Спеціальні потреби

Без "геномної грамотності" далі ніяк - вчені


Без "геномної грамотності" далі ніяк - вчені
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Без "геномної грамотності" далі ніяк - вчені

Цього року виповнилася десята річниця закінчення проекту людського геному, успадкованого матеріалу, що міститься у клітині людини. Результати отриманих протягом тринадцяти років досліджень даних досі вивчаються. Цей проект відкрив шлях до нового типу медицини, що підходить до лікування на молекулярно- генетичному рівні.

Цього ж року виповнилася також шістдесята річниця з часу відкриття подвійної структури ДНК. Цим визначальним подіям в історії людства присвячена виставка у Національному природничому музеї у Вашингтоні.

Бен Томас прийшов у вашингтонський природничий музей разом з батьками. Родина спеціально приїхала зі штату Огайо, щоб 12-річний Бен потрапив на виставку геному людини. Він каже:

«Мене завжди це цікавило: хто ми такі і те, як ми виглядаємо, контролюється цими маленькими молекулами, які називаються ДНК. Ця експозиція як торт для мене. Я обожнюю такі речі».

Ці маленькі молекули є канвою нашого життя, – розповіла організатор виставки Меґ Риверс, яка обрала для демонстрації генетичного коду нескінченну прокрутку букв у телевізорі та… на манекені:

«На манекені висвічується генетичний код людини, це робиться для того, щоби залучити відвідувачів до дискусії і змусити їх задуматися над власним кодом, і що це означає для них».

До уваги відвідувачів фотографії, мультиплікаційні відео- та інтерактивні ігри, що розповідають про історію генетики, як також про етичні та соціальні аспекти цієї науки.

Ерін Ґрін – директор Національного науково-дослідного інституту геному. Його заклад тісно співпрацював з природничим музеєм над розробкою цієї виставки, завдання якої – підвищити геномну грамотність. Він так розповідає про значення геному для кожного з нас:

«Геноміка стане незабаром складовою частиною медичних послуг у таких ділянках як рак, інфекційні захворювання, які саме ліки виписувати пацієнтам та у лікуванні рідкісних хвороб, які мають генетичну причину. Це стане частиною медицини, і люди повинні бути краще ознайомлені з цією наукою».

12-річна Кейлін Альфаро не може повірити, що вона тримає в руках пробірку зі своїм ДНК.

На манекені висвічується генетичний код людини, це робиться для того, щоби залучити відвідувачів до дискусії і змусити їх задуматися над власним кодом, і що це означає для них.
Меґ Риверс
«Тепер акуратно переверни пробірку, дуже обережно, і ти почнеш бачити серпантин».

«Я бачу».

Кейлін тепер має пляшечку зі своїм генетичним кодом. Розлучатися з нею вона не збирається, каже, що буде носити замість кулону.

«Тому що це я, і це розповідає мені про мене і звідки я походжу», – додає вона.

Учителька Кейлін, Андреа Конвей, вважає дуже корисною екскурсію на виставку у природничий музей:

«Це допоможе нам на уроках, тому що учні отримали не лише нагоду дізнатися глибше про те, що ми вивчаємо, але й провести паралелі з іншими речами, які ми вивчали раніше про людське життя, рослини, тварини».

Експозиція триватиме до вересня. Її організатори сподіваються, що бодай частина із семи з половиною мільйона людей, які відвідують природничий музей, захочуть розблокувати свій генетичний код.

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито

Відео

Відео затримання Навального. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00
XS
SM
MD
LG