Спеціальні потреби

Актуально

"Журналісти в Україні продовжують лишатись у небезпеці" - редакторка "Української правди" про нові докази у справі вбивства Павла Шеремета

Новий розвиток у справі Шеремета. Реакції журналістів, правоохоронців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:34 0:00

Оприлюднення записів про можливу причетність білоруських спецслужб до вбивства Павла Шеремета для колективу “Української правди”, у якому працював журналіст, за словами редактора видання, було певним шоком. Це стало ще одним доказом вразливості журналістів, які залишаються незахищеними і можливим підтвердженням того як іноземні, зокрема, російські спецслужби можуть легко працювати на території України.

У 2021 році виповнюється 5 років з дня смерті Павла Шеремета. Редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, каже, що завжди серйозно розглядала можливість як російського, так і білоруського сліду у зухвалому вбивстві колеги.

«Ми ніколи не відкидали версії щодо причетності до вбивства Павла спецслужб іноземних держав. Я перш за все маю на увазі Росію і я маю на увазі Білорусь. Тут напевно пояснювати не потрібно, тому що Павло працював в Росії, також можна згадати, що він мав стосунки із Борисом Нємцовим, у тому числі Росія могла використовувати це як фактор дестабілізації в Україні. Але є інша історія, історія пов'язана з Білоруссю. Я можу беззаперечною сказати що Олександр Лукашенко сприймав Павла Шеремета ледь не особистим ворогом і це не перебільшення. Свого часу він забрав у нього громадянство і це була така пряма вказівка. Окрім того Павло Шеремет ще у 90-ті роки потрапив в немилість до білоруської влади через його роботу», - розповіла Севгіль Мусаєва, редакторка "Української правди".

Не відкидали причетності білоруських та російських сил й українські слідчі. Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко підтверджує, що оприлюднені 4 січня записи слідчі отримали ще у грудні минулого року.

«Дійсно, ще у грудні місяці Міністерство внутрішніх справ отримало інформацію з української служби зовнішньої розвідки про те, що є колишній співробітник білоруських спецслужб, який 8 років живе поза межами Білорусі, що у нього є важлива інформація - аудіозаписи, які можуть свідчити про білоруській слід у справі замовлення вбивства Павла Шеремета. Наші слідчі опрацювали цю інформацію на її підставі виписані дозволи на проведення допиту цього колишнього співробітника білоруських спецслужб, очікуємо, що він погодився допомогти слідству і ми вважаємо ці матеріали можуть допомогти вирахувати хто дійсно був замовником», - Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ України.

Посадовець МВС України водночас наголошує, що це лише одна з версій слідства.

«Інша версія - це російський слід замовлення тому, що загальновідомо Павло Шеремет мав певні зв'язки в історичній з Російською Федерацією. За декілька тижнів до своєї загибелі їздив на зустріч в Російську федерацію, в місто Москва з керівником податкової інспекції паном Клименко, який знаходиться в розшуку в Україні за певний перелік економічних злочинів. Тому такі версії іноземного замовлення виступали давно і ці факти нам допоможуть встановити яка з цих версій є реальністю», - додав Антон Геращенко.

Поки слідство продовжує розслідування троє українців вже звинувачені у причетності до вбивства журналіста, один з яких досі перебуває під вартою, ще двоє під домашнім арештом.

Редакторка “Української правди” каже, що до версії, за якою арештували усіх трьох підозрюваних, є дуже багато запитань. І за останній рік, відколи президент та міністр внутрішніх справ провели прес-конференцію, де публічно назвали підозрюваних у причетності до вбивства, додаткових доказів не з’явилось.

Севгіль Мусаєва: "Слідство притримувалось версії, що це було зроблено для дестабілізаціі ситуації в Україні. Якщо ж зараз ми говоримо, що є зв'язок з записами і слід Білоруських спецслужб то це про позбавлення життя політичних опонентів Олександра Лукашенка і якщо пригадувати слова на записах йдеться про публічний сигнал для білоруських опозиціонерів, для Білоруського народу»

Редакторка “Української правди” бачить політичну складову у цьому процесі і також звертає особливу увагу на те, що разом з записами були оприлюднені і документи, які свідчать про активну роботу білоруських спецслужб на території України.

Посадовець МВС підтверджує, що спецслужби сусідніх держав активно працювали і працюють на території України.

Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ визнає, що на території України діють іноземні спецслужби.

"Для цього у нас є контррозвідка Служби Безпеки України, яка повинна була переривати дію іноземних спецслужб. Але будемо казати відверто, за часів керівництва України Віктора Януковича наша контррозвідка мала пряму вказівку не працювати проти Російської Федерації проти інших країн співдружності незалежних держав працювали проти американців, європейців, а проти “дружніх” в лапках Росії та Білорусі скоріш за все не працювали, вони себе почували досить вільно», - розповідає заступник глави МЗС України.

Останні викриття лише підтверджують, що журналісти в Україні продовжують залишатись у небезпеці, яка іде як від внутрішніх, так і зовнішніх сил.

"Допоки не будуть знайдені виконавці, замовники резонансних вбивств журналістів жоден журналіст в України не може почуватися безпечно тому що все одно існує така ситуація з небезпекою. Оскільки Україна вже проходила це у 2000 році, я думаю що можуть бути люди які використовуватимуть це в майбутньому задля створення ситуації дестабілізації задля поширення страху у громадянському суспільстві у журналістському суспільстві", - розповіла редакторка "Української правди".

Дивіться також: Українські медики у США - про те, чого чекати від 2021 року

Українські медики у США - про те, чого чекати від 2021 року. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Всі новини дня

США запроваджують нові санкції проти 100 високопосадовців режиму Лукашенка в Білорусі

Олександр Лукашенко може стати невиїзним

Державний департамент США запровадив санкції щодо двох високопоставлених білоруських чиновників «за причетність до грубих порушень прав людини, а саме - свавільного затримання мирних протестувальників».

США також запроваджують візові обмеження «для 100 офіційних осіб режиму та осіб, пов’язаних з ними, за участь у підриві демократичних інститутів» або «перешкоджанні переходу до демократії». Про це заявив держсекретар Ентоні Блінкен у вівторок.

«У другу річницю фальсифікації виборів у Білорусі США оголошують про обмеження видачі віз понад 100 особам, у тому числі, членам режиму Лукашенка. Ми підтримуємо білоруський народ, який бореться за демократичне майбутнє», – написав держсекретар Блінкен на своїй Твітер-сторінці.

Президентські вибори 2020 року в Білорусі міжнародна спільнота визнала сфальсифікованими на користь авторитарного лідера Білорусі Олександра Лукашенка. Міжнародна спільнота не визнала вільними жодні з попередніх виборів президента Білорусі. У 2020 році білоруську владу звинуватили у відвертих фальсифікаціях, що викликало масові протести по всій країні.

Майдан Незалежності в Мінську, Білорусь, 18 серпня 2020 року.
Майдан Незалежності в Мінську, Білорусь, 18 серпня 2020 року.
Білоруський народ продемонстрував надзвичайну стійкість у підтримці продемократичного руху протягом двох років, приносячи великі особисті жертви
Заява Держдепу

«Коли стало зрозуміло, що режим Лукашенка викрав вибори, білоруський народ сміливо вийшов на вулиці. За повідомленнями, сотні тисяч людей зібралися, щоб мирно вимагати вільних і чесних виборів, демократичного переходу (влади – ред.). Білоруський народ продемонстрував надзвичайну стійкість у підтримці продемократичного руху протягом двох років, приносячи великі особисті жертви. Заклики до демократії озвучують білоруси, вигнані за кордон, понад 1200 політичних в’язнів, несправедливо ув’язнених всередині країни, і незліченна кількість простих білоруських громадян», – мовиться у заяві Державного департаменту США.

У повідомленні Держдепу вказано, що під дію санкцій потрапили заступник міністра внутрішніх справ, командувач внутрішніми військами Микола Карп’янков і командир ОМОН ГУВС Мінськгоспу Дмитро Балаба «за причетність до грубих порушень прав людини, а саме - до свавільного затримання мирних протестувальників».

«Сьогоднішня дія розширює існуючі обмеження щодо Карп’янкова та Балаби, включаючи візові обмеження щодо їхніх найближчих родичів, включаючи дружину Карп’янкова Ірину та дорослого сина Ігоря, а також дружину Балаби Тетяну та дорослих синів Артема та Максима, що не дозволяє їм в’їзд до Сполучених Штатів», – сказав Блінкен.

За словами Блінкена, під дію візових санкцій потрапили «особи, які займають високі посади в Адміністрації президента, Міністерстві внутрішніх справ, Комітеті державної безпеки (КДБ), Центральній виборчій комісії, Генпрокуратурі, Центральному апараті Слідчого комітету, Мінтрансзв’язку, Головному управлінні по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією (ГУБОПіК), Національної державної телерадіокомпанії «Белтелерадіо», Другої національної телестанції, Військово-повітряних сил і військ ППО», а також «члени парламенту, окружні судді, співробітники служби безпеки, члени виконавчих комітетів і адміністратори державних університетів».

Як зазначається у повідомленні, особи, на яких поширюється дія санкцій, були причетні до тортур, насильницьких арештів мирних протестувальників, обшуків будинків і офісів журналістів, опозиціонерів та активістів. Їх також звинувачують в отриманні вимушених зізнань, фальсифікації виборів, винесенні політично мотивованих вироків політв'язням, відрахуванні студентів за участь у мирних акціях протесту та ухваленні законодавства, що впливає на користування основними свободами. Також їх звинувачують в актах «транснаціональних репресій».

Після фальсифікованих виборів 2020 року Державний департамент оголосив обмеження на загалом 297 осіб за підрив демократії в Білорусі.

Байден: передові мікросхеми дозволять США виробляти зброю майбутнього. Відео

Байден: передові мікросхеми дозволять США виробляти зброю майбутнього. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

«Сьогодні я підписую CHIPS and Science Act. Це інвестиція в Америку, що відбувається раз на покоління. Абсолютно зрозуміло, що ці напівпровідники потрібні нам не лише для ракет Javelin, а й для зброї майбутнього», - заявив президент США Джо Байден.

У Держдепі оголосили про нову допомогу Україні: $89 мільйонів на розмінування 

США виділять Україні додаткові 89 мільйонів доларів на розмінування територій. Про це заявили у Державному департаменті США у вівторок, 9 серпня.

Як повідомляє кореспондент “Голосу Америки” у Державному департаменті США із посиланням на представника цього відомства, кошти підуть на очищення українських територій від російських протипіхотних мін, мін-пасток, знешкодження вибухових пристроїв.

“Фінансування піде на створення 100 команд для боротьби з тим, що посадовець Держдепу назвав “величезною кількістю” мін і саморобних вибухових пристроїв, які засмічують 160 000 квадратних кілометрів української землі”, - пише у Твітері кореспондент “Голосу Америки” в Держдепі Джефф Селдін.

До складу груп, за словами представника Держдепу, входитиме від 2-3 до 12 осіб, вони займатимуться розмінуванням лише на суші. Укомплектування груп передбачає забезпечення їх необхідним обладнанням, зокрема, захисним спорядженням, металошукачами, землерийними машинами.

Більшість розмінувань впродовж наступного року здійснюватиметься українськими командами, які з березня цього року вже знешкодили понад 160 тисяч вибухових пристроїв, - сказав представник Держдепу, якого цитує кореспондент Джефф Селдін.

За словами представника Держдепу, ці 89 мільйонів доларів будуть “спрямовані на зміцнення та доповнення національної спроможності України”.

Посадовець Держдепу також заявив, що тактика росіян встановлювати міни та вибухові пристрої в Україні нагадує тактику ІДІЛу в Іраку та Сирії. "Терористи ІДІЛ прагнули отримати якомога більше втрат серед цивільного населення, щоб змусити людей боятися повертатися додому", - цитує Джефф Селдін представника Держдепу.

“Це виклик, з яким Україна матиме справу десятиліттями”, - сказав представник зовнішньополітичного відомства США.

Як повідомляв "Голос Америки", у травні США виділяли фінансування на створення 10 команд із розмінування в Україні.

Дивіться також: Між Москвою та Єрусалимом зростає напруга

Санкції в дії: Словаччина підтвердила зупинку транзиту російської нафти по трубопроводу "Дружба" 

Південна гілка трубопроводу "Дружба", що проходить через Україну, Словаччину, Чехію

Словаччина заявила, що транзит російської нафти через її країну по трубопроводу "Дружба" призупинений. Це сталося після того, як українська "Укртранснафта" повернула російській "Транснєфті" плату за транзит через сьомий пакет санкцій Євросоюзу.

У вівторок, 9 серпня, оператор словацької ділянки трубопроводу "Дружба", компанія Transpetrol, у коментарі виданню "Рейтерс" заявила: "На даний момент транзит нафти по трубопроводу "Дружба" через територію Словаччини припинено".

Через Словаччину по цьому трубопроводу проходить російська нафта у західному напрямку до Чехії.

За даними російської компанії "Транснефть", раніше, український державний оператор магістральних трубопроводів "Укртранснафта" припинив транзит російської нафти у бік Угорщини, Чехії та Словаччини - по південній гілці нафтопроводу "Дружба". Причиною цього назвали незмогу росіян провести оплату за транзит.

Російська компанія повідомила, що платіж за транзит був проведений, втім українці повернули кошти на рахунок. Платежі "Транснєфті" обслуговує "Газпромбанк", а там зазначили, що платіж відхилено через санкції Євросоюзу.

Україна надає послуги транзиту російського палива по трубопроводу "Дружба" на умовах стовідсоткової передоплати. Сама "Укртранснафта" ситуацію наразі не коментує.

У червні Євросоюз погодив шостий пакет санкцій щодо Росії, які передбачають відмову від російської нафти. Проте з них було виключено постачання по трубопроводу "Дружба" через неможливість швидко замінити нафту на ринку Угорщини та Словаччини.

Як повідомляв "Голос Америки", наприкінці липня ЄС затвердив сьомий пакет санкцій щодо Росії через її вторгнення в Україну.

Система магістральних нафтопроводів «Дружба» - найбільший у світі нафтопровід, побудований в радянські роки для транспортування нафти з Сибіру в країни Східної і Західної Європи.

У статті використані матеріали з видань Reuters, Радіо Свобода.

Дивіться також: США надають Україні новий пакет військової допомоги Україні на 1 мільярд доларів. Що в ньому:

Більше українців повертаються додому, ніж в'їжджають в ЄС – європейська прикордонна служба

Біженці з оĸупованих територій ідуть у Центр допомоги Запоріжжя. За даними попереднього звіту УВКБ ООН, понад 6,3 мільйона людей залишаються переселенцями, внаслідок війни в межах самої України.

Минулого місяця більше українців повернулося додому з країн Європейського Союзу, ніж приїхали до європейських країн, повідомила прикордонна поліція ЄС.

За даними прикордонного агентства ЄС Frontex, у липні близько 1,17 мільйона українців поїхали додому, тоді як близько 1,16 мільйона українців в’їхали до ЄС.

Як написало агентство на своїй Твітер-сторінці, «у липні в Україну повернулося трохи більше українців (1,17 млн), ніж в’їхало до ЄС. Загалом із лютого до ЄС із України та Молдови в’їхали 7,6 мільйона українців».

Загалом за даними статистики, кількість українців в Європі залишається така ж, як і в червні, але значно менша, ніж у перші місяці війни, коли безпеки в ЄС шукало близько 4 мільйонів біженців, в основному, жінок з дітьми.

Більше половини всіх перетинів кордону з України припадає на Польщу.

З тих, хто повернувся в Україну, більшість виїхали з Польщі, Словаччини, Румунії та Угорщини. Серед країн, які не мають безпосереднього кордону з Україною, найбільше українців прийняли Німеччина, Чехія та Італія.

Загалом за даними агентства ООН у справах біженців, за час після вторгнення Росії в Україну 24 лютого, понад 10,5 мільйонів українців перетнули кордон України. Про це повідомило УВКБ ООН у справах біженців на своєму веб-сайті у вівторок, 9 серпня.

Найбільшу кількість біженців – близько двох мільйонів людей – за даними УВКБ ООН, приймає Росія. Україна стверджує, що деякі з них були вивезені проти їхньої волі силами Кремля.

Як раніше роз’яснювали «Голосу Америки» в УВКБ ООН, агентство знає про численні повідомлення про примусові депортації українців у Росію, але агентство публікує на своєму порталі ті офіційні дані, які подає Росія.

Як зауважує європейське агентство з управління кордонами, деякі люди їздять в Україну, а потім повертаються. Інша категорія – ті, хто планує повернутися в Україну назавжди, частина з них прямує у безпечніші райони на заході країни, сподіваючись, що бойові дії не досягнуть тих теренів.

У Frontex попереджають, що криза біженців може знову загостритися. Адже бойові дії можуть загостритися або перейти в поки що мирні райони.

Якщо це станеться і бойові дії поширяться, мільйони людей, які є переміщеними особами в Україні, можуть покинути свій тимчасовий дім.

За даними попереднього звіту УВКБ ООН, понад 6,3 мільйона людей залишаються переселенцями внаслідок війни в межах самої України, майже третина українців були вимушені покинути свої домівки.

У матеріалі використані повідомлення Reuters.

Більше

XS
SM
MD
LG