Спеціальні потреби

Лише 13% населення планети мають доступ до вільних ЗМІ – доповідь


Карта стану свободи ЗМІ за 2015р.

Україна, з 53 балами із 100, опинилася в трійці частково вільних, разом з Грузію та Молдовою - «Дім Свободи»

На карті стану свободи ЗМІ, яку презентували у Вашингтонському Newseum, Україна пофарбована у жовтий колір. Це означає – країна з частково вільними ЗМІ. При чому глобальна тенденція дуже тривожна: за останні 12 років рівень свободи ЗМІ у 2015-у впав на найнижчу позначку, кажуть в «Домі Свободи» (Freedom House). Лише 13 відсотків населення планети мають доступ до вільних ЗМІ.

Віце-президент «Дому Свободи» Ванесса Такер каже, що 12 років поспіль її організація бачить погіршення стану свободи ЗМІ у світі.

«Лише одна людина з семи у світі, а це лише 13% населення планети, живе в місцях, де є повноцінне новинне середовище, де новини не підлягають цензурі власників, вони не відчувають політичного, економічного чи юридичного тиску, і де журналісти відчувають себе у безпеці і не бояться переслідувань чи арешту. На жаль, в цьому році це не просто погіршення, це в деяких країнах повний стрибок вниз, де журналістська професія просто опинилась на порозі зникнення. Наприклад, - Росія, яка стала інноватором найгіршої за всю історію державної пропаганди», - наголосила пані Такер.

«Сили проти свободи преси були найбільш потужними на Близькому Сході та в Туреччині, де уряди і групи бойовиків тиснули на журналістів і ЗМІ, створюючи ситуацію ультиматуму: «з нами чи проти нас», – йдеться у доповіді Freedom House.

Серед 13 країн Євразійського регіону Україна, з 53 балами із 100, опинилася в трійці частково вільних, разом з Грузію та Молдовою. Решта, в тому числі Росія та Білорусь, визнані невільними. При чому Україна потрапила в окремий список країн, які «Дім Свободи» визначає, як такі, де у наступному році можуть статися ґрунтовні зміни – на краще… або ж на гірше.

Дослідник «Дому Свободи» Елен Аґекян каже, що правозахисники відчувають обережний оптимізм щодо України.

«Ми бачимо, що уряд прагне змін. Прийнято низку законів, більшість з яких є позитивними, і виглядає так, що Україна готова рухатись вперед з цими законами, і це, очевидно, призведе до покращення там стану свободи ЗМІ», - зазначила дослідниця.

Створювати кращі умови праці для українських ЗМІ, даючи їм свободу, кращі виробничі потужності... це кращий спосіб боротьби з російською пропагандою

Серед найбільших викликів вона називає контроль над ЗМІ з боку бізнес-еліт.

«На це ми звертаємо велику увагу. Коли така велика концентрація контролю над ЗМІ у руках багатих бізнесменів, які також мають політичні зв’язки, це виливається у величезний тиск на редакторів, журналістів, на заголовки та політику, якій вимушені слідувати журналісти, якщо вони працюють на певний ЗМІ. Таким чином, зникає плюралізм, і професіонали працюють під тиском», - сказала пані Аґекян.

Що ж до інформаційної війни з Росією, відповідь, каже експерт, не в контрпропаганді.

Росія стала інноватором найгіршої за всю історію державної пропаганди

«Створювати кращі умови праці для українських ЗМІ, даючи їм свободу, кращі виробничі потужності, щоб вони могли покращити якість свого власного продукту – це кращий спосіб боротьби з російською пропагандою», - вважає Елен Аґекян.

2015 приніс і гарні новини, кажуть в «Домі Свободи». Серед новітніх світових тенденцій, які цього року вплинули на ЗМІ-середовище – це глобальна співпраця репортерів, прикладом чого стало розслідування, яке провів Консорціум журналістів-розслідників у справі Панамського досьє. Понад рік вони таємно вели свою роботу по всьому світові.

Вілл Фітцпатрік із Консорціуму каже, що його група шукає таких журналістів, які розуміють і люблять співпрацю і таких, хто може робити свою роботу професійно та незалежно.

І саме - глобальна співпраця журналістів по всьому світі - може стати запорукою того, що колір мапи у наступному, 2016 році, зміниться на краще.

Дивіться також: В ООН закликали створити глобальний фонд допомоги ліквідаторам аварії на ЧАЕС

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Член театральної групи «Експеримент» у Вашингтоні. Захоплюється йогою.  

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG