Спеціальні потреби

США: українця і чотирьох росіян звинуватили в масштабній хакерській схемі


У четвер федеральні прокурори в Нью-Джерсі пред'явили звинувачення в шахрайстві і зломі комп'ютерних систем чотирьом громадянам Росії і одному українцю. Жертвами кібершахраїв стала низка західних компаній, в тому числі торгові мережі 7-Eleven, Carrefour SA, JC Penney, авіакомпанія JetBlue, Visa Inc., Citibank, бельгійський банк Dexia.

За даними звинувачення, втрати цих компаній склали в цілому сотні мільйонів доларів. Один з підозрюваних, Олександр Калінін з Санкт-Петербурга, звинувачується також у зломі серверів електронної біржі Nasdaq.

Крім Калініна, офіційні звинувачення були висунуті проти громадян Росії Романа Котова, Дмитра Смілянця та Володимира Дінкмана і українця Михайла Ритікова.

Перші звинувачення були пред'явлені ще в 2009 році, але були оприлюднені лише зараз. Двоє обвинувачених - Дінкман і Смілянець - були арештовані в червні минулого року в Нідерландах за запитом США. Смілянець був екстрадований до США у вересні минулого року і повинен постати перед судом у Нью-Джерсі наступного тижня. Рішення про екстрадицію Дінкмана ще не прийнято.

Троє інших обвинувачених перебувають у розшуку. Федеральний прокурор Нью-Джерсі Пол Фішман, відповідаючи на запитання, чи думає він, що вони переховуються в Росії, сказав: «Я не буду говорити, де я думаю, вони знаходяться. Можу лише підтвердити, що ми їх не затримали».

За словами прокурора Фішмана, йдеться про «одне з найбільших розкрадань інформації» в історії. За даними слідства, хакери впроваджували в корпоративні комп'ютерні системи програми, що дозволяли їм зчитувати інформацію. Таким чином, були вкрадені дані про 160 мільйонів кредитних та дебетових карт. Обвинувачені потім, імовірно, продавали іншим шахраям отриману інформацію: ціна - 10 доларів за американську кредитну картку, 15 доларів за канадську і 50 доларів за європейську.

Кошти були викрадені з 800 тисяч банківських рахунків. Свою злочинну діяльність обвинувачені вели з 2005 року до липня минулого року.

Прокурор Фішман охарактеризував дії хакерів як «останнє слово в кіберзлочинності». «Ті, хто має здатність і бажанням проникати в наші комп'ютерні мережі, зазіхати на конфіденційність нашого особистого життя, загрожують нашому економічному добробуту та національній безпеці», - сказав він.

Викрадена інформація, за даними слідства, зберігалася на серверах в декількох штатах США, а також у Латвії, Україні, Голландії, Німеччині, Панамі і на Багамських островах.

Кожному з обвинувачених загрожує до 30 років позбавлення волі.
XS
SM
MD
LG