Спеціальні потреби

Європейський суд підтвердив своє рішення щодо Луценка; український суд задумався


Європа сказала останнє слово. Європейський суд з прав людини відхилив апеляцію, подану державою Україна, і підтвердив своє попереднє рішення. Затримання і арешт Юрія Луценка остаточно визнані такими, що порушують Європейську конвенцію про захист прав людини.

Новину у вівторок увечері повідомила «Українській правді» представник екс-міністра внутрішніх справ у Євросуді Валентина Теличенко.

А тим часом поки у Страсбурзі розглядали апеляцію України, в Україні вивчали апеляцію самого Луценка. Зранку у вівторок екс-міністра привезли із Менської колонії на Чернігівщині, де він відбуває покарання, у Київ. Київський апеляційний суд розпочав розгляд апеляційної скарги на другий вирок – у справі про незаконне стеження.

Адвокати Луценка пояснили журналістам: на позитивне рішення не сподіваються. Мовляв, у підневільної української Феміди усі рішення написані наперед, і апеляцію на другий вирок судді відхилять так само, як уже відхилили апеляцію на перший. Що ж до сенсу подавати апеляційну скаргу, то, за їх словами, сенс тільки в одному: Європейський суд не береться розглядати справи, поки не пройдено всі судові інстанції в Україні.

Як прогнозував Луценко та його адвокати, рішення винесуть уже у вівторок і відвезуть його назад у колонію. Розмовляючи з журналістами, екс-міністр пожартував, що готовий сидіти до ночі. Але по шостій вечора у судовому засіданні оголосили перерву. Розгляд продовжать у середу вранці.

Судді мають час подумати над сигналом зі Страсбурга, – зазначають оглядачі. Утім, судячи з того, як відбувався судовий розгляд у вівторок, важко сподіватися, що в середу вони змінять гнів на милість.

У вівторок Апеляційний суд Києва відмовив Луценку в задоволенні усіх заявлених ним клопотань. Судді, зокрема, відмовились долучити до матеріалів справи міліцейську інструкцію, яка визначає порядок ведення оперативно-розшукових справ і яка – переконаний Луценко – доводить його правоту. Так само не схотів Апеляційний суд долучити до справи свою власну постанову, яка дає дозвіл міліції, у рамках розслідування справи про отруєння Віктора Ющенка, стежити за водієм колишнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Крім того, колегія суддів відхилила вимогу адвокатів викликати і допитати свідків, яких не допитали у першій інстанції – Печерському райсуді.
Затримання і арешт Юрія Луценка остаточно визнані такими, що порушують Європейську конвенцію про захист прав людини.

«У задоволенні клопотань відмовити», – зачитав постанову головуючий суддя під акомпанемент вигуків «Ганьба!» від присутніх депутатів від опозиції.

Своєю чергою, Луценко, сидячи у клітці на лаві підсудних, відвів душу, лаючи прокурорів. Екс-міністр звинуватив своїх обвинувачів у прислужництві владі та обізвав їх «дебілами» і «проститутками».

«Звичайно, якщо в країні є ковбаса без м’яса, то чому не бути суду без закону? І він перед вами в усій своїй красі і всій ганебності. У Феміди в Україні давно треба забрати терези і видати червоний ліхтар. Ви обслуговуєте суд червоних ліхтарів, проститутки за завданням і призванням!» – обурювався Луценко.

А коли судді почали читати матеріали справи, опозиційні депутати ввімкнули пісні, які лунали на Майдані під час Помаранчевої революції.

За тим, як іде судовий розгляд, у залі спостерігали представники Європарламенту Пет Кокс і Александер Квасневський. На суді був присутній також лідер Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк.

Нагадаємо: екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко вироком Печерського райсуду Києва був засуджений до 4 років тюрми з конфіскацією майна у справі про завищену зарплату водію, а відтак до 2 років обмеження волі у справі про незаконне стеження. У першій справі Апеляційний суд Києва уже відхилив апеляційну скаргу на вирок. Розгляд апеляції у другій справі суд розпочав 20 листопада.

Своєю чергою, Європейський суд з прав людини 3 липня виніс рішення у справі «Луценко проти України», де визнав арешт екс-міністра таким, що порушує Конвенцію про людські права. Держава Україна оскаржила це рішення Євросуду, але 20 листопада апеляцію було відхилено.

Показати коментарі (3)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG