Спеціальні потреби

"Журналісти в Україні продовжують лишатись у небезпеці" - редакторка "Української правди" про нові докази у справі вбивства Павла Шеремета


Новий розвиток у справі Шеремета. Реакції журналістів, правоохоронців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:34 0:00

Оприлюднення записів про можливу причетність білоруських спецслужб до вбивства Павла Шеремета для колективу “Української правди”, у якому працював журналіст, за словами редактора видання, було певним шоком. Це стало ще одним доказом вразливості журналістів, які залишаються незахищеними і можливим підтвердженням того як іноземні, зокрема, російські спецслужби можуть легко працювати на території України.

У 2021 році виповнюється 5 років з дня смерті Павла Шеремета. Редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва, каже, що завжди серйозно розглядала можливість як російського, так і білоруського сліду у зухвалому вбивстві колеги.

«Ми ніколи не відкидали версії щодо причетності до вбивства Павла спецслужб іноземних держав. Я перш за все маю на увазі Росію і я маю на увазі Білорусь. Тут напевно пояснювати не потрібно, тому що Павло працював в Росії, також можна згадати, що він мав стосунки із Борисом Нємцовим, у тому числі Росія могла використовувати це як фактор дестабілізації в Україні. Але є інша історія, історія пов'язана з Білоруссю. Я можу беззаперечною сказати що Олександр Лукашенко сприймав Павла Шеремета ледь не особистим ворогом і це не перебільшення. Свого часу він забрав у нього громадянство і це була така пряма вказівка. Окрім того Павло Шеремет ще у 90-ті роки потрапив в немилість до білоруської влади через його роботу», - розповіла Севгіль Мусаєва, редакторка "Української правди".

Не відкидали причетності білоруських та російських сил й українські слідчі. Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко підтверджує, що оприлюднені 4 січня записи слідчі отримали ще у грудні минулого року.

«Дійсно, ще у грудні місяці Міністерство внутрішніх справ отримало інформацію з української служби зовнішньої розвідки про те, що є колишній співробітник білоруських спецслужб, який 8 років живе поза межами Білорусі, що у нього є важлива інформація - аудіозаписи, які можуть свідчити про білоруській слід у справі замовлення вбивства Павла Шеремета. Наші слідчі опрацювали цю інформацію на її підставі виписані дозволи на проведення допиту цього колишнього співробітника білоруських спецслужб, очікуємо, що він погодився допомогти слідству і ми вважаємо ці матеріали можуть допомогти вирахувати хто дійсно був замовником», - Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ України.

Посадовець МВС України водночас наголошує, що це лише одна з версій слідства.

«Інша версія - це російський слід замовлення тому, що загальновідомо Павло Шеремет мав певні зв'язки в історичній з Російською Федерацією. За декілька тижнів до своєї загибелі їздив на зустріч в Російську федерацію, в місто Москва з керівником податкової інспекції паном Клименко, який знаходиться в розшуку в Україні за певний перелік економічних злочинів. Тому такі версії іноземного замовлення виступали давно і ці факти нам допоможуть встановити яка з цих версій є реальністю», - додав Антон Геращенко.

Поки слідство продовжує розслідування троє українців вже звинувачені у причетності до вбивства журналіста, один з яких досі перебуває під вартою, ще двоє під домашнім арештом.

Редакторка “Української правди” каже, що до версії, за якою арештували усіх трьох підозрюваних, є дуже багато запитань. І за останній рік, відколи президент та міністр внутрішніх справ провели прес-конференцію, де публічно назвали підозрюваних у причетності до вбивства, додаткових доказів не з’явилось.

Севгіль Мусаєва: "Слідство притримувалось версії, що це було зроблено для дестабілізаціі ситуації в Україні. Якщо ж зараз ми говоримо, що є зв'язок з записами і слід Білоруських спецслужб то це про позбавлення життя політичних опонентів Олександра Лукашенка і якщо пригадувати слова на записах йдеться про публічний сигнал для білоруських опозиціонерів, для Білоруського народу»

Редакторка “Української правди” бачить політичну складову у цьому процесі і також звертає особливу увагу на те, що разом з записами були оприлюднені і документи, які свідчать про активну роботу білоруських спецслужб на території України.

Посадовець МВС підтверджує, що спецслужби сусідніх держав активно працювали і працюють на території України.

Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ визнає, що на території України діють іноземні спецслужби.

"Для цього у нас є контррозвідка Служби Безпеки України, яка повинна була переривати дію іноземних спецслужб. Але будемо казати відверто, за часів керівництва України Віктора Януковича наша контррозвідка мала пряму вказівку не працювати проти Російської Федерації проти інших країн співдружності незалежних держав працювали проти американців, європейців, а проти “дружніх” в лапках Росії та Білорусі скоріш за все не працювали, вони себе почували досить вільно», - розповідає заступник глави МЗС України.

Останні викриття лише підтверджують, що журналісти в Україні продовжують залишатись у небезпеці, яка іде як від внутрішніх, так і зовнішніх сил.

"Допоки не будуть знайдені виконавці, замовники резонансних вбивств журналістів жоден журналіст в України не може почуватися безпечно тому що все одно існує така ситуація з небезпекою. Оскільки Україна вже проходила це у 2000 році, я думаю що можуть бути люди які використовуватимуть це в майбутньому задля створення ситуації дестабілізації задля поширення страху у громадянському суспільстві у журналістському суспільстві", - розповіла редакторка "Української правди".

Дивіться також: Українські медики у США - про те, чого чекати від 2021 року

Українські медики у США - про те, чого чекати від 2021 року. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Ведуча, головний редактор і керівник Української служби «Голосу Америки». На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах  таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медія-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого - Мирослава також була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерность» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Виховує доньок-близнюків Нану та Саломе.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG