищає свою свободу та демократію від російської агресії. Як ми сьогодні знову демонструємо, Сполучені Штати продовжуватимуть надавати Україні критично важливі потужності, аби задовільнити їхні потреби на полі бою, які змінюються”, - прокоментувала новий пакет допомоги Україні речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Як раніше повідомляв Голос Америки, після цього пакету загальна сума допомоги Україні з боку США у секторі безпеки складе 16,8 мільярдів доларів з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

Дивіться також: Історія українців, що переїхали до США за програмою "Uniting for Ukraine"

Джон Кірбі про успіх українських військових на південному та східному напрямках

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі під час щоденного прес-брифінгу Білого дому у Вашингтоні.

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що Україна досягла успіхів на південному та східному напрямках.

«Вони дійсно на марші», – заявив Кірбі в ефірі каналу АВС, коментуючи просування української армії в Луганській області.

«І як ви вже чули від президента Байдена, ми й надалі робитимемо все можливе, щоб ми могли передавати їм зброю, сили та засоби, щоб вони могли розвивати цей прогрес», - додав він.

Під час інтервʼю каналу Fox News, Кірбі сказав про прогрес ЗСУ на південному напрямку, коментуючи переміщення військ на лінії фронту .

"Росіяни, фактично, перемістили тисячі військ з північного сходу задля зміцнення своїх оборонних ліній на півдні. На мою думку, це пояснює, чому українцям там було трохи важче, але вони зробили прогрес", – зазначив Кірбі.

Російські військові напередодні визнали, що українські сили прорвали їхню оборону в Херсонській області.

У статті використано матеріали ABC та Fox News.

Дивіться також: Які загрози Путін бачить на полі бою в Україні - Кірбі

«Українці вчергове замикають кільце». Експерти коментують наступ на Херсонщині

Президент Росії Володимир Путін святкує в Кремлі проголошення анексії окупованих Росією територій України, але на полі бою українські війська продовжують звільняти території на сході та півдні. 30 вересня 2022 р. Sputnik/Дмитро Астахов/Pool через REUTERS

У той час, як Верхня палата російського парламенту проголосувала за схвалення включення чотирьох українських регіонів до складу Росії, російські військові визнають, що їхні сили пришвидшеними темпами покидають східні та південні райони України, повідомляє агентство Reuters.

Рада Федерації на засіданні у вівторок, 4 жовтня, одностайно ратифікувала закон про приєднання Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України після вчорашнього голосування в Державній Думі, нижній палаті Росії. Коли президент Росії Путін підпише ці документи, процес анексії близько 18% територій України мав би бути завершений.

Але російські військові не в стані втримати ці території, які Росія хоче проголосити своїми. Агентство Reuters звертає увагу на те, що хоча російські генерали і не коментують відступ, карти російського міністерства оборони, представлені у вівторок, показали швидкий відступ російських військ з районів на сході та півдні України під натиском українського контрнаступу.

Під Херсоном відступають російські елітні війська – експерти

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни (ISW) підтверджують, що за останню добу українські війська досягли значних успіхів на сході – біля Лиману, що на Донбасі, та на півночі Херсонської області.

«Російські підрозділи, які зазнали поразки на цих фронтах, раніше вважалися одними з найпотужніших серед звичайних бойових сил Росії», – зауважують американські експерти у своєму твіті.

Колишній командувач армії США в Європі Бен Годжес також твітує про те, що «дуже вражений методичним підходом українського Генерального штабу», який підготував умови навколо Херсона перед наступом, вдало використав місцевість, зокрема, наявність великої річки, та дальній точний вогонь. Таким чином вдалося зв’язати російські сили, аналізує американський генерал, «щоб вони не могли втекти або піти допомогти в інших місцях».

При цьому, генерал у відставці Годжес поширює повідомлення Вишеград 24 - групи, яка збирає новини з Центральної та Східної Європи, публікує мапи останніх годин боїв, де вказано, що «крім наступу на південь уздовж Дніпра, українська армія наступає також із заходу, дійшовши до села Чкалове».

«Російські війська знову опинилися під загрозою оточення, оскільки українці вчергове замикають кільце», – твітує Вишеград 24.

Ніхто не віддає за столом переговорів того, що виграно в бою – американський генерал у віставці

Інший чотиризірковий американський генерал у відставці Баррі Маккефрі також вважає, що українські війська зараз мають шанс відрізати і захопити 15 тисяч військових у Херсонському кільці.

В інтерв’ю телеканалу MSNBC у понеділок, 3 жовтня, бойовий генерал сказав, що це була б «чудова можливість, але попереду - важка боротьба на півдні».

«Я думаю, що навколо Херсона є стратегічний центр ваги цієї війни. Українці повинні контролювати Чорне море, щоб бути економічно життєздатними у майбутньому. Можливо, вони є на порозі того, щоб захопити 15 000 або більше російських військ, які зараз відрізані від мостів через річку», – каже Маккефрі.

Він додає, що Захід повинен відкинути дискусії про те, щоб «не принижувати» російське керівництво і мовляв чимшвидше почати переговори про мир. Бо найкращою позицією для переговорів президента України Володимира Зеленського, на думку генерала, є військові успіхи.

«Ніхто ніколи не віддає у дипломатичному процесі того, що вони виграли на полі бою, тому Зеленський та його сили повинні продовжувати наступ», – каже генерал у відставці Маккефрі в інтерв’ю MSNBC.

Те, що російські війська не можуть втримати території, які Росія вже оголосила своїми, помітив і колишній міністр закордонних срав Швеції, а нині - Співголова Європейської ради з міжнародних відносин Карл Більдт.

«Ситуація виглядає недобре для російських сил у північній частині Херсонського кільця. Кажуть, у них є кілька підготовлених рубежів оборони, але тут це явно не допомогло», – твітує європейський дипломат і політик.

Агентство Reuters зауважує, що лінія контролю Росії на правому березі Дніпра у Херсонській області змістилася на карті на 25 км на південь, до лінії, що йде на захід від прибережного містечка Дудчани.

Як наголошують кореспонденти агентства, це був би не перший випадок, коли Москва визнавала відступ у такий завуальований спосіб.

11 вересня карта, яку оприлюднило міністерство оборони України, показала, що після блискавичного українського наступу російські війська залишили більшість контрольованих ними частин Харкова, аж до Осколу.

Якщо Росія здійснить ядерний удар по Україні, США гіпотетично можуть знищити російські сили в Україні - екс-директор ЦРУ

Знищена російська техніка у звільненій від російських сил Кам'янці, Харківщина. 2 жовтня 2022. REUTERS/Vladyslav Musiienko

Колишній директор ЦРУ та генерал армії США у відставці Дейвид Петреус заявив під час Безпекового форуму у Варшаві, що якщо Росія здійснить ядерний удар по Україні, то США та союзники у відповідь знищать російські сили в Україні та, ймовірно, у Чорному морі.

За його словами, використання ядерної зброї суперечитиме інтересам РФ і залишається малоймовірним.

Однак "можливо, і це лише один із варіантів, гіпотетично" відповіддю на такі дії стане те, що "США та ймовірно інші країни, НАТО чи інші [...] можуть здійснити дії в Україні таким чином, що ще більше погіршить ситуацію Росії. Іншими словами, знищать традиційні сили, чимало з можливостей Росії, які досі існують в Україні та, можливо, навіть у Чорному морі".

США та ймовірно інші країни, НАТО чи інші [...] можуть здійснити дії в Україні

Колишній глава ЦРУ підкреслив також невдачі російських військ в Україні на багатьох рівнях.

"Я вважаю, дуже важливо визнати, що в Україні існує нова реальність, і вона є абсолютно катастрофічною для Володимира Путіна та російських військ", — цитує Петреуса AP. - "На мій погляд, це теж незворотньо".

Днями радник з нацбезпеки США Джейк Салліван зауважив, що зараз ознак невідворотного застосування ядерної зброї немає, але США і союзники активно слідкують за ситуацією: "Ми говоримо Росіїї прямо про рішучу відповідь Сполучених Штатів у випадку, якщо Росія стане на цей темний шлях".

Раніше італійська газета La Repubblica повідомила, що НАТО повідомили уряди країн-членів, що російський підводний човен з ядерними боєголовками "Посейдон" вийшов на випробування, а пізніше британське видання The Times написало, що Путін "наказав відправити в Україну ядерний військовий потяг" для випробувань поряд з українськими кордонами, щоб продемонструвати Заходу його готовність нанести ядерний удар.

Нині у Північноатлантичному альянсі заявили, що не побачили "змін у ядерних настроях Росії, але НАТО й союзники залишаються пильними", - повідомляє Reuters із посиланнями на власні джерела. - "Ми не отримали жодних попереджень".

Неназвані високопосадовці Альянсу також додали, що як було вказано у новій стратегічній концепції НАТО у червні, розширення Росією "нових та руйнівних систем доставки із подвійною здатністю стали викликом для безпеки та інтересів НАТО".

Російські експерти стверджують, що реактивні системи залпового вогню типу "Град", "Ураган" і "Смерч", які використовують російські сили у війні в Україні, можуть бути оснащені ядерним боєзарядом.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, наприкінці вересня заступник секретаря Радбезу Росії Дмитро Медведєв заявив, що Росія "має право" використати ядерну зброю проти України. А речник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що використання РФ ядерної зброї може бути лише відповідно до "доктрини" - "у випадку агресії проти Росії або її союзників із застосуванням зброї масового знищення або коли під загрозу поставлено існування самої держави".

чергова стадія інформаційного тероризму

Нині російські ЗМІ повідомляють, що речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не хоче брати участь у ядерній риториці, в якій вправляється Захід".

В РНБО України заявили, що показова демонстрація РФ готовності завдати ядерного удару по українській території - це "чергова стадія інформаційного тероризму, влаштованого РФ, щоб схилити Україну до перемовин на умовах Кремля". В РНБО попередили, що Росія і надалі посилюватиме ядерний шантаж.

У статті використано матеріали AP, Reuters, "Радіо Свобода"

Дивіться також: Союз українок Америки – одна з найстаріших організацій, заснованих закордоном

Більше

XS
SM
MD
LG