Спеціальні потреби

Європейський суд з прав людини визнав Росію винною у злочинах у Грузії внаслідок війни 2008 року


Грузинські жінки, які були вимушені полишити своє село поблизу міста Цхінвалі в Південній Осетії 10 серпня 2008 р.

Європейський суд з прав Людини (ЄСПЛ) постановив, що Росія відповідальна за злочини скоєні на грузинські території Грузії внаслідок російської війни проти Грузії восени 2008 року.

Суд веде мову про низку порушень міжнародної Конвенції з прав людини, за якими Росія, як підписант конвенції, несе відповідальність.

...Вперше в історії та вперше в історії інших країн Грузія є юридично виправданою. Держава визнана жертвою цієї війни.

Йдеться зокрема про катування грузинських полонених, порушення права цивільного населення на свободу й безпеку, вигнання етнічного грузинського населення, відмови розслідувати вбивства тощо.

Грузинський міністр юстиції Гоча Лорткіпанідзе заявив у відповідь на новину зі Страсбурга, що йдеться про юридичне визнання, що «Росія здійснила етнічні чищення».

Російське міністерство юстиції, коментуючи рішення ЄСПЛ, заявляє, що воно визнає «безпідставними низку звинувачень Грузії на адресу Росії».

Що стосується звинувачень підтверджених судом, то Москва заявляє, що «безпосередня участь російських військовослужбовців (у вказаних подіях) так і не була встановлена».

Рішення, яке стало результатом майже 12 років розгляду, може також мати прецедентне значення для міжнародних позовів, які подала Україна проти Росії у зв’язку із війною на Донбасі та щодо захоплення Криму.

ЄСПЛ вирішив не вважати Російську Федерацію відповідальною за події під час активної фази бойових дій з Грузією з 8 до 12 серпня.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала судове рішення досягненням для історії і для майбутнього країни

Але далі у постанові йдеться, що «Російська Федерація здійснювала “фактичний контроль” над Південною Осетією, Абхазією, а також у “буферній зоні” в період з 12 серпня до 10 жовтня 2008 року».

Суд також наголошує, що навіть після припинення вогню і оголошення про виведення російських військ «потужна російська присутність, а також залежність південноосетинської та абхазької влади від Російської Федерації свідчать, що “фактичний контроль” над Південною Осетією та Абхазією тривав».

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала судове рішення досягненням для історії і для майбутнього країни.

«Це дуже важливо, тому що вперше в історії та вперше в історії інших країн Грузія є юридично виправданою. Держава визнана жертвою цієї війни», - сказано у заяві Саломе Зурабішвілі.

Грузинське міністерство юстиції наголосило, що рішення суду буде однією з основ для врегулювання конфліктів та відновлення територіальної цілісності Грузії.

П’ятиденна війна

Російські війська увійшли на територію Південної Осетії на півночі Грузії в ніч з 7 на 8 серпня 2008 року, щоб підтримати південноосетинських сепаратистів у боях з грузинською армією.

Російські танки заходили далеко вглиб грузинської території і літаки Росії бомбардували цілі в різних місцях Грузії зокрема поблизу столиці - Тбілісі.

Росія формально визнає Європейський суд з прав людини, але влада у Москві не раз звинувачувала міжнародні суди в несправедливості, коли йдеться про Росію

Бойові дії тривали п’ять днів і під тиском міжнародної спільноти за посередництва ЄС сторони уклали домовленість про припинення вогню.

Росія заявляє, що її військові виконали миротворчу роль у Південній Осетії та Абхазії, які називають себе самостійними країнами.

Москва визнала незалежність тих утворень, хоча ООН наголошує на територіальній цілісності Грузії.

Росія формально визнає Європейський суд з прав людини, але влада у Москві не раз звинувачувала міжнародні суди в несправедливості, коли йдеться про Росію.

Російська сторона на процесі заперечувала факти своїх навмисних нападів на цивільних в Грузії.

Дивіться також: Чого очікувати від співпраці України та США за адміністрації Байдена

Чого очікувати від співпраці України та США за адміністрацїї Байдена. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG