Актуально
Блінкен на зустрічі ОБСЄ передасть Лаврову застереження щодо України

Державний секретар США Ентоні Блінкен, як очікують, повідомить російському міністру закордонних справ Сергію Лаврову про узгоджені західними союзниками застереження Москві, щоб стримати Росію від розширення агресії щодо України.
Блінкен бере участь у зібранні 2 - 3 грудня в Стокгольмі представників 57 країн членів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ), і план його зустрічі з російським міністром був оголошений заздалегідь.
Якими б не були наші дії, вони будуть частиною міжнародної спільноти.Ллойд Остін, міністр оборони США
Він прибув до Стокгольма після нарад з союзниками - міністрами 30 країн НАТО у Ризі, де заявив про готовність західних країн застосувати проти Москви «набір економічних заходів високого впливу, від яких ми стримувалися у минулому».
Американський представник також підкреслив, що Вашингтон і союзники будуть допомагати Україні підвищувати її здатність захищатися.
Міністр оборони США Ллойд Остін, відповідаючи на запитання, чи йдеться лише про можливі економічні важелі протидії Москві, сказав, що «якими б не були наші дії, вони будуть частиною міжнародної спільноти».
Російські представники неодноразово заперечували, що мають наміри нового наступу на Україну, але Росія фактично підтвердила масштабне зосередження військ готових до дій в українському напрямку, і з Москви неодноразово лунали погрозливі заяви на адресу Києва.
Переговори
На тлі стягування російських військ біля України і зловісних натяків Москви про готовність до дій якщо, як стверджують в Росії, хтось перейде «червоні лінії», лунають також і заяви про готовність до переговорів.
Росія не має права вето. Росія не має права голосу. І Росія не має права встановлювати сферу впливу й контролювати сусідів.Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО
Деякі коментатори вважають, що демонстрація російської сили може бути як приготуванням до бойових дій, так і одним з важелів тиску на Україну, а також способом посилити свої переговорні позиції із Заходом, зокрема зі США.
Президент Росії Володимир Путін напередодні заявив про бажання обговорювати те, що лунає як намагання Москви не допустити вступу України в НАТО.
Виступаючи перед послами у Москві 1 грудня він заявив: «В діалозі зі США та їх союзниками ми будемо наполягати на виробленні конкретних домовленостей, що виключали б будь-які подальші просування НАТО на схід».
«Пропонуємо почати з цього приводу предметні переговори, - сказав Путін, додавши, - Нам потрібні саме правові і юридичні гарантії».
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, відповідаючи на це, повторив позицію альянсу, що Москва не має права вказувати іншим країнам, в які організації їм вступати.
«Лише Україна і тридцять країн - союзниць в НАТО вирішують, коли Україна готова вступити в НАТО. Росія не має права вето. Росія не має права голосу. І Росія не має права встановлювати сферу впливу й контролювати сусідів», - сказав Столтенберґ 1 грудня у Ризі.
В той же день Ентоні Блінкен наголосив на дипломатичних шляхах врегулювання, зокрема на втіленні Мінських угод щодо Донбасу.
Від російських представників минулого місяця лунали повідомлення про приготування до можливого відео саміту президента США Джо Байдена з Володимиром Путіним, хоча Вашингтон це ще не підтвердив.
Президент України Володимир Зеленський у виступі перед українськими парламентарями 1 грудня повторив своє бажання і готовність до «прямих переговорів з Росією».
Дивіться також: На які кроки готові піти союзники по НАТО задля того, щоб змінити напрямок дій Москви і запобігти новій агресії? Відео
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум