Спеціальні потреби

Парламентські вибори і закордонна політика Великобританії


Британці отримають нагоду вирішити чи залишатися в ЄС
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

На парламентських виборах у Великобританії, які відбулися в четвер, переможцем вийшла Консервативна партія. Проте малоймовірно, що результати виборів матимуть вплив на закордонну політику, яка не була пріоритетним питанням під час виборчої кампанії. Хоча навіть такі суто внутрішні проблеми, як рівень безробіття, або шкільна освіта чи соціальні послуги часто впиралися у питання взаємин з Європейським Союзом.

Якщо в країні є проблеми, то політики мають сказати виборцям, що вони вважають причинами тих проблем і як їх вирішити. Деякі британські політичні сили вважають, що корінь зла – за межами Британії.

Говорить речник Партії незалежності Сполученого Королівства Вільям Дартмут:

«Починаючи з 1975 року, всі британські угоди про торгівлю визначає комісар Євросоюзу, який має враховувати інтереси не лише однієї країни, а усіх 28-ми членів ЄС. Сполучене Королівство могло б набагато краще опікуватися своїми інтересами, як це було упродовж століть, коли ми були успішною державою і торгували зі світом, не перебуваючи в ЄС».

Євроскептики нагадують, якими темпами зростає економіка Азії, наголошують на особливих взаєминах зі США. Але хоча Британія – острів, вона все ж таки острів європейський. Чи не найбільше відчувають важливість зв’язків з континентом саме підприємці.

Представниця обєднання автовиробників і торговців Тамзен Айзексон каже:

«Ми опитали своїх членів по усьому Сполученому Королівству, і 92% із них вважають, що для успіху автомобільної індустрії дуже важливо, щоб Британія залишалася у Європі».

Близько 500 мільйонів громадян ЄС із середнім ВВП на душу населення 25 тисяч євро – це найбільший ринок у світі і один з найвільніших з розвиненою інфраструктурою і гарантіями безпеки й стабільності.

Подібної думки директор Європейського центру міжнародної політичної економіки Хосук Лі-Макіяма:

«Економіку Британії зараз неможливо відірвати від спільного ринку. Отже, якби Британія вирішила припинити членство в ЄС, то постало б питання, як зарадити катастрофі».

Але навіть голова уряду Дейвид Камерон змушений враховувати зростання євроскептичних настроїв серед британців, стурбованих потужними повноваженнями і Брюсселя, і напливом іммігрантів з Європи, які мають право жити і працювати в будь-якій країні ЄС. Брюссель каже, що готовий прислухатися до стурбованості британців, але є межі можливих компромісів.

Голова Європейської комісії Жан Клод Юнкер каже:

«Я хочу справедливої домовленості з Британією. Але Британія не може нав’язувати свої питання усім іншим країнам Європи. Я палко підтримую принцип свободи пересування робочої сили – це засадничий принцип Європейського Союзу, закладений у Римських договорах. Отже британцям пропонують подати пропозиції, ми їх розглянемо, а тоді – побачимо».

Консерватори ще раніше пообіцяли, що британці будуть мати можливість висловитися про перебування країни в складі ЄС на референдумі. Але британці показали на прикладі нещодавнього голосування у Шотландії, що можуть вирішувати складні питання без зайвих емоцій.

Один британський виборець сказав:

«Я вважаю, що розказують занадто багато страхів. Я власне не так уже й переймаюся. Референдум мене б трохи турбував, але якщо він відбудеться, то не заперечую».

Пенсіонер Майкл додає:

«Запитанням залишається, чи наша країна рухається вперед чи назад».

Відео - найголовніше

"Ми допоможемо Україні", – Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00
XS
SM
MD
LG