Спеціальні потреби

Актуально

Тисячі депортованих та викрадених українських дітей - заручники в руках Росії. Які механізми їхнього звільнення?

За даними дослідників, Росія масово вивозила дітей з інтернатів та спеціальних лікарень Харківської області практично одразу після окупації та передавала їх на усиновлення

"Україна максимально піднімає на поверхню проблематику викрадених Росією українських дітей”, - заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. За його словами, питання повернення викрадених Росією дітей – одне з головних для України. Він також зазначив, що наразі ключові міжнародні організації, які мали би опікуватися цим питання, не приділяють йому достатньої уваги. "І ми робимо все можливе для того, щоб вони включилися максимально у повернення наших дітей та запобігання новим депортаціям”, - додав міністр.

Дар’я Герасимчук, уповноважена президент з прав дитини та дитячої реабілітації зазначає: найбільшим цинізмом є те, що Росія, вивозячи українських дітей, представляє це, як благородний вчинок. Мовляв, мова йде про евакуацію та порятунок. Говорячи про це, російська влада називає свої цифри. "На сьогодні найбільша цифра, яка звучить, - це 730 тис. нібито евакуйованих дітей. Але всі чудово розуміють, що це депортовані та примусово приміщенні діти. І ця цифра абсолютно нічим не підтверджена", - додає Герасимчук.

Наразі немає жодних списків цих дітей, якими би російська влада поділилася з Європейським Союзом або міжнародними організаціями.

У цілому від початку повномасштабного вторгнення Росія вивезла з України мінімум 16221 дитину. Про це свідчать дані порталу "Діти війни". Як пояснює Герасимчук, саме така кількість заяв надійшла від родичів, інколи батьків, свідків або місцевої влади щодо факту, який став відомий щодо депортації чи примусово переміщення дитини. "Тобто це кількість заяв по кожній дитині, де є перевірена персональна інформація", - додала вона.

Натаніель Реймонд, американський слідчий із прав людини, який спеціалізується на розслідуванні воєнних злочинів, включаючи масові вбивства та тортури, разом з командою Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету працював над звітом щодо вивезених дітей.

На карті, підготовленій командою Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, видно, де Росія тримає українських дітей
На карті, підготовленій командою Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, видно, де Росія тримає українських дітей

За його даними, Росія забрала щонайменше 6000 дітей з України до мережі закладів із "перевиховання" та усиновлення на території Криму та Росії. Справжня ж кількість таких дітей, ймовірно, значно більше, каже дослідник.

Реймонд наголошує: такі дії Росії класифікуються, як геноцид. За його словами, важливо пам’ятати, що один із перших судових процесів у Нюрнберзі проти нацистів після Другої світової війни був пов’язаний з переселенням єврейських дітей. "Конвенція про геноцид і Римський статут 1998 року розглядають цей акт як складову більшого злочину - геноциду та злочинів проти людяності. Я ніколи не бачив програм примусового переселення дітей та перевиховання такого масштабу", - додає він.

За словами Реймонда, російське виправдання про так звану евакуації дітей з небезпечних зон також є порушенням норм міжнародного права, адже у разі небезпеки діти мають передаватися третій країні. А зараз вони є, по суті, заручниками Росії.

"У Женевській конвенції йдеться про те, що у таких умовах діти, які залишилися без батьків або були розлучені з ними, повинні виїхати до нейтральної третьої країни. Чому? І це найголовніше – тому що вони мають спеціальний статус захисту, відповідно до Женевської конвенції, який існує для того, щоб вони не були фішками в дуже небезпечній і дуже реальній грі щодо обміну полоненими та переговорів щодо припинення війни", - пояснює він.

Герасимчук каже, що Росія використовує кілька шляхів для розлучення дітей з батьками. Часто це відбувається під час так званих фільтраційних заходів. За її словами, перед звільненням території Херсона та Херсонської області українськими військовими, Росія здійснювала панічну евакуацію: "Вивозили всіх, кого можна було, в тому числі дітей", - пояснює вона.

За даними дослідження Реймонда, Росія також вивозила дітей з інтернатів та спеціальних лікарень Харківської області практично одразу після окупації та передавала їх на усиновлення. Багато дітей батьки з окупованих територій добровільно відправляли у літні табори до Росії.

Під час дослідження, команда Реймонда багато працювала із супутниковими знімками, аби встановити конкретні місця, куди переселяли та де зараз тримають українських дітей. Географія дуже широка: від Криму до Магадану.

"Спочатку у нас була думка, що діти та табори будуть локалізовані довкола кордону з Україною. Це виявилася правдою у деяких випадках, проте більшість - це фактично колишні піонерські табори, які використовувалися Радянським Союзом аж від часів Сталіна під час холодної війни. І ця мережа закладів тягнеться аж до Сибіру", - каже він.

Один з таборів у Чечні, де українських хлопців навчають, як поводитися зі зброєю. На їхній уніформі на правій руці — прапор Росії, на лівій — прапор Чечні.
Один з таборів у Чечні, де українських хлопців навчають, як поводитися зі зброєю. На їхній уніформі на правій руці — прапор Росії, на лівій — прапор Чечні.

Команді вдалося ідентифікувати 43 літніх табори, де відбувається так зване перевиховання дітей, в основному, з Донецької та Луганської областей. Багато з цих закладів використовуються з 2014-го. Проте минулого літа Реймонд та його команда зафіксували найбільшу активність.

За його словами, в одному з місць, у Чеченській Республіці, дітей навчають володіти вогнепальною зброєю та керувати військовою технікою. Ще один військовий навчальний комплекс є в Криму. "Ми не маємо інформації, скільки дітей повернулися додому після літа, але бачимо затримки та призупинення дат повернення. Іноді без повідомлення батьків, а в деяких випадках і повне скасування повернення. Принаймні у двох таборах ми бачили дітей, які були там передані на усиновлення та у прийомну сім’ю", - додає він.

За словами Реймонда, українські діти – не лише заручники Росії, а й об’єкти внутрішньої пропаганди. Росіяни почали пропагувати це питання це все більше і більше на тлі невтішних нових з війни. "Оскільки війна ставала все важчою для країни, для російської внутрішньополітичної аудиторії почали розповідати про цей так званий "гуманітарний проект" як виправдання вторгнення в гуманітарних цілях. І чим гірше був перебіг війни для Росії, тим активніше вони насаджували ці наративи", - зазначає дослідник.

Також, додає Реймонд, свою новорічну промову Путін частково присвятив оцінці зусиль тих, хто бере участь у програмі усиновлення та перевиховання українських дітей. "Він просив людей робити більше. Тому важливо розуміти, що Кремль бере активну участь у цьому процесі більше, ніж здається", - звертає увагу він.

Без залучення та тиску міжнародної спільноти та профільних організацій, Україні, навряд чи, вдасться повернути своїх дітей додому. Реймонд вважає, що наразі перше, що має бути створено – це система реєстрації зниклих дітей та дорослих. Україна має співпрацювати у цьому питанні з ООН та Червоним Хрестом та іншими країнами, щоб заохотити Росію, вносити у неї дані про вивезених дітей.

Маллок-Браун, колишній заступник генсека ООН називав дії Росії щодо українських дітей воєнним злочином, і каже, що він потребує належної документації.

"Для міжнародної історії буде критично важливо слідкувати за подальшою долею цих дітей. Це трагедія для кожної розлученої родини. Вона демонструє рівень майже геноцидної війни, яку Путін розв’язав проти України", - додає він.

За словами Бет Ван Скаак, посолки з кримінального правосуддя Держдепу США, окрім створення бази даних, діти мають отримати можливість і дзвонити додому. Цього зараз немає, адже у багатьох забирають мобільні телефони. "Міжнародний Комітет Червоного Хреста також повинен мати доступ до будь-яких територій, де вони утримуються, щоб мати можливість переконатися, що з ними поводяться належним чином і що вони мають контакт із членами родини", - переконана посолка.

Герсимчук, своєю чергою, каже, що Україна закликає світову спільноту рішуче засудити такі дії Росії та вимагати негайно їх припинити. За її словами, наразі повернути дітей додому дуже складно, бо на відміну від військовополонених не існує єдиного алгоритму дій, а Росія позиціонує це як евакуацію. Наразі додому повернуто лише 308 дітей. Тому Україна закликає інші країни долучитися до напрацювання відповідного механізму та повернення усіх українських дітей додому.

Всі новини дня

«Нагадайте росіянам про Ягідне». Посол США в ОБСЄ про російські злочини і «денацифікацію» українців

«Ми повинні продовжувати висвітлювати варварські дії Росії», – сказав посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер.

Посол США в ОБСЄ заявив, що США вважають, що Росія здійснювала воєнні злочини в Україні і закликав Організацію з безпеки і співпраці в Європі використати можливості організації для того, щоб притягнути винних до відповідальності.

Під час виступу перед Постійною радою ОБСЄ у Відні у середу, 23 березня, посол Майкл Карпентер нагадав про останній звіт слідчої комісії ООН щодо України, у якому зазначається, що «російська влада вчинила широкий спектр порушень міжнародного права в галузі прав людини та міжнародного гуманітарного права в різних регіонах України, багато з яких становлять воєннні злочини».

«Сполучені Штати погоджуються з тим, що кілька категорій злочинів, скоєних Російською Федерацією в Україні, справді кваліфікуються як злочини проти людяності. Докази таких злочинів зараз каталогізовано численними НУО, урядами та міжнародними організаціями, включно зі, звичайно, ОБСЄ, а тепер також і ООН», – сказав посол.

Посол заявив, що недостатньо «звіту слідчої комісії ООН та того, що Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за їхню відповідальність за незаконне переміщення або депортацію українських дітей, що було б кваліфіковано як військові злочини».

«Ми повинні продовжувати висвітлювати варварські дії Росії», – сказав Карпентер.

Він сказав, що ОБСЄ має задіяти інструменти організації, такі як Московський механізм, «щоб продовжувати викривати та документувати злочини Російської Федерації в Україні – а їх багато».

Згідно з положеннями ОБСЄ, в рамках Московського механізму, який затверджений 1991 року, експертні комісії надсилаються до держав-учасниць, щоб допомогти їм у вирішенні проблеми, пов'язаної з захистом прав людини.

Як повідомляв Голос Америки, "Московський механізм" було задіяно декілька разів з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

У рамках "Московського механізму" були розслідуванні способи ведення Росією війни та фіксації серйозних порушень міжнародного гуманітарного права та порушень прав людини в Україні, а також готувався огляд ситуації з правами людини в самій Росії.

«Ми не можемо мовчати» – посол Карпентер

Посол наголосив, що США міжнародна спільнота «не може мовчати» про ті злочини, які Росія скоює в Україні.

Карпентер нагадав про звіт Human Rights Watch, у якому «задокументовано те, що сили Російської Федерації зробили минулого року в маленькому селі Ягідне», на Донбасі, де російські сили зібрали 350 жителів громади, у тому числі 70 дітей, і загнали їх у підвал школи. Через тиждень, протягом якого людей не випускали з підвалу, «майже всі захворіли», а «десятеро літніх полонених померли».

За словами Карпентера, коли представники Росії говорять про «денацифікацію», їм потрібно нагадати про цей звіт.

«Наступного разу, коли російський делегат тут буде говорити про денацифікацію, згадайте про Ягідне, згадайте про це, щоразу, коли він використовує цей термін», – сказав посол.

Посол США нагадав і про удар про вокзалу в Краматорську, по драмтеатру в Маріуполі та про численні задокументовані випадки катувань, гендерного насильства, «відомими жертвами якого були жінки, чоловіки, хлопчики та дівчата віком від чотирьох до 82 років».

За словами посла, комісія дійшла висновку, що «такі систематичні тортури цілком можуть бути прирівняні до злочинів проти людяності».

Сенатори США відреагували на обстріли Запоріжжя та обіцяють більше підтримки Україні

Парамедики та рятувальники біля зруйнованого внаслідок російського обстрілу житлового будинку, Запоріжжя. Україна. 22 березня , 2023. REUTERS/Sergiy Chalyi

Черговий обстріл російськими військами мирного населення України є ще одним свідченням порушення російським президентом Путіним норм міжнародного права, тож США продовжать підтримувати Україну фінансово та озброєнням. Про це в коментарі Голосу Америки заявили сенатори від обох провідних партій США.

Сенаторка-демократка Джин Шагін, коментуючи обстріли Запоріжжя, заявила, що підтримка України - в інтересах усього світу: “Що більше звірств ми бачимо від Путіна та росіян, то більше Захід відданий ідеї припинити ці звірства. Зокрема країни на нашому східному фланзі, такі як країни Балтії, Польща та Румунія, – усі вони дуже хвилюються, що якщо ми не зупинимо росіян в Україні, то ці держави будуть наступними. Тому це в інтересах нашої національної безпеки США та в інтересах Європи зупинити Путіна зараз”.

Сенатор-республіканець Піт Рікеттс зазначив, що Росія регулярно вчиняє такі злочини, намагаючись деморалізувати український народ. "Але це не спрацює. Українці знають, що вони воюють за свою країну, і вони продовжуватимуть боротися за свою країну. Їх не залякати бомбардуванням цивільного населення, бо знають, що поставлено на карту", – сказав Рікеттс в інтерв'ю Голосу Америки.

Продовження підтримки України в боротьбі з Росією сенатори обіцяють продемонструвати у бюджеті США на 2024 рік, слухання щодо якого проводить Комітет Сенату з асигнувань в четвер.

"Ми лише починаємо розгляд нового бюджету. Я є членом Комітету з міжнародних відносин та Комітету з питань збройних сил. Я думаю, що ви побачите продовження дуже надійної бюджетної підтримки США для України. Україні зокрема потрібна підтримка для реконструкції та інших заходів, але основна підтримка буде здійснюватися через Комітет збройних сил та Комітет з асигнувань", - зазначив сенатор-демократ Тім Кейн.

Водночас представники республіканців запевнили у широкій підтримці в Сенаті США надання Україні більшої кількості озброєння якомога швидше. "Ми бачимо широку підтримку в Сенаті щодо продовження пошуку зброї, необхідної для захисту України. Що ми можемо зробити зараз, – це швидше доставляти зброю в Україну. Ми взяли на себе зобов’язання, які ми повільно виконуємо. Треба пришвидшити цей процес. Ми повинні швидше доставити їм танки. Ми повинні швидше доставити їм літаки. Ми повинні швидше діставати усі види боєприпасів, щоб українці могли захищатися", - наголосив сенатор-республіканець Піт Рікеттс.

Під час слухань щодо державного кошторису США 22 березня державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що у проекті бюджету США на 2024 рік збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

У середу, 22 березня, російські війська обстріляли Запоріжжя. Голова Запорізької ОВА Юрій Малашко повідомив, що по місту випустили шість ракет, які влучили у два дев’ятиповерхові житлові будинки у спальному районі. Відомо про одну загиблу особу та 33 постраждалих, із них троє дітей віком 5, 7 та 9 років, які перебувають у лікарні.

Глава Пентагону у Конгресі назвав Росію "гострою загрозою" і запевнив у продовженні підтримки України  

За президентства Джо Байдена, США згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії - заявив Ллойд Остін. Фото: Amanda Andrade-Rhoades/Pool via REUTERS

Міністр оборони США під час представлення бюджетних пропозицій у Палаті представників США назвав Росію “гострою загрозою” і наголосив на важливості колективної роботи в рамках НАТО.

У вступному слові до законодавців Ллойд Остін вкотре повторив позицію Вашингтона, що США продовжуватимуть підтримувати Україні стільки, скільки буде потрібно. Він також нагадав, що Стратегія національної оборони США визначає Росію під управлінням Путіна “гострою загрозою”.

“Під проводом Байдена, США згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії. Наші союзники та партнери активізувалися, щоб надати важливу безпекову допомогу, яку координує контактна група з питань оборони України, яку я очолюю. Ми підтримуватимемо оборону України стільки, скільки буде потрібно”, - заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Глава Пентагону заявив, що НАТО стало значно сильнішим, зокрема й тому, що Росія вирішила піти війною проти свого сусіда. Остін наголосив на важливості “об’єднаного НАТО”.

“Після вторгнення Росії в Україну ми ще більше зміцнили захист і стримування НАТО на східному фланзі. А лідерство Конгресу в Європейській ініціативі стримування — і наші інвестиції з 2014 року — допомогли нам швидко й сміливо відреагувати на жорстоку війну, яку обрала Росія, та зробили наше стримування ще сильнішим”, - зазначив глава Пентагону.

Очільник Пентагону назвав бюджет на наступний рік стратегічним кошторисом, “який обумовлений серйозністю нашої стратегічної конкуренції з Китайською Народною Республікою”.

Пріоритетами Пентагону Ллойд Остін назвав: захист нації, турбота про людей та успішна командна робота. Остін наголосив на необхідності фінансування модернізації трьох ланок ядерної тріади США та посилення стратегічного стримування.

Блінкен свідчить в Конгресі США: «Стан американської дипломатії». Наживо з перекладом українською

Державний секретар США Ентоні Блінкен свідчить перед Комітетом із закордонних справ Палати Представників Конгресу США. Тема слухань: «Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав». Очікується дискусія стосовно подальшої допомоги Україні, політики США щодо Росії та кроків зі стримування Китаю. Дивіться наживо з перекладом українською у четвер, 23 березня, о 16:00 за Києвом (10:00 за Вашингтоном).

Під час першого візиту у Канаду Байден і Трюдо говоритимуть про безпеку, екологію та Україну

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо і президент США Джо Байден під час двосторонньої зустрічі на саміті лідерів Північної Америки в Мехіко, 10 січня 2023. REUTERS/Kevin Lamarque

Джо Байден у четвер здійснить свою першу поїздку до Канади як президент США. Американський глава зустрінеться із прем'єр-міністром Джастіном Трюдо, а також його політичним опонентом, очільником Консервативної партії Канади П'єром Полієвом.

Також у п'ятницю Байден за традицією своїх попередників звернеться до канадського парламенту. На порядку денному візиту, що триватиме добу, - питання оборони, безпеки, міграції, а також "зелені" інвестиції.

Перша леді США Джилл Байден приєднається до президента та матиме власну програму разом із Софі Трюдо, дружиною прем'єр-міністра.

"Дві демократії крокують у відповідь на виклики"

Як повідомив представник Ради безпеки США Джон Кірбі, Байден і Трюдо говоритимуть про те, як "дві демократії крокують у відповідь на виклики нашого часу".

"Це включає конкретні кроки для збільшення видатків на оборону, сприяння глобальному прагненню до чистої енергетики та розбудові процвітаючої та інклюзивної економіки", - розповів Кірбі, і додав, що лідери країн говоритимуть про "підтримку зусиль щодо стабільності на Гаїті і, звичайно, продовження підтримки України".

Вінсент Рігбі, колишній радник Трюдо з питань національної безпеки та розвідки, а нинішній старший радник CSIS, сказав CNN, що з огляду на те, що Байден їде до Оттави з "думкою про світ", поточна геополітична ситуація в Індо-Тихоокеанському регіоні та Східній Європі означає, що внесок Канади в безпеку стане ключовою темою двосторонньої зустрічі в п'ятницю.

У той час як Канада оголосила про витрати в розмірі 3,8 мільярда доларів на допомогу в модернізації об'єднаної системи аерокосмічної оборони Північної Америки NORAD і нещодавно придбала американські винищувачі F-35, загальний відсоток ВВП Канади, витрачений на оборону, залишається значно нижчим за 2%, до чого закликають країни НАТО, зауважує CNN.

Традиція першого візиту

Як вказує Reuters, новообрані президенти США традиційно здійснюють свою першу міжнародну поїздку до Канади як найближчого союзника, але візит Байдена було відкладено, зокрема через COVID-19.

Хоча Байден провів свою першу двосторонню віртуальну зустріч на посаді президента саме із Трюдо, станом на зараз глава Білого дому уже відвідав майже 20 інших країн, включаючи Україну, й "канадці взяли це до відома", сказала NPR Лаура Доусон, колишня радниця з економічних питань посольства США в Канаді. "Важливо мати особистий візит президента, щоб переконати канадців, що ці відносини все ще дуже важливі для Сполучених Штатів", - підкреслила вона.

Байден і Трюдо разом працювали над підтримкою України й тісно координували роботу на початку цього року, коли у повітрі над США і Канадою було виявлено китайський аеростат, який у США вважають засобом для шпигування, нагадує NPR.

Видання також зазначає, що колишній президент Дональд Трамп не відвідував Оттаву під час свого перебування на посаді, зупинившись у Канаді лише один раз на зустрічі G-7 у Квебеку, а Трамп і Трюдо "не мали порозуміння".

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG