Спеціальні потреби

Актуально

Генсек ООН підтвердив продовження на 60 днів угоди про вивіз українського зерна з чорноморських портів

Балкер New Victory під прапором Белізу, що перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, проходить через Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Угода, що дозволяє експорт зерна з України через порти Чорного моря, буде продовжена ще на 60 днів, підтвердив генеральний секретар ООН Антоніу Ґуттеріш.

Першим про досягнення домовленості повідомив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, виступаючи по турецькому телебаченню. Він разом з ООН брав активну участь у досягненні цієї угоди.

Виступаючи в ООН, керівник організації сказав, що вітає це продовження угоди і назвав цю подію «хорошою новиною для світу».

Він зауважив, що залишилися «невирішені питання», які ООН продовжить обговорювати з представниками Росії, України та Туреччини.

«Я сподіваюся, що ми досягнемо всебічної домовленості щодо вдосконалення, розширення та розширення Ініціативи – як я пропонував у нещодавньому листі до президентів трьох країн», – сказав Антоніу Ґуттеріш.

Домовленість у рамках Чорноморської зернової ініціативи, яка уможливила постачання зерна з України до країн, що потерпають від браку продуктів харчування, була продовжена за день до того, як Росія могла вийти з угоди, заявляючи про перешкоди для її експорту зерна та добрив.

Український міністр територіального розвитку Олександр Кубраков привітав досягнення угоди і сказав, що Україна наполягає на тому, що угода має працювати саме так, як вона була підписана.

«Зернову угоду розблоковано, вона продовжить свою дію до 18 липня. Світ продовжить отримувати українську продукцію завдяки зусиллям наших партнерів по угоді — Туреччині та ООН. Ми вдячні партнерам за непохитну та цілеспрямовану позицію в тому, що угода має працювати надалі та на умовах, які підписали всі сторони», – написав український міністр у мережі Facebook.

За його словами, з середини квітня Росія «безпідставно почала обмежувати роботу ініціативи, а з травня фактично заблокувала» її, відмовившись від проведення інспекцій кораблів, які возили українське зерно.

«Майже 70 суден зараз очікують в територіальних водах Туреччини, 90% — це ті, хто готовий доставляти світу продукцію наших аграріїв», – зауважив Кубраков.

Після оголошення, яке президент Ердоган зробив в ефірі турецького телебачення, його підтвердила речниця російського міністерства закордонних справ Марія Захарова.

«Таким чином надається шанс не на словах, а на ділі допомогти забезпечити глобальну продовольчу безпеку, у першу чергу допомогти найбільш нужденним країнам», – сказала речниця російського МЗС. При цьому вона додала, що «перекоси» у виконанні оригінальних домовленостей, що їх було досягнуто влітку минулого року, «мають бути негайно виправлені».

Хоча російський експорт продовольства та добрив не підпадає під санкції Заходу, запроваджені після початку війни в Україні, Москва каже, що обмеження на платежі, логістику та страхування становлять перешкоду для її постачань.

Нещодавно учасники засідання Ради Безпеки ООН з цього питання заявили, що блокуючи Чорноморську зернову ініціативу, Росія намагається підняти світові ціни на продовольство.

Як повідомляв Голос Америки, ймовірність непродовження Чорноморської зернової угоди ставила під загрозу життя і здоров’я 349 мільйонів людей у 79 країнах, які зазнають гострого браку продовольства. Таку заяву оприлюднив Міжнародний комітет порятунку (IRC).

За прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, кількість людей, які страждають від голоду, могла зрости до 19 мільйонів зросте через серйозний дефіцит експорту зерна, а також відсутність доступних добрив.

За даними ООН, з українських портів вже експортовано понад 30 млн тон вантажу, з яких понад 55% до країн, що розвиваються, і близько 6% - до найменш розвинених країн.

Всі новини дня

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Більше

XS
SM
MD
LG