Спеціальні потреби

Актуально

Від Снайдера до Міршаймера – експерти відповідають на запитання Foriegn Policy: Чи має Україна поступитися територією заради миру?

«Важко уявити, щоб Україна виграла війну і повернула собі всю втрачену територію, включаючи Крим. Легше уявити, як росіяни утримуватимуть території, які зараз контролюють, і колись завойюють ще більше територій», – каже Міршаймер.

Поки американська адміністрація готує нові пакети військової допомоги Україні та обіцяє підтримувати зусилля України з відновлення територіальної цілісності та суверенітету «стільки, скільки буде потрібно», в експертних колах точаться дискусії щодо того, як може закінчитися ця війна.

Далеко не всі переконані, що перемогою України, також є скептики щодо того, що Україна зможе відновити контроль над всіма своїми територіями. І якщо одні аналітики вважають, що у цьому випадку Росія отримає винагороду за розв’язання війни, і це лише заохотить її до подальшої агресії, інші кажуть, що затяжна війна підточує ресурси не лише Росії, але і Заходу, і «криваву бійню, в якій могло загинути вже до півмільйона людей», пора закінчувати.

Часопис Foreign Affairs, який протягом останнього часу публікував аргументи «за» і «проти» можливості домовлятися з Росією про мир в обмін на передачу під контроль Росії деякі українські території, у своєму останньому числі провів широке опитування провідних експертів зі зовнішньої політики, політології та історії.

Учасники опитування, а їх було 72, розділилися на три нерівні групи, при чому абсолютна більшість – 40 були або категорично проти, або просто проти можливості залишення якоїсь частини українських територій під контролем Росії, майже в два рази менше було тих, хто би радив віддати Росії якісь частини України – 5 радили б це наполегливо, 18 просто були би "за", і відносно невелика частина експертів – 9 сказали, що нейтрально ставляться до цієї пропозиції.

«Покинути територію це практично те саме, що покинути людей» – Снайдер

Серед тих, хто вважає, що переговори з Росією нічого не дадуть - Іво Даалдер, президент Чиказької ради з глобальних справ.

«Надзвичайно важко побачити, як війна в Україні завершиться міцним миром шляхом переговорів», – каже він і додає, що не всі війни закінчуються мирними переговорами, чи закінчуються взагалі, бо багато з них тривають роками, навіть якщо закінчуються бойові дії.

«Корейська війна закінчилася перемир'ям; війна Судного дня - угодами про розмежування. Жодна не призвела до територіальних поступок чи компромісів. Такий результат цієї війни набагато вірогідніший, ніж остаточний мир шляхом переговорів», – каже експерт.

Почесний професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона Лоуренс Фрідман також вважає, що «війна навряд чи закінчиться шляхом переговорів». На його думку, простору для компромісу просто не існує: «Україна буде боротися далі, а не йти на територіальні поступки, а Росія все ще вимагає визнання незаконно анексованих областей».

Професор політології в Університеті штату Сан-Дієго родом з України Михайло Алексєєв каже, що поступки будуть даремними, тому що Росія не заспокоїться «допоки не підпорядкує Україну повністю, а потім використає територію та ресурси України, щоб кинути виклик зобов’язанням НАТО за статтею 5 (про взаємний захист, – ред.). Він посилається на опитування громадської думки в Росії і каже, що «продовження війни сприяє зміцненню влади Путіна».

Тімоті Снайдер, професор історії Єльського університету, каже, що «знищення української держави та контроль над усією її територією» залишається «оголошеною воєнною метою Росії». Він також нагадує, що Росія взагалі не розглядає Україну як суверенну державу і «чітко дала зрозуміти», що вона може вести переговори лише зі Сполученими Штатами, а не з урядом у Києві.

Залишити територію означає приректи її населення на «депортації, тортуи, масові вбивства», каже Снайдер, який присвятив свою наукову кар'єру вивченню історії Східної Європи.
Залишити територію означає приректи її населення на «депортації, тортуи, масові вбивства», каже Снайдер, який присвятив свою наукову кар'єру вивченню історії Східної Європи.

«Українці знають, як ми іноді забуваємо, що люди під контролем Росії піддаються депортаціям, тортурам і масовим вбивствам», – каже він. Тому для українців покинути територію це практично те саме, що покинути людей, каже історик та автор багатьох книжок з історії Східної Європи.

Снайдер додає, що йому навіть «важко зрозуміти, чому хтось радить Україні» поступитися територіями, бо з точки зору України це би означало, що військова агресія виправдовує зміну правових кордонів та і з міжнародної точки зору «це було б порушенням основного принципу міжнародного порядку».

Саме питання про переговори зараз він вважає «способом уникнути базової реальності», а саме – війна, найімовірніше, закінчиться перемогою однієї зі сторін на полі бою. «Коли цю реальність прийнято, постає справжнє питання: хто має перемогти (Україна) і як цієї перемоги можна досягти (військова та економічна підтримка)», – каже Снайдер. Він переконаний, що навіть якщо США чи Європа передумають підтримувати Україну зброєю, війна не закінчиться – вона стане лише «довшою та кривавішою».

Найшвидший спосіб завершити цю війну, на його думку, це – озброїти Україну так, щоб подальші агресивні дії перестали мати сенс для Москви.

Старший науковий співробітник Гудзонівського Інституту Люк Коффі вважає, що «найбільш бажаним результатом конфлікту є військова поразка російських збройних сил всередині України та повне відновлення територіальної цілісності України».

«Поки українці бажають воювати, західні країни повинні готувати та озброювати Україну до досягнення цього результату», – каже аналітик.

«Остаточне врегулювання передбачатиме територіальні поступки з боку України» – Міршаймер

На іншому кінці спектра думок – серед тих, хто вважає, що поступки будуть не лише потрібними, але і корисними - Баррі Позен, професор політології в Програмі досліджень безпеки при Массачусетському технологічному інституті. Він каже, що сили надто нерівні.

«Розмір Росії та її армії відносно України, а також загальні тактичні переваги, які часто пов’язані з обороною, свідчать про те, що Україні доведеться заплатити дуже високу ціну, щоб звільнити всю свою територію, і справді вона може виявитися просто неспроможною це зробити», – каже Позен.

Тому, на його думку, в якийсь момент переговори здаються ймовірними. Щодо поступок з боку України, то, на його думку, є мало надії на те, що Росія «повністю відмовиться за столом переговорів від усіх земель, які вона все ще може контролювати на полі бою».

Джон Міршаймер, професор політології Чиказького університету, який раніше покладав вину за нинішню війну на Захід та «розширення НАТО», а не на Кремль, каже, що «важко уявити, щоб Україна виграла війну і повернула собі всю втрачену територію, включаючи Крим».

«Легше уявити, як росіяни утримуватимуть території, які зараз контролюють, і колись завоюють ще більше територій», – каже він, тому «здається ймовірним, що остаточне врегулювання передбачатиме територіальні поступки з боку України». Але це, на його думку, не єдиний варіант виходу з цієї війни, може бути і заморожений конфлікт, подібний до ситуації в Кореї.

Лайл Голдштейн, запрошений професор Інституту міжнародних та громадських відносин Вотсона в Університеті Брауна каже, що «настав час реалізму та стриманості».

«Безперервна бійня, яка наближається до півмільйона загиблих і тяжко поранених, не може тривати», – каже він і додає, що існують також ризики ядерної чи іншої ризиків ескалації. «Заради України, а також глобального миру та стабільності необхідно йти на болісні компроміси з Росією — чим швидше, тим краще», – вважає експерт.

За переговори з територіальними поступками, що їх має зробити Україна, виступає також Ніна Хрущова, професорка міжнародних відносин The New School і правнучка радянського лідера Микити Хрущова.

«Крим залишатиметься проблемою, незважаючи ні на що», – каже Хрущова.
«Крим залишатиметься проблемою, незважаючи ні на що», – каже Хрущова.

Вона вважає, що обидві країни ослаблені війною, але «поки що Україна втрачає недостатньо і змогла повернути деякі території, окуповані Росією. Київ сподівається на більше».

«Росія недостатньо виграє і тому буде воювати до тих пір, поки не отримає хоча б Донбас або стільки, скільки зможе. Отже, вона теж не готова до переговорів», – каже Хрущова.

Вона вважає, що колись сторонам доведеться шукати вихід з цього «глухого кута» шляхом переговорів. У цьому випадку, навіть якщо Кремль вдасться переконати повернути інші території, «Крим залишатиметься проблемою, незважаючи ні на що».

«Крим стане цією поступкою Києва, якщо війна має закінчиться. Я не бачу, як будь-який російський лідер міг би переконати більшість населення, що півострів треба повернути Україні», – вважає Хрущова, додаючи, однак, що на війні, звичайно, багато невідомого.

Путін не може собі дозволити закінчити війну «без поступки України» – Рейтер

Серед тих, хто висловився ані за, ані проти переговорів, є Ден Рейтер, професор політології в Університеті Еморі. Він каже, що «для Путіна було б дуже ризиковано, з точки зору його внутрішньополітичного становища, закінчити війну без якоїсь поступки України».

Крім того, він думає, що «готовність США підтримувати українські військові зусилля падає, і Україна дуже залежить від підтримки США».

На його думку, може статися, що війна закінчиться незначними територіальними поступками з боку України, заохочені написом на стіні про те, що американська підтримка добігає кінця, або тим, що «Росія виводить свої сили, не досягнувши жодних територіальних поступок України». Але і цей експерт вважає, що «російський контроль над Кримом залишається непорушним». Як і більшість інших експертів, він каже, що можливі і інші варіанти, бо війна є надто непередбачуваною справою.

Всі новини дня

У Німеччині можуть почати виробляти HIMARS і наростити виготовлення боєприпасів

U.S. Army presents HIMARS in Tapa military base

Німецький виробник зброї Rheinmetall готовий значно збільшити виробництво танкових та артилерійських боєприпасів, щоб задовольнити значний попит в Україні та на Заході, і може розпочати виробництво реактивних систем залпового вогню HIMARS у Німеччині, заявив генеральний директор Армін Паппергер в інтерв'ю Reuters.

Rheinmetall виробляє низку оборонних продуктів, в тому числі 120-мм гармату для танка Leopard 2. "Ми можемо виробляти 240 тисяч танкових боєприпасів на рік, що більше, ніж потрібно всьому світу", - сказав Паппергер в інтерв'ю агенції. Він додав, що потужність виробництва 155-мм артилерійських снарядів може бути збільшена до 450-500 тисяч на рік, що зробить Rheinmetall найбільшим виробником обох видів боєприпасів.

Також Паппергер сказав, що нова виробнича лінія для боєприпасів середнього калібру, які використовуються, наприклад, для німецьких зенітних самохідних артилерійських установок Gepard в Україні, буде запущена до середини року. Як зазначає Reuters, Німеччина місяцями намагалася знайти нові боєприпаси для Gepard, які її власні військові зняли з озброєння в 2010 році.

Rheinmetall також веде переговори з Lockheed MartinLMT.N, американською компанією, яка виробляє реактивні системи залпового вогню HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), які активно використовуються українськими військами, сказав Паппергер: "На Мюнхенській конференції з безпеки [у середині лютого] ми прагнемо укласти угоду з Lockheed Martin про початок виробництва HIMARS (у Німеччині)".

"У нас є технологія для виробництва боєголовок, а також для ракетних двигунів, і у нас є вантажівки для встановлення пускових установок", - сказав Паппергер, додавши, що угода може призвести до інвестицій у кілька сотень мільйонів євро, з яких Rheinmetall профінансує основну частину.

У липні головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що стабілізувати ситуацію на фронті й утримувати оборонні рубежі й позиції вдалось, зокрема, завдяки вчасному прибуттю "М142 HIMARS, які завдають прицільних ударів по ворожим пунктам управління, складам зберігання боєприпасів та палива".

Днями керівництво оборонної промисловості Німеччини зустрічатиметься із новим міністром оборони Борисом Пісторіусом, який планує розпочати переговори про те, як пришвидшити закупівлю зброї та збільшити постачання боєприпасів у довгостроковій перспективі після того, як після регулярних передач зброї Україні запаси на німецьких складах значно виснажились.

Перед зустріччю Паппергер заявив, що Німеччина повинна збільшити свій оборонний бюджет: "100 мільярдів євро звучить як гігантська сума, але насправді нам знадобився б пакет у 300 мільярдів євро, щоб замовити все необхідне".

У статті використано матеріали Reuters

Передача танків Україні буде «поганим днем» для Путіна – генерал у відставці Ставрідіс

U.S. M1A2 SEP Abrams 

Колишній головнокомандувач об'єднаних збройних сил НАТО Джеймс Ставрідіс заявив, що Захід надсилає танки Україні для надання додаткової допомоги у війні з Росією "створює реальні проблеми" для президента Росії Володимира Путіна.

Путін намагається налякати Захід коментарями Кремля про те, що рішення країн НАТО відправити танки в Україну посилює їхню «пряму участь» у конфлікті, сказав Ставрідіс в інтерв’ю радіостанції WABC 770, повідомляє видання The Hill.

Ставрідіс відкинув думку про те, що Захід загострив ситуацію, але додав, що танки Abrams зі США, Leopard 2 з Німеччини та інших країн і Challenger 2 з Великобританії відіграватимуть ключову роль у підтримці оборони України.

«Коли ви об’єднуєте ці три типи танків і завозите їхню реальну кількість в Україну, а я б оцінив, що їх буде принаймні 100, можливо, навіть 200, до середини весни, назвемо це кінцем березня, це створює реальну проблему для Путіна", - каже він.

«…українці можуть замаскувати цю броню і використовувати її, щоб пробити російську лінію, розділити їх, розірвати на частини, розірвати логістичний ланцюг», – зазначив він.

Він також зауважив, що передача танків знаменує собою «поворотний» момент у сухопутній війні й буде «поганим днем» для Путіна щодо самого конфлікту та єдності Заходу.

«Це сильний політичний і дипломатичний сигнал, і, як я сказав раніше, це дуже важливий військовий крок для альянсу», — сказав Ставрідіс.

Поставка танків, яку Україні пообіцяли західні партнери, свідчить про те, що Захід вірить у перемогу України і готовий інвестувати в її безпеку багато років наперед, вважають американські експерти, які раніше прокоментували оголошене на минулому тижні рішення німецького уряду та адміністрації США про постачання танків Україні.

Експерт Атлантичної ради, колишній координатор політики санкцій в Держдепі США та посол у Польщі Деніел Фрід вважає, що рішення німецького уряду з постачання танків для війни з Росією означає системну зміну, новий підхід до Росії на Заході.

«Ця політика починається з підтримки України на полі бою та в майбутньому, а також усвідомлення Росії як супротивника, якого потрібно стримувати та послабляти, щоб він більше не міг починати війни або іншим чином здійснювати агресію», – каже Фрід, якого цитує сайт Атлантичної ради.

Директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст говорить, що Росія намагається просуватися біля Бахмута та Соледара на сході України, а також розпочала «невеликі наступальні операції в Запорізькій області», тому «танки допоможуть Україні захистити позиції з меншими втратами в обох місцях».

Після того, як Німеччина оголосила про надання Україні танків «Леопард 2» і про дозвіл іншим країнам експортувати німецькі танки, низка країн оголосили про намір приєднатися до міжнародної "танкової коаліції". Серед країн, які не виключають надсилання танків в Україну: Іспанія, Швеція, Португалія, Нідерланди, Польща, Фінляндія, Франція, Норвегія, Канада, Велика Британія та США. Зокрема США надішлють Україні 31 танк М1 "Абрамс", що становитиме цілий танковий батальйон.

Загалом країни Заходу оголосили про надання Україні сукупно 321 важкого танка для протистояння повномасштабній російській агресії, про це у п'ятницю в інтерв’ю французькому каналу BFMTV сказав посол України у Франції Вадим Омельченко.

Неоімперська кампанія Путіна не повинна досягти успіху – канцлер Німеччини Шольц

Канцлер Німеччини Олаф Щольц

Канцлер Німеччини Олаф Щольц каже, що світ не повинен дозволити Путіну нав’язати свою волю, а його неоімперська кампанія не повинна досягти успіху. Про це в інтерв’ю виданням La Nación, El Mercurio та O Globo канцлер заявив напередодні свого візиту до Латинської Америки. В суботу він вирушив до Аргентини, після чого зупиниться в Чилі перед дводенним візитом до Бразилії.

«Агресивна війна Росії проти України є грубим порушенням міжнародного права, і тому не є виключно європейською справою. Кожен, хто нехтує основними принципами Статуту Організації Об'єднаних Націй, підриває основи міжнародного порядку», - заявив Шольц. Він додав, що з партнерами в Аргентині, Бразилії, Чилі та багатьма іншими країнами Латинської Америки та Карибського басейну вони виступають за державний суверенітет і мирне вирішення конфліктів у всьому світі.

Шольц розповів, що у телефонних розмовах з Путіним він неодноразово висловлювався за негайне припинення російських атак, повне виведення російських військ і переговори. Натомість, додав він, Росія продовжує військову ескалацію майже через рік після початку війни, попри велику кількість загиблих з обох сторін і той факт, що Кремль не зміг досягти жодної з цілей нападу на Україну.

Канцлер наголосив, що 24 лютого 2022 року стало переломним моментом, відколи Німеччина швидко адаптувалася до нової реальності, в якій Берлін більше не співпрацює з Росією.

«За кілька місяців ми змінили енергопостачання в Німеччині й стали незалежними від газу, нафти чи вугілля з Росії», - зазначив Олаф Шольц.

Як повідомляв раніше Голос Америки, Уряд Німеччини 25 січня оголосив, що вирішив постачати Україні важкі бойові танки «Леопард-2», а також дати дозвіл іншим країнам передавити ці танки німецького виробництва на озброєння української армії для захисту від російської агресії.

За повідомленням речника німецького уряду Штеффена Гебештрайта першим кроком Берліна буде відрядження 14 танків «Леопард-2» з арсеналів армії Німеччини.

Там також сказано, що скоро Німеччина почне навчання українських танкістів для використання цієї техніки, а також постачатиме для них амуніцію і надаватиме технічне забезпечення.

До Британії прибули українські танкісти для навчання на Challenger 2

Танки Challenger 2 і Leopard 2 під час навчань у Польщі, Фото: Twitter Міноборони Великої Британії

До Великої Британії прибули українські танкісти для навчання роботі з британськими танками Challenger 2, повідомило Міноборони Об'єднаного Королівства.

"Велика Британія надасть Україні танки Challenger 2 разом із країнами-партнерами, демонструючи силу підтримки України на міжнародному рівні", - йдеться у повідомленні у Twitter.

Напередодні там також пояснили, "навіщо Україні потрібні основні бойові танки, щоб повернути свою територію та відбити російські сили". Міноборони Британії зазначило, що танки зокрема нададуть ЗСУ здатність знищувати ворожі танки, мати підвищений захист у бою й можливість підтримувати комбіновані операції.

Раніше британське оборонне відомство повідомляло про хід підготовки українських військовиків під керівництвом Великої Британії за участі з дев'яти інших країн: "У дощ, сніг чи ясну погоду українські новобранці наполегливо тренуються, навчаючись бойових навичок, які допоможуть їм захищати Батьківщину".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Польща надасть Україні 60 модернізованих танків додатково до обіцяних раніше 14 танків Leopard 2. Нова поставка включатиме 30 танків PT-91 Twardy. Загалом країни Заходу оголосили про надання Україні сукупно 321 важкого танка для протистояння повномасштабній російській агресії, про це у п'ятницю в інтервю францюзькому каналу BFMTV сказав посол України у Франції Вадим Омельченко.

При цьому відправлення Києву американських танків Abrams "забере багато місяців", заявив днями речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі. Він не уточнив, чи Україна отримає заявлену техніку до кінця 2023 року, але тим часом, за його словами, до України прибуде партія німецьких танків Leopard.

Цифрові технології допомагають українцям ремонтувати західну техніку прямо на полі бою

Центри підтримки дають можливість українським військовим з передової зв’язатися з американськими експертами і попросити їхньої допомоги з ремонтом техніки. На фото міністр оборони США Ллойд Остін на прес-конференції в Німеччині, де близько 50 країн домовлялися про поставки зброї.

Українські та американські військові вчаться один в одного, коли американські військові надають дистанційну підтримку українським колегам, які воюють новою для себе американською технікою проти російської агресії, пише агентство Associated Press (AP).

Також потреба у дистанційному консультуванні підштовхує розвиток нових технологій – невдовзі команди мають отримати нові окуляри, які дозволять консультантам бачити проблеми на передовій. Новий пристрій не лише передаватиме зображення, але надаватиме переклад між англійською і українською, прогнозують у центрі з логістичної підтримки.

Як повідомляє кореспондентка АР, яка побувала в одному з таких центрів, військові на передовій використовують західну техніку «на межі її технічної можливості» через відсутність можливості її замінити, чи ремонтувати. З іншого боку, для американських військових, які консультують українських колег прямо на полі бою через зашифрований дистанційний зв’язок, це співпраця дає можливість перевірити роботу їхньої техніки в екстремальних умовах.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Центри підтримки організовані так, що українські військові мають можливість прямо з передової зв’язатися з американськими експертами і попросити їхньої допомоги з ремонтом техніки. На одній з американських баз у південній Польщі вона стала свідком, як за допомогою телефонів та планшетів, які використовували американські військові інженери, український військовий полагодив 155-мм гармату-гаубицю.

Українських колег, які мають можливість дзвонити у будь-який час, хоч з передової, консультує команда з близько 20 солдатів, а також цивільних та контрактників, які працюють дистанційно. Очікується, що з появою нових складніших типів зброї, ця команда розшириться, повідомили журналістці на базі в Польщі. Лише кілька місяців тому було трохи більше 50 членів так званої команди дистанційного обслуговування. У найближчі тижні їх кількість зросте до 150.

За словами офіцера, який приймає дзвінки, ключова проблема полягає в тому, що «українські війська використовують зброю на межі своїх можливостей, стріляючи з неї з безпрецедентною швидкістю та використовуючи її довго після того, як військовослужбовець США здав би її на ремонт або списав».

Проте, не маючи достатньо зброї, щоб замінити її на лінії фронту, та часу на ремонт, українські військові, роблять це самі, набуваючи «дивовижних нових навичок». За оцінками американських чиновників, у 99% випадків українцям це вдається, і вони ремонтують техніку на ходу та продовжують воювати.

Така співпраця є корисною і для американських спеціалістів, бо вони таким чином учаться від українців, дізнаються межі витривалості своєї техніки, пише авторка статті.

Навіть коли техніка буквально розколюється через надвеликі навантаження, чи дістає пошкодження у бою, українці спроможні її полагодити, наприклад, приварити частини гаубиці.

«Раніше вони не могли зварювати титан, тепер вони можуть це зробити», – сказав у розмові з АР американський солдат, який додав, що таким чином протягом двох днів вдалося повернути до бою підірвану гаубицю.

Технічно потреби українців підштовхнули і розвиток американських технологій. Як сказали кореспондентці АР американські військові, вони планують отримати комерційні окуляри, які допоможуть побачити проблему на відстані та отримати машинний переклад. Таким чином, вони сподіваються, що українські та американські команди зможуть спілкуватися напряму, заощаджуючи час на перекладачах.

Логістична мережа підтримки українців розширюється по всій Європі, мовиться у повідомленні АР. Щонайменше 17 країн мають представників у так званому Міжнародному центрі координації донорів.

Оскільки все більше країн надсилають власні версії систем зброї, зростає потреба у командах підтримки, випуску посібників для українців, та у складах запчастин поблизу кордонів України, звідки б їх відправляли на поле бою.

Як повідомляв Голос Америки, минулого тижня під головуванням США відбулось восьме засідання Контактної групи з оборони України, у засіданні якої на базі Рамштайн в Німеччині, взяли участь близько 50 країн, які постачають свою зброю Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG