Спеціальні потреби

Генсек ООН підтвердив продовження на 60 днів угоди про вивіз українського зерна з чорноморських портів


Балкер New Victory під прапором Белізу, що перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, проходить через Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik
Балкер New Victory під прапором Белізу, що перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, проходить через Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Угода, що дозволяє експорт зерна з України через порти Чорного моря, буде продовжена ще на 60 днів, підтвердив генеральний секретар ООН Антоніу Ґуттеріш.

Першим про досягнення домовленості повідомив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, виступаючи по турецькому телебаченню. Він разом з ООН брав активну участь у досягненні цієї угоди.

Виступаючи в ООН, керівник організації сказав, що вітає це продовження угоди і назвав цю подію «хорошою новиною для світу».

Він зауважив, що залишилися «невирішені питання», які ООН продовжить обговорювати з представниками Росії, України та Туреччини.

«Я сподіваюся, що ми досягнемо всебічної домовленості щодо вдосконалення, розширення та розширення Ініціативи – як я пропонував у нещодавньому листі до президентів трьох країн», – сказав Антоніу Ґуттеріш.

Домовленість у рамках Чорноморської зернової ініціативи, яка уможливила постачання зерна з України до країн, що потерпають від браку продуктів харчування, була продовжена за день до того, як Росія могла вийти з угоди, заявляючи про перешкоди для її експорту зерна та добрив.

Український міністр територіального розвитку Олександр Кубраков привітав досягнення угоди і сказав, що Україна наполягає на тому, що угода має працювати саме так, як вона була підписана.

«Зернову угоду розблоковано, вона продовжить свою дію до 18 липня. Світ продовжить отримувати українську продукцію завдяки зусиллям наших партнерів по угоді — Туреччині та ООН. Ми вдячні партнерам за непохитну та цілеспрямовану позицію в тому, що угода має працювати надалі та на умовах, які підписали всі сторони», – написав український міністр у мережі Facebook.

За його словами, з середини квітня Росія «безпідставно почала обмежувати роботу ініціативи, а з травня фактично заблокувала» її, відмовившись від проведення інспекцій кораблів, які возили українське зерно.

«Майже 70 суден зараз очікують в територіальних водах Туреччини, 90% — це ті, хто готовий доставляти світу продукцію наших аграріїв», – зауважив Кубраков.

Після оголошення, яке президент Ердоган зробив в ефірі турецького телебачення, його підтвердила речниця російського міністерства закордонних справ Марія Захарова.

«Таким чином надається шанс не на словах, а на ділі допомогти забезпечити глобальну продовольчу безпеку, у першу чергу допомогти найбільш нужденним країнам», – сказала речниця російського МЗС. При цьому вона додала, що «перекоси» у виконанні оригінальних домовленостей, що їх було досягнуто влітку минулого року, «мають бути негайно виправлені».

Хоча російський експорт продовольства та добрив не підпадає під санкції Заходу, запроваджені після початку війни в Україні, Москва каже, що обмеження на платежі, логістику та страхування становлять перешкоду для її постачань.

Нещодавно учасники засідання Ради Безпеки ООН з цього питання заявили, що блокуючи Чорноморську зернову ініціативу, Росія намагається підняти світові ціни на продовольство.

Як повідомляв Голос Америки, ймовірність непродовження Чорноморської зернової угоди ставила під загрозу життя і здоров’я 349 мільйонів людей у 79 країнах, які зазнають гострого браку продовольства. Таку заяву оприлюднив Міжнародний комітет порятунку (IRC).

За прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, кількість людей, які страждають від голоду, могла зрости до 19 мільйонів зросте через серйозний дефіцит експорту зерна, а також відсутність доступних добрив.

За даними ООН, з українських портів вже експортовано понад 30 млн тон вантажу, з яких понад 55% до країн, що розвиваються, і близько 6% - до найменш розвинених країн.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

XS
SM
MD
LG