Спеціальні потреби

Актуально

Європейський суд з прав людини визнав Росію винною у злочинах у Грузії внаслідок війни 2008 року

Грузинські жінки, які були вимушені полишити своє село поблизу міста Цхінвалі в Південній Осетії 10 серпня 2008 р.

Європейський суд з прав Людини (ЄСПЛ) постановив, що Росія відповідальна за злочини скоєні на грузинські території Грузії внаслідок російської війни проти Грузії восени 2008 року.

Суд веде мову про низку порушень міжнародної Конвенції з прав людини, за якими Росія, як підписант конвенції, несе відповідальність.

...Вперше в історії та вперше в історії інших країн Грузія є юридично виправданою. Держава визнана жертвою цієї війни.

Йдеться зокрема про катування грузинських полонених, порушення права цивільного населення на свободу й безпеку, вигнання етнічного грузинського населення, відмови розслідувати вбивства тощо.

Грузинський міністр юстиції Гоча Лорткіпанідзе заявив у відповідь на новину зі Страсбурга, що йдеться про юридичне визнання, що «Росія здійснила етнічні чищення».

Російське міністерство юстиції, коментуючи рішення ЄСПЛ, заявляє, що воно визнає «безпідставними низку звинувачень Грузії на адресу Росії».

Що стосується звинувачень підтверджених судом, то Москва заявляє, що «безпосередня участь російських військовослужбовців (у вказаних подіях) так і не була встановлена».

Рішення, яке стало результатом майже 12 років розгляду, може також мати прецедентне значення для міжнародних позовів, які подала Україна проти Росії у зв’язку із війною на Донбасі та щодо захоплення Криму.

ЄСПЛ вирішив не вважати Російську Федерацію відповідальною за події під час активної фази бойових дій з Грузією з 8 до 12 серпня.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала судове рішення досягненням для історії і для майбутнього країни

Але далі у постанові йдеться, що «Російська Федерація здійснювала “фактичний контроль” над Південною Осетією, Абхазією, а також у “буферній зоні” в період з 12 серпня до 10 жовтня 2008 року».

Суд також наголошує, що навіть після припинення вогню і оголошення про виведення російських військ «потужна російська присутність, а також залежність південноосетинської та абхазької влади від Російської Федерації свідчать, що “фактичний контроль” над Південною Осетією та Абхазією тривав».

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала судове рішення досягненням для історії і для майбутнього країни.

«Це дуже важливо, тому що вперше в історії та вперше в історії інших країн Грузія є юридично виправданою. Держава визнана жертвою цієї війни», - сказано у заяві Саломе Зурабішвілі.

Грузинське міністерство юстиції наголосило, що рішення суду буде однією з основ для врегулювання конфліктів та відновлення територіальної цілісності Грузії.

П’ятиденна війна

Російські війська увійшли на територію Південної Осетії на півночі Грузії в ніч з 7 на 8 серпня 2008 року, щоб підтримати південноосетинських сепаратистів у боях з грузинською армією.

Російські танки заходили далеко вглиб грузинської території і літаки Росії бомбардували цілі в різних місцях Грузії зокрема поблизу столиці - Тбілісі.

Росія формально визнає Європейський суд з прав людини, але влада у Москві не раз звинувачувала міжнародні суди в несправедливості, коли йдеться про Росію

Бойові дії тривали п’ять днів і під тиском міжнародної спільноти за посередництва ЄС сторони уклали домовленість про припинення вогню.

Росія заявляє, що її військові виконали миротворчу роль у Південній Осетії та Абхазії, які називають себе самостійними країнами.

Москва визнала незалежність тих утворень, хоча ООН наголошує на територіальній цілісності Грузії.

Росія формально визнає Європейський суд з прав людини, але влада у Москві не раз звинувачувала міжнародні суди в несправедливості, коли йдеться про Росію.

Російська сторона на процесі заперечувала факти своїх навмисних нападів на цивільних в Грузії.

Дивіться також: Чого очікувати від співпраці України та США за адміністрації Байдена

Чого очікувати від співпраці України та США за адміністрацїї Байдена. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Всі новини дня

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

Більше

XS
SM
MD
LG