Спеціальні потреби

Актуально

Дивну поведінку російських шпигунів в Силіконовій долині дослідили у виданні Foreign Policy

Перехожі дивляться на чорний дим з труби російського консульства в Сан-Франциско перед його закриттям

Мапування оптоволоконних кабелів, перельоти та "дивна поведінка". Шпигуни Москви на Західному узбережжі США були дуже зайняті, зазначає Зак Дорфман, дослідник Центру Карнеґі з етики міжнародних відносин в своїй статті для видання Foreign Policy "Секретна історія російського консульства в Сан-Франциско".

Після оголошення адміністрації Трампа про закриття консульства Росії у Сан-Франциско у відповідь на вимогу Путіна зменшити кількість співробітників дипломатичної місії США в Росії на 755 осіб, преса в основному зосередилась на тому, що з труби будівлі повалив чорний дим, так як співробітники російського консульства, за повідомленнями, намагались спалити документи. Однак, їм варто було б свою увагу спрямувати на величезну кількість антен та передавачів на даху будівлі, які більш промовисто свідчать про діяльність консульства, пише Дорфман.

Але чому було закрито консульство саме в Сан-Франциско, а не три інші, які Росія має в Нью-Йорку, Сіетлі, або Г’юстоні?

Відповідь криється в інтенсивній, постійній та втаємниченій шпигунській діяльності консульства Росії в Сан-Франциско, переконаний дослідник.

Про масштаби діяльності, аналітик дізнався, опитавши шістьох колишніх високопосадовців розвідки США.

Сан-Франциско давно був центром шпигунства Росії через його наближеність до провідних університетів Stanford і Berkeley, цифрових компаній та великої кількості урядових підрядників, які працюють в сфері оборони, включаючи дві лабораторії з ядерної зброї Міністерства енергетики США, йдеться в статті.

Особи, яких підозрювали в розвіддіяльності для Росії, знаючи, що за ними слідкують, часто почали виявляти поведінку, яку не можна пояснити і робили це у віддалених, або просто випадкових місцях
пише Зах Дорфман

Один колишній службовець контррозвідки США вказав на "непропорційно велику кількість" розвідників Росії в сфері науки та технологій, що працюють в Сан-Франциско. Багато з них є експертами з кодування, завданням яких було визначати нові розробки в Силіконовій долині. Ця діяльність зростала.

Кейтлін Пакетт, яка десятки років працювала в контррозвідці в регіоні стверджує, що "росіяни стали більш агресивними в 2000-х, ніж в 1980-х".

Особи, яких підозрювали в розвіддіяльності для Росії, знаючи, що за ними слідкують, часто почали виявляти поведінку, яку не можна пояснити і робили це у віддалених, або просто випадкових місцях. Це почалось десять років тому.

Наприклад, така ситуація: на березі океану в районі узбережжя Stinson Beach, що за 45 хвилин їзди від міста, стоїть чоловік в діловому костюмі, відомий розвідці США як російських шпигун. В руці він тримає маленький пристрій, дивиться на океан декілька хвилин, повертається, сідає до машини і їде. Це – тільки один з прикладів дивної поведінки, стверджує автор статті.

Особи, підозрювані в розвіддіяльності на користь Росії з дипломатичним імунітетом, або без нього, робили дивні повторювані дії. Наприклад, на заправці неподалік від великого шосе, двоє осіб, які підозрюються в шпигуванні на користь Росії, були поміченими в тому, що заїхали на заправку. Там, водій став поряд з машиною, не купуючи бензин, а пасажир підійшов до дерева, обійшовши його кілька разів. Такий ритуал шпигуни повторювали численну кількість разів на тій самій заправці.

Серед можливих пояснень було те, що росіяни намагаються заплутати ФБР, або те, що вони використовують короткохвильові передавачі для передачі даних.

Росія також намагалась скласти карту систем зв’язку США, включно з оптоволоконною мережею для передачі даних. Оперативники намагались проникнути до інфраструктури з комунікацій, зокрема, дістатись до підводних кабелів з території узбережжя як Атлантичного, так і Тихого океанів, повідомляє дослідник.

"Особливо непокоїло", за висловом колишнього високопосадовця контррозвідки, те, що Росія зосереджувалась на вузлах комунікацій біля військових баз, ймовірно, для того, що мати змогу паралізувати системи командування та контролю. "Якщо б вони перекрили нашу мережу, ми б осліпли", - зазначив колишній контррозвідник.

Росія також, за повідомленнями, використовувала можливості в рамках договору Про відкрите небо для збору розвідувальної інформації. Договір, укладений між 33 країнами, мав на меті проведення контролю над роззброєнням. В рамках цього договору, країнам дозволяється провадити обмежену кількість перельотів над територіями інших країн – підписантів договору.

Силіконова долина любить російських програмістів
сказав колишній розвідник-високопосадовець США

В США почали помічати, що крім перельотів, особи підозрювані в шпигунстві на користь Росії з’являлись в місцях перельотів до них, після, чи під час них, ймовірно з метою уточнення координат тих чи інших об’єктів, як, наприклад, вузлів оптоволоконних кабелів. Також ці літаки росіяни могли використовувати як засіб для передачі великого обсягу даних, якщо вони турбувались про безпеку інформації в дипломатичній місії. Якщо це так, то такі дії порушують угоду, де чітко перелічені цілі таких перельотів, стверджує дослідник.

Навіть після закриття консульства, посадовці США були переконані, що Росія продовжить агресивно збирати розвідувальні дані в регіоні через осіб, які мають дипломатичний імунітет, або без нього. "Силіконова долина любить російських програмістів", - зазначив один з колишніх розвідників.

"На нас знову очікує велика гра, - сказав ще один колишній високопосадовець американської розвідки, - Сан-Франциско завжди був у фокусі російських інтересів. Ця робота не припиниться".

Дивіться також: Фріланд і Тіллерсон - про питання миротворців на Донбасі

Всі новини дня

ЛГБТ спільнота Лос-Анджелеса збирає кошти для українських ЛГБТ-військових. Відео

ЛГБТ спільнота Лос-Анджелеса спільно з фундацією Stand with Ukraine збирає кошти для українських ЛГБТ-військових. Таким чином підтримують українських героїв, які окрім боротьби за власні права, вийшли захищати Україну на полі бою.

Президент Індонезії пропонує передати послання від Зеленського Путіну

Президент Індонезії Джоко Відодо та президент України Володимир Зеленський, 29 червня 2022 року в Києві. (Лайлі Рачев, Президентський палац Індонезії via AP)

Президент Індонезії Джоко Відодо запропонував у середу передати послання від президента України Володимира Зеленського російському лідеру Путіну, прагнучи зміцнити сподівання на мир.

Відповідь Зеленського на пропозицію Джокові (як називають президента Відодо) поки не було оприлюднено, як і те, чи мав український лідер повідомлення, яке він хотів передати Путіну.

Джокові є головою Групи 20 країн і одним із шести лідерів, яких Організація Об’єднаних Націй призначила «чемпіонами» Глобальної групи з реагування на кризи. Групу створили для подолання загрози голоду та злиднів, спричинених війною РФ в Україні.

Після візиту в Україну Джокові має відправитися до Москви, щоб зустрітися з Путіним. Він заявив, що закликатиме президента погодитись на припинення вогню. Мирні переговори між Москвою та Києвом заморожені, сторони звинувачують у цьому одна одну.

"Незважаючи на те, що це важко досягти, я висловився за важливість мирного врегулювання, - сказав Джокові після зустрічі із Зеленським. - Я запропонував передати повідомлення від президента Зеленського президенту Путіну, з яким скоро зустрінуся".

До вторгнення Росії в Україну 24 лютого Україна була одним із найбільших постачальників пшениці в Індонезію, але російська морська блокада зупинила експорт зернових з Києва через Чорне море, загрожуючи глобальною продовольчою кризою.

Джокові заявив, що він відданий боротьбі зі зростанням цін на продукти харчування та енергоносії та дефіцитом після вторгнення Росії.

Потрібно докласти всіх зусиль, щоб Україна могла відновити експорт продовольства», – сказав він у Києві, підкресливши необхідність гарантій безпеки українських поставок продовольства, особливо морським шляхом.

Джокові, який прибув до Києва з Польщі поїздом у середу вранці, повторив запрошення Зеленського взяти участь у саміті лідерів G20 на індонезійському Балі в листопаді.

Він також відвідав місто Ірпінь, де, за заявами України, російські солдати скоїли звірства. Москва заперечує звинувачення.

Вся територія України - місце злочину - Держдеп США

Наслідки ракетної атаки на торговий центр у Кременчуці. Фото від 29 червня 2022 року. AP/Єврем Лукацький

Посолка США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шак назвала всю територію України «місцем злочину». Про це вона заявила під час заходу Інституту миру США 28 червня, присвяченому тематиці притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах, скоєних в Україні. У День Конституції України в Інституті миру говорили про те, як порушуються базові права українців під час повномасштабної війни Росії проти України.

Директор відділу політики і стратегії у сфері захисту прав людини Міністерства юстиції США Ілай Розенбаум, якого генеральний прокурор США Меррік Гарланд призначив очолювати спеціальну групу Міністерства юстиції США для розслідування воєнних злочинів в Україні, назвав поточні зусилля із документації, розслідування та попередження воєнних злочинів в Україні «безпрецедентними». За його словами, Міністерство юстиції США продовжить брати участь у цих зусиллях.

На заході Інституту миру США також виступали українська генеральна прокурорка Ірина Венедіктова, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор, посолка України в США Оксана Маркарова, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ Антон Кориневич та президентка Інституту миру США Лізе Гранде.

У нас є чітке повідомлення для всіх, хто навіть замислюється над скоєнням воєнних злочинів та інших тяжких злочинів в Україні. Одне слово – ні.
Ілай Розенбаум, Директор відділу політики і стратегії захисту прав людини Міністерства юстиції США

«У нас є чітке повідомлення для всіх, хто навіть замислюється над скоєнням воєнних злочинів та інших тяжких злочинів в Україні. Одне слово – ні. Ми пропонуємо цим людям зупинитись та подивитись на ті численні випадки, коли через місяці, роки і навіть десятиліття після скоєння злочинів, США та інші країни арештовували злочинців. Наприклад, коли людина зробить помилку та вирішить відвідати країну з якою є угода про екстрадицію», - заявив Ілай Розенбаум. Раніше на посаді Директора офісу спеціальних розслідувань Розенбаум відповідав за ідентифікацію, позбавлення громадянства та депортацію винних у злочинах нацистів під час Другої світової війни. За цю роботу його називають «мисливцем за нацистами».

Під час заходу в Інституті миру генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова озвучила кількість злочинів російської армії під час повномасштабної війни Росії проти України, які зараз розслідує її офіс: «Обстріляно 25 тисяч об'єктів цивільної інфраструктури, більшість з яких знищено. Сьогодні ми вже задокументували та розслідували понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів. Це включає напади на цивільних осіб, цивільні об’єкти, навмисні вбивства, незаконне позбавлення волі, випадки зґвалтування та інші форми насильства».

На думку Венедіктової, основною причиною такої кількості воєнних злочинів з боку російського війська є спроби стерти українську ідентичність: «Ви можете запитати, чому Росія вдається до такої військової політики, яка суперечить міжнародному праву, правилам і методам ведення війни. Кремль хоче, щоб українці боялися ідентифікувати себе як українці. Таким чином вони намагаються перемогти українську незалежність та ідентичність. Але ці чотири місяці війни показали, що такі дії марні. Українці як ніколи консолідовані».

Вся Україна - місце злочину. Справи будуть розслідуватись протягом багатьох років.
Посолка США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шак

«Вся Україна - місце злочину. Справи будуть розслідуватись протягом багатьох років. Суди в Україні будуть першими, хто розглядатиме ці справи, потім - міжнародні кримінальні суди і потенційно - кримінальні суди в Європі, якщо російські зловмисники почнуть подорожувати, а ми знаємо – вони завжди це роблять», - заявила Бет Ван Шак.

За її словами, Консультативна група з питань воєнних злочинів, яка допомагає офісу генпрокурора України із розслідуваннями воєнних злочинів, отримала додаткове фінансування від Білого дому та заручилась підтримкою Європейського Союзу і Великої Британії. Також вона наголосила на роботі українських команд мобільного правосуддя (Ukrainian Mobile Justice Teams), які очолює міжнародний кримінальний юрист Вейн Джордаш. «Сьогодні згадували жахливий напад на торговий центр (в Кременчуці – ГА). Одна з мобільних груп правосуддя була там у перший день після того, як це сталося, працюючи зі слідчими, національною поліцією та іншими під керівництвом Генеральної прокуратури, щоб зібрати докази відповідно до стандартів кримінального законодавства, зберегти докази та зробити їх доступними для будь-яких майбутніх юридичних процесів», - говорить Бет Ван Шак.

Нагадаємо, що 21 червня Генеральний прокурор США Меррік Гарланд приїхав до Києва із неоголошеним візитом, щоб обговорити зусилля щодо виявлення, арешту та судового переслідування осіб, причетних до воєнних злочинів та інших злодіянь, скоєних під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. В Україні генпрокурор США зустрівся із українською генеральною прокуроркою Іриною Венедіктовою. Він анонсував створення Команди з відповідальності за воєнні злочини. Цей підрозділ відповідатиме за централізацію та посилення роботи американського Мін’юсту з розшуку та покарання винних у воєнних злочинах в Україні.

До цього, в березні, генеральний прокурор США оголосив нову ініціативу KleptoCapture, в рамках якої Міністерство юстиції країни докладає максимальних зусиль для того, щоб заарештовувати активи осіб, які порушують санкційний режим.

Дивіться також: Росія завдала ракетного удару по торговому центру в Кременчуці – реакції. Відео

Росія завдала ракетного удару по торговому центру в Кременчуці – реакції. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

Країни Заходу заморозили активи російських олігархів на $30млрд, активи Центробанку Росії - на $300 млрд

Робоча група “Російська еліта, проксі та олігархи” (REPO) заблокувала або заморозила активи росіян, які перебувають під санкціями, на суму понад 30 мільярдів доларів. Про це повідомляє Міністерство фінансів США.

“Членам REPO вдалося досягти цього успіху завдяки тісній та інтенсивній державній та міжнародній співпраці та координації”, - мовиться у повідомленні Адміністрації президента США.

Як повідомляє уряд США, за допомогою зусиль міністерств фінансів, юстиції, внутрішніх справ, торгівлі, а також членів Європейської комісії, за 100 днів повномасштабної війни в Україні робочій групі вдалося здійснити низку обмежувальних заходів.

Зокрема було заблоковано активи підсанкційних росіян на суму понад 30 мільярдів доларів, заморожені активи Центрального банку Росії на суму близько 300 мільярдів доларів.

Заарештовані, вилучені або заблоковані елітна нерухомість, яхти та інші судна, що належать підсанкційним росіянам.

Крім того, через обмежений доступ до світової фінансової системи Росія має труднощі із закупівлею технологій, які вона потребує для продовження воєнних дій в Україні.

Робоча група також активно працює, щоб унеможливити обхід санкцій, а також веде роботу з приватним сектором та іншими країнами, щоб сприяти ефективному впровадженню санкцій.

У березні цього року міністерства фінансів і юстиції США оголосили про запуск багатосторонньої робочої групи "Російська еліта, проксі та олігархи" (REPO), До неї увійшли країни, які погодилися використовувати повноваження для збору та обміну інформацією, з метою замороження чи вилучення власності підсанкційних російських еліт по всьому світу. До групи приєдналися Європейська комісія, а також уряди Австралії, Канади, Німеччини, Італії, Франції, Японії, Великої Британії та США.

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Україна отримає більше 20 човнів виробництва Metal Shark - компанія

Архівне фото: учасник акції на підтримку України у США, людий 2022 року

Пентагон оголосив про поставку 18 берегових та річкових човнів Україні а також високомобільних ракетних пускових систем та іншої оборонної допомоги в рамках пакету допомоги обсягом 450 мільйонів доларів США.

Шість із цих бойових човнів виробила компанія з Луїзіани Metal Shark. Загалом для допомоги Україні компанія виробляє 23 човни, повідомили в компанії.

Американська компанії з Луїзіани розпочала виробництво додаткових 17 човнів для України, включаючи 11-метрові патрульні човни Defiant, три човни-перехоплювачі Fearless.

Компанія співпрацювала з урядом США над програмами зміцнення берегової оборони України з 2019 року, але після повномасштабної агресії Росії проти України, активізувала ці зусилля, повідомили в Metal Shark.

“Metal Shark працює з посольством США в Києві з 2019 року над розробкою стратегії, яка зараз втілюється на підтримку військових спроможностей України, тому добре знати, що наші човни прибудуть туди, де вони найбільш потрібні", - заявив Генрі Ірізаррі, віце-президент компанії.

Більше

XS
SM
MD
LG