Спеціальні потреби

Українці невдоволені рівнем боротьби з корупцією – дослідження Transparency International


29% українців готові відмовлятися платити хабар

У вівторок 16-го листопада громадська організація Transparency International представила результати щорічного глобального дослідження Global Corruption Barometer («Барометр світової корупції»).

Опитування проводилося у 42 країнах Європи та Центральної Азії з листопада 2015-го по липень 2016 року.

Дослідження традиційно присвячується вимірюванню впливу корупції на життя громадян у різних країнах світу.

Барометр дозволяє визначати суспільну думку щодо участі громадян у корупційних діях та їх оцінку діяльності органів влади в подоланні корупційних зловживань. Дослідження здійснюється з 2003 року.

Якщо результати дослідження «Барометр світової корупції» напередодні Революції Гідності свідчили про те, що кожен третій українець готовий задля антикорупційної боротьби вийти протестувати на вулицю, то цьогорічні результати свідчать про більш проактивний підхід до змін – 29% українців готові відмовлятися платити хабар, тобто - кожен третій.

Про це йдеться на сайті Transparency International Україна.

За даними авторів доповіді, 9% респондентів готові повідомляти про корупцію, 6% будуть голосувати за доброчесних кандидатів та партії, 7% готові вголос обговорювати проблему корупції, 2% готові вступити до антикорупційної організації, а 1% бойкотувати недоброчесний бізнес.

Згідно з дослідженням, проблема корупції досі лишається у трійці найактуальніших для українців – це засвідчили 56% респондентів. На питання, чи знизився рівень корупції за останні чотири роки, 72% українців відповіли, що ні. Спроби уряду змінити цю ситуацію 86% опитаних оцінили негативно.

Найкорумпованішими українці назвали: державних службовців (65%), парламент (64%), працівників податкової сфери (62%), суддів (61%), президента та прем’єр-міністра (60%), представників місцевих органів влади (55%), поліцію (54%), керівників бізнесу (46%), релігійних лідерів (32%).

При цьому, як вказують дані дослідження, 42% опитаних вважають за непотрібне повідомляти про корупцію, адже 16% – переконані, що це нічого не змінить, а 14% бояться наслідків такого викриття.

Утім, майже кожен третій мешканець Європи та країн Центральної Азії не повідомляє про корупцію саме через страх помсти. Також варто відзначити прогрес України порівняно з минулими роками: у 2013 році 74% українців не повідомляли про корупцію, бо 63% з них вважали, що це нічого не змінить, а 24% боялися наслідків.

Таке критичне ставлення українців до антикорупційної реформи, яке виявило цьогорічне дослідження Global Corruption Barometer, на думку виконавчого директора Transparency International -Україна Ярослава Юрчишина, зумовлене зростанням уваги суспільства до корупції і також свідчить про необхідність посилити реформу:

«Завдяки утворенню антикорупційних інституцій та запровадженню нових інструментів запобігання корупції інформація про неї стала доступна широкому колу громадськості. Корупційні правопорушення тепер дедалі важче приховати. Саме тому складається враження, що корупції у суспільстві побільшало. При цьому повідомлень про засудження корумпованих високопосадовців до позбавлення волі обмаль. Зазвичай єдиним наслідком корупційного злочину для чиновника є громадський осуд та зіпсована репутація», - зазначив Юрчишин.

Директор Transparency International Україна вважає, що саме тому необхідно якомога швидше утворити Антикорупційний суд, який буде розглядати справи проти корупціонерів.

«Адже через відсутність в Україні такого органу антикорупційна реформа не просувається далі, а корупціонери, незважаючи на всі докладені зусилля з боку держави та громадськості, залишаються не покараними», – прокоментував результати дослідження Ярослав Юрчишин.

Як повідомляють в Transparency International, загальна кількість респондентів в Україні – 1 507 осіб. Статистична похибка для України складає 2,6%.

Дивіться також: Адріан Каратницький про нові можливі призначення в майбутній адміністрації Дональда Трампа

Адріан Каратницький про нові можливі призначення в майбутній адміністрації Дональда Трампа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

XS
SM
MD
LG