Спеціальні потреби

Мохаммед Мурсі бажає тісніших відносин з Іраном


Лідер ісламістської організації «Мусульманське братство» Мохаммед Мурсі був офіційно оголошений переможцем виборів в Єгипті. Він став першим президентом в історії країни, обраним на загальнонаціональних демократичних виборах. У понеділок Мурсі перебрався в кабінет свого попередника Госні Мубарака і почав формувати новий цивільний уряд країни. Перемогу свого лідера члени та прихильники «Мусульманського братства» святкували на площі Тахрір, колисці єгипетської революції.

«Ми зможемо досягти стабільність в країні, безпеку та задовольнити вимоги людей лише керуючи по-новому, а не встановлюючи знову репресивний режим».
Гехад ель Хаддад
Всього кілька місяців тому ідея, що Мохаммед Мурсі може стати першим загально обраним президентом Єгипту, багатьом здавалася малоймовірною. Але в його рідному селі в його можливостях ніхто не сумнівався. Як і його односельчани, Мурсі виріс у бідності.

«Ми не народилися в багатстві. Мій батько важко працював і возив мене в школу на віслюку», – згадував він дитинство, виступаючи перед своїми односельчанами під час передвиборчої поїздки країною.

Мурсі закидають, що йому не вистачає харизми і його промови перед великою аудиторією у кращому разі посередні. Його дружина не погоджується.

«Він, звичайно, не комедіант, але в нього гарне почуття гумору і він вміє розважити. Він може бути і серйозним, і веселим», – каже новоспечена перша леді Єгипту Нагла Алі.

Мурсі навчався інженерній справі в США. А його діти навіть мають американське громадянство. Утім, це не завадило йому очолити ісламістську організацію, де він представляє більш помірковане крило. Але сама ідея, що Єгиптом керуватиме ісламіст, викликає велике занепокоєння у християн, багатьох жінок та лібералів. Нагла Алі переконує, що іслам – толерантна релігія, а її чоловік не вважає, що жінки мають перебувати в повному підпорядкуванні чоловікам. Вона згадує, як Мурсі попросив її дозволу вступити в тоді підпільну організацію «Мусульманське братство»:

«Я йому сказала – без проблем, без проблем. Давай підемо цим шляхом за волею Аллаха».

Його колега та колишній кандидат в президенти Абдулла ель Ашаал також каже, що Мурсі буде відкритим до співробітництва з представниками інших релігій та переконань:

«Президентська посада має бути лише парасолем для усіх тих, хто не є членами “Мусульманського братства”».

Аби розвіяти усі сумніви, у перший же день свого президентства Мохаммед Мурсі заявив, що єгипетські жінки повинні мати такі ж права як і чоловіки. Він також пообіцяв дотримуватися умов мирної угоди з Ізраїлем.

Інші ж кажуть, щоб ісламісти не говорили зараз, організація заснована аж ні як не на принципах терпимості.

«У них на гербі шаблі. І це зовсім не для того, щоб розрізати торти», – звертає увагу політолог Саїд Садек.

У той же час єгипетський президент матиме набагато менше влади, ніж його попередник Госні Мубарак. Ще до оголошення результатів підрахунку голосів, військова рада Єгипту видала конституційну декларацію, перебравши на себе законодавчу та збільшивши обсяг виконавчих повноважень. До того ж, рішенням суду був розпушений єгипетський парламент, де більшість займали ісламісти.

«Я думаю, що військова рада випробовує рішучість людей та шукає шлях повернутися до влади», – говорить колишній кандидат в президенти Єгипту Абдулла ель Ашаал.

Мурсі вже закликав своїх колишніх противників на виборах разом протистояти намаганням військових загарбати усю владу в країні. І його прихильники пообіцяли залишатися на площі Тагрір поки військова рада не віддасть, як і обіцяла, владу цивільному президенту.

«Ми зможемо досягти стабільність в країні, безпеку та задовольнити вимоги людей лише керуючи по-новому, а не встановлюючи знову репресивний режим», – говорить речник нового президента Гехад ель Хаддад.

Але стара система усе ще домінує в країні, обіцяючи тривалу битву за владу між новобраним президентом та військовими.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG