Спеціальні потреби

Чеський дипломат: справа Тимошенко – це верхівка айсберга саміту «Східного партнерства»


Перший заступник міністра закордонних справ Чехії Їржі Шнайдер
Прага – 12-13 листопада дипломатичне відомство Чехії проводить міжнародний симпозіум «Чеська закордонна політика». Організатором цього форуму є Інститут міжнародних відносин Чехії. У дискусіях беруть участь дипломати, науковці та політики з Чехії, України, Молдови, Грузії, Латвії, Угорщини, Росії, США. В кулуарах форуму кореспондент Радіо Свобода спілкувався з першим заступником міністра закордонних справ Чехії Їржі Шнайдером, якого, насамперед, запитав про позицію Праги на майбутньому саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі 28-29 листопада, конкретно ­– стосовно угоди ЄС з Україною.

– Чеська Республіка належить до тих держав, які підтримують європейські прагнення України, ті намагання, котрі б привели до підписання угоди про асоціацію з ЄС. Водночас для цього є передумови. Європейські прагнення означають зусилля України, які заслуговують на довіру, для того, щоб наблизитися до європейських стандартів. І це в усіх напрямках, не лише у тих, про які найбільше пишуть ЗМІ, але й що стосується, зокрема, важливого адаптування правил дії угоди. Угода про асоціацію означає значне приближення України в законодавчому плані до ЄС.

– Яка позиція Чехії щодо справи Юлії Тимошенко, чи буде її вирішення або невирішення Києвом мати вплив на підписання угоди?

Не йдеться лише про саму пані Юлію Тимошенко – йдеться про питання так званого вибіркового правосуддя
– Само собою зрозуміло, що це питання є свого роду верхівкою айсберга всієї проблеми з угодою і самітом. Але не йдеться лише про саму пані Юлію Тимошенко – йдеться про питання так званого вибіркового правосуддя, зокрема, не зовсім ясного панування права, правової справедливості, в Україні. Тому потрібно знайти рішення у цьому напрямку, і все залежить від українського влади, тепер, особливо, від українського парламенту, як вони до цього питання поставляться.

– Що означає, на Вашу думку, відновлення переслідування Генеральною прокуратурою в Києві адвоката Юлії Тимошенко Сергія Власенка? Українська влада сумнівається у підписанні угоди з ЄС у зв’язку зі справою Тимошенко?

Наступного тижня саміт ЄС готуватиме документи до «Східного партнерства» у Вільнюсі. До того часу мали б бути чіткі, варті довіри сигнали, що Україна готова
– Маємо почекати, як український парламент і українська влада вирішать, які конкретні кроки зроблять. До саміту є ще трохи часу. Було б, само собою зрозуміло , важливо, як це буде вирішено. Наступного тижня цим буде займатися саміт ЄС , який готуватиме документи до саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі. До того часу мали б бути чіткі, варті довіри сигнали, що Україна готова з усіх питань до підписання угоди про асоціацію.

– Президент Янукович за останній час вже тричі зустрічався з главою Кремля Володимиром Путіним, і деякі спостерігачі кажуть, що це означає своєрідну підготовку Києвом відступу від євроінтеграції. Яка Ваша думка щодо цього?

– Про зустрічі пана президента Януковича з паном президентом Путіним я знаю лише зі ЗМІ. Але впродовж нашого візиту з президентом Земаном до України ми зустрічалися з президентом Януковичем, котрий багато разів запевняв нас, що робить все для того, щоб Україна стала асоційованою державою Європейського союзу. Це для мене важлива інформація, а з цього виходить і чеська закордонна політика тепер.

– Якою є позиція Чехії щодо пріоритетів співпраці з Україною, що є тут на першому місці – торгівля, демократизація , громадянське суспільство, культура?

Ми зацікавлені у розвитку взаємин з Україною, незважаючи на те, як Україна вирішить питання щодо підписання угоди про асоціацію з ЄС
– Ми зацікавлені у всебічній співпраці з Україною. Та й угода про асоціацію з ЄС стосується всіх сторін життя суспільства. Не йдеться лише про економічні вигоди, не йдеться лише про вільну торгівлю – це є також спрощення оформлення віз для українців, що веде до кращих, тісніших контактів між людьми. Ми зацікавлені у всебічному розвитку взаємин з Україною, в усіх напрямках, і тих, про які ви згадали. Угода про асоціацію створює для цього кращі умови. Але я мушу сказати, що ми зацікавлені у розвитку взаємин з Україною, незважаючи на те, як Україна вирішить питання щодо підписання угоди про асоціацію з ЄС.

– Ваш прогноз – чи буде ця угода про асоціацію з Україною підписана 28 листопада у Вільнюсі,чи ні?

– Я був би дуже радий, якби вона була підписана (сміється). Але робити ставки, як в конторах, не буду.


Передрук з "Радіо Свобода"

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG