Спеціальні потреби

Актуально

Дивну поведінку російських шпигунів в Силіконовій долині дослідили у виданні Foreign Policy

Перехожі дивляться на чорний дим з труби російського консульства в Сан-Франциско перед його закриттям

Мапування оптоволоконних кабелів, перельоти та "дивна поведінка". Шпигуни Москви на Західному узбережжі США були дуже зайняті, зазначає Зак Дорфман, дослідник Центру Карнеґі з етики міжнародних відносин в своїй статті для видання Foreign Policy "Секретна історія російського консульства в Сан-Франциско".

Після оголошення адміністрації Трампа про закриття консульства Росії у Сан-Франциско у відповідь на вимогу Путіна зменшити кількість співробітників дипломатичної місії США в Росії на 755 осіб, преса в основному зосередилась на тому, що з труби будівлі повалив чорний дим, так як співробітники російського консульства, за повідомленнями, намагались спалити документи. Однак, їм варто було б свою увагу спрямувати на величезну кількість антен та передавачів на даху будівлі, які більш промовисто свідчать про діяльність консульства, пише Дорфман.

Але чому було закрито консульство саме в Сан-Франциско, а не три інші, які Росія має в Нью-Йорку, Сіетлі, або Г’юстоні?

Відповідь криється в інтенсивній, постійній та втаємниченій шпигунській діяльності консульства Росії в Сан-Франциско, переконаний дослідник.

Про масштаби діяльності, аналітик дізнався, опитавши шістьох колишніх високопосадовців розвідки США.

Сан-Франциско давно був центром шпигунства Росії через його наближеність до провідних університетів Stanford і Berkeley, цифрових компаній та великої кількості урядових підрядників, які працюють в сфері оборони, включаючи дві лабораторії з ядерної зброї Міністерства енергетики США, йдеться в статті.

Особи, яких підозрювали в розвіддіяльності для Росії, знаючи, що за ними слідкують, часто почали виявляти поведінку, яку не можна пояснити і робили це у віддалених, або просто випадкових місцях
пише Зах Дорфман

Один колишній службовець контррозвідки США вказав на "непропорційно велику кількість" розвідників Росії в сфері науки та технологій, що працюють в Сан-Франциско. Багато з них є експертами з кодування, завданням яких було визначати нові розробки в Силіконовій долині. Ця діяльність зростала.

Кейтлін Пакетт, яка десятки років працювала в контррозвідці в регіоні стверджує, що "росіяни стали більш агресивними в 2000-х, ніж в 1980-х".

Особи, яких підозрювали в розвіддіяльності для Росії, знаючи, що за ними слідкують, часто почали виявляти поведінку, яку не можна пояснити і робили це у віддалених, або просто випадкових місцях. Це почалось десять років тому.

Наприклад, така ситуація: на березі океану в районі узбережжя Stinson Beach, що за 45 хвилин їзди від міста, стоїть чоловік в діловому костюмі, відомий розвідці США як російських шпигун. В руці він тримає маленький пристрій, дивиться на океан декілька хвилин, повертається, сідає до машини і їде. Це – тільки один з прикладів дивної поведінки, стверджує автор статті.

Особи, підозрювані в розвіддіяльності на користь Росії з дипломатичним імунітетом, або без нього, робили дивні повторювані дії. Наприклад, на заправці неподалік від великого шосе, двоє осіб, які підозрюються в шпигуванні на користь Росії, були поміченими в тому, що заїхали на заправку. Там, водій став поряд з машиною, не купуючи бензин, а пасажир підійшов до дерева, обійшовши його кілька разів. Такий ритуал шпигуни повторювали численну кількість разів на тій самій заправці.

Серед можливих пояснень було те, що росіяни намагаються заплутати ФБР, або те, що вони використовують короткохвильові передавачі для передачі даних.

Росія також намагалась скласти карту систем зв’язку США, включно з оптоволоконною мережею для передачі даних. Оперативники намагались проникнути до інфраструктури з комунікацій, зокрема, дістатись до підводних кабелів з території узбережжя як Атлантичного, так і Тихого океанів, повідомляє дослідник.

"Особливо непокоїло", за висловом колишнього високопосадовця контррозвідки, те, що Росія зосереджувалась на вузлах комунікацій біля військових баз, ймовірно, для того, що мати змогу паралізувати системи командування та контролю. "Якщо б вони перекрили нашу мережу, ми б осліпли", - зазначив колишній контррозвідник.

Росія також, за повідомленнями, використовувала можливості в рамках договору Про відкрите небо для збору розвідувальної інформації. Договір, укладений між 33 країнами, мав на меті проведення контролю над роззброєнням. В рамках цього договору, країнам дозволяється провадити обмежену кількість перельотів над територіями інших країн – підписантів договору.

Силіконова долина любить російських програмістів
сказав колишній розвідник-високопосадовець США

В США почали помічати, що крім перельотів, особи підозрювані в шпигунстві на користь Росії з’являлись в місцях перельотів до них, після, чи під час них, ймовірно з метою уточнення координат тих чи інших об’єктів, як, наприклад, вузлів оптоволоконних кабелів. Також ці літаки росіяни могли використовувати як засіб для передачі великого обсягу даних, якщо вони турбувались про безпеку інформації в дипломатичній місії. Якщо це так, то такі дії порушують угоду, де чітко перелічені цілі таких перельотів, стверджує дослідник.

Навіть після закриття консульства, посадовці США були переконані, що Росія продовжить агресивно збирати розвідувальні дані в регіоні через осіб, які мають дипломатичний імунітет, або без нього. "Силіконова долина любить російських програмістів", - зазначив один з колишніх розвідників.

"На нас знову очікує велика гра, - сказав ще один колишній високопосадовець американської розвідки, - Сан-Франциско завжди був у фокусі російських інтересів. Ця робота не припиниться".

Дивіться також: Фріланд і Тіллерсон - про питання миротворців на Донбасі

Всі новини дня

Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Фото 29 травня 2023 року. Український військовий проводить постріл поблизу Бахмута (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".

ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.

Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео

У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:47 0:00

У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.

 Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Евакуація поблизу Херсона, 7 червня 2023 року

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.

Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".

Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.

Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.

"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.

Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.

Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.

Зеленський закидає міжнародним організаціям «відсутність», але Червоний хрест каже, що працює

Добровольці Товариства Червоного Хреста України допомагають потерпілим від затоплення внаслідок руйнування Каховської греблі, але українська організація каже, що не має доступу до окупованих Росією українських районів. Херсон 6 червня 2023 р.

Президент Володимир Зеленський гостро скритикував недостатню участь міжнародних організацій у допомозі цивільному населенню на півдні України, де принаймні 600 квадратних кілометрів території залиті водою внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.

Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні.

Українські представники кажуть, що особливо важке становище склалося на окупованому російськими військами лівому березі Дніпра на Херсонщині, де українські рятувальники потрапляють під вогонь окупантів.

8 червня Володимир Зеленський був у Херсоні, а напередодні він заявив: «Навіть неможливо встановити достеменно, скільки людей на тимчасово окупованій території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги».

«…Потрібні масштабніші зусилля. Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», - заявив Зеленський.

Товариство Червоного Хреста України наполягає, що його активісти беруть участь в допомозі потерпілим на залитих територіях, але підкреслює, що не може діяти в окупованих росіянами районах.

«Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», - стверджує організація, осередок якої міститься у Києві.

Товариство Червоного Хреста України називає своїми партнерами міжнародні організації: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші національні товариства.

Організації Червоного хреста діють на основі міжнародних Женевських конвенцій підписаних після Другої Світової війни і передбачають надання доступу представникам Червоного хреста для допомоги цивільним у зонах війни і зокрема доступ до військовополонених.

Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео

Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG