Спеціальні потреби

Актуально

Можна одночасно дружити з росіянами та озброювати українців – конгресмен

Можна одночасно дружити з росіянами та озброювати українців – конгресмен. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

Зовнішня політика майбутньої адміністрації новообраного президента Дональда Трампа у значній мірі буде визначатися в Конгресі, в обох палатах якого існує республіканська більшість. На які домовленості Дональд Трамп може піти з російським президентом Володимиром Путіним та що з цього підтримають республіканці – думками на цю тему з «Голосом Америки» поділився конгресмен-республіканець Данкен Гантер.

39-річний законодавець представляє в Палаті представників Конгресу США округ в Сан-Дієго та тричі воював в Іраку й Афганістані у складі американської морської піхоти. У жовтні минулого року він побував в Україні, на передовій поблизу Слов’янська. Звідти приїхав з високою думкою про українську армію, новим бушлатом та переконанням, що США мають допомогти Україні зброєю та військовою технікою. Його законопроект про допомогу український армії вже був проголосований в Палаті представників та чекає на розгляд у Сенаті. Гантер переконаний, що новообраний президент Трамп цей законопроект підпише. Конгресмен не бачить протиріччя у військовій підтримці України та побудові кращих відносин із Росією.

«Ми хочемо озброїти українців не лише приладами нічного бачення та обмундируванням. Ми хочемо дати їм протиповітряну зброю, контрбатарейні радари, зброю проти дронів. Ми вже дали радари, але хочемо зробити так, щоб росіяни знали: якщо вони вирушать на Захід, це буде їм дорого коштувати. Це справедливо. Путін не зможе це заблокувати, йому не буде дозволено заблокувати. Ми можемо озброїти українців, щоб вони були готовими до найгіршого сценарію, але одночасно піти на певні поступки Росії і бути з ними дружніми», – говорить Гантер.

Конгресмен переконує, Трамп зможе домовитися з Путіним таким чином, щоб ситуація в Україні щонайменше не погіршилася. До того ж, каже він, українці мають бути присутніми за столом переговорів. Серед можливих поступок – Крим.

«Йдеться не лише про Дональда Трампа та Путіна – це також про те, чого хочуть українці. Чи готові вони погодитися на те, щоб поступитися Росії Кримом, визнаючи, що там живе багато росіян, багато людей, які почуваються близькими до Росії, і визнаючи, що росіяни хочуть там побудувати військову базу, якою вони не поступляться? Чого хочуть українці – щоб США вторглися у Крим? Це не можливо. А що можливо? Якщо росіяни не готові залишити Крим, але готові залишити Східну Україну, то хіба це погано?» – питає законодавець.

США, у свою чергу, припускає Гантер, готові поступитися Сирією в обмін на припинення російської агресії в Європі:

«Росія має вийти з України та Грузії. А ми дозволимо їй продовжувати робити те, що вона вже робить у Сирії. Я думаю, що вони також мають відійти від кордону балтійських країн, припинити проводити раптові військові навчання, нарощувати війська на кордоні».

Конгресмен поділяє думку новообраного президента Трампа та його радника з питань національної безпеки Майкла Флінна про те, що саме радикальний іслам є найбільшою загрозою для західної цивілізації, і припускає, що Росія та США могли б разом зосередитися на протистоянні цій загрозі. У той же час Росія має припинити військову співпрацю з Іраном.

«Я також думаю, що ми мусимо попросити росіян припинити підтримувати іранців. Якщо радикальний іслам – загроза для всього світу №1, то росіяни не мають продавати оборонні системи Ірану», – каже він.

Водночас американські військові стверджують, що росіяни воюють у Сирії не з ІДІЛ, а бомблять позиції опозиції, у тому числі підтримуваної США, в результаті чого страждає цивільне населення. Держсекретар США Джон Керрі закликав розглянути дії Росії та сирійського уряду на предмет скоєння злочинів проти людства.

«Можна сперечатися, чи спеціально вони бомблять цивільних. Але справа в тому, що росіяни вже в Сирії. Ми не збираємося вторгатися в Сирію, щоб витіснити звідти росіян», – відповідає на це конгресмен та каже, що не має заперечень проти того, щоб Башар Асад залишався сирійським президентом.

«А хто? Ви мене запитаєте те саме щодо людини, яка прийде на його місце. Якщо Асад піде, там буде інший тиран. Не буде Рональда Рейґана в Сирії. Такого просто не буває на Близькому Сході. Ви не зможете перетворити Сирію у Сан-Дієго чи Багдад на Вашингтон. Цього просто ніколи не буде. Настав час зрозуміти, з чим ми маємо справу, та шукати найкращих сценаріїв за наявних умов», – впевнений Данкен Гантер.

Конгресмен переконує, що Дональду Трампу не має рівних у мистецтві домовлятися, а його бізнесові здібності зроблять із нього і вправного дипломата.

Дивіться також: Росія становить пряму загрозу для США - посадовці американської нацбезпеки

Росія становить пряму загрозу для США - посадовці американської нацбезпеки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Всі новини дня

Впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. На Заході коментують можливий контрнаступ

Архівне фото: український військовий поблизу машини бойової піхоти Marder під час навчань в Німеччині

Україна демонструє тверду впевненість, в той час, як в Росії наростає хаос. Такими оцінками поділився генерал США у відставці, колишній командувач Сухопутних сил США у Європі Марк Гертлінг у серії твітів.

Гертлінг прокоментував відео, яке поширила в неділю заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. На відео військові різних родів військ України прикладають вказівний палець до рота. Відпис під відео: "Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде".

Це відео, каже Гертлінг, демонструє впевненість українських військових "без вихвалянь, без пихи, без повідомлень про те, що відбувається ... просто нюансоване "ми готові і скоро почнемо".

"Ніколи не недооцінюйте свого ворога, але потрібно бути впевненим у своєму потенціалі", - твітує аналітик.

Він протиставляє впевненість українців хаосу, який, за певними ознаками, поширюється в Росії. Зокрема Гертлінг привертає увагу до критики уряду та війська Росії, яка звучить з боку Пригожина, очільника "Групи Вагнера", групи російських бойовиків, визнаної США міжнародною злочинною організацією. Також він вказує на повідомлення про те, що російські військові вбивають командирів перед тим, як дезертирувати, а також на антипутінські підрозділи, що нападають на російське місто Шебекіно.

Посадовці в США висловлювали впевненість в тому, що Україна має необхідне для успішного контрнаступу.

Так, в інтерв'ю CNN в неділю радник з нацбезпеки США Джейк Салліван заявив, що Україна в ході контрнаступу може повернути собі значну територію, яку окупували російські сили. "Ми переконані, що контрнаступ українців зустріне успіх", - зазначив посадовець.

Він, однак, наголосив, що український контрнаступ "не є іспитом". "Ми не будемо оцінювати контрнаступ України і казати: ви добре, чи погано використали те, що ми вам дали. - Ми хочемо підтримати Україну, щоб вона досягнула якомога більшого прогресу на полі бою, і була в якомога більш сильній позиції за столом перемовин".

Гертлінг прогнозує - українській контрнаступ може поєднувати як завдання із утримання території, так і завдання з руйнування ворожих сил. Він вказує - обидва завдання спираються на значну логістичну підготовку.

Напередодні Американський інститут вивчення війни підтвердив через геолокацію відео на якому видно, що механізовані українські сили провели обмежене просування на заході Донецької та на сході Запорізької областей.

Редактор The Guardian з питань оборони Ден Саббах пише, що повідомлення про атаки в понеділок виглядають як перші кроки "ймовірно важкої майбутньої військової кампанії". Очевидно, додає Саббах, що йдеться про низку нападів, які випробовують слабкі місця російських сил.

В понеділок російське Міністерство обороні заявило, що росіянам вдалось "зупинити масштабний напад" українських сил в Донецькій області. В Україні заявляють, що не мають відомостей про такий напад.

Бельгія розслідує, чи використовується зброя, призначена для захисту України, на території Росії

Прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кроо. Архівне фото.

Бельгія розслідує, чи була використана зброя, яку вона надіслала, щоб допомогти Україні захистити свою територію, у бойових діях за кордоном, після того, як у ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що обладнання, вироблене бельгійською компанією, виявили в Бєлгородській області Росії.

Прем'єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо застеріг у понеділок від поспішних висновків, оскільки поставки до різних регіонів здійснювались десятиліттями і це могло призвести до того, що зброя може з'явиться в несподіваних місцях.

"Служби оборони та інформації почали розслідування, щоб бути абсолютно впевненими, що там сталося", — сказав Де Кроо бельгійській телекомпанії VRT. На вихідних The Washington Post опублікувала інформацію про те, що зброя з деяких країн-членів НАТО, включаючи Сполучені Штати, Польщу, Чехію та Бельгію, з’явилася в Бєлгороді, який межує з Україною.

Звіт The Post поставив під сумнів, існування в Україні належних засобів контролю. Де Кроо сказав, що країни Європейського Союзу постачали Україні зброю за умови, що зброя використовується лише в країні, яка зазнала вторгнення, для захисту своєї території.

"Правило дуже суворе", – сказав прем’єр, оскільки Росія, швидше за все, розцінить використання зброї за межами України як провокацію Заходу.

Хоча "перетік нашої зброї в інші конфлікти" можливий, сказав де Кроо, якщо підтвердиться, що зброя, призначена для захисту України, використовувалася під час бойових дій у Росії, "ми сприймемо це дуже серйозно".

The Washington Post повідомив, що стаття стосується рейду ополченців Легіону Вільної Росії та Російського добровольчого корпусу, які виступають проти президента Росії Володимира Путіна, до Росії. До групи, за повідомленнями, входять росіяни, які воюють на боці України.

Приватний літак розбився у Вірджинії, після того, як викликав тривогу у Вашингтоні

Архівне фото: Два винищувачі ВПС США F-16 в Афганістані в 2020 році. Подібні літаки піднялись у небо у відповідь на мовчання пілота, який пролітав над столицею США 4 червня 2023 року. Приватний літак розбився в американському штаті Вірджинія

Федеральні слідчі США з’ясовують обставини розбиття приватного літака у неділю в штаті Вірджинія після польоту над столицею країни. Пілот літака не реагував на повідомлення, що змусило військових підняти в повітря два винищувачі.

Поліція штату Вірджинія повідомила, що рятувальники прибули на місце аварії ввечері в неділю та не знайшли вцілілих.

Літак вилетів з аеропорту в Теннессі і майже досягнув запланованого пункту призначення в Нью-Йорку, однак розвернувся і попрямував назад на південний захід.

Федеральне авіаційне управління повідомило, що літак розбився в гірській місцевості поблизу Монтебелло, штат Вірджинія, приблизно за 200 кілометрів на південний захід від Вашингтона.

І Федеральне авіаційне управління, і Національна рада з безпеки на транспорті розслідують інцидент.

Командування протиповітряної оборони Північної Америки (NORAD) повідомило, що винищувачам "дозволено летіти на надзвукових швидкостях, і жителі регіону могли почути ревіння". Реактивні літаки також випустили сигнальні ракети, щоб спробувати привернути увагу пілота літака Cessna 560 Citation V, йдеться в заяві NORAD.

У Білому домі заявили, що президент Джо Байден, який приблизно в той час грав у гольф на об’єднаній базі Ендрюс, "був проінформований про інцидент" і що звук гіперзвукової хвилі було чутно на базі.

Літак зареєстровано на Encore Motors of Melbourne Inc., і The Washington Post і The New York Times повідомили, що власник компанії Джон Румпел сказав, що на борту літака перебували чотири людини, включаючи його доньку, онуку та няню дитини.

Інформація для цієї статті надійшла від Associated Press і Reuters.

Керівники Данії і Британії обговорять у Вашингтоні «довготермінові потреби України» і F-16

Президент Володимир Зеленський з керівниками держав - учасниць «коаліції F-16 для України»: прем’єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен, прем’єр Великої Британії Ріші Сунак, прем’єр Нідерландів Марк Рютте і прем’єр Бельгії Александер Де Кру на зустрічі в Молдові 1 червня 2023 р.

Глави урядів Данії та Великої Британії цього тижня відвідують Вашингтон для розмов, які включатимуть питання координації допомоги українській армії і, ймовірно, узгодження можливих міжнародних гарантій безпеки для України, яка активно прагне запрошення в НАТО.

Данська прем'єр-міністрка Метте Фредеріксен зустрінеться з президентом США Джо Байденом у Вашингтоні в понеділок 5 червня, а британський прем’єр-міністр Ріші Сунак має бути у США в четвер 8 червня.

Одним з питань буде ознайомлення з їхніми поглядами, і президент зацікавлений у тому, щоб поділитися своїми - на довготермінові потреби України.
Джон Кірбі

Данія і Британія, разом з Нідерландами та Бельгією, стали ключовими партнерами у так званій «коаліції F-16 для України», що об'єднала держави, які зобов’язалися навчати українських пілотів використовувати західні бойові літаки і передати винищувачі Україні.

Сполучені Штати лише нещодавно погодилися на тривалі прохання Києва і заклики таких союзників як Велика Британія про потребу озброєння України сучасною авіацією західного виробництва для протистояння російській агресії.

Агенція Associated Press цитує речника Ради національної безпеки Джона Кірбі про те, що президент Байден хоче «ознайомитися з поглядами» європейських союзників і «зацікавлений у тому, щоб поділитися своїми - на довготермінові потреби України».

«І тут, справді, F-16 входять, якби-то, в дискусію», - зауважив Джон Кірбі.

Повідомляючи про візити Фредеріксен і Сунака, Associated Press вказує, що Данія з 1970-х років придбала десятки американських винищувачів F-16 і може надати певну кількість Україні.

Велика Британія літаків F-16 на озброєнні не має, але першою з поміж західних союзників оголосила, що починає базову програму навчання українських авіаторів, з якої вони можуть переходити на пілотування конкретних типів західних винищувачів.

США погодилися на те, щоб українських пілотів можна було навчати на американських літаках, але досі заявляли, що не мають планів напряму постачати F-16 Україні, проте дозволять це зробити союзникам.

НАТО - Україна

Президент Байден з європейськими партнерами ймовірно буде узгоджувати позиції перед липневим самітом НАТО у Вільнюсі, де від них очікують відповіді на наполегливі заклики України запросити її до лав альянсу.

Україна подала офіційну заявку на вступ в НАТО у вересні минулого року, але у відповідь Києву заявили, що будуть допомагати українцям і вважатимуть українське членство в союзі в принципі можливим, але не зараз.

Президент Володимир Зеленський сказав нещодавно, що у Києві усвідомлюють, що Україна не може стати повноправним членом НАТО в умовах активної фази війни з Росією, але Київ стверджує, що настав час визначити конкретну «дорогу» до вступу.

Керівники Франції і Великої Британії тепер кажуть, що погоджується з доводами східноєвропейських лідерів, що Україну зрештою треба прийняти в Альянс, щоб гарантувати тривалий мир на сході Європи.

Французький президент Еммануель Макрон також сказав минулого тижня, що на перехідний період міжнародна спільнота і насамперед європейці повинні виробити дієві способи гарантувати безпеку України ще до того, як вона могла б бути захищеною в лавах НАТО.

Макрон зокрема вказував на приклад Ізраїлю, який отримує від партнерів, насамперед від США, велику військову допомогу включно з найновішими видами зброї.

Дивіться також: Історик Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Ми вдячні за все, що отримуємо, але нам точно потрібно більше допомоги - посолка України в США Маркарова

Посолка України у Сполучених Штатах Оксана Маркарова, 18 квітня 2023 р. у Вашингтоні, США. AP Photo/Jacquelyn Martin

Посолка України в США Оксана Маркарова в ефірі американської недільної телепрограми Face the Nation заявила, що Україна вдячна за всю отриману допомогу, “але точно потребує більше” – на тлі посилення російських атак.

Відповідаючи на запитання ведучої Маргарет Бреннан про контрнаступ, Маркарова сказала: “У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю. Але, звісно, з додатковим обладнанням, з кожним центом, з яким ми зараз працюємо, ми сподіваємося, що наші командири, як тільки побачать можливість, почнуть це [контрнаступ - ред.]”.

У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю.
Оксана Маркарова

“Чи це буде один, чи кілька контрнаступів, але що швидше ми зможемо звільнити всі свої територію і всіх наших людей, звичайно, то краще”, - додала Маркарова.

Маркарова нагадала в ефірі про смертоносні атаки ракетами та безпілотниками з боку Росії. “Це терор. Це руйнування, яке він приносить”, - наголосила дипломатка. Вона подякувала американцям в ефірі каналу CBS за допомогу та обладнання, зокрема, системи протиповітряної оборони Patriot та NASAMS і додала: “Але також, знаєте, для розширення наших можливостей, які ми маємо зараз, нам точно потрібно більше”.

Також Оксана Маркарова наголосила, що від вступу України до НАТО виграє не тільки сама Україна, для якої це стане найкращою гарантією безпеки, але й Альянс, якому Україна, за її словами, забезпечить додану вартість.

На своїй сторінці у Facebook посолка поділилися телевізійними залаштунками: очікуючи на власну зйомку, мала змогу поспілкуватися із керівником американського банку Bank of America Брайяном Мойніганом.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG