Спеціальні потреби

Талботт бачить можливість «насильницького розпаду» Росії


Строуб Талботт

Колишній високопоставлений дипломат США і один з провідних американських експертів з відносин з Росією заявив, що рішення президента Росії Володимира Путіна відмовитися від визнання кордонів, що виникли при розпаді Радянського Союзу, може підготувати ґрунт для «насильницького розпаду» самої Російської Федерації.

В інтерв’ю Huffington Post Строуб Талботт також висловив сумніви в життєздатності стратегічного альянсу між Росією і Китаєм, підкресливши, що Росія має в своєму розпорядженні «багато ресурсів, які потрібні Китаю, але мале число людей, щоб їх захищати».

«Одним з найважливіших рішень, яке прийняв Борис Єльцин, як найвпливовіший з пострадянських лідерів, які керували розпадом СРСР, були гарантії, що міжреспубліканські кордони стануть міжнародними кордонами нових незалежних держав», – сказав Талботт, який сьогодні очолює Інститут Брукінґса – ліберальний дослідний центр у Вашингтоні.

«Вже одне це дозволило Радянському Союзу розпастися, назагал, мирно, без насильства і відносно контрольовано, – продовжив він. – СРСР уникнув кривавої війни, яку ми спостерігали при розпаді Югославії. Путін відкинув це рішення і тепер іде курсом сербського лідера Слободана Мілошевича. Вибравши цей курс, Путін, цілком можливо, штовхає Російську Федерацію до насильницького розпаду».

Говорячи про можливість стратегічного партнерства між Росією і Китаєм, Талботт вказав, що ці дві країни «насправді не підходять одна одній» через серйозні економічні відмінності.

«Крім того, існують суперечливі геополітичні та етнографічні реалії, – сказав він далі. – Росія – найбільша за площею країна на планеті, що має довгий кордон з найбільшою країною за чисельністю населення, Китаєм. У Росії є багато чого з того, що потрібно Китаю – сировина. Це складові майбутньої серйозної конкуренції, а може навіть і конфлікту».

«Якщо замислюватися про довгострокову перспективу, чого Путін не робить, йому слід було б більше турбуватися про стійкість російського контролю над великими територіями сходу країни, де є багато ресурсів, які потрібні Китаю, але мало людей, щоб їх захищати», – резюмував колишній американський дипломат.

XS
SM
MD
LG