Спеціальні потреби

Актуально

Відбудова України буде швидкою і стане поштовхом до зростання регіону – представник України в ЄБРР

Штаб-квартира Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у Лондоні, 22 листопада 2016 року. REUTERS/Stefan Wermuth

Під час щорічної зустрічі та бізнес-форуму Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), що відбулися 10-12 травня в Марракеші, Марокко, ЄБРР «отримав від донорів запевнення щодо виділення коштів обсягом майже 1 мільярд євро на підтримку програм, пов'язаних з подоланням наслідків війни проти України», повідомляє організація.

Ці кошти будуть використані на підтримку інфраструктури та допомогу компаніям в Україні та інших країнах, які постраждали від російського вторгнення.

«Ми бачимо колосальні зусилля зосереджені на обороні країни, як наприклад, саміт в Рамштайні (військовій базі США в Німеччині – ГА), але абсолютно критично, щоб ми мали вже такий собі фінансовий Рамштайн, як я його називаю, щоб ми бачили світову спільноту, яка об'єднуються навколо ідей і ініціатив щодо фінансової підтримки України», - сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» заступник директора Ради директорів ЄБРР від України Артем Шевальов.

Він пояснив, що у той час, коли важлива пряма підтримка бюджету від МВФ та країн-донорів, необхідно допомогти й приватним компаніям в Україні – роль, яку бере на себе ЄБРР.

«Ми мусимо забезпечити, щоб приватний сектор або державні компанії, які функціонують в економіці, залишалися не тільки не плаву, а лишалися активними учасниками всіх економічних процесів – наймали людей, платили їм зарплату, закуповували у своїх постачальників матеріали і врешті-решт платили податки».

Оскільки Україна перебуває у стані війни і банківські інструменти складно застосовувати, ЄБРР, пояснив він, покладається на гарантії та страхові покриття країн-ключових акціонерів банку.

Згідно із прес-релізом на сайті банку, ЄБРР Банк «має значний досвід у подоланні криз у своїх країнах і став першою міжнародною установою, яка оголосила пакет стійкості для України».

«У нас є чітка стратегія відповіді Україні, і вона вже реалізується. Я дуже вдячна за підтримку з боку наших акціонерів, а кошти донорів дозволять нам забезпечити вплив на Україну у 2022 році та далі», - зазначила президентка ЄБРР Оділь Рено-Бассо.

"Через війну нас просять надати більше підтримки в таких сферах, як оборотний капітал та надзвичайне фінансування, і ми дуже швидко адаптуємось до мінливих потреб. Що стосується майбутньої реконструкції, ЄБРР відіграватиме дуже важливу роль найбільшого інституційного інвестора в країні. Ми будемо готові до цього, коли настане час," – цитує її банк.

Банк прогнозує, що через російське вторгнення українська економіка впаде цього року на 30%, але також прогнозує відновлення української економіки на 25% у 2023.

Коли б не закінчилася війна і не почалася відбудова України, вона буде швидкою та стане поштовхом до економічного зростання всього регіону, вважає Шевальов.

«Я особисто вважаю, що відновлення в Україні буде одним з основних драйверів економічної стабілізації відновлення в дуже широкому регіоні. Ми бачимо колосальні економічні проблеми в Туреччині. Ми бачимо дуже серйозне гальмування економіки не тільки в Центральній і Східній Європі, а в принципі і в Західній Європі. Ми бачимо той тиск, який здійснюють на глобальну економіку ціни на нафту, на газ, на більшість сировини.

В такій ситуації отримати, скажімо так, можливість проектів відновлення на 500 мільярдів, 700 мільярдів, трильйон доларів - а зрозуміло, що Україна не зможе це зробити навіть своїми фізичними силами, у нас немає стільки підрядників, немає стільки обладнання, у нас немає стільки сировини, для того, щоб підтримати такі масштаби. Тому ті інвестиції дозволять не тільки Україні дуже швидко оговтатися і піднятися, а й економікам союзних країн».

Під час Пленарної сесії Ради керуючих ЄБРР, більшість делегатів залишили залу на час виступів представників Росії та Білорусі. Про це на свої сторінці у Facebook написав Шевальов.

«Це те, що наші колеги з Сімки вже робили Вашингтоні під час засідання подібної групи в МВФ. Ми обговорили це з провідними країнами-партнерами ЄБРР і, коли було оголошено про виступ представника Росії, ми залишили залу засідань. Що мене абсолютно приємно вразило - що ми обговорили це з Сімкою, декількома іншими країнами Євросоюзу, і очікували, що вийде нас 10-15 делегацій, а як ми почали підводитися, просто весь зал встав і вийшов».

ЄБРР якомога швидше припинить свою участь в російських компаніях, заявила у вівторок президент кредитора Оділь Рено-Бассо, повідомляє USA Today. ЄБРР не вкладав нові гроші для роботи в Росії ще з 2014-го року, після анексії Криму, однак володіє частками в низці російських компаній. З 1 квітня, пояснив представник України в банку, Росія та Білорусь були відключені від доступу до ресурсів, що фактично означає усунення від майже всього, крім номінального членства в якості акціонерів банку.

У статті використано інформацію USA Today.

Дивіться також: Джо Байден: російське вторгнення в Україну порушило поставки продовольства та вже призвело до підвищення цін у всьому світі. Відео

Всі новини дня

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу, які заплановані на листопад. Зараз тривають внутрішньопартійні вибори – так звані праймеріз, які мають визначити єдиних кандидатів від партій в кожному окрузі.

Зеленський в інтерв’ю Washington Post: поставки важкого озброєння суттєво змінили ситуацію на полі бою. Відео

Незабаром до України прибуде більше безпекової допомоги зі США. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков за підсумками розмови з головою Пентагону Ллойдом Остіном. Очільники оборонних відомств також обговорили проведення нового засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”.

«Я прошу вірити в Україну» – Резніков про хід війни, плани мобілізації та військову допомогу США. Інтерв'ю

«Україна має домовленості зі США щодо невикористання американської зброї по території Росії. Але обмежень щодо тимчасово окупованих територій України немає», – розповів міністр оборони України Олексій Резніков в ексклюзивному інтервʼю Голосу Америки.

"Літуни"- група активістів із Сан-Франциско оранізовує передачі медичної та гуманітарної допомоги в Україну

На допомогу Україні приходять "літуни". У Сан-Франциско з'явилась група активістів, яка налагодила систему передачі медичної та гуманітарної допомоги через приватні перельоти. Таким чином уже передали більше 350 валіз. З літунами поспілкувалась наша Христина Шевченко.

Іван, родом із Одеси, який вже 5 років живе у Сан-Франциско, де працює в тех індустрії. Та сьогодні у нього інша робота.

Іван координує "літунів" - групу активістів, які організувались для того щоб перевозити допомогу в Україну валізами під час приватних перельотів з Сан-Франциско. Так перевезли тонни життєво необхідних речей.

"Де купити всі ці речі нашим військовим є, але проблема в тому як їх відправити, бо між Каліфорнією і Україною 12 тисяч кілометрів. Я побачив якщо ці всі потоки оптимізувати, якщо одна людина, яка летить бере не три сумки з собою а 10 чи 20, то ми можемо відправляти допомогу яка потрібна українським військовим. Тобто, наприклад, є людина якій треба відправити турнікети, наколінники своєму братові, знайомому, вона виходить на нас", - пояснює Іван Гайд, координатор руху "літунів".

Ідея сподобалась друзям Івана - Андрію та Максимові. Так і створили ядро руху та прозвали себе "літунами", хоча насправді самі хлопці не літають, а виконують функцію посередників.

Якщо хтось хоче переправити вантаж з гуманітарною допомогою, медикаментами і захисним спорядженням вони звертаються до "літунів". "Літуни" ж у групах на Facebook шукають людину, яка летить з Сан-Франциско до Європи і домовляються аби та перевезла додатковий багаж. Ось наприклад знайшли Арсена, який із Сан-Франциско летить до Варшави. Він радо погодився на пропозицію "літунів".

"Я роблю це щоб відчувати себе корисним. Дуже важко відчувати себе корисним, якщо вся допомога зводиться лише до передачі грошей, таким чином моя поїздка мені здається менш порожньою і більш змістовною",- каже Арсен.

Арсен уже полетів, а сьогодні "літуни" відправляють новий вантаж. Людина яка буде з ним летіти до Варшави вирішила себе не афішувати. Валізи, які вона сьогодні отримає вона побачить вперше. Літуни подбали і про пакування цінної допомоги. Організували цілий рух пошуку валіз і сумок у Сан-Франциско. Цим займається Максим.

"В мене в гаражі ми збираємо пусті валізи, найбільше у мене було 83 пусті валізи, зараз 20 чи 30 валіз. Що ми робимо? Ми йдемо по друзях, по знайомих, на роботі просто до американців і просимо у них валізи. І тоді люди яким треба щось відправити в Україну їм не треба купувати нову валізу вони можуть прийти до мене і я їм дам валізу правильного розміру",- ділиться Максим Павлишин.

Андрій розповідає - перед кожним польотом роблять інвентаризацію багажу.

"Ну от наприклад у нас є одна валіза в якій є всі ці речі, ці всі речі запиані у Івана і ми просто їх перевіряємо перед тим як відправити. Наприклад це медична допомога, турнікети, навіть телефони передають", - пояснює Андрій Губенко, активіст "літунів".

Іншим елементом системи є домовленості з авіалініями. Адже не всі погоджуються на таку кількість додаткового вантажу. Допомагає літунам домовитись з авіалініями Ярема. Засновник громадської організації "Громада".

"Готую лист, іду спілкуюсь з авіакомпаніями, кожен раз сюжет інший і домовленості інакше відбуваються, хтось дає знижку, хтось безкоштовно дозволяє відправити гуманітарну допомогу, більшість ідуть назустріч, більшість розуміє масштаби трагедії в Україні", - розповідає Ярема Кузишин, співзасновник громадської організації "Громада".

Більшість авіаліній погоджуються надати знижки або ж пропускає валізи безкоштовно. У Варшаві каже Іван, у організації ж людина, яка забирає вантажі. Також у Львові є людина яка їх розподіляє і відправляє конкретним підрозділам.

"Час дуже важливий, у нас була людина, яка відправляла щось своєму знайомому і на жаль, коли сумки були у літаку ця людина загинула, а ви уявляєте, якби ми відправляли іншим поштовими компаніями, які відправляють місяць, скільки таких би людей загинуло",- каже Іван Гайд.

"Літуни" хочуть щоб їхній приклад надихнув українські громади й в інших штатах.

Дивіться також: У Сан-Франциско налагодили систему передачі медичної та гуманітарної допомоги Україні через пасажирів регулярних рейсів. Відео

Екперти США закликали Байдена не дозволяти Путіну перебрати ініціативу у війні в Україні

Фото: президент США Джо Байден, серпень 2022 року REUTERS/Лі Міллз

17 відомих американських експертів в статті для The Hill закликали президента США Джо Байдена різко збільшити допомогу Україні, щоб підтримати контрнаступ.

Серед співавторів статті, колишні командувачі Сил США в Європі Філіп Брідлав та Веслі Кларк, екс-високопосадовці Пентагону Дебра Кейган, Евелін Фаркас та Александер Вершбоу, колишні посли США в Україні Джон Гербст та Вільям Тейонр, та інші.

Експерти розкритикували стратегію уряду США, за якою надається достатньо допомоги для протистояння, але недостатньо для відвоювання захоплених Росією територій. "Через перестороги щодо провокування ескалації Росією (звичайної та ядерної) ми насправді віддаємо ініціативу російському президентові Володимиру Путіну і зменшуємо тиск на Москву, спрямований на те, щоб Росія припинила агресію і серйозно поставилась до перемовин", - йдеться в статті.

Зокрема, дослідники закликають збільшити кількість HIMARS, а також надати Україні далекобійні снаряди ATACMS, дальність дії яких сягає 300 км, а на дипломатичному фронті, утриматись від спроб переконати Україну розпочати перемовини на невигідних умовах.

Будь-яка "стратегічна перерва", лише дасть час Путіну, щоб перегрупувати свої війська для нових дій, переконані автори статті. Україна має отримати можливість відтіснити російські війська з територій зайнятих з лютого цього року, а згодом і звільнити території, захоплені Росією після 2014 року, вважають експерти і наголошують, що перемога України зменшує ймовірність того, що американським військам доведеться брати участь у прямому протистоянні проти російських сил.

Автори статті закликають не піддаватись на російський ядерний шантаж. Коментуючи заяву радника з нацбезпеки США Джейка Саллівана, озвученій на Аспенському безпековому форумі цього місяця про те, що США хочуть уникнути "Третьої світової війни", аналітики вказали, що ядерне стримування все ще діє і Росії вигідно погрожувати ядерною зброєю, але не застосовувати її.

Якщо ядерний шантаж Росії спрацює з Україною, Путін зможе використати його і щодо країн НАТО, додають експерти.

"Якщо ми дозволимо Путіну залякати нас не давати зброю необхідну Україні, щоб зупинити російський ревізіонізм, що станеться, якщо він розмахуватиме своєю ядерною чарівною паличкою над країнами Балтії? Чому адміністарція вважає, що Путін не насмілиться зробити це з Естонією, або Польщею, якщо тактика спрацює в Україні?" - задають питання експерти.

Більше

XS
SM
MD
LG