Актуально
Зустріч в Гельсінкі: Трамп і російський МЗС обмінюються твітами

Напередодні зустрічі в Гельсінкі з російським президентом Дональд Трамп звинуватив США в «дурості і тупості» за стан відносин із Москвою. Російський МЗС з цим погодився.
«Наші відносини з Росією ніколи не були гіршими ніж зараз через роки американської дурості і тупості, а тепер ще й через сфабриковане полювання на відьом» - заявив президент США у Twitter. Російський МЗС у відповідь на це написав «ми погоджуємось».
Наші відносини з Росією ніколи не були гіршими ніж зараз через роки американської дурості і тупості, а тепер ще й через сфабриковане полювання на відьом - заявив президент США у Twitter
Нагадаємо, що Трамп обіцяв підіймати питання російського втручання в президентські вибори США в 2016 році. Втім, вже під час зустрічі Трамп виклав перелік тем для обговорення, які не включали питання російського втручання в американські президентські вибори 2016 року.
«Ми не дуже добре зближувались останні роки» - заявив Трамп. «Втім, думаю, що в нас будуть надзвичайні відносини. Думаю, що світ справді хоче нашого зближення» - додає американський президент.
Путін, зі свого боку, сказав, що він і Трамп підтримують регулярні контакти по телефону та зустрічаються на міжнародних заходах. Але «настав час обговорити різні міжнародні проблеми та делікатні питання», - заявив російський лідер.
Нагадаємо, що президент США Трамп прибув на переговори з президентом Росії Путіним до президентського палацу в Гельсінкі. Під час коротких ремарок двох президентів, Трамп привітав Путіна з успішним проведенням Чемпіонату світу з футболу, а також наголосив, що переговори торкнуться широкого ряду питань: від ядерної зброї до Китаю. Програма саміту має початись з переговорів віч-на-віч, які триватимуть півтори години.
Дивіть також: Час-Тайм. Протести напередодні зустрічі Трампа з Путіним
Всі новини дня
Російська стратегія затирання пам’яті: історики порівнюють “відбудову” зруйнованих Росією Грозного і Маріуполя

Паралелі між чеченськими і українським реаліями під час російських воєн проти Ічкерії та України навели учасники зустрічі “Переконфігурований світ: наслідки війни Росії проти України”.
Відкрита дискусія між науковцями про глобальні наслідки війни Росії проти України тривала у рамках серії розмов з ініціативи вчених, котрі спеціалізуються на російських і євразійських темах Коледжу гуманітарних та соціальних наук університету Джорджа Мейсона у Вірджинії, США.
Значно більше росіян критично ставилися до дій Путіна на початку 2000-х років, ніж їх було 15 років пізніше.Синтія Гупер
“Значно більше росіян критично ставилися до дій Путіна на початку 2000-х років, ніж їх було 15 років пізніше”, - такі дані для оцінки впливу пропаганди навела Синтія Гупер, доцентка історії та керівниця відділу російських і східноєвропейських досліджень у Коледжі Святого Хреста (College of the Holy Cross).
Це дуже тривожний показник, каже науковиця. Вона розповідає про відповідне дослідження висвітлення чеченських воєн Росії проти народу Ічкерії, зокрема, про те, як змінюється сприйняття тих подій російським населенням з плином часу.
Реклама "відбудови" міст від тих, хто їх нищив бомбардуваннями
Зруйнований Росією Грозний у російських ЗМІ з часом постає саме як успішно “відбудоване Росією місто”.
Те саме триває сьогодні з українським містом Маріуполь - наголосив ще один учасник дискусії Стівен Барнс, директор програми російських і євразійських досліджень, доцент кафедри історії та мистецтва, автор книги про ГУЛАГ і формування радянського суспільства.
Мешканці Маріуполя дякують за нові помешкання людині, з ініціативи якої місто було вщент зруйноване бомбардуваннями та було вбито тисячі людей.Синтія Гупер
На дискусії йшлося про відбудову зруйнованого росіянами Маріуполя та висвітлення нещодавнього візиту президента РФ Путіна до міста. Мешканці дякують за нові помешкання людині, з ініціативи якої, фактично, місто було вщент зруйноване бомбардуваннями, де було вбито тисячі людей, наголосила Синтія Гупер. Учасники дискусії назвали відео з цього візиту зрежисованим та інсценованим, зокрема, навівши приклад редагування медійних сюжетів, коли з відео було вилучено викрики “Це все напоказ!”
Так само Росія стверджує, що модернізувала Чечню замість того, щоб говорити, скільки нею завдано лиха чеченським містам і народу, - наголошує науковиця Гупер методи російської пропаганди щодо підміни понять.
"Русизм страшніше фашизму"
Президент Чечні-Ічкерії Джохар Дудаєв (вбитий 1996 року) у 1995 році заявляв: “Русизм” страшніше фашизму, нацизму, расизму - всіх людиноненависних ідеологій”.
“В урядовій стратегії комунікації [Росії - ред.] застосовуються інструменти інформаційних технологій, які можуть насаджувати певну думку, спотворюючи факти й спогади. Насправді це дуже ефективно, і це жахає. У московській рекламі зображується сучасний Грозний як гіперсучасне місто, яким воно стало ніби саме завдяки Росії, але замовчується, що саме Росія руйнувала його під час війни”, - сказала Синтія Гупер.
Порівнюючи з аналогічною ситуацією із висвітленням “відбудови” Маріуполя, науковиця висловила здивування з приводу того, що “у такому фальшивому створенні контенту про ситуацію бере участь велика група людей - [російські - ред.] журналісти, вчителі, місцеві мешканці [Маріуполя - ред.]”.
“Люди, які втратили свої домівки через росіян, підходять подякувати Путіну. Пам'ятаю одна жінка [у російському сюжеті - ред.] назвала нові квартири “отримані шматочки раю” - це мене дуже непокоїть, оскільки це про те, як працює пропаганда на неврологічному рівні для мозку, як вона змінює свідомість та історичну пам'ять, а фальшива інформація з часом стає у сприйнятті людей "правдою”, - прокоментувала Синтія Гупер пропагандистські методики Кремля і назвала їх прикладом лицемірства.
Стівен Барнс висловив підтримку експертам і організаціям, які відмовляються “залишати минуле в минулому”, аналізують історичний фактаж та його уроки. Зокрема, засудив переслідування російського правозахисного центру “Меморіал”, який був ліквідований судом, а проти керівника “Меморіалу” Олега Орлова порушили кримінальну справу щодо “повторної дискредитації російської армії” - через його пост у Фейсбуці.
Професор висловив сподівання, що російське населення прагне зміни жорсткої авторитарної політики та закликав “не думати, що більшість росіян завжди прагне авторитаризму і “сильної руки”.
Раніше в ефірі Голосу Америки Пітер Померанцев розповів про відповідальність звичайних росіян за злочини режиму та можливість притягти до відповідальності в судах російських пропагандистів. Зокрема, про те, як воєнні злочини у Маріуполі стали наслідками заяв російських пропагандистів.
«Мир має бути справедливим і тривалим», – Ентоні Блінкен. Відео
«Ми всі маємо остерігатися того, що може здатися благими намірами, наприклад, закликати до припинення вогню, що потенційно призведе до заморожування конфлікту», – держсекретар США Ентоні Блінкен
США та союзники збільшують вимоги до прозорості корпорацій, щоб Путін та інші клептократи не могли ховати статки на Заході - Єллен

Збільшити прозорість структури власності корпорацій, щоб не дозволити використання західної фінансової системи для відмивання коштів, домовились США та понад 20 країн-учасниць Саміту за демократію, що відбувається цього тижня у Вашингтоні. Про це заявила міністр фінансів США Дженет Єллен у своєму виступі на Саміті у вівторок.
Вона також привітала рішення Міжнародної групи з подолання відмивання коштів (FATF) минулого місяця виключити Росію зі своїх членів. «Росія продовжує зневажати суверенітет, коїти негуманні вчинки проти України і діяти як рай для незаконних коштів», - заявила посадовиця.
Клептократичний режим Кремля розв'язав війну в Україні, каже посадовиця: «Корупція дозволила Володимиру Путіну та російським олігархам розкрасти багатство своєї країни, щоб фінансувати незаконну війну проти українських цивільних». Єллен згадала, що під час візиту до Києва минулого місяця вона «на власні очі змогла побачити трагічний вплив варварських атак Росії».
Слабкість захисту західної фінансової системи від відмивання коштів клептократами, за словами міністерки, стала особливо очевидною минулого року, «коли США та союзники відстежували та перекривали доступ до міжнародної фінансової системи для підсанкційних російських активів».
«Вже через рік корупціонерам та злочинцям буде значно важче приховати особу та свої статки за анонімними компаніями-оболонками в Сполучених Штатах», - сказала Єллен.
З наступного року багато компаній, створених у США, будуть зобов'язані подавати інформацію про своїх кінцевих власників – тобто осіб, які контролюють компанію, додала посадовиця. Вона вказала – створення бази даних бенефіціарів стосуватиметься і мільйонів невеликих корпорацій.
Відповідний закон Про корпоративну прозорість (СТА), що передбачає створення бази даних бенефіціарних власників компаній, було ухвалено у 2021 році. Міністерство фінансів США намагається не допустити зловживання корпораціями з метою відмивання коштів, але водночас і захистити приватні дані корпорацій. Міністерство фінансів, як очікується, видасть остаточні вимоги до звітування ближче до січня 2024 року, коли вступає в дію вимога для корпорацій подавати такі звіти.
Серед інших кроків, про які Єллен оголосила на саміті – закриття доступу корупціонерів до відмивання коштів у США, через інвестфонди або купівлю нерухомості. З 2015 по 2020 рік, каже Єллен, зловмисники відмили майже 2,5 млрд дол. через нерухомість у США.
- Голос Америки
МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів

Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах наполягає на планах повернути російських і білоруських спортсменів до змагань під «нейтральними» прапорами. Участь спортсменів із країн, причетних до агресії проти України, «працює», попри те, що війна в Україні продовжується, сказав він у вівторок, 28 березня, виступаючи у штаб-квартирі у Швейцарії.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
«Участь спортсменів з російськими та білоруськими паспортами в міжнародних змаганнях працює», – сказав Бах у своєму виступі на початку засідання виконкому МОК у Лозанні, де розглядалося питання про допуск цих спортсменів до змагань. Він додав, що політика не може бути частиною спортивних змагань, і спортсменів не можна карати за паспорти.
«Ми бачимо це майже щодня в низці видів спорту, особливо в тенісі, а також у велоспорті, на деяких змаганнях з настільного тенісу. Ми бачимо це в хокеї, гандболі, ми бачимо це у футболі та інших лігах Сполучених Штатів, а також в Європі, і ми також бачимо це на інших континентах», – сказав він і додав, що небезпеки для змагань вони не становили.
Російські та білоруські спортсмени представляють не лише спорт, але й армію, що воює проти України – політики, спортсмени
У січні МОК окреслив багатоетапний план для російських і білоруських спортсменів, згідно з яким вони могли брати участь в майбутніх літніх Іграх 2024 року в Парижі та зимових Іграх 2026 року в Мілані.
Це рішення викликало критику з боку США, Канади та кількох європейських країн, включаючи Велику Британію, Німеччину та Польщу. Україна погрожувала бойкотувати Ігри в Парижі, якщо російські та білоруські спортсмени змагатимуться там, навіть з нейтральними прапорами.
У заяві, яку спільно подали Польща, Литва, Латвія, Естонії та Україна напередодні засідання виконкому МОК мовиться, що «немає жодної причини відійти від режиму виключення для російських і білоруських спортсменів, встановленого МОК понад рік тому».
Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу написав у Твітері у понеділок, що більшість російських медалей на Олімпіаді в Токіо завоювали спортсмени, пов’язані з російською армією.
Посольство України у Південно-Африканській республіці написало у твітері, що під час Олімпіади у Токіо у 2021 році Росія виграла 71 медаль, з них російські солдати-спортсмени отримали 45.
«Вони належать до тієї ж армії, яка зараз чинить воєнні злочини в Україні», – мовиться у твіті посольства, в якому зображено двох російських військових, капітанів Росгвардії, які брали участь в Олімпійських іграх у Пекіні у 2022 році.
Росіяни та білоруси змагалися індивідуально під нейтральним прапором у деяких видах спорту, але їхня присутність на окремих подіях, таких як тенісні турніри, викликала протести з боку деяких інших спортсменів. Російські та білоруські команди не розглядалися як учасники міжнародних змагань.
Вранці у вівторок понад 300 фехтувальників написали голові МОК лист з проханням переглянути своє рішення. Вони попередили, що це буде «катастрофічною помилкою», якщо Росія та Білорусь повернуться.
Українське міністерство закордонних справ написало у вівторок у Твітері, що продовжує боротьбу.
«Молодіжна рада при МЗС України об’єднала понад 25 молодіжних спільнот, щоб закликати #бойкотуватиросійськийспорт і не допустити Росію та Білорусь до участі у в Олімпіаді 2024 року. Вони вже надіслали 16 відкритих листів МОК і зробили спільну відеозаяву», – мовиться у заяві МЗС України.
У Росії рішення МОК називають «несправедливим»
Російські ЗМІ цитують голову комітету Держдуми Росії з фізичної культури та спорту Дмитра Свищева, який назвав «несправедливим» рішення МОК та рекомендував міжнародним федераціям допустити до змагань росіян, «які не підтримали спецоперацію», а також спортсменів «пов'язаних зі збройними силами та органами безпеки», наприклад, спортсменів ЦСКА (колишній радянський Центральний спортивний клуб армії).
Як зазначив Свищев, участь спортсменів у силових структурах – «нормальна практика у світі, вони мають бути допущені до змагань».
«Всі чудово розуміють, що спортсмен не з автоматом бігає – він виступає під прапорами свого рідного, улюбленого клубу. Тому я вважаю, потрібно обов'язково спортсменів допускати, незалежно від того, до якого клубу вони належать», – сказав він у розмові з російським виданням.
Сьогодні третина лісу замінована, знищена, спалена, пошкоджена – інтерв’ю з міністром захисту довкілля України. Інтервʼю
Попередня оцінка збитків українському довкіллю, спричинених повномасштабним російським вторгненням, складає понад $ 51 млрд. Про це в інтерв’ю «Голосу Америки» повідомив Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів.
Форум